ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за маршрут към/от връх Кутело
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за маршрут към/от връх Кутело
Автор Съобщение
fya1987



Регистриран на: 20 Фев 2020
Мнения: 30

Мнение Въпрос за маршрут към/от връх Кутело Отговорете с цитат
Здравейте планинари и най-вече тези, които са добре запознати с Пирин и маршрутите около Вихрен, Кутело, Кончето.
Приготвям си маршрут за през лятната си почивка в България и ми стана интересно следното: на картите на OSM има обозначена пътека, която изкачва връх Кутело откъм северо-исток, покрай лифт Академика. Обаче в интернет намирам информация само за маршрути откъм Кончето или откъм Вихрен.
Тъй като вече ми се е случвало пътека от OSM да се окаже не съвсем това, което си представях, бих искал да помоля някой да ме просвети точно тази пътека какво представлява, дали е проходима или оттам изобщо не може да се мине.
Чет Фев 20, 2020 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fya1987



Регистриран на: 20 Фев 2020
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
Явно леко избързах с въпроса си, тъй като нямах представа как се нарича въпросният маршрут. Обаче открих тук на форума, че това е бил Църномогилският чал. Затова ще търся информация сам, а въпроса си ще променя. Кой маршрут ви се струва по-лесен: класическият маршрут от вр. Вихрен надолу през южната страна - х. Вихрен - Бъндеришка поляна или вр. Вихрен - Премката - Кутело - Църномогилски чал - Бъндеришка поляна?
Чет Фев 20, 2020 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Просто забрави маршрута през чала, той не е туристически и е опасен, освен това след като слезеш от чала, може и да не разбереш накъде да хванеш, защото там маркировка няма, освен това е и гъстак и тн.
Пет Фев 21, 2020 12:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fya1987



Регистриран на: 20 Фев 2020
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Просто забрави маршрута през чала, той не е туристически и е опасен, освен това след като слезеш от чала, може и да не разбереш накъде да хванеш, защото там маркировка няма, освен това е и гъстак и тн.


Благодаря за отговора! Маршрутът, който си измислям и без това е доста амбициозен, та наистина може би не трябва да го натоварвам допълнително.

Мисълта е да тръгна от хотел Аспен Ризорт (където ще нощувам), през х. Яворов, нагоре към билото, Разложки Суходол, Баюви дупки (с евентуално подсичане), Бански Суходол, Кончето, Вихрен, х. Вихрен и оттам надолу покрай Бъндеришка река, като малко преди Банско отбивка на запад и до хотела по черен път.

Където мога ще тичам. С ултра лека разница ще съм: вода, храна, ветровка, щеки. В режим планинско бягане.

Та се чудих дали да не се върна по чала, че скъсява с 2,5 км пътя. Евентуално без минаване на Вихрен... Оттук идва и въпросът ми 🙂

PS: Не знам защо, но OSM все ме праща за билото по пътеката покрай вр. Погледец, която излиза на билото след Разложки Суходол, а не по уж по късата, която се качва горе преди (на запад) Разложки Суходол. Втората по-трудна ли е, какво ли го кара така да прекарва маршрута... Сравних им характеристиките и вторият е по-къс, с по-малко денивелация, но въпреки това излиза уж с цял час по-дълъг.
Пет Фев 21, 2020 12:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Успех тогава Smile

П.С все пак трябва да те попитам е кой е най-сложният маршрут който си преминавал в планината. Дефакто най-опасния за теб.
Пет Фев 21, 2020 12:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fya1987



Регистриран на: 20 Фев 2020
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
Ами най-опасно беше сигурно едно качване на една планина на остров Тенерифе, по-скоро слизането от нея. За по-интересно реших да слизам по русло издълбано в скалите от река (тогава вода нямаше). Страните ставаха все по-високи отвесни скали, на няколко пъти слизах от 2-3 метрови водопади, докато не застанах исправен пред около 10 метров водопад (стъпало скално де), от който нямаше как да сляза. За щастие точно преди него, напрвен от човека бетонен улей прекосяваше дерето като мост на 5-6 метра височина. На едно място отстрани имаше достатъчно пукнатини в скалата и можах да се изкача до улея (с вода) по който вървях около половин километър преди склона да стане малко по полегат. Тогава слязох по сипея между кактусите и след около 200 метра пак се озовах на дъното на дерето. Повече изненади не последваха.
Сетих се за още един случай, при изкачване на Мусала се бях отбил от пътеката за върха за да разгледам някакви камъни точно в подножието на самия връх. И тъй като не ми се връщаше целия път по канарите обратно до пътеката, се изкачих просто по сипея направо нагоре. Ама това си бяха младежки дивотии 😁
Пет Фев 21, 2020 3:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Значи с тази лека екипировка при тези билни преходи не винаги е добре. Направи го маршрута по стандартния път, тъкмо да се запознаеш с особеностите. През църномогилския чал дори и да го минеш, нищо няма да спестиш като време, сигурен съм.
Пет Фев 21, 2020 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Ако OSM означава OneStreetMap, за България използвай BGMountains https://www.kade.si/#map=16/2605119.77/5127712.66/0 - несравнимо по-добра карта.

За Църномогилски чал според мене също не е вариант - не може да се говори за пътека там. Маршрутът, който си описал не е по силите на турист в рамките на ден. Вероятно за ултрамаратонец е възможен.
Пет Фев 21, 2020 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 225
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
OpenStreetMap
Иначе, да, BGMountains е по-подробната карта. Но и по-трудно се правят сметки за разстояние, деневилация и време.
Пет Фев 21, 2020 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fya1987



Регистриран на: 20 Фев 2020
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
Ако OSM означава OneStreetMap, за България използвай BGMountains https://www.kade.si/#map=16/2605119.77/5127712.66/0 - несравнимо по-добра карта.

За Църномогилски чал според мене също не е вариант - не може да се говори за пътека там. Маршрутът, който си описал не е по силите на турист в рамките на ден. Вероятно за ултрамаратонец е възможен.

Да, OpenStreetMap имах предвид. Благодаря за съвета, непременно ще проуча BGMountains.
Относно маршрута, дали ще го правя точно толкова дълъг, ще зависи от кондицията ми в момента, когато съм там лятото. Това ми е нещо като програма максимум. Иначе го разчитах тръгвайки от принципа, че съм изкачвал х. Вихрен - вр. Вихрен за около час и 45 мин слизане. 2019 бях поспрял бягането, та сега се надявам до лятото да си върна формата, която имах, когато тичах 35 км планински състезания. Ако сполуча, ще се пробвам на маршрута, иначе нещо по-късо ще избера 🙂
Пет Фев 21, 2020 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
fya1987 написа:
...
Мисълта е да тръгна от хотел Аспен Ризорт (където ще нощувам), през х. Яворов, нагоре към билото, Разложки Суходол, Баюви дупки (с евентуално подсичане), Бански Суходол, Кончето, Вихрен, х. Вихрен и оттам надолу покрай Бъндеришка река, като малко преди Банско отбивка на запад и до хотела по черен път.

Където мога ще тичам. С ултра лека разница ще съм: вода, храна, ветровка, щеки. В режим планинско бягане.

Та се чудих дали да не се върна по чала, че скъсява с 2,5 км пътя. Евентуално без минаване на Вихрен... Оттук идва и въпросът ми 🙂
...

Ти направо ме приби с този маршрут! Surprised Shocked Blink

fya1987 написа:
...
Приготвям си маршрут за през лятната си почивка в България и ми стана интересно следното: на картите на OSM има обозначена пътека, която изкачва връх Кутело откъм северо-исток, покрай лифт Академика. Обаче в интернет намирам информация само за маршрути откъм Кончето или откъм Вихрен.
Тъй като вече ми се е случвало пътека от OSM да се окаже не съвсем това, което си представях, бих искал да помоля някой да ме просвети точно тази пътека какво представлява, дали е проходима или оттам изобщо не може да се мине.
...
PS: Не знам защо, но OSM все ме праща за билото по пътеката покрай вр. Погледец, която излиза на билото след Разложки Суходол, а не по уж по късата, която се качва горе преди (на запад) Разложки Суходол. Втората по-трудна ли е, какво ли го кара така да прекарва маршрута... Сравних им характеристиките и вторият е по-къс, с по-малко денивелация, но въпреки това излиза уж с цял час по-дълъг.

Първо, защо гледаш ОSM, а не БГМаунтийнс? Smile https://www.kade.si/index.html#map=16/2605235.18/5128370.59/0

Второ, под лифт „Академика“ не е пътека, а е „без пътека“, тоест минава се, но няма видима пътека. На места е обрасло с трева, на места има храсти и клек, на места е много стръмно.

Църномогилския рид се подсича по камениста пътечка, но самото изкачване на връх Кутело от север-североизток е без пътека! Не е трудно, но трябва да се внимава - има малки сипеи, на места е скалисто, има един скален праг за леко откатерване (отбелязан на картата с удивителен знак). По-добре отдолу нагоре да се минава, отколкото да се слиза надолу. Няма вода!

Относно пътеката през Погледец и циркус Каменитица - предпочитам я за слизане. Пътеката е интересна, но по нея няма вода, докато по другата пътека покрай Суходолското езеро има вода преди езерото и при самото езеро. Освен това има различни гледки от двете пътеки - по-обзорна е пътеката покрай Суходолското езеро - гледката към Стъпалата/Събиците е впечатляваща, над езерото се откриват по-далечни хоризонти, но пък от другата пътека през циркус Каменитица има впечатляващи гледки към рида Средоноса, така че и там има какво да се види.

Поради гореизброените причини по-главна и по-посещавана сега е пътеката през Суходолското езеро, тя е и по-добре маркирана, защото по нея минава международен маршрут Е-4 (Витоша-Верила-Рила-Пирин-Славянка), червена маркировка. Синята маркировка на пътеката през Погледец и циркус Каменитица на места не е добра, на няколко кратки места пътеката е обрасла и се губи.

Ето снимки и джипиес трак от едно мое минаване със съфорумци точно по тези пътеки - можеш да ги изгледаш и сам да прецениш теренът какво представлява.

Ако имаш още въпроси - питай. Но понякога отговорите се бавят, особено събота и неделя!

Успех!

1.Pirin - 13-14.08.2016g.- Banderishka pol.-Tsarnomogilski rid-Koncheto-Pogledets-h.'Yavorov'(otStefan) - 1802 броя снимки

2.Pirin - 13-14.08.2016g.- Banderishka pol.-Tsarnomogilski rid-Koncheto-Pogledets-h.'Yavorov'(otStefan) - 1085 броя снимки

GPS trak- Pirin- 13-14.08.2016g.- Bander.pol.-Tsarnomog.rid-Koncheto-Pogl.-hYavorov-Sofia2(Stefan

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Последната промяна е направена от stefan_iliev38 на Пет Фев 21, 2020 11:35 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Фев 21, 2020 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fya1987



Регистриран на: 20 Фев 2020
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Значи с тази лека екипировка при тези билни преходи не винаги е добре. Направи го маршрута по стандартния път, тъкмо да се запознаеш с особеностите. През църномогилския чал дори и да го минеш, нищо няма да спестиш като време, сигурен съм.


За леката екипировка, смисълът тук е да се придвижвам максимално бързо по маршрута. За чала ще се откажа. Колкото и интересно да изглежда, не влиза в концепцията за точно този преход. Мисля дори в зависимост от времето, за което стигна до Кутело, да скъся и да не изкачвам Вихрен, а да сляза през Казаните.
Пет Фев 21, 2020 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Помисли също дали да не си промениш концепцията и да минеш >максимално бавно по маршрута<.
Максимално бързото минаване през планината принизява усилието до едно безпаметно търчане с поглед, вторачен надолу. Същото можеш да направиш на стадиона Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Фев 21, 2020 1:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
fya1987



Регистриран на: 20 Фев 2020
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Помисли също дали да не си промениш концепцията и да минеш >максимално бавно по маршрута<.
Максимално бързото минаване през планината принизява усилието до едно безпаметно търчане с поглед, вторачен надолу. Същото можеш да направиш на стадиона Very Happy


Ами за мен бързият стил на минаване по маршрут има няколко съществени предимства. За едно и също време виждам повече. Допълнителното усилие за поддържане на по-висока скорост на движение пък добавя своето измерение на общото усещане. "Максимально бързо" беше леко преувеличение де, трябва да уточня, че при все това, го правя успявайки да се насладя на планината. Не се състезавам с никого и затова ако някъде ми се спира за малко - правя го. На стадиона не бих могъл да направя и 5 кръга, невероятно скучно е..
Пет Фев 21, 2020 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fya1987



Регистриран на: 20 Фев 2020
Мнения: 30

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много за подробния отговор, снимки, БГМаунтийнс!!

stefan_iliev38 написа:
Ти направо ме приби с този маршрут! Surprised Shocked Blink


Е, амбциозничък сие, ама на мен ми трябват такива цели. Преди 3 години реших да изтичам маратон и успях да се подготвя за 3-4 месеца и го изтичах за 3ч45м дори. А преди това най дългото бягане беше 16 км. Като си поставя някоя такава цел, процесът на подготовката ми е еднакво приятен, колкото и постигането на самата цел в крайна сметка.

stefan_iliev38 написа:
Първо, защо гледаш ОSM, а не БГМаунтийнс? Smile


Ами просто не знаех за БГМаунтийнс Smile

stefan_iliev38 написа:
Второ, под лифт „Академика“ не е пътека, а е „без пътека“, тоест минава се, но няма видима пътека. На места е обрасло с трева, на места има храсти и клек, на места е много стръмно.

Църномогилския рид се подсича по камениста пътечка, но самото изкачване на връх Кутело от север-североизток е без пътека! Не е трудно, но трябва да се внимава - има малки сипеи, на места е скалисто, има един скален праг за леко откатерване (отбелязан на картата с удивителен знак). По-добре отдолу нагоре да се минава, отколкото да се слиза надолу. Няма вода!


Разгледах чудесните ви снимки. Браво! Маршрута под лифта и минаването по рида изглеждат много интересни, с тези изоставени конструкции и изобщо, диви места… Но наистина не пасват в концепцията ми за този мой маршрут, като за скъсяване на дистанцията и времето.

stefan_iliev38 написа:
… Поради гореизброените причини по-главна и по-посещавана сега е пътеката през Суходолското езеро, тя е и по-добре маркирана, защото по нея минава международен маршрут Е-4 (Витоша-Верила-Рила-Пирин-Славянка), червена маркировка. Синята маркировка на пътеката през Погледец и циркус Каменитица на места не е добра, на няколко кратки места пътеката е обрасла и се губи.


Чудесно, аз тъкмо по пътя покрай Суходолското езеро и мислих да мина Smile

Иначе, аз се забавлявам да правя клипчета, когато ходя на организирани състезания по планинско бягане или когато правя някой преход. Така че и тук мисля да снимам задължително. А когато е готово клипчето, ще пусна тук линка Smile
Пет Фев 21, 2020 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov