ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Коя книга чета?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Коя книга чета?
Автор Съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Коя книга чета? Отговорете с цитат
Петър Берон, Живот ли бе да го опишеш

"През лятото на 1967г бях на курс за инструктори по пещерно дело в селцето Валон Пон д'Арк във френския департамент Ардеш. Все си мислех за Монблан - той е толкова близо, а вече съм на 27 години и не се знае дали друг път...
Заминах за курорта Сен Жерве без никаква екипировка, само с едно вехто яке на гърба си. За първи път зърнах истинските Високи Алпи - снежни върхове се губеха в безкрая на синевата. "Много блести - рекох си, - я да си купя поне едни тъмни очила." И влязох в едно от онези магазинчета, които продават всичко необходимо за планинаря и алпиниста. Те се държат обикновено от бивши планински водачи с голям опит. Такъв един изпечен алпийски гид ме наблюдаваше с интерес иззад тезгяха, докато разглеждах изложените очила. Накрая не издържа и запита:
- Какво желаете, господине?
- Тъмни очила.
- За какво ви са?
- Искам да се изкача на Монблан - смотолевих аз.
- Монблан? Откъде сте?
- От България.
- А там има ли планини?
- Не така високи, но все пак има.
- Господине, Монблан е много, много висок. За там ви трябват глетчерни очила, а освен това и котки, обувки, на които да ги завържете, ледокоп, ръкавици, с които да го държите, и шапка. Това е минимумът, абсолютният минимум. Не се шегувайте с Монблан.
Човекът ми даде под наем всичките тези неща, показа ми как се връзват котките и вече се чувствах готов да тръгна и за Еверест. Нещата наистина се правят от тези, които не знаят, че са невъзможни."
Пет Фев 07, 2014 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Чета подред книгите на Атанас Скатов. Сега съм на третата - "Анапурна. Дхаулагири. Макалу." Привеждам няколко изречения, които много ме впечатлиха:
"Запознах се с Дима и Саша от Москва. ... Щяха да пробват да се качат на върха по нов маршрут. ... Изглеждаха много здрави и двамата ... За първи път виждах истински алпинисти на живо."
Ще добавя, че Скатов нарича себе си и всички, които ползват парапети, опънати от шерпите, туристи.
Чет Фев 27, 2020 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
За първи път виждах истински алпинисти на живо."
Интересно, преди това не се ли е виждал с Боян Петров?
Пет Фев 28, 2020 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
Интересно, преди това не се ли е виждал с Боян Петров?

По отношение на всички /без изключение/ височинни експедиции, Боян сам никога не се е определял като нещо различно от турист. Това го гарантирам.
А за теорията - проучи подробно най-сериозните височинни изкачвания на български алпинисти, ето някои за които се сещам веднага - Еверест по западния гребен и Южната стена на Комунизъм, след това сравни изкачванията на Боян и веднага ще разбереш, че бояновите цели не бяха "спортно-технически", а единствено "патриотични" - първи българин с 14 парчета 8к, без претенция за трудност на маршрута/всички все популярно класически/. Единствено изключение правеше липсата на кисРолод, но само то не е достатъчно основание да наречеш изкачването "спортно", сиреч не височинно-туристическо.
Всъщност в последно време вече са много малко нетуристическите прояви по високите върхове. Последните сериозни експедиции в това отношение правеше Урубко и още неколцина... Най-пресен пример беше с оня субект, който се мъчи доста време в района на превала Лхо - ла.
Пет Фев 28, 2020 12:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
Пчелата Жужа написа:
За първи път виждах истински алпинисти на живо."
Интересно, преди това не се ли е виждал с Боян Петров?


Боян Петров е бил в същата експедиция тогава, както и преди това на Манаслу. Контактували са , но малко. Боян е бил без шерпа, но също е ползвал опънатите парапети.
Пет Фев 28, 2020 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Чета подред книгите на Атанас Скатов. Сега съм на третата - "Анапурна. Дхаулагири. Макалу." Привеждам няколко изречения, които много ме впечатлиха:
"Запознах се с Дима и Саша от Москва. ... Щяха да пробват да се качат на върха по нов маршрут. ... Изглеждаха много здрави и двамата ... За първи път виждах истински алпинисти на живо."
Ще добавя, че Скатов нарича себе си и всички, които ползват парапети, опънати от шерпите, туристи.


А книгите интересни ли са ? Той като цяло има умения да разказва, пиши как ти се струват, дали да взема и аз някои да прочета.
Пет Фев 28, 2020 2:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Пчелата Жужа написа:
Чета подред книгите на Атанас Скатов. Сега съм на третата - "Анапурна. Дхаулагири. Макалу." Привеждам няколко изречения, които много ме впечатлиха:
"Запознах се с Дима и Саша от Москва. ... Щяха да пробват да се качат на върха по нов маршрут. ... Изглеждаха много здрави и двамата ... За първи път виждах истински алпинисти на живо."
Ще добавя, че Скатов нарича себе си и всички, които ползват парапети, опънати от шерпите, туристи.


А книгите интересни ли са ? Той като цяло има умения да разказва, пиши как ти се струват, дали да взема и аз някои да прочета.


На мен са ми интересни. Той разказва хубаво и ясно. Освен това, е момче от народа, не се перчи, както понякога го упрекват. Започни с "Богинята, майка на вселената" за Еверест.
Аз ходих и на среща с него, беше се подготвил и беше много интересно. Надписа ми книга.
Пет Фев 28, 2020 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NuclearWinter



Регистриран на: 24 Юли 2015
Мнения: 95
Местожителство: ГА701

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
...не се перчи...


Не се перчи?
Че той проглуши света, космоса и заглуши сигнала на суб-ета-сенс-о-матика на Форд Перфект, че е първият веган сред веганите и вогонците, първи веган сред месоядните, първи веган, изкачил всички върхове, първи веган упешно слязъл от всички върхове които е качил, ще е първият веган, гмурнал Марианската падина без кислород, първи веган упешно преминал през северния, южния, западния и източния полюс....
И не ме разбирайте погрешно, аз оценявам какво постига Наско Скатов, но гледайки го как се излага след това, опитвайки се да се прави на успешен мотивационен лектор, ами идва ми в повече. Освен това, преди време го засякъх в някакъв сътрешен блок, където продължаваше да ръси небивалиците си, обяснявайки как е птръгнал да катери 8к преди Боян и пр.
И пак ще поДчертая, оценявак какво прави, срещал съм се нееднократно очи-в-очи, сори, Нака, не ме кефиш и говориш тъпотии на мотивационните си лекции!

================

Тотално оакахме темата.
Та по нея.
Преди 2 седмици си куих първата е-книга амазонски киндъл с тъч-скийн и подсветка. Веднага заредих книгите на Л.РОн Хабът и сега се кефя на макс, четейки!. Може би ще последва Патрик Тили или пък Колелото на времето Smile

_________________
Който го е страх от гората да не ходи при мечките!
ДА! На АЕЦ Белене.
Пет Фев 28, 2020 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
NuclearWinter написа:
Пчелата Жужа написа:
...не се перчи...


Не се перчи?
Че той проглуши света, космоса и заглуши сигнала на суб-ета-сенс-о-матика на Форд Перфект, че е първият веган сред веганите и вогонците, първи веган сред месоядните, първи веган, изкачил всички върхове, първи веган упешно слязъл от всички върхове които е качил, ще е първият веган, гмурнал Марианската падина без кислород, първи веган упешно преминал през северния, южния, западния и източния полюс....
И не ме разбирайте погрешно, аз оценявам какво постига Наско Скатов, но гледайки го как се излага след това, опитвайки се да се прави на успешен мотивационен лектор, ами идва ми в повече. Освен това, преди време го засякъх в някакъв сътрешен блок, където продължаваше да ръси небивалиците си, обяснявайки как е птръгнал да катери 8к преди Боян и пр.
И пак ще поДчертая, оценявак какво прави, срещал съм се нееднократно очи-в-очи, сори, Нака, не ме кефиш и говориш тъпотии на мотивационните си лекции!


Мен всичко това, което си описал, не ме дразни. Нека да е първият веган, изкачил това и онова и т. н., не ме дразни. Там всеки иска нещо да покаже.
Пет Фев 28, 2020 10:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:

Мен всичко това, което си описал, не ме дразни. Нека да е първият веган, изкачил това и онова и т. н., не ме дразни. Там всеки иска нещо да покаже.

В модерният свят за осъществяване на дейността си , реално ти трябва да се направиш продаваем .... в сила е правилото, което научих от един виден нов капиталист през 199 и някоя година , и няма да забравя.... та той казваше : Искаш ли да се продадеш, може да правиш всичко : да говориш глупости, да грешиш, да крещиш, да се лигавиш, напий се ако помага, , съблечи- облечи се, нае...и някой крокодил, стани светец, плюскай , пази пост, пиши стихове или се прави на неграмотен простак , само не трябва да мълчиш.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пет Фев 28, 2020 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
В модерният свят за осъществяване на дейността си , реално ти трябва да се направиш продаваем .... в сила е правилото, което научих от един виден нов капиталист през 199 и някоя година , и няма да забравя.... та той казваше : Искаш ли да се продадеш, може да правиш всичко : да говориш глупости, да грешиш, да крещиш, да се лигавиш, напий се ако помага, , съблечи- облечи се, нае...и някой крокодил, стани светец, плюскай , пази пост, пиши стихове или се прави на неграмотен простак , само не трябва да мълчиш.

Все пак има и неща, които не са за продан...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Фев 28, 2020 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
В случая, исках да кажа, че разбирам мъките и стремежа на човека да направи бизнес, да се продаде и намери пари за дейността си. Не е задължително всеки да го прави, зависи какъв път е избрал и какви зависимости има в житие - битието си. Да, добре е човек да намери златната среда. Да не ламти за прекалено много и да е в мир със себе си.....
Но правилото си е в сила ... даже да си намериш работа, трябва да се представиш в подходяща светлина , да си продаваем. До каква степен всеки стига, вече е въпрос на възпитание, ценности и личен избор.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пет Фев 28, 2020 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
Пчелата Жужа написа:

Мен всичко това, което си описал, не ме дразни. Нека да е първият веган, изкачил това и онова и т. н., не ме дразни. Там всеки иска нещо да покаже.

В модерният свят за осъществяване на дейността си , реално ти трябва да се направиш продаваем .... в сила е правилото, което научих от един виден нов капиталист през 199 и някоя година , и няма да забравя.... та той казваше : Искаш ли да се продадеш, може да правиш всичко : да говориш глупости, да грешиш, да крещиш, да се лигавиш, напий се ако помага, , съблечи- облечи се, нае...и някой крокодил, стани светец, плюскай , пази пост, пиши стихове или се прави на неграмотен простак , само не трябва да мълчиш.


И после се чудим, защо "модерният свят" се напълни с идиоти!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Фев 29, 2020 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Описаното от Ангел е похват на търговците откакто го има света. Т.е. идиоти винаги е имало в изобилни количества.
А впечатлението, че се е напълнил с идиоти, идва от съвременните платформи за изява на идиоти - Фейсбук, Туитър и т.н. Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Фев 29, 2020 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Blindsight

Is your mind just a parasite on your physical body?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юни 10, 2022 6:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov