ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Зимна пътека на в. Мальовица - въпрос

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Зимна пътека на в. Мальовица - въпрос
Автор Съобщение
ne_nko



Регистриран на: 19 Фев 2018
Мнения: 5

Мнение Зимна пътека на в. Мальовица - въпрос Отговорете с цитат
Здравейте, в понеделник планирам да направя преход до връх Мальовица от едноименната хижа, като ще ми е първият такъв към върха през зимен сезон.
Следователно, разглеждах картата и забелязах, че има отбелязани колове при Еленско езеро, които се отклоняват от червената пътека.

Въпросът ми е дали трябва да хвана тези колове, вместо да продължавам по червената пътека, която предполагам ще е отъпкана (боичките ми е ясно, че няма да ги видя)? Карта:

[img]https://i.ibb.co/JxJbqt5/Screenshot-from-2020-02-29-18-44-25.png[/img]

Също така, ще се възползвам от темата и за да попитам колко време смятате, че би ми отнело достигнаето до върха от хижата, имайки предвид, че ходя без да правя каквито и да е седящи почивки и, накратко, предпочитам да не почивам? Лятото със стриктно темпо обикновено се качвам за 1ч30-40м.

Благодаря и поздрави!
Съб Фев 29, 2020 7:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Зимна пътека на в. Мальовица - въпрос Отговорете с цитат
"Правилният" път е по зимната маркировка. Той обаче не е лавинобезопасен, например в участъка под склоновете на "Малка Мальовица". Скоростта на придвижване в зимни условия би могла да бъде два или повече пъти по-ниска.

Не бих се насочвал към този лавинарник след последните снеговалежи, ветрове и очакваните резки температурни промени в идните дни.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Фев 29, 2020 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ne_nko



Регистриран на: 19 Фев 2018
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговора.

Същите неща минават и в моята глава понеже навярно валя сняг последните 2 дни и при вятър и покачване на температурите, рецептата за лавини на теория се получава добре. Особено на Мальовица.
Но много ми се иска да отида понеже този, въпреки толкова безхарактерен, зимен сезон лека полека си отива и ми се искаше да си направя по-'сериозен' преход преди края му, понеже досега ходих само из Витоша.

Ще обмисля още ситуацията и ще преценя, но за жалост имам същите притеснения.
Съб Фев 29, 2020 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
ne_nko написа:
Благодаря за отговора.

Същите неща минават и в моята глава понеже навярно валя сняг последните 2 дни и при вятър и покачване на температурите, рецептата за лавини на теория се получава добре. Особено на Мальовица.
Но много ми се иска да отида понеже този, въпреки толкова безхарактерен, зимен сезон лека полека си отива и ми се искаше да си направя по-'сериозен' преход преди края му, понеже досега ходих само из Витоша.

Ще обмисля още ситуацията и ще преценя, но за жалост имам същите притеснения.

Абе момче, я вземи се стегни малко. Това, което си написал е класическото грешно мислене и игнориране на всички сигнали преди инцидент. Ама точно като по учебник си го написал. Всички сме разочаровани от сезона. Иди някъде другаде. И други зими ще има. Защо са излишни рискове?!
Нед Мар 01, 2020 2:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
@ne_nko: Ето описанието на маршрута в зимния пътеводител на Аспарух Марковски:

http://bgmountains.bglink.net/iwan_wazow.html#1.2.marshrut

От понеделник до сряда се очаква поривите на югозападния вятър на вр. Мальовица да достигат около 90 км/ч.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Мар 01, 2020 3:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ne_nko



Регистриран на: 19 Фев 2018
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря!

Вече чета.
Нед Мар 01, 2020 11:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
"Зимната" пътека от Еленино езеро към връх Мальовица е една от сбърканите зимни маркировки у нас. Докато по "лятната" никога не съм виждал да се събира количество сняг - тя е по изпъкнали и обдухвани форми на релефа, то на "зимната" има доста предпоставки за събиране на сняг и падане на лавини, именно в частта където е завоя и тя сменя посоката си с над 90 градуса като минава под скроновете на Орлето и улеите на основния връх.

Предполагам, че коловете са сложени там едно за да се избегне част от билото, което е си е остричко (а знаем, че традиционно туристите обикновено не ползват котки и пикели в България) и второ, защото този маршрут е по-приятен за скиорите, и за качване и за спускане (ако не предприемат нещо по-екстремно). "Лятната" пътека горе е стръмна и винаги с камъни. Аз обикновено се качвам по лятната с клиентите и слизам по зимнатга, така го правя по интересно изкачването, слизането по зимната е по-приятно, а пък като походиш повече в планината (качиш се до върха) можеш по-добре да прецениш каква е лавинната опасност и да избереш път за слизане. Да си призная, никога не съм се отказвал от "зимната", но там където коловете влизат в гънката, винаги съм на щрек.
Вто Мар 03, 2020 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Psychosapiens



Регистриран на: 07 Сеп 2010
Мнения: 344
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
", именно в частта където е завоя и тя сменя посоката си с над 90 градуса като минава под скроновете на Орлето и улеите на основния връх.


За този участък говориш предполагам.
Тука пътека с коловете сече адски съмнително през улей от сняг.




_________________
Know your Body. Know your Mind. Know your Substance. Know your Source
Сря Мар 04, 2020 3:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Не, говоря за участъка след Еленино езеро. На заграждения от теб участък маркировката си е ОК, там е сложно и няма какво повече да се направи.
Сря Мар 04, 2020 10:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
По начало не е зле да се припомни, че "зимна пътека" не означава лавинобезопасна такава. Нито коловите участъци покрай Рибни езера за безопасни, нито под и над Заврачица, нито … много други, списъкът си стои отворен. Когато се ходи там, хората се разделят на участъка, един по един, назначава се наблюдател, носят се лавинни шнурове, пипсове, и какво ли не...
Сря Мар 04, 2020 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
Момчи говори за участъка при плочата на Единадесетте. Това е веднага след Еленино езеро.

Там е безопасно да се мине вляво от улея. Явява се едно скално прагче, което в зависимост от количестото на снега понякога е почти затрупано и не представлява трудност, но някой път е сравнително трудно. Та минавайки по това прагче се излиза по ребро до горе. Така се избягва улея.
Чет Мар 05, 2020 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Слави, познай обаче колко хора минават през стръмното и продължават по реброто, или пък слизат от там?

Обикновено се набиват в улея и движат, повече или по-малко, по него (следите винаги са от там).

Дори често стигат под улея, идващ от Мальовица, който не е хич безобиден, въпреки че от там се минава и пеша и със ски, като позволяват условията...
Чет Мар 05, 2020 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Слави, познай обаче колко хора минават през стръмното и продължават по реброто, или пък слизат от там?

Обикновено се набиват в улея и движат, повече или по-малко, по него (следите винаги са от там).

Дори често стигат под улея, идващ от Мальовица, който не е хич безобиден, въпреки че от там се минава и пеша и със ски, като позволяват условията...


Знам, но ето сега с моя пост някой някога, ако се окаже там в условия за които се съмнява може да се сети за този вариант и да мине по ръбчето.


пп
Имало е дни в които само там е имало пъртина и всички минават от там.
Чет Мар 05, 2020 6:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zaples14



Регистриран на: 08 Авг 2013
Мнения: 48
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това трябва да е правилното минаване покрай Елениното езеро гледано от плочата на
загиналите алпинисти.

Чет Мар 05, 2020 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
По моето скромно мнение, показания от Заплеса маршрут си представлява алпийско изкачване, с една категория над прочутия СИ ръб на Мальовица. Така че по-добре по "лятната" Smile
Пет Мар 06, 2020 9:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov