ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинските водачи в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 22, 23, 24  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Планинските водачи в България
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Настоящата тема е „Планинските водачи в България“, тоест за всички водачи в България, а не само за платените. Така че не виждам защо ограничаваш съфорумците да пишат само тези от тях, които са плащали за платен планински водач.

@stefan_iliev38

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Мар 12, 2020 5:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Правил съм различни курсове и по драй-тулинг и по ледено катерене и по алпийско, затова че имам впечатления не-малко. Ходил съм и на обикновени изкачвания и на по-сериозни. Ходя и сам, ходя и с групи, ходя и всякак, защото обичам и имам тази възможност поне засега.
Чет Мар 12, 2020 6:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Тогава кой ще ми обясни, защо в темата има само нападки към "платените водачи на платените групи" (цитат)? Хайде да дискутираме доброволно водене, което е бил основния начин на практикуване на тази дейност до началото на 80те години у нас, и преобладаващо и през 90те? Което е на път да изчезне, защото 1. Институциите не го разбират въобще какво е това, и как е възможно. 2.БТС напира да издаде дипломи на всички водачи в сферата на "социалния" туризъм. 3.Отделни хора от "еснафа" също не го припознават...

Смятам, че всеки може да води други хора в планината, стига да не се стига до сделка, т. е. да не взима хонорар. Ако са приятели - абсолютно всеки, ако е клуб, дружество или друго сдружение - да отговаря на неговите стандарти. Работил съм с френски и швейцарски доброволни водачи, които са на доста високо ниво. В цяла Европа е така, има професионалисти и доброволни. Само в България е объркано всичко и байчото от Стара Загора, който води лелките към Ботев по два маршрута, ми се появява на изпит за професионални водачи. С 0% от изискванията за такъв. Късам го на практика едната година, появява ми се на теория на следващата, експерта от Образованието се застъпи за него, пуснахме го, естествено го скъсах на практиката... Защо този човек да взима пари, да ги води доброволно, те ще му плащат разходите. Иначе - да научи поне по един маршрут в Рила и Родопите (не можа да ми каже нито един) и какво се прави с въжето в планината...

Айде, давайте по тази тема!
Чет Мар 12, 2020 8:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Тогава кой ще ми обясни, защо в темата има само нападки към "платените водачи на платените групи" (цитат)?

Моето впечатление далеч не е такова. Има платени водачи, които не само, че не са били нападани, ами и се радват на уважение или дори нещо много повече -- на приятелство, при това без значение кой на какво и къде ги е учил, как са си взели изпитите, каква диплома имат, в коя организация членуват, на кой бог се молят и т.н. По отношение на еснафщината моето мнение е, че тя няма място в професията "планински водач" в България и докато това не бъде добре осъзнато и напълно преодоляно ще продължават несполуките.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Мар 12, 2020 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Стефчо, първо - обикновено се иска разрешение от парка, в който се провежда мероприятието, до сега не ни е отказано. Все пак това нещо не става в гората, както си играе адаша, трябва истинска планина и сняг.

Второ, това е най-щадящия бивак, дупки в снега, едно иглу, не се палят огньове, буклуци, повярвай ми, не се оставят. Животни и растения през зимата на 2200-2500 обикновено не се притесняват.

Трето, това не е бизнес мероприятие, никой не печели пари, освен хонорара на преподавателите.

Четвърто, целта е тези хора да минат през най-тежкото възможно изпитание, за да могат после да реагират адекватно на маршрутите си, които в началото ще бъдат по-леки. Ама ти като не си обучавал хора в тези дейности, няма как да знаеш.

Ти иска ли разрешение, като води мацки (ти тях ли, те теб ли) на Средоноса, почти изцяло на територията на резерват, както знаеш? Охлаби малко напрежението, и остави професионалистите в планината на мира. И се научи да маркираш, че от вашите мацаници ми се повдига!

mom4i написа:
Трето, това не е бизнес мероприятие, никой не печели пари, освен хонорара на преподавателите.

Току що 12-те години, през които учих икономика, и трите дипломи (за средно, бакалавър и магистър) отидоха в кофата за боклук! Very Happy

П.П. Както много от съфорумците знаят, аз имам ограничение (от хора, които уважавам) да коментирам определени неща в този форум.

Мисля да ги послушам и този път, макар че вече не се търпи! Етичен кодекс? Да бяха записали в него като първа точка: „Най-важното са ПАРИТЕ!!“.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Мар 12, 2020 8:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, с цялото ми уважение, виж темата и прецени колко поста са заяждане, и в колко се говори за "уважение и дори приятелство" и щях ли да съм толкова активен, ако някой хвалеше колегите, с или без конкретика.

Към Калоян - леденото катерене и драйтулинга е черешката на тортата в алпинизма, внимавай! Very Happy
Как пък не каза веднъж: Бях с еди кой си водач (инструктор), беше много добър професионалист, научих много от него... Тук няма толкова строго ограничение за реклама, както в една известна група Very Happy
Чет Мар 12, 2020 8:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Тогава кой ще ми обясни, защо в темата има само нападки към "платените водачи на платените групи" (цитат)? Хайде да дискутираме доброволно водене, което е бил основния начин на практикуване на тази дейност до началото на 80те години у нас, и преобладаващо и през 90те? Което е на път да изчезне, защото 1. Институциите не го разбират въобще какво е това, и как е възможно. 2.БТС напира да издаде дипломи на всички водачи в сферата на "социалния" туризъм. 3.Отделни хора от "еснафа" също не го припознават...

Смятам, че всеки може да води други хора в планината, стига да не се стига до сделка, т. е. да не взима хонорар. Ако са приятели - абсолютно всеки, ако е клуб, дружество или друго сдружение - да отговаря на неговите стандарти. Работил съм с френски и швейцарски доброволни водачи, които са на доста високо ниво. В цяла Европа е така, има професионалисти и доброволни. Само в България е объркано всичко и байчото от Стара Загора, който води лелките към Ботев по два маршрута, ми се появява на изпит за професионални водачи. С 0% от изискванията за такъв. Късам го на практика едната година, появява ми се на теория на следващата, експерта от Образованието се застъпи за него, пуснахме го, естествено го скъсах на практиката... Защо този човек да взима пари, да ги води доброволно, те ще му плащат разходите. Иначе - да научи поне по един маршрут в Рила и Родопите (не можа да ми каже нито един) и какво се прави с въжето в планината...

Айде, давайте по тази тема!



Ами какво да давам, като с даването и трябва да спра, като в оня виц за бай Иван и за коня. И аз като теб бях голям идеалист. В университета и гимназията ни учеха какво ли не. Но на практика, това което пишеш е поставено на погрешна полоса. Проблемът не е мужду платените и доброволните водачи! Такъв просто не би могло да има, тъй като не са конкуренти. Доброволните за които пишеш, от едно време, най-често работят съвсем друго, а това им е хоби. И да ти издам една малка тайна, която може да ти е от полза, както да си отговориш на конкретния въпрос, така и да улесни работата ти в бъдеще. Много важна е рекламата, и стратегията ти за привличане на клиенти. За това трябва да си на ясно, какво ти самия можеш да предложиш, но и най-вече да имаш много идеи от къде ще намериш тези клиенти! Много е важно. Веднъж като намериш клиенти - няма да има никакво значение какво си завършил и какъв сертификат имаш!!! Когато се наложиш с име, имидж даже и да си някой селянин без образование ще водиш туристи от целия свят. Разбира се в географската област, в която си вещ самия ти. Освен това, никоя държавна институция не би могла да ти забрани да ги разхождаш и консултираш без диплома или сертификат. Просто ако ти кажат нещо, във фактурата вписваш едно, така да се каже, по обтекаемо основание и няма как да имаш проблем. Къде е уловката ще ме попиташ? Ами уловката е, че това което се търси вече някой го предлага и дори да ти се струва, че доброволните водачи те нападат, или ти подбиват клиентелата, това просто не е така. Както казах, трикът е да намериш самия ти клиент, дори самата услуга да я предлага някое колежанче в седми-осми клас, твое братовчедче братче и т.н. А ако някой те попита да излезеш и да кажеш че ти осъществяваш услугата. Голям и хубав сайт с добра сео оптимизация също би било добър опит. Та това е за сега и се надявам да съм полезен.

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Чет Мар 12, 2020 10:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
rosen_talov



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 235

Мнение Отговорете с цитат
Следя темата с пуканки и бира Smile

Не виждам какво има толкова да се обсъждат водачите. Има правоспособни и неправоспособни. Понякога правоспособните са по-неспособни от неправоспособните, но това е във всяка една професия.

За 'еснафа" - да се върнем на статистиката - по-малко от половината правоспособни планински водачи членуват в АПХ и не виждам защо изобщо се говори за еснафство. Какво е казано от накой по повод еснафството преди години ... е било преди години. Всички водачи са свободни да се организират в сдружения, асоциации и всякакви други форми на обединение. Утре може да се появи обединител и да привлече останалите, които не членуват в АПХ и дори членуващи, създавайки по-силна професионална организация.

Обученията - ами колкото и да е неприятно за много хора, в момента ЦПО на АПХ е единственият, предлагащ обучение съгласно държавните образователни стандарти. Училището в Черни Осъм също предлага, но то не е със статут на ЦПО.

Относно обучението в частта "бивакуване" - то се провежда на територията на НП или ПП след разрешение от съответната паркова администрация. И в курсове на ПСС има бивакуване в зимната планина. Не виждам какъв е проблемът, след като има разрешение и след участниците в мероприятието останат само следите им в снега. Хайде да не сме по-католици от папата. Такива разрешения се искат и по много други поводи - например ежегодната сбирка на "Планинари". Предполагам, че такова разрешение са искали и за провеждането на "Иглумания 2020" в района на х. Чакър войвода (което се отмени поради ситуацията с  COVID-19).

Хубаво е да има планински водачи - доброволци, но когато става въпрос за комерсиални групи/програми е редно водачите да бъдат правоспособни.

Когато влезе в сила Наредбата за планинските водачи, всички, притежаващи свидетелство за професионална квалификация имаха 6-месечен "гратисен" период да подадат заявление за вписване в НТР без да се явяват на изпит за правоспособност, без значение къде и как са придобили въпросното свидетелство за професионална квалификация.

Винаги ще има скъсани на изпитите за правоспособност, защото има хора, които достигат до тях без да имат нужните познания.

Стефане, ако си водил групи в българските планини не те прави водач. Прави те по-опитен в работата с хора, но не и планински водач. Всеки в даден момент от развитието си като планинар е бил начело на група.

Mariana 1000, ето линк към конспекта и критериите за оценка, които не се отварят в предишния ми пост:
http://www.tourism.government.bg/bg/kategorii/izpiti-za-pridobivane-na-pravosposobnost-za-planinski-vodachi/vuprosnik-za-izpit-za

Очаквам Калоян пак да каже, че съм счупил булшитомера с празни приказки, но това е реалността.


Последната промяна е направена от rosen_talov на Пет Мар 13, 2020 11:19 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Мар 12, 2020 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
mom4i не си ме разбрал правилно. Напротив, аз уважавам на хората професиите, особено ако са добри специалисти. Това е и така в случая. Но има неща които не ми харесват и съм виждал и които остават без последствия, аз за тях се заяждам обикновено. Също така понякога пишеш като страна с интерес което можи би е ок, а не обективно както на мен ми се иска. Но това е според мен, няма нужда да е така.

Росене сега е добре, нямам забележки Smile
Пет Мар 13, 2020 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:

Мариана, не разбираш какво правим, и защо го правим, няма смисъл да спорим. Най-малкото, че наричаш БТС конкуренция - няма как да са, те не дават обучение, а само дипломи, така че както се вика - няма нищо общо!

Вярно е, че не разбирам какво и защо правите, абсолютен лаик съм във всички области, които коментираме - нито имам петнайсет години стаж като педагог, нито съм ходила на планина, нито имам магистърска степен по икономика Laughing Сега сериозно, аз разбирам, но ти толкова се престараваш да изкараш и черното бяло, въпреки че си има достатъчно бяло, че сам предизвикваш повечето негативни реакции и желанието за спор.
Ето например точните ми думи:
Mariana1000 написа:
И после се оплаквате, че хората ходат при конкуренцията. Laughing

Къде в това изречение наричам БТС конкуренция? И какво те кара да мислиш, че говоря точно за него? Ако ми позволиш да те цитирам:
mom4i написа:

Работят и разни други учебни центрове, но всичко се случва много скрито и съмнително, за разлика от обучението в АПХ (мое мнение!). В момента има 47 (!) организации в България, които имат лиценз да обучават планински водачи (може да види лесно в регистъра).


mom4i написа:
Хайде да дискутираме доброволно водене, което е бил основния начин на практикуване на тази дейност до началото на 80те години у нас, и преобладаващо и през 90те? Което е на път да изчезне, защото 1. Институциите не го разбират въобще какво е това, и как е възможно. 2.БТС напира да издаде дипломи на всички водачи в сферата на "социалния" туризъм. 3.Отделни хора от "еснафа" също не го припознават...
..............
Айде, давайте по тази тема!

В голяма грешка си, доброволното водене не само не е на път да изчезне, ами е в голям разцвет. Да вземем нашата група КПДМ. Редовно има водачи на доброволни начала при походите. Друг пример - Лунатичните разходки във вторник. Всеки преход има водач, на когото не се заплаща. ТД Устремени - не искат пари при преходите, което означава, че водачите не са заплатени.
Значи това са само три примера, ей така, без да се замисля. Има още безброй групи и дружества, които организират преходи с доброволни водачи. С фейсбук събитията организацията стана много лесна и удобна за всички.
Тук дори не говоря за такива като Стефан, които водят понякога няколко приятели, макар че и това си е водене. Говоря за цели групи, с организиране на транспорт, понякога нощувки, разработка и проучване на маршрути и действително водене на терен.
Това е нещо широко разпространено и по мое мнение скоро няма да замре.

mom4i написа:
Ведрине, с цялото ми уважение, виж темата и прецени колко поста са заяждане, и в колко се говори за "уважение и дори приятелство" и щях ли да съм толкова активен, ако някой хвалеше колегите, с или без конкретика.

Няма заяждане, всеки си казва мнението. Ние не сме виновни, че няма положителни мнения от твои клиенти... или както ги наричаш консуматори.
И можеш да намалиш активността, защото се престараваш и постигаш обратното на това което ти се иска. Не знам на каква комуникация учиш курсистите си, но не прави добро впечатление да наричаш хората "какин сладък", нито да светиш кой с кого и къде е ходил, нито да ги нападаш за участието им в доброволчески дейности, нито да ги обвиняваш, че нищо не разбират (все неща извън темата).
Нали осъзнаваш, че горе-долу половината активно пишещи в този форум и доста непишещи, поне веднъж са си цапали ръцете с боя. Няма как Стефан да е направил толкова километри маркировка сам. И ти скачаш срещу тези хора. Спомням си една сцена от филм с Джеки Чан, в която той влезе в един бар и каза "Здравейте, всички вие сте боклуци". Та горе-долу и ти така, само дето Джеки Чан после не се чудеше, защо аджеба хората не бяха добре настроени към него.

mom4i написа:

Да от тук пишещите само Ведрин ходи с професионален водач от време на време. Другите се упражняват в някаква риторика, без да им е много ясно за какво става дума...

Вярно ли знаеш за всеки един от нас с кого и как е ходил? Shocked Laughing Laughing
Всъщност, ако се върнеш да видиш мненията ми, лично аз съм се упражнявала повече в риторика относно обучението, отколкото относно качеството на водаческите услуги (въпреки че, за протокола - ходила съм и с група с платен водач). Може пък да имам намерение да изкарам вашите курсове. Все пак е по-добре да се интересувам от дадена услуга преди да си дам парите, а не след дъжд качулка Wink
Мисля, че има във форума ваши курсисти, може пък и те да напишат нещо... Ето това липсва, не трябва ти да си активен и да пишеш по форуми и групи, а клиентите и курсистите ви трябва да правят това. Няма по-добра реклама от препоръката на доволния клиент.

rosen_talov написа:

Mariana 1000, ето линк към конспекта и критериите за оценка....

Благодаря.

rosen_talov написа:

Стефане, ако си водил групи в българските планини не те прави водач. Прави те по-опитен в работата с хора, но не и планински водач. Всеки в даден момент от развитието си като планинар е бил на чело на група.

А какво прави водачът водач? Защо Стефан не е бил водач, когато е водил групи? Това е добра отправна точка за обсъждането на доброволното водачество, което предлагаше Момчи да направим по-горе.
А и защо мислиш, че всеки стига до момент, в който да е начело на група? Това не ми се струва вярно.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Мар 13, 2020 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Ами Калояне, подавай конкретни сигнали! Явно "еснафа" няма да разпъне своите, не и толкова, колкото му се иска на страничния наблюдател. И никой "еснаф" не го прави, целта му е да организира и да се бори за правата на своите членове. Клиентите и държавата след това имат думата, когато стане проблем.

Пиша като човек, който обучава, от повече от 20 години (като концепцията за обучение се стабилизира последните 12-13 години, в началото съвсем по усет я карахме, като занаят). Естествено съм пристрастен, като ме (ни) критикуват, без да знаят за какво става дума...

Няма как да се изказвам от името на АПХ (има си органи за това Smile ) но мога да говоря като част от организацията, защото съм там от началото.

И последно - за двата случая, които все се споменават и дискутират всеки път, като стане дума (през 2018 и 2019), ами то няма оплаквания, няма иск, нито от останалите клиенти, нито от роднини на загиналите. Случаите са различни, но това е факт!
Пет Мар 13, 2020 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:

И последно - за двата случая, които все се споменават и дискутират всеки път, като стане дума (през 2018 и 2019), ами то няма оплаквания, няма иск, нито от останалите клиенти, нито от роднини на загиналите. Случаите са различни, но това е факт!


Това пък как можа да го кажеш, голям човек си! Като няма оплаквания, това не значи, че няма сериозен проблем!?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Мар 13, 2020 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
rosen_talov



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 235

Мнение Отговорете с цитат
Мариана,
Стефан,
Ако ще си мерим дипломите-няма да участвам! Мама, баба и дядо бяха начални учители и за да не ги излагам, по милост ме допуснаха да взема диолома за средно образование.

Относно водачеството на Стефан и на други като него - това, че си организирал група и си завел N брой приятели с теб по няколко маршрута, само по себе си не те прави водач. За да бъде лицето Х планински водач трябва да има знания и умения по много теми, свързани с планината. Това се отнася и за всяка друга професия, разбира се.


Последната промяна е направена от rosen_talov на Пет Мар 13, 2020 11:34 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Мар 13, 2020 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Не Дидо, казвам само, че няма оплаквания от другите клиенти, или иск от роднини и близки. Останалото е друга тема...

Спирам Мариана! Достатъчно написах, умный поймет, а дурак обойдется и так Very Happy

А за брат ти, каквото повикало, такова се обадило, не оставам длъжен на никой, за това и има забрана да спори с мен, предполагам Very Happy А ти в случая си пристрастна, защото се грижиш за него, разбирам те... Напускам темата за водачите, има и по-смислени неща, обръщайте се към Росен, ако имате въпроси!
Пет Мар 13, 2020 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Стига сте се карали за глупости.

Планинският водач е изключително полезен за обществото. Дали ще бъде професионален или доброволен, няма значение.
Грешка е да нападате Момчил, който дава мило и драго да обучава десетки курсисти ежегодно.
Грешка е да нападате и Стефан, който е в пъти по-подготвен от повечето обучаващи инструктори.

Живейте си живота и наздраве! Very Happy
Съб Мар 14, 2020 12:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 22, 23, 24  Следваща
Страница 9 от 24

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov