ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
147 години от обесването на Васил Левски
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
147 години от обесването на Васил Левски
Автор Съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Не знам що се хабите. Очаквам след победата над корона вируса правителството да излезе с решение всички върхове над 2000м у нас да се преименуват на Бойков връх в чест на Бащицата.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Съб Мар 14, 2020 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Стефане, ти да не си пропушил, бре?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Мар 14, 2020 11:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
hlebarov



Регистриран на: 04 Сеп 2017
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
Преименуването, без да променя действително нещо, много силно вълнува хората и често се използва за манипулация.

Последното масово преименуване в България беше след избухването на демокрацията, така че не е присъщо само за социализма и тоталитаризма.

Нормално е всеки ще годе ентелегентен човек да е скептичен относно преименуването на каквото и да било.



mom4i написа:
България е избрала друг път, ми се струва. Този на цивилизованите страни, които пазят и съхраняват своето културно наследство. А не го унищожават. .


На думи да, в действителност в България културното наследство се унищожава от години, не остана много.


stefan_iliev38 написа:


Може ли да се именуват върхове, които нямат име?

И още един въпрос: Може ли да се наименува с името Левски върхът, който е между Мусала и Алеко - така нареченият Безименен връх?


Може! Но какво значение има? Very Happy
Съб Мар 14, 2020 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Защо ме определяш като агресивен бе Ристо? С какво моите мнения са по-агресивни от твоите?
И защо ме определяш като патреотаре бе? Тва няква обида ли е шмекер-модераторе?

Спаделям си мнението за преименуването конкретно на вр. Мусала на вр. Левски и го обсъждам с всеки, който пожелае да се включи. И смятам, че точно така трябва да се прави, Момчиле, нищо че сме високосна година Smile

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Съб Мар 14, 2020 12:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:
Защо ме определяш като агресивен бе Ристо? С какво моите мнения са по-агресивни от твоите?
И защо ме определяш като патреотаре бе? Тва няква обида ли е шмекер-модераторе?

Спаделям си мнението за преименуването конкретно на вр. Мусала на вр. Левски и го обсъждам с всеки, който пожелае да се включи. И смятам, че точно така трябва да се прави, Момчиле, нищо че сме високосна година Smile

Фокусирай се върху важни неща. Например паметник на Левски - по-високо разположен и по-монументален от альошата в Пловдив. М? Как ти се вижда идеята? Символизъм, ала-бала Rolling Eyes
Преименуване на улици кръстени на вредители за държавата ни като граф игнатиев например, М?

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки

Последната промяна е направена от Ристо Туристо на Съб Мар 14, 2020 1:19 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Мар 14, 2020 1:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Какво се припиряте за имената ... Стефане, ся аз и ти като сме с елински имена, защо да не ги сменяме?
Всичко това е въпрос на лично предпочитание и вкус, не е само въпрос на култура, възпитание, образование. Разнопосочни примери колкото искаш.
В топонимията в алпийския и субалпийския пояс в нашите планини преобладават имената оставени от юруците (днешните кюрди), които са заменили каракачанските. Български имена има запазени малко, българите не са експлоатирали трайно високите зони на планините, най-географски казано, българите винаги са обитавали трайно районите от горната граница на гората, до 2-3 км от морския бряг, и в тези райони са именували.
Турски имена не знам да има, може би османски, с оглед на историческото развитие на държавите наоколо. А османските имена като производни на арабските, персийските, гръцките и българските, като какви да ги броим или да проучваме за всяко?

И аз искам да се смени името на Голям Перелик (което е ново), ама никой не иска да е Орфей. Нищо че няма връх Перелик, та да има и голям такъв, но пък думата пер(е)лик е още от тракийските племена.

Момчи, иди да обясниш на всички съседни на нас държави как са нецивилизовани, защото са сменили имената на почти всичко. На твоето мнение съм, че това е част от културното наследство, но доводът за цивилизованост не е важен. А и какво като си по-мъдър и си пазиш автентична историята, важното е кое работи с времето, но пък ние няма да сме живи да видим.

Всеки е свободен да си изкаже мнението и няма лошо мнение по въпроса. Хубаво е, че има различни мнения, а в крайна сметка по-силният определя.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Съб Мар 14, 2020 1:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Гърците сменят най-вече имена на селища.

По планините в сегашна северна Гърция, а и по Пинд на юг чак до Атика е пълно с български топоними - върхове, местности и по-рядко реки. Цели две планини имат с български имена - Чумерка и Вардуша.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Съб Мар 14, 2020 2:29 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Мар 14, 2020 2:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Йосарян написа:
Защо ме определяш като агресивен бе Ристо? С какво моите мнения са по-агресивни от твоите?
И защо ме определяш като патреотаре бе? Тва няква обида ли е шмекер-модераторе?

Спаделям си мнението за преименуването конкретно на вр. Мусала на вр. Левски и го обсъждам с всеки, който пожелае да се включи. И смятам, че точно така трябва да се прави, Момчиле, нищо че сме високосна година Smile

Фокусирай се върху важни неща. Например паметник на Левски - по-високо разположен и по-монументален от альошата в Пловдив. М? Как ти се вижда идеята? Символизъм, ала-бала Rolling Eyes
Преименуване на улици кръстени на вредители за държавата ни като граф игнатиев например, М?


Йосаряне, ако ще дириш справедливост - викам първо да се изчистим паметниците на ватенките с шмайзери в центъра на София. На тяхно място, поне толкова високи - паметници на български царе - Симеон, Калоян; Крум да наглежда законотворците в парламента, а не руския цар!

После като си преметем къщата, ще се преместим навън по върховете Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Съб Мар 14, 2020 2:28 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Мар 14, 2020 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
...
Фокусирай се върху важни неща. Например паметник на Левски - по-високо разположен и по-монументален от альошата в Пловдив. М? Как ти се вижда идеята? Символизъм, ала-бала Rolling Eyes
Преименуване на улици кръстени на вредители за държавата ни като граф игнатиев например, М?

Чудесна идея! Над родния град на Васил Левски Карлово да се построи монументален паметник на Левски върху връх Левски!

dido написа:
Стефане, ти да не си пропушил, бре?

Не, не съм пропушил. Аз само задавам въпроси, не изказвам свое мнение. Целта ми е участниците в дискусията да бъдат АРГУМЕНТИРАНИ, тоест да си служат с АРГУМЕНТИ и да разсъждават, а не да повтарят безсмислени неща, без да могат да ги защитят.

hlebarov написа:
...
stefan_iliev38 написа:
Може ли да се именуват върхове, които нямат име?

И още един въпрос: Може ли да се наименува с името Левски върхът, който е между Мусала и Алеко - така нареченият Безименен връх?
Може! Но какво значение има? Smile

Финалът на филма „Небесно царство“:



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Мар 14, 2020 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Аз не търся справедливост. В случая предложих да сменим името на най-високия връх. Връх Левски с по старо име Мусала. Писах вече, защо смятам, че е важно.

Другото си е от вас.
Не желая да коментирам другите паметници. Някак прилича на реваншизъм.
Обаче не мога да разбера какво толкова ви отблъсква в някаква смяна на имена на върхове. Ама наистина какво Smile
Нали разбирате, че старото име не се губи. Остава в историята. Вижте при Ботев как добре се е получило.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Съб Мар 14, 2020 3:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:
...
Не желая да коментирам другите паметници. Някак прилича на реваншизъм.
Обаче не мога да разбера какво толкова ви отблъсква в някаква смяна на имена на върхове. Ама наистина какво Smile
...

Ама наистина ли не ти става ясно?

dido написа:
...
Йосаряне, ако ще дириш справедливост - викам първо да се изчистим паметниците на ватенките с шмайзери в центъра на София. На тяхно място, поне толкова високи - паметници на български царе - Симеон, Калоян; Крум да наглежда законотворците в парламента, а не руския цар!

Смяната на тюркски имена не е реваншизъм, обаче смяната на руски, доказано вредни за държавата ни - е... Rolling Eyes
Слепци ли сте, че сте жертва на руската пропаганда насочена против турция и османците? А именно руснаците подмениха историята ни, наложили са подмяна на историческите ценности и истини, въобще са промили мозъците на поколения българи.
БАСТА! - балъците са все по-малко. И сме на мнение, че проказата от североизток трябва да бъде излекувана.
Украинците се осефериха - тука още тлее.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Съб Мар 14, 2020 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:
Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...

Значение и произход на думата Балкан

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Мар 14, 2020 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
За мен нещата не стоят така както ги описваш Ристо. Ти пишеш за подмяна по принцип на всички имена, а аз предложих конкретно за преименуване само на Мусала и то с името на Левски.
Но сега разбирам твоята гледна точка. Тази омраза към руснаците е крайност, която може само да те подведе.
Баща ми е русофил, аз не съм. Мен ме интересува преимуществено нашто, българското. И все си мисля колко ще е хубаво на най-високия връх да пише "ако загубя губя само себе си, ако спечеля печели цял народ".
Както и да е, това е само мечта.

Ведрин, благодаря ти за препратката. Информацията в него достоверна ли е?

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Съб Мар 14, 2020 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:
За мен нещата не стоят така както ги описваш Ристо. Ти пишеш за подмяна по принцип на всички имена, а аз предложих конкретно за преименуване само на Мусала и то с името на Левски.
Но сега разбирам твоята гледна точка. Тази омраза към руснаците е крайност, която може само да те подведе.
...

Нищо не си разбрал.
Само глупак би си позволил такова саморазрушително чувство като омразата. Тя води до страдание, както казва чичко Йода.
Не търпя руската ботушна имперска политика/пропаганда на балканите и у нас и безмозъчните русофили, които и се поддават.
И относно подмяната на всички имена не си разбрал - само на най-отявлените гаври с държавата и независимостта ни - примерът с граф игнатиев, альошата и другите, дето Дидо ти даде по-горе. От там би трябвало да започнем.
А името Мусала не барайте!

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Съб Мар 14, 2020 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение 50:50 Отговорете с цитат
Ристе, наполвина съм съгласен, наполвина не. Напълно съм съгласен, че Мусала не трябва да се пипа. Ама какво те буни, бре джанъм, граф Игнатиев, та искаш да преименуваш съседната ми улица? Ти така и "Ген. Паренсов" ще смениш, та да ми се объркат фактурите! Не така, де! В крайна сметка графът договаря примирие, което отваря вратите на Бълария към незазависимо развитие. Това отричаш ли го? Останалото е спор за историци и политолози, не за туристи, каквито ние с теб сме. Живи-здрави в това критично време!
Нед Мар 15, 2020 2:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 7 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov