ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Съвет за маршрут
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Съвет за маршрут
Автор Съобщение
BONJI2



Регистриран на: 03 Дек 2018
Мнения: 10

Мнение Съвет за маршрут Отговорете с цитат
Здравейте на всички.Бихте ли ми препоръчали няколко маршрута в Пирин(8-10ч) за лятото,живот и здраве.Ходил съм само от х.Вихрен до х.Яворов по билото.Благодаря ви
Пет Апр 17, 2020 9:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Възможностите са твърде много. Щом си минавал билото през Коня, значи може почти всичко.
Предложения:
От хижа "Вихрен": 1. до Тевно езеро през Типиците 2. до Кресна през Синаница 3. до хижа "Безбог" през Тодорина порта, Демянишки циркус, Полежан.
От Предела до Даутов и обратно.
От Тодорова орница до 1. Джангал и обратно. 2. Тевно езеро - Сандански.
От Тевно надолу /на юг/ нещата не са ми много ясни, замълчавам.Иначе Каменица и Яловарника много пъти са привличали очите ми.
Пет Апр 17, 2020 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
BONJI2



Регистриран на: 03 Дек 2018
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви много
Пет Апр 17, 2020 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BONJI2



Регистриран на: 03 Дек 2018
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,Благодаря ти за съвета.Искам да попитам за маршрута-х.Вихрен-зелена маркировка-Тодорин вр.-Тодорини ез.-х.Дамяница-вр.Газей-вр.Полежан-вр.Безбог-х.Безбог.Става ли за еднодневен и,ако е Да,може ли да се добави и отбиване по маршрута преди Премката и вр.Полежан отиване до Г.Стража и обратно и продължаване през премката,вр.Полежан-вр.Безбог-х.Безбог
Благодаря
Съб Апр 18, 2020 8:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BONJI2



Регистриран на: 03 Дек 2018
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,Благодаря ти за съвета.Искам да попитам за маршрута-х.Вихрен-зелена маркировка-Тодорин вр.-Тодорини ез.-х.Дамяница-вр.Газей-вр.Полежан-вр.Безбог-х.Безбог.Става ли за еднодневен и,ако е Да,може ли да се добави и отбиване по маршрута преди Премката и вр.Полежан отиване до Г.Стража и обратно и продължаване през премката,вр.Полежан-вр.Безбог-х.Безбог
Благодаря
Съб Апр 18, 2020 9:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Това дали може или не може е прекалено труден въпрос.
Просто не знам какви са възможностите ти, с какво темпо се движиш.
Освен това според мен Стражите са значително по-келяви от Коня. Връх Безбог също не ти трябва, от него няма да видиш нещо, което вече да не си видял от Полежан или ще видиш от хижата. Разбира се, всичко може са се направи и по друг начин, примерно с качване на Джангал, вместо Полежан и пак до х. "Безбог",но там нещата са малко овъртяни и нямам цялата информация. Този връх съм го качвал само от югозападната му страна, Джангалската порта е от север. Не познавам преките пътечета към Попово езеро, а слизане, подсичане и минаване на портата ще отнеме повече време.
Виж тази тема:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=4664&postdays=0&postorder=asc&start=0
Съб Апр 18, 2020 9:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
BONJI2



Регистриран на: 03 Дек 2018
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря,Весели Празници
Съб Апр 18, 2020 9:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ако тичаш!
Според мен, този маршрут би трябвало да се раздели на две - х. Вихрен - х. Демяница и х. Демяница - х. Безбог със съответните отклонения - Тодорин връх и до Ушици/Стражи и бр. Безбог. Първата част, до х. Демяница е много приятна и ненатоварваща, възможно е и слизане от върха без пътека към езерата, втората обаче започва с яко катерене до вр. Газей. От Полежан до Стражите си е ходене , особено ако искаш да обходиш всички Ушици. До вр. Безбог не е много отклонението, но вече ще си значително уморен.
Не знам как ходиш и как се ориентираш, но ако нямаш опит, трябва много да внимаваш. За Ушиците трябва да се отклониш преди да стигнеш върховата кота на Мангър тепе (Полежан). Тук съм описал ходенето ни по Ушици/Стражи. Може да разгледаш темата и за други възможности. Някои снимки не се виждат, поради срива в Снимка.бг преди години.
Съб Апр 18, 2020 9:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BONJI2



Регистриран на: 03 Дек 2018
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви,нямам друго ходене в Пирин освен посоченото по-горе,затова ще ви послушам и ще намаля някак си маршрута.
Съб Апр 18, 2020 10:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Борко, останах с впечатлението, че човекът иска здраво да се натовари, затова е посочил 8-10 часа.
Ако е млад и във форма, доста път може да навърти, а ние ще завиждаме... Wink
Спиди и Дидо могат да му дадат някой акъл.
Съб Апр 18, 2020 10:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
BONJI2



Регистриран на: 03 Дек 2018
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Честно казано tortomanin е прав до някъде,но всичко да е в разумни граници.Маршрута от х.Вихрен до х.Дамяница ми се вижда малко къс,но търся да го променя да бъде цял ден.Несъм много по дългите почивки,снимки и т.н.Бивш военен съм и обичам марша на скок.
Благодаря ви още един път
Съб Апр 18, 2020 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, Коце! Споделих моето мнение. То не е задължаващо, всеки сам си решава. Затова и казах, че ако тича, е възможно. Да погледнем фактите - х. Вихрен - х.Демяница е над 8 км. с 600 метра положителна денивелация и малко повече слизане; отклонението до Тодорин връх с връщането е към 4 км. и 150 метра денивелация, ако се спусне без пътека, ще спести малко. Х. Демяница - вр. Мангър тепе (Полежан) е над 5 км. с над 1000 метра положителна денивелация; отклонението по Ушици/ Стражи е към 2 км. в посока, като няма равно място! До хижата има още 3 км. без отклонението до вр. Безбог. Като разстояния изглежда постижимо, но умората ще си каже тежката дума. За сравнение, от х. Вихрен до вр. Вихрен са 3 км. с около 1000 метра денивелация и нормално се взема за под 3 часа.
Моите възможности са за 20-25 км. и до 1500 метра положителна денивелация.
Ако колегата е млад, здрав и трениран, но в планинско ходене и то по камънаци, без отклоненията, ще се справи.
При последното ни качване на вр. Джангал (Момини двори) с нас дойде и един фитнес инструктор, млад, трениран и с високо самочувствие - нагоре нямаше проблеми, но на слизане и особено от х. Безбог до х. Гоце Делчев едва се влачеше и после две седмици не е ходил на фитнес; участник в бягането "24 часа Пирин", когото срещнахме при Спанополските езера не знаеше къде е и накъде върви - беше тотално дезориентиран.
За мен, ходенето в Планината е преди всичко удоволствие, а не надпревара с времето. Знаеш, че обичам да поседна на върха, да се полюбувам на гледките, пък и да се почерпя Laughing .
Съб Апр 18, 2020 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BONJI2



Регистриран на: 03 Дек 2018
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за съвета ви.Напълно ви разбирам,ще направя всичко възможно да не се надпреварвам с времето и любивам максимално на планината.Несъм ходил в Пирин и искам да видя възможно най-много неща с всяко ходене,затова попитъх за съвет.Знам,че за един път неможе всичко да се види.Както колегата каза по-горе ако гледката от два съседни върха е същата,няма нужда от изкачването и на двата
Благодаря
Съб Апр 18, 2020 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
BONJI2, идеята ти за преход в Пирин е страхотна, макар че е много ходенето.

Моят съвет е да обмислиш и варианти за кръгови маршрути, а не само за еднопосочни.

Например:

х. „Вихрен“ - Башлийска порта - Бъндеришки чукар - Дончови караули - Бъндеришка порта - Муратов връх - Муратово езеро - х. „Вихрен“ - нощувка - Тодорина порта - Тодорин връх - северния ръб на Тодорин връх - Шилигарника.

Или например:

х. „Демяница“ - Газейски циркус - Полежан - (отклонение по Ушиците/Стражите и обратно) - Безбог - х. „Безбог“ - нощувка - Попово езеро - Тевно езеро - х. „Демяница“.

Или например:

х. „Гоце Делчев“ - х. „Безбог“ - Попово езеро - връх Джано - Кременски езера - х. „Безбог“ - нощувка - Полежан - Ушиците/Стражите - Голяма Стража - следва или връщане обратно, или през връх Десилица слизане до Мочарата и оттам до х. „Гоце Делчев“.

Варианти има много! Маршрутите винаги могат да се усложнят или съкратят!

От голямо значение е дали ще спиш в хижите и какъв транспорт ще ползваш.

Ако искаш да опознаеш по-добре Пирин и за колко време се изминават маршрутите - препоръчвам ти да прегледаш следните неща:

Пирин - пътеводител (2017 г.)

Пирин - географски и етимолoгичен речник

Хижите в България

Ако имаш въпроси за конкретен маршрут - можеш да питаш отново без притеснение. Ако искаш снимки от маршрута - също ще се намерят.

Успех!


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Апр 18, 2020 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BONJI2



Регистриран на: 03 Дек 2018
Мнения: 10

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички,много сте любезни и отзивчиви.Идеята,която споделяте с кръговите маршрути не е за пренебрегване,макар че пътувам с кола и винаги я оставям на началната точка и след това се връщам обратно с някакъв друг транспорт,не съм много любител на кръговите маршрути,защото след покоряването на целта при връщането някак каточели ти пада “гарда”(желанието) и някак се отпускаш и така,но наистина ще помисля по въпроса с кръговите маршрути,които ще улеснят придвижването ми.
Благодаря
Съб Апр 18, 2020 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov