ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Обувка за планина - помощ при избор
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Обувка за планина - помощ при избор
Автор Съобщение
striking



Регистриран на: 27 Апр 2020
Мнения: 8

Мнение Обувка за планина - помощ при избор Отговорете с цитат
Здравейте,

Новодошъл съм във форума, за това се извинявам, ако случайно наруша някое от правилата.

Имам нужда от помощ при избор на планинска обувка, защото никога не съм си купувал такава и нямам абсолютно никаква престава за марки, характеристики и т.н.
Това с което мога да бъда полезен е да опиша максимално точно как и кога мисля да я използвам и в какви условия.

1. Ще се използва основно лятото, като повечето преходи ще бъдат тип да се разходя до Витоша. Ще има и 1-2 прехода за лятото, които са някакви по-дълги, примерно по 4ч в посока, тип Кончето, Мусала. Ще се ползва за къмпинг. Зимата евентуално може да се използва за 1 преход, който да не е сериозен, но повече от това не мисля. Това ме навежда на мисълта за 3-сезонна обувка.
2. От към цена-качество се стремя към баланс. Не искам евтин боклук, но и не искам нещо скъпо (под скъпо имам предвид 250~лв+), защото аз не съм планинар и парите няма да бъдат обосновани.
3. Не съм роб на марките, важното е качеството.
4. Държа обувката да бъде удобна, но и да е стабилна с цел превенция на евентуална контузия.
5. Да не бъде много тежка. Обобщено, нека прехода ме измори, а не обувката.

Мислех, че мога да дам повече обяснения, но не се сещам за друго. Ако има нещо, което пропускам може да питате и ще отговоря.

Един приятел ми препоръча http://planika.bg/BG/bovec-lite-2/, какво ви е мнението за тези обувки?

Надявам се да получа помощ, че се оказа не толкова лесна задача да си купи планински обувки човек. Освен ако не си взема от Декатлон за 100~лв някакви...
Пон Апр 27, 2020 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Aegagrus



Регистриран на: 15 Юли 2019
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
Честно - много го мислиш. Аз съм си купил обувки от Декатлон за тази цел преди 4 или 5 години и досега са си пълноценни след чести преходи в планината. Този модел вече го няма в мрежата, но е нещо такова:

https://www.decathlon.bg/mzhki-obuvki-za-prehodi-mh100-id_8383613.html

Стават за всеки сезон (зимата с два чифта чорапи са си перфектни).
Пон Апр 27, 2020 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Добре дошъл във форума!

Разгледай мненията в първата важна тема в този раздел. В нея има доста мнения за Саломон, който ми звучи като за твоята употреба, излиза често и на добри цени.
Лека и сравнително здрава обувка, с добро сцепление на подметката. Ангел ги описва по-добре от самия производител Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Апр 27, 2020 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
disbelief



Регистриран на: 16 Яну 2011
Мнения: 66

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,
Познавам човек с Planika Jalovec, който не спира да обикаля планините с тях вече 5 години и да ги благославя. Според мен е страхотен избор.
Вто Апр 28, 2020 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
disbelief



Регистриран на: 16 Яну 2011
Мнения: 66

Мнение Отговорете с цитат
disbelief написа:
Здравей,
Познавам човек с Planika Jalovec, който не спира да обикаля планините с тях вече 5 години и да ги благославя. Според мен е страхотен избор.

Грешка - Brana e моделът
Вто Апр 28, 2020 6:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Един приятел ползва кечуа за 115 лв от Декатлон вече втора година. Миналата година направи доста преходи дори и през студените месеци и обувките не се предават. През тази година преходите продължават и аз лично съм впечатлен, че за такава цена получаваш толкова здрава обувка. Пък и не съм го чул да се оплаква, че са неудобни.
Иначе соломон имат добри модели обувки, аз съм имал и потвърждавам. Но те искат да ги носиш на дълги преходи Smile

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Вто Апр 28, 2020 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
striking



Регистриран на: 27 Апр 2020
Мнения: 8

Мнение Отговорете с цитат
Четох темата за обувките и там препоръчват тези, които са модел от миналата година. В момента ги има на 228лв.

https://esport.bg/turisticheski-obuvki/54089-shoes-x-ultra-3-mid-gtx-sargasso-s-dark.html

Иначе и аз си мислех за Decatlon, ама кои точно си е купил той, можеш ли да пуснеш линк?
Вто Апр 28, 2020 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Аз лично купих за себе си от този модел, но в друга разцветка. От същия магазин за 170 лв. За съпругата ми взех от ниския модел, защото тя не може да ходи с висока обувка. Това извънредно положение обаче нещо ни пречи да ги пробваме на по-сериозен преход.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Вто Апр 28, 2020 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
g.lubenov



Регистриран на: 02 Яну 2013
Мнения: 105

Мнение Отговорете с цитат
Понеже съм бая тежък, 110+ и имам проблеми с колената гледам да купувам обувки с мека подметка, декатлонските са перфектни, обаче мембраната им е прост найлон и спарват сериозно, иначе са идеални за цената си.
С саламона направих грешка преди време с един чифт Куест 4д, тогава се зарекох че повече от 150 кинта за свинемон никога, преди месец обаче ми изпадна много ефтино Х ултра високия модел, Confused същата история, като куеста, в сравнение с скарпа например са като правени в час по трудово. Та за саломон моето мнение е ако изпаднат под 200 кинта бива иначе абсурд.
Но тука можем да разтягаме локуми два месеца, отиваш в магазина и пробваш.
Вто Апр 28, 2020 11:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Ето ги обувките: https://www.decathlon.bg/mzhki-obuvki-trek100-id_8319097.html

Но аз не бих си взел такива. Много обичам да ходя, а сигурно и маркетинга ми влияе, но аз вероятно ще се върнл на соломон космик 4д или нещо такова. Сега нося бестард брейторн лайт и в сравнение със соломона са по дървени и за разлика от тях се наложи да се ремонтират. Но пък оттогава не са мръднали, само подметката се изтърква все повече.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Чет Апр 30, 2020 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:
Ето ги обувките: https://www.decathlon.bg/mzhki-obuvki-trek100-id_8319097.html

Но аз не бих си взел такива. Много обичам да ходя, а сигурно и маркетинга ми влияе, но аз вероятно ще се върнл на соломон космик 4д или нещо такова. Сега нося бестард брейторн лайт и в сравнение със соломона са по дървени и за разлика от тях се наложи да се ремонтират. Но пък оттогава не са мръднали, само подметката се изтърква все повече.


Да, и аз като бях млад си мислех - колкото по-твърда обувка и подметка , толкова по-добре ..... ама сега дата и не ги износих, седят си. След определена възраст , най-важно е омекотяването и адсорбцията на подметката, а и на самата обувка. За летен модел, пролетен и есенен, най-много до лек сняг, убеждавам се вече 2 години, че SALOMON • X ULTRA 3 MID GTX е трепач :




И седмица да ги носиш, не се усещат от краката. Предимство е, че много силно могат да се натегнат връзките и обувката става много плътна, без празно място и милиметър. За труден терен помага. На равно се отпускат връзките. Качеството на матриалите е изкл. добро, шевовете не пускат вече две години.
Не знам Любенов защо е разочарован. 4 куест е малко по-твърд, и както е изнесен нагоре, малко на кокили е модела.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Чет Апр 30, 2020 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
g.lubenov



Регистриран на: 02 Яну 2013
Мнения: 105

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:

Да, и аз като бях млад си мислех - колкото по-твърда обувка и подметка , толкова по-добре ..... ама сега дата и не ги износих, седят си. След определена възраст , най-важно е омекотяването и адсорбцията на подметката, а и на самата обувка. За летен модел, пролетен и есенен, най-много до лек сняг, убеждавам се вече 2 години, че SALOMON • X ULTRA 3 MID GTX е трепач :




И седмица да ги носиш, не се усещат от краката. Предимство е, че много силно могат да се натегнат връзките и обувката става много плътна, без празно място и милиметър. За труден терен помага. На равно се отпускат връзките. Качеството на матриалите е изкл. добро, шевовете не пускат вече две години.
Не знам Любенов защо е разочарован. 4 куест е малко по-твърд, и както е изнесен нагоре, малко на кокили е модела.


От месец търкам X ultra trek.



След разочарованието от куеста купих тия щото исках по мека подметка а саломоните с това са известни, а и изпаднаха без пара.
Ми точно толкова дървени са колкото двата модела скарпа които имам, разликата в материалите е очеизвадна, обаче в полза на италианците, при свинемона кожата е нещо като мек пластмасонайлон. Шевове, изработка, детайл, просто няма място за сравнение. Доста от моделите на саломон са или по скъпи или на една цена италианските марки и за мене няма сила която да ме принуди да дам 300 лева за саломон вместо за скарпа правена у комшиите.
Модела който си снимал като концепция е точно това което искам за лятото, при цена от около 280 лева обаче няма начин, от чепиците които търкам Мийе са с перфектната подметка за мене, имат едно високо моделче даже без мембрана което мисля да докопам.
Да не съм голословен, ето от къде са ми наблюденията.

Пет Май 01, 2020 4:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И друг път сме коментирали, че си иска най-вече мерене и носене ... Саломона не е моята обувка, на Ангел му пасва идеално, синкавата Скарпа на Любенов ми лепва на крака, на него му е дърво.
Скарпа, Чирука, Алпина и Гармонт ми пасват на ходилото, другите просто не са моите обувки, което не ги прави по-лоши от изброените.
Мерене и ходене, да си търкаме обувките.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Май 01, 2020 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
striking



Регистриран на: 27 Апр 2020
Мнения: 8

Мнение Отговорете с цитат
Днес пробвах Саломона и впечатленията ми са следните. Доста лека обувка. По-грозна е от на снимките Smile. Пробвах я с дебел зимен чорап и с тънък/среден дълъг. Със зимния я усещах доста по добре по крака ми, все едно беше повече "част от него" без да се налагам да я стягам много силно. С по-тънкия чорап (който предполагам, ще нося лятото) я усещах отново добре, но една идея по свободна. При определени движения петата ми леко се отлепяше от дъното на обувката. След това натегнах връзките стабилно и тогава вече я усещах по-добре и общо взето като със зимния чорап, с разликата, че разбира се беше се усещаше доста стегната, но не бих казал чак некомфортно. Размера беше мой, имах достатъчно място за пръстите отпред. Пробвах половин размер надолу, но я усещах твърде стегната.

Като цяло ми допадната. Но мисля да пробвам и http://planika.bg/BG/bovec-lite-2/, защото изглеждат добре, а и нали получих силно мнение за тях също от мой приятел. Това, което си мисля обаче е, че са кожени и сигурно ще спарват повече. Другото е, че кожата предполагам ще я направя на гъз доста по-лесно и бързо. Вие какво мислите?

Също искам да питам за Саломона, ако ходя из драките и чукарите с него, за дърва и т.н., може ли да се скъса обувката от горе, т.е. синтетичната част, която е като мрежа. Защото кожата май е по-издържлива на такъв вид тормоз, как мислите?

Благодаря, на включилите се.
Пет Май 01, 2020 5:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Разпарял съм доста нов Саломон на сух клон от хвойна, според мен не е обувка за драки, дърва и прочие, а за описаните в първия пост разходки.
Старите ми обувки отиват за работни, не го мисли толкова. Никой не си намира парите в чували из гората, но няма универсална обувка.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Май 01, 2020 6:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov