ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 49, 50, 51 ... 94, 95, 96  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Тема за алпинизъм. Българските осемхилядници и не само.
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Купих си наскоро книгата на Меснер "Бяла самота". Очаквах нещо, ама съвсем различно от това, което получих.
А то, при условие, че всички имена бъдат заменени с български, би изглеждало като … стенограми от годишно отчетно-изборно общо събрание на БТС или ФБАК. Е, разбира се, не е същото, но на още по-голяма висота.
Прочитът на тази книга от българи има един единствен смисъл - успокоение, че дребнавите ежби и боричкания в организирания туризъм/алпинизъм не са български патент, и не само, а в европата имало и по-големи специалисти в това отношение.
Самият Меснер също не се е представил с особено добра светлина, а направо се олял, сам, със собствената си книга.
Горещо НЕ препоръчвам тоз пасквил, изобщо не става за четене.
Чет Май 07, 2020 3:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Влади, сигурен съм, че помниш, че съм писал, че щъкането из баирите не е решение за нищо. А подобни четива на бг не чета и по други причини. Така или иначе - благодаря за информацията.
Чет Май 07, 2020 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Владо, аз като скромен консултант на книгата, не бих се съгласил с теб Wink

1. Всички книги на Меснер си приличат много, та не знам какво по-точно си очаквал от тази? Smile

2. Разказът му от първо лице за двете експедиции до Нанга Парбат (първата и соловата) са достатъчна причина да се прочете книгата, както и хрониката му за изкачванията, пак от неговата гледна точка.

3. Меснер никога не се е опитвал да се показва в добра светлина (доста е самокритичен), а тази книга всъщност е пълна с болка - в търсенето и доказването на една истина...
Пон Май 11, 2020 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Владо, аз като скромен консултант ...

Ти като скромен консултант кажи друго. Според противоепидемичните мерки в парковете не може да се сяда, нито да се пипат съоръженията. Вчера по вечерня ходих на парк Витоша, локация Комините. Не успях да премина маршрут, без да пипам хватките. Как следва да се правят нещата? Laughing
Пон Май 11, 2020 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
От кога естествения релеф и форми в някой парк се водят съоръжения? Няма да издържи тази теза в съда Laughing

А понеже темата е за 8-хилядниците - там поне хората ще са почти напълно защитени, колкото по-нависоко се качват. Инересно дали ще има лятно-есенен сезон там...
Пон Май 11, 2020 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
Последното видео на алпиниста Иван Томов
https://www.youtube.com/watch?time_continue=84&v=YqmAI7149xQ&feature=emb_logo
Чет Май 14, 2020 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Тъжно видео... Не трябва да става така, никакво постижение не си заслужава такава жертва.

Но гледката към гребенът на Нупце е уникална, май за първи път го виждам сниман, винаги съм се чудел дали наистина е равно горе...
Чет Май 14, 2020 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
illegal



Регистриран на: 29 Дек 2008
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Тук има някои снимки:

https://www.himalaya-info.org/lhotse-nuptse_panorama.htm
Вто Юли 07, 2020 10:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Тъжно видео... Не трябва да става така, никакво постижение не си заслужава такава жертва.

..


Предполагам, но ти няма как да знаеш какво се е случвало, тъй като никога не си бил в такива условия. Предполагам няма как да знаеш и какво е било по други експедиции, тъй като от тях няма видео материал. Чак в последните години може да има такова подробно проследяване.
Вто Юли 07, 2020 1:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, от къде знаеш в какви условия съм бил? Казах си мнението по повод филмчето, а не къде съм бил и на какви условия.
Нека всеки да говори за себе си, и за своите мисли, идеи и преживявания Smile

От 1989 г. та и до днес си говоря с хора били "горе", мисля, че ги познавам горе-долу всичките, които са от България и други включително.
Горе долу и от тогава чета книжки, мисля, че от преведените нямам пропуснати. А чета и на други езици... Мисля, че съм си изградил достатъчно добра представа.

Кадри от експедииции по 8-хилядниците има от над 50 години (за това съм сигурен, не ми се търси от кога са първите), от както има сателитни телефони има и директна връзка от върховете и предавания. Та "последните години" са малко разтегливо понятие... Превеждах един филм преди няколко години, за Жан-Марк Боавен, осъществил през 1985 първият полет с делтаплан от 8000 м (Гашербрум 2) и през 1988 първият полет от Еверест с парапланер - горе всичко беше филмирано...
Пет Юли 17, 2020 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение С кислород но е качил/слязъл от трите най-високи... Отговорете с цитат
Понеже вчера стана на въпрос за този човек, че е приятел на мой треньор....
https://bnr.bg/horizont/post/101156238/stefan-stefanov-se-gotvi-za-ataka-na-shisha-pangma-s-nirmal-purdja

Еми казаха, че всеки ден здраво тренира и е в изключителна кондиция....
Пет Сеп 18, 2020 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Как я пропуснахме тази новина, трябваше да е гръмнала вече в медиите! Laughing Laughing Laughing

"Поздрави към участниците във форума имаше и от алпинистите Методи Савов и Атанас Скатов. Доц. Росманов уведоми присъстващите в залата, че Управителният съвет на БТС е взел решение БТС да подпомогне финансово Атанас Скатов, за да направи зимно изкачване на К2. Той се обърна към делегатите с апел да се включат в акцията по набиране на средства за тази проява на именития ни алпинист."

Цитатът е от тук, ако някой го вълнува - https://www.btsbg.org/novini/obshchoto-sbranie-na-bts-ot-ravnosmetkata-do-perspektivata

Интересно дали в УС на БТС знаят как стои въпроса със зимните изкачвания на К2 (и изобщо със зимните изкачвания на 8-хилядници), дали са се консултирали предварително с БФКА, които са им съседи по етаж...

Чудя се тази подкрепа дали не е част от мерките за възвръщане на отнетия лиценз, подобно на подаряването на ММС на 20% от неработещото нещо до хижа "Мусала" и на хижа "Трещеник" (решение от същото последно ОС).
Пет Окт 09, 2020 11:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Как я пропуснахме тази новина, трябваше да е гръмнала вече в медиите! Laughing Laughing Laughing

"Поздрави към участниците във форума имаше и от алпинистите Методи Савов и Атанас Скатов. Доц. Росманов уведоми присъстващите в залата, че Управителният съвет на БТС е взел решение БТС да подпомогне финансово Атанас Скатов, за да направи зимно изкачване на К2. Той се обърна към делегатите с апел да се включат в акцията по набиране на средства за тази проява на именития ни алпинист."

Цитатът е от тук, ако някой го вълнува - https://www.btsbg.org/novini/obshchoto-sbranie-na-bts-ot-ravnosmetkata-do-perspektivata

Интересно дали в УС на БТС знаят как стои въпроса със зимните изкачвания на К2 (и изобщо със зимните изкачвания на 8-хилядници), дали са се консултирали предварително с БФКА, които са им съседи по етаж...

Чудя се тази подкрепа дали не е част от мерките за възвръщане на отнетия лиценз, подобно на подаряването на ММС на 20% от неработещото нещо до хижа "Мусала" и на хижа "Трещеник" (решение от същото последно ОС).


По отношение на Скатов съм бил на по-различно мнение от твоето, но в случая с "зимно К2" направо лъжицата е толкоз голяма, че няма как да я поеме. Този филм не е за него.
.
Пет Окт 09, 2020 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
А, не му пречат на него големите лъжици - то не беше "изкачване в алпийски стил", не беше "траверс Лотце - Еверест". Че те какво знаят неговите фенове за зимните изкачвания на 8-хилядници и за комерсиалните експедиции до тях през този сезон - може ти да си единствения от тях, дето да се усети.

Пък може някое от светилата, дето си прекарват зимите в обсада на тези върхове да оцени най-после таланта на нашето момче, и да го вземе в експедицията. Таланта да намира пари имам предвид, не в алпинизма...

Но в БТС има последователност в действията - първо грамота, после спонсорство. Може пък да пренасочат към него наемът, който ще получават от новия наемател на ЦПШ-то, знаели човек? Така поне тази школа да помогне с нещо на българския алпинизъм, че през последните 10 години хич нищо не се случва на тази тема там...
Пет Окт 09, 2020 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Re: С кислород но е качил/слязъл от трите най-високи... Отговорете с цитат
excalibur написа:
Понеже вчера стана на въпрос за този човек, че е приятел на мой треньор....
https://bnr.bg/horizont/post/101156238/stefan-stefanov-se-gotvi-za-ataka-na-shisha-pangma-s-nirmal-purdja

Еми казаха, че всеки ден здраво тренира и е в изключителна кондиция....


Той технически не е много добре, но за разлика от Атанас Скатов, доста инвестира и в това направление. Гледам е качил Матерхорн с Варошкин и ходи и се обучава човека. Да са живи и здрави и да им спори по тези мъки на тези височини.
Пет Окт 09, 2020 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 49, 50, 51 ... 94, 95, 96  Следваща
Страница 50 от 96

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov