ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 128, 129, 130 ... 217, 218, 219  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Пиенето е благословено, пиянството - проклето.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Сря Май 13, 2020 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Стари спомени Отговорете с цитат
Аз пък помня времето, когато в хижите въобще беше забранено да се внася алкохол. А задължително имаше огромна тенджела с безплатен чай. И на печката можеше да си стоплиш ядене. Либерализмът не е за българина! А харесва ли ви компания, която не е пияна, но цяла нощ пее? На мен - не! Затуй само на палатка. И не ми разправяйте, че било забранено! Когато в хижите се върнат планинското спокойствие и туристическият, а не ресторантьорският дух, тогава ще размисля.
Сря Май 13, 2020 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Прекрасно е да се пее по хижите, аз помня хижите едва от края на 80-те, не знам от тогава ли е, но със сигурност се пееше. Просто трябва да има правила, и те да се спазват. Като в Алпите, например. Но там е ясно какво е хижа и за какво се използва, там има култура. А тук е важно хижата да носи приходи, а не да приютява планинари. Но това е друга дискусия, на хижарската тема, която ще е доста интересна тази година...
Сря Май 13, 2020 3:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Обърна се дискусията в за и против аклохола. Не ми беше такова намерението. Нямам нищо против алкохола, както и против хората, които пият алкохол в планината. Отбелязах само, че твърде много се рекламира пиенето и дори прекаляването в този форум, естествено само като лично мнение, без да вменявам на някого, че трябва да спре да пие, да се напива или да пише за това. В България има свобода на словото, а и на пиенето Wink

@bul_dog, не заклеймявам никого, просто приведох пример от публично достъпни пътеписи. И аз съм споделяла лични неща в моите, някои не особено лицеприятни за мен Laughing Както и съм "копирала" по-опитните хора, когато съм "прохождала" в планината Smile

vaskoo написа:
Не бъркайте полезното с приятното, винаги са противоположни.

Не винаги. Има доста полезни неща, които са приятни. Smile И обратното Wink

mom4i написа:
Така е било от време оно, така е и сега, и то почти навсякъде (може например да изключим планините в мюсюлманските райони,)

https://www.sultanstrail.net/en/media-reisverslagen/arjan-schuilings-avonturen-in-bulgarije/
Цитат:
During our second day of hiking our Bulgarian guide, Hristo Ivanov from Yagodina (Hristo I) showed us the road to Mugla. This is one of the poorest villages along the stretch. In theory, the majority of the population should be Islamic, but heavy alcohol consumption tells a different story. We adapt ourselves to the local customs and drink along but when our host suggests starting dancing in the street, we decide it is a good time to start looking for our hotel.


_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Май 13, 2020 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Е, това последното може да им се струва странно на чужденците, те ако видят цялата картинка как се купонясва в България, сигурно ще си турят ръжено на шията Surprised
Сря Май 13, 2020 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:

https://www.sultanstrail.net/en/media-reisverslagen/arjan-schuilings-avonturen-in-bulgarije/
Цитат:
During our second day of hiking our Bulgarian guide, Hristo Ivanov from Yagodina (Hristo I) showed us the road to Mugla. This is one of the poorest villages along the stretch. In theory, the majority of the population should be Islamic, but heavy alcohol consumption tells a different story. We adapt ourselves to the local customs and drink along but when our host suggests starting dancing in the street, we decide it is a good time to start looking for our hotel.


Не е като да не са ме черпали ракия местните чичаги в Паничково, докато разузнавах там вариантите на Е8.
Като смокове са, на изглед са тъкмо типичните хоремашки пиянки.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Май 13, 2020 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ее, подкарахте темата в посока по-необятна от Вселената.

Алкохола е интересна работа - независимо от религия, вяра, географско положение и т.н., навсякъде се пие еднакво, тоест всичко каквото има Smile

Пък тия от линка - бедни душици, нищо не са разбрали от цялото пътешествие.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Май 13, 2020 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Така е било от време оно...

Така е, като малък, баба ми казваше: "С туристите не ходи, пияница ще станеш..."
Чет Май 14, 2020 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Малко встрани от темата (ама малко, тъй като издирваният младеж е бил сериозно почерпен, а "приятелите" му са го оставили буквално да си "чупи главата"). В природата има много вещества, които в малки дози са полезни, а в големи - вредни. Алкохолът (концентрат) не прави изключение. Установил съм, че глътка алкохол ми действа много добре срещу жажда; на някои колеги, глътка ракия им е помагала срещу схващания на мускулите; на жена ми й стана лошо под Аладжа слап в Рила - глътка уиски нормализира състоянието й. Затова вече не тръгвам в планината, без половинка силна домашна ракия, сега се замислям, че е добра идея да сложа и ракията в аптечката Laughing . Ракията е и добро средство за отпускане на мускулите след по-сериозно ходене - 50 мл., само с вода , като лекарство.
Чет Май 14, 2020 9:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Въобще нямах предвид планини и места в България, много добре знам какво се случва и при турци и при помаци при нормални обстоятелства. Ислямът на Балканите е доста толерантен.

Имах предвид по-далечни планини. Бях наскоро в Йордания - там местните не пият и не толерират алкохола. Не че не можеш да намериш, или че е забранено, а че те не консумират. Говоря за планината, не за курорти и големи градове. Май и в Мароко е така в планината, в Иран е ясно. Интересно в Пакистан как е, много ми се иска да отида и да проверя.

Алкохолът много често е причина за инциденти в планината и много трябва да се внимава с него, когато нещата станат напечени и изискват трезва преценка, бързи реакции или голям резерв от сила. Позволявам си да го опутребявам в края на мероприятието - когато съм близо до хижата (естествено като е студ и виелица), след като съм си слязъл от изкатерения водопад и т.н. Лошото е, че всичко това е много лично и субективно, а хората не си дават сметка и следват и копират...
Чет Май 14, 2020 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:


Имах предвид по-далечни планини. Бях наскоро в Йордания - там местните не пият и не толерират алкохола. Не че не можеш да намериш, или че е забранено, а че те не консумират. Говоря за планината, не за курорти и големи градове. Май и в Мароко е така в планината, в Иран е ясно. Интересно в Пакистан как е, много ми се иска да отида и да проверя.



Ако отидеш не като турист или алпинист, а да поживееш малко в изброените от теб страни, ще видиш други навици. Докато има организация някаква и гости отвън, нито пият, нито се друсат, щото лесно ще се похвали някой от външните. Иначе е леле-мале. Паштуните къркат яко и носят на пиене, пакитата не носят ич. Не пият като тук по заведенията, забранено си е, но вкъщи се дестилира и се кърка. Не хвърлят метила (първака) и мрат от това.
Тия дето не пият е защото няма какво да пият. В Афганистан и Пакистан пият яко, всъщност в Пакистан имаше един дето не пиеше и му се смееха останалите. За Иран не те разбрах, ама не мож им смогна, иначе не пият на открито и в работно време. Дрогата не им е интересна, щото и тя е забранена, ама не се преследва от органите като алкохола.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Май 14, 2020 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
«Осем души от Планинската спасителна служба към БЧК – Сливен участваха в акция за оказване на помощ на пострадала жена от града. Това съобщи пред Радио "Фокус" – Сливен д-р Моника Сярова, директор на секретариата на ОС на БЧК – Сливен.

Инцидентът е станал снощи в района на Халката.

На спускане от връх Малка Чаталка 49-годишна жена получила травма на глезен, което направило невъзможно по-нататъшното ѝ самостоятелно придвижване. С пострадалата е бил и член на ПСС – Сливен, който сам не е могъл да снеме жената по стръмния терен и повикал на помощ свои колеги. За около два часа от подаването на сигнала жената е предадена за лечение в Центъра за спешна помощ на МБАЛ "Д-р Иван Селимински".

"В акцията участваха общо осем души, начело с ръководителя на ПСС Николай Сотиров, спасителите Андон Димов, Камен Динев, Петър Койнов, д-р Евгений Тенчев, както и кандидат-спасителите Щилиян Тенчев и Светослав Семов, кандидатът за стажант-спасител Тодор Ников", посочи Моника Сярова.»


Източник: http://focus-news.net/news/2020/05/20/2775007/osem-dushi-ot-planinskata-spasitelna-sluzhba-kam-bchk-sliven-uchastvaha-v-aktsiya-za-okazvane-na-pomosht-na-postradala-zhena-ot-grada.html

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Май 20, 2020 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/turistka-pochina-pri-zlopoluka-do-nacionalniia-peshteren-dom-kraj-karlukovo-2228634

Някой знае ли какво представлява въпросната пътека и има ли някаква реална опасност при движението по нея?
Пон Юни 08, 2020 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/turistka-pochina-pri-zlopoluka-do-nacionalniia-peshteren-dom-kraj-karlukovo-2228634

Някой знае ли какво представлява въпросната пътека и има ли някаква реална опасност при движението по нея?

Една приятелка, която я е страх от високо, ходи с група с водач преди 2 години някъде и каза, че много я е било страх. Не е от най-безопасните пътеки, особено ако е мокро. Има си места, където може да се изтърколи човек при лош късмет и невнимание. Не съм чула тези автобусните туристи с туристическите агенции, които ходят за по 1 ден до Проходна на екскурзия, да ги водят до Св. Марина, защото май от агенциите ги е страх някой да не се пребие. Водят ги мисля само до пещерата и Пещерния дом, и до скалата срещу Провъртеника, която е с изглед към реката и скалния феномен, въпреки че и там като гледах някои как си правят снимки на ръба и от там може като нищо да се метне някой.
Много лошо. Лека и пръст на жената.
Пон Юни 08, 2020 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
То там в момента си превалява всеки ден. И както и Лахесис спомена при мокра повърхност не е изключено да се плъзне човек. Аз не съм изпитвал притеснения там, ходил съм многократно. Но моето мнение за височини не е от меродавните. Но все пак и маймуната понякога пада от дървото.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пон Юни 08, 2020 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 128, 129, 130 ... 217, 218, 219  Следваща
Страница 129 от 219

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov