ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Моля за коментар и информация

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-8 Рила-Родопи Предишната тема
Следващата тема
Моля за коментар и информация
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Моля за коментар и информация Отговорете с цитат
И така, не съм голям колоЯздач, което означава, че повече от 80-100 км на ден последователно надали ще ми се занимава да правя.
Затова реших да приложа следната схема, която поради непознаване на родопските коларски пътища, не съм сигурен, че ще е вървежна:

Въпросите са общи за всеки ден от долната схема:
Минуемо ли е за един ден/в смисъл има ли бавещи участъци - нападали дърва, камъняци, пясъци кал и сериозни денивелации?
Имате ли някакви данни къде може да се спи и яде.
Идеята е да не се носи почти нищо тежко и обемно и да се разчита изцяло на хижи, хотели, ресторанти и хоремагове.
Освен това преминаването ТОЧНО по маркировката на е-8 изобщо не е самоцел и на места смятам да обикалям или сека, като например по панорамата северно от Перелик... Т.е. не ми е идеята да правя стриктно е-8/защото и няма да тръгна от Боровец.../ а просто да премина по трасето -от-до за 5-те описани дни....


1. Юндола - по трасето, преспиване на яз.Широка поляна. Имало там някакво вилно селище...

2. яз.Широка поляна - с. Мугла

3. с. Мугла - Рожен

4. Рожен - х.Аида

5. х.Аида - Мезек

От Дидо Генадиев знам единствено, че първия ден било доста пясъчно по пътя...

Предварително благодаря
Пет Май 22, 2020 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Отговорете с цитат
Здравей Smile И аз съм му хвърлил око на Е-8 с колело за лятото. Цялото за около 8 дена, с една идея по-малки разстояния от твоите по дни. Също по хижи и места за настаняване. Евентуално съпорт от приятели, ако им се обикаля из Родопите. По твоите питанки:
-по панорамната под Орфей 100% с колелото
-на яз. Широка поляна има вилни селища за нощуване-предполагам ще работят
-Юндола-Широка поляна...Есента го карах Аврамово-Каратепе-Сютка...Да, има си доста пясък на места, но си е ок. Върти се супер по черните пътища
-за последния ти ден си мисля да е основно по асфалт, че било доста обрасло от Тънково до Мезек по билото в началната му част
-според мен ден 4 ще е зор (според това което съм чел като пътеписи)
-някой разбивки на км/+ денивелация,които си чертах :
Белмекен-Каратепе - 70 км/ 1400м + денив.
Каратепе-хижа Тешел 64/1100
х.Тешел-Пампорово 62/2000
Пампорово-х.Свобода 27/830
х.Свобода-х Сини връх 33/1000
х Сини връх-х Аида 33/850
х Аида-Тънково 56/600
Тънково-Мезек(по асфалта в началото, качване през прохода на Орешец на билото и по него до Мезек) 46/800

Това от мен Smile Ще ми е интересна и на мен темата Wink
Поздрави
Пет Май 22, 2020 9:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти, Влади,
Според мен трябва да очакваш нападали дървета. Но както сам знаеш за това е важна актуалната информация. Актуализацията ми е чак от миналата година и то за отделни сектори от Е8. Имай предвид, че това нещо си е натоварващо. Денивелациите няма да ти са проблем ... хм, всъщност знам ли, тва коуеото си е ... Smile. Влади, за отсечката мугла-свбода, ако един приятел не ми съобщи новата информация преди да тръгнеш ще ти разкажа старото – трябваше вече да знам, ама тая година знаеш как е.

Но ей на, примерно от Пампорово нататък доста време ще имаш нападали дървета, къде повече, къде по-малко. Иначе е мек път, приятна гора. Вода няма. В един момент на една огромна поляна на Рожен излизаш на една чешма и асфалтовия път, отсреща май е някакъв ресторант. Там непременно зареди вода. След това .. а бе чакай да говорим по-нататък.

За Мугла да каже Васко къде да спиш, но навън няма да останеш, предлагането е агресивно – минавал съм многократно, но не съм оставал, само съм посещавал кръчмата Smile. За да се напия, разбира се.

Става и без джипиес, но е добре да имаш. Щото на някои места...не че е загубващо или нещо, ама е тъпизъм. А бе вземи си го. Това съветвам.

А някой ако знае на рожен къде може да се нощува и аз ще съм благодарен да каже... или на панпорово.

Очаквам да изкараш чудесно.

Всичко хубаво.
Пет Май 22, 2020 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Също планувам Е-8 за това лято с велосипед.
Пеша от Боровец до Белмекен с нощувка на х. Зврачица. На язовира ще ми докарат велосипеда.
Два дни пеша (събота и неделя) + 7 дни с велосипед от Белмекен до Мезек (от понеделник до неделя)
Нощувките планувам на палатка, защото очаквам хижите и къщите за гости да не работят заради страх от Covid-19.
Рейките за палатката ще закрепя върху рамката на велосипеда.
Сметнах багажа вкл. бивачни, храна за 7 дни и вело принадлежности. Раницата ще бъде по-тежка, отколкото по Е-3 и Е-4. Много тежката раница ще натоварва други прешлени от гръбнака и тръскането по пътя допълнително ще износва гръбнака. Ще се опитам да намеря подходяща задна кошница, която се закрепва за стъблото на седалката.
Всяка информация за оптимизиране на вело маршрута Е-8 ще ми е от полза.
Нед Май 24, 2020 11:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Моля за коментар и информация Отговорете с цитат
vladofff написа:
...

3. с. Мугла - Рожен

4. Рожен - х.Аида

...

Ден 3-ти от село Мугла до Рожен ми се вижда много малко за колело, дори и пешеходец ще го мине за 1 ден, ако се понапъне малко.

Ден 4-ти от Рожен до хижа „Аида“ - мисля, че това е нечовешки преход, дори ако се пренебрегне Е-8 и се кара само по асфалтови пътища.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Май 25, 2020 1:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Любо, аз пък очаквам хижите, къщите за гости, семейните хотелчета и всичко останало да работи. Още повече го очаква една банда пияндурници дето искат да ги водя из родопите. Та ако само това ти е мотивацията... имай едно наум, че може и да не е така. Smile

Стефане, принципно си прав. Но хубавото на варианта на Влади е, че от Рожен нататък може да се продължи докато ти се иска и можеш, има удобни места за подслон през кратко време.
А ти с това пешеходец малко по-спокойно ... за някои пешеходци е възможно, да. И тука ме подсещаш да кажа нещо важно: силно препоръчвам расотката Е8 да се прави в сухо време. ..
Пон Май 25, 2020 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Re: Моля за коментар и информация Отговорете с цитат
vladofff написа:
И така, не съм голям колоЯздач, което означава, че повече от 80-100 км на ден последователно надали ще ми се занимава да правя.
Затова реших да приложа следната схема, която поради непознаване на родопските коларски пътища, не съм сигурен, че ще е вървежна:

Въпросите са общи за всеки ден от долната схема:
Минуемо ли е за един ден/в смисъл има ли бавещи участъци - нападали дърва, камъняци, пясъци кал и сериозни денивелации?
Имате ли някакви данни къде може да се спи и яде.
Идеята е да не се носи почти нищо тежко и обемно и да се разчита изцяло на хижи, хотели, ресторанти и хоремагове.
Освен това преминаването ТОЧНО по маркировката на е-8 изобщо не е самоцел и на места смятам да обикалям или сека, като например по панорамата северно от Перелик... Т.е. не ми е идеята да правя стриктно е-8/защото и няма да тръгна от Боровец.../ а просто да премина по трасето -от-до за 5-те описани дни....


1. Юндола - по трасето, преспиване на яз.Широка поляна. Имало там някакво вилно селище...

2. яз.Широка поляна - с. Мугла

3. с. Мугла - Рожен

4. Рожен - х.Аида

5. х.Аида - Мезек

От Дидо Генадиев знам единствено, че първия ден било доста пясъчно по пътя...

Предварително благодаря


Ще попиша по частта, която мога да мина и насън и някои други места Smile
Вилно селище Романтика на Кавалтепе (Широка поляна) - провери цените все пак, ако това вилно селище имаш предвид. В района има и други места за спане, но доста апокрифни.

Ден 2 - за този ден има няколко възможни маршрута след хижа Орфей, а един съфорумен цецко сподели, че наскоро е разчистен и старият път от хижа Орфей за Тешел. Мугленска река е непроходима за нещо различно от пешеходец и птица. Предполагам, че ще се захожда към Мугла от Чаирски езера. А за Чаирски езера е най-лесно по Чаирското ждрело, има вариенти през Кестен, както и през Гьоврен и Чамла директно в Мугла. Спускането към Мугла препоръчвам по стария път от Чамла за Мугла или по старата маркировка под стълбовете и през гробището на Мугла. Това второто е доста стръмно, първото се кара бързо и приятно. Спането в Мугла ще пратя на лични при интерес, според изискванията. Помисли за спускане по Керелова река и Караджадере до старият мост край Змеица и после по асфалта към Тешел и Триградското ждрело до Османов вир и Чаирското дере, красота голяма, макар и по хасфалт.

Ден 3 - Мугла - Рожен - през Касъка и панорамния път до Превала, оттам Пампорово и към Рожен, аз бих продължил към Момина вода / Момчил юнак / Хайдушки поляни / Преспа / Свобода. От хижа Свобода до Арпа Гедик (ден 4) не ми е ясно как точно става колоезденето. С оглед на изходеното от нас предните дни, подозирам, че положението с паднали дървета след Хайдушки поляни, няма да е приятно.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Май 25, 2020 10:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Re: Моля за коментар и информация Отговорете с цитат
Благодаря на всички, ще го мисля още как точно да стане...

stefan_iliev38 написа:

Ден 4-ти от Рожен до хижа „Аида“ - мисля, че това е нечовешки преход, дори ако се пренебрегне Е-8 и се кара само по асфалтови пътища.

Стефчо, идеята беше точна такава, третият ден леко, един вид почивен, и после пак голямо разстояние. Ако е до 100 км се ядва, но ме интересува дали в това трасе има много участъци, където се налага да се тика - стръмни денивелации, тръне и нападали дръвя.

И това с х.Аида нещо не ми харесва, имам чувството, че буквално излизаш от Родопите и пердашиш през полето, кашимерия един вид, то и Корен не е далеч, който е ходил, знае какви благини предлага полигонът... Та затова мисля и разглеждам пътищата южно от линията на Е8 за последните два дни.
Вто Май 26, 2020 2:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Където не се тика, се носи Smile

Сподели повече точки между началото и края на всеки ден, за да можем да споделим и по-подробна и актуална информация. Както и предпочитан от теб терен - асфалт, макадам, горски път, пътека.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича

Последната промяна е направена от vaskoo на Вто Май 26, 2020 5:22 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Май 26, 2020 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Моля за коментар и информация Отговорете с цитат
vladofff написа:


И това с х.Аида нещо не ми харесва, имам чувството, че буквално излизаш от Родопите и пердашиш през полето, кашимерия един вид, то и Корен не е далеч, който е ходил, знае какви благини предлага полигонът... Та затова мисля и разглеждам пътищата южно от линията на Е8 за последните два дни.


Бягай от полигона, колкото армейски учения са минали там, да не те четем по новините.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Май 26, 2020 5:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Където не се тика, се носи Smile

Сподели повече точки между началото и края на всеки ден, за да можем да споделим и по-подробна и актуална информация. Както и предпочитан от теб терен - асфалт, макадам, горски път, пътека.


Като имам време, ще опиша вероятната линия на движение, че така наистина няма да се получи.
поздрави на всички
Вто Май 26, 2020 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-8 Рила-Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov