ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Правите камъни, Люляково светилище, Яйцето на змеицата и др.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Правите камъни, Люляково светилище, Яйцето на змеицата и др.
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Правите камъни, Люляково светилище, Яйцето на змеицата и др. Отговорете с цитат
Това беше предвидено за март, но като образуваха КПП-тата и ходенето се провали. Хубаво си го бях намислил за хладно време и в хладно трябва да се прави.
Бях набелязал различни камънаци за посещение, намиращи се по склоновете на Сърнена Средна гора. Част от тях предвидих да обходя в рамките на деня.

Около 9 ч. бях на изходния пункт за първия обект, село Розовец. От там се ходи на Правите камъни. Селото се напуска по черен път в северна посока, който заобикаля Копана могила и преминава покрай местния язовир. Маркировката е синя, има и оранжеви табели с надпис „Правите камъни“. По пътя, отсреща наднича Градището:



Скоро след язовира се изоставя пътя и започва изкачването на склона по пътека. Склоновете наоколо са осеяни с десетки групи скални образувания. За първи път идвам в района и не мога да различа Правите камъни, но се доверявам на маркировката и трака, който намерих в интернет. Много тежко и задушно време, няма въздух за дишане в този ден. Изпъплям до Правите камъни:





От тук се открива гледка към рид Градището, където само на 2 км по правя линия се намират следващите обекти, които ще посетя. Обаче не съм птица да хвръкна, а би било добре в този ден. Трябва прилежно да се върна до селото(4,5 км), после да пътувам по шосето през с. Бабек още 12 км до изходния пункт.

По черния път към селото снимам с увеличение една интересна скална група, доминираща на склона измежду десетките други:



Шосето след с. Бабек се вие, изкачвайки склона на рида. Спирам на правилното място до информационната табела и тръгвам по жълтата маркировка към Люляковото светилище, по хребета в посока Градището. Скоро настигам двама човека, подминавайки ги получавам въпроса - още много ли има до там? Very Happy Ами аз идвам за първи път тук, де да знам. Всъщност знам, на мен не ми е много, аз вече загрях с 10 км преди обяд.
Подминавам и скоро стигам Люляковото светилище:





И гледка отгоре към полето:



Кратка пътека ме отвежда до Каменната стела:



Връщам се и по друго отклонение от пътеката отивам до Кълбото:



Друга пътека със синя маркировка води надолу към седловината преди вр. Градището, къде се намира друга група камъни, един от тях е Трона:



Пробвах го, не ми е удобен, не ставам за цар.
На връщане по основната пътека се отклонявам по последната отбивка, водеща до Малкия казан. Малкият казан, меандрите на шосето Бабек-Свежен, язовира над с. Бабек:



Връщайки се обратно към шосето срещам две жени, които ме посрещат с любимия ми въпрос - много ли има още до края? Ами не - казвам уверено. Wink
Хора, научете се да ходите пеша до Кауфланд, то е горе-долу същото.

Шосето се вие из Средна гора и ме довежда до изходната точка за следващите обекти. От информационната табела научавам, че тук минава древен римски път. Крача по пътеката, водата ми е на свършване, уж на моменти подухва, но все тая. Литър и половина отидоха. Стигам групата скални образувания. Ориентирам се по табелите и първо стигам Слънчевата врата:



В къщи установих, че съм пропуснал да снимам Ритуалната маса, не че е нещо впечатляващо, снимал съм само табелата:



Намирам и яйцето на Змеицата(не змеЙцата, както пише на GPS картата). Очевидно арт инсталацията е завършена от някой съвременен гений:



Връщам се по пътеката, но намирам място където да полежа 10 минути. Тишина, странно, даже на птичките не им се пее.

Пътувайки по шосето към Свежен бързо се отказвам от последния обект, планиран за днес - гробът на Хаджи Димитър.
На центъра в с. Мраченик спирам на чешмата да се наплискам и напоя. Аз толкова вода не съм изпивал отдавна.
Районът ми хареса, друг път пак ще се идва насам, но само по хладно!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Май 18, 2020 1:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
staria



Регистриран на: 13 Ное 2010
Мнения: 218
Местожителство: гр.Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Прав си! Районът си заслужава обикалянето, но според мен най-добре се оглежда в късна есен. Когато паднат листата. И да стане по-хладно.
Вто Май 19, 2020 10:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Правите камъни, Люляково светилище, Яйцето на змеицата и Отговорете с цитат
mislesht написа:
Това беше предвидено за март, но като образуваха КПП-тата и ходенето се провали. Хубаво си го бях намислил за хладно време и в хладно трябва да се прави.
Бях набелязал различни камънаци за посещение, намиращи се по склоновете на Сърнена Средна гора. Част от тях предвидих да обходя в рамките на деня.

Около 9 ч. бях на изходния пункт...

Няма написана дата - кога е правен преходът. Question

Иначе поредните хубави места и готин пътепис.

Ако приложиш и джипиес тракове – още по-добре! Wink


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Май 19, 2020 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
staria написа:
Прав си! Районът си заслужава обикалянето, но според мен най-добре се оглежда в късна есен. Когато паднат листата. И да стане по-хладно.

Без съмнение!

stefan_iliev38 написа:
Няма написана дата - кога е правен преходът. Question

Иначе поредните хубави места и готин пътепис.

Ако приложиш и джипиес тракове – още по-добре! Wink


Датата е 16 май. Преди 2-3 месеца Пламен беше ходил и щеше да праща трак до Правите камъни, за GPS картата. Ако не е пратил, ще подготвя и ще пратя аз. Синята маркировка започва още в селото и се следва чак до камъните. Само на едно място е възможно сериозно объркване.
Другите обекти ги има в GPS картата.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Май 20, 2020 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ето го и трака от с. Розовец до Правите камъни:

https://dox.abv.bg/download?id=727739d6e7# - Линк за сваляне

Пуснах го и за картата.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Май 22, 2020 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
...яйцето на Змеицата(не змеЙцата, както пише на GPS картата)...

Оправено е: https://kade.si/#map=16/2788309.31/5233264.9/0

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Май 22, 2020 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
А бе мислешт, чудесна е станала разходката! Снимките също много добри. Не я разбирам аз тая твоя самокритика. Ще се връщам отново към тази тема. Благодаря ти. Като цяло средна гора ми се струва много подценявана планина. А и никак не е лесна и трябва да се внимава. Успехи!
Сря Май 27, 2020 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
А бе мислешт, чудесна е станала разходката! Снимките също много добри. Не я разбирам аз тая твоя самокритика. Ще се връщам отново към тази тема. Благодаря ти. Като цяло средна гора ми се струва много подценявана планина. А и никак не е лесна и трябва да се внимава. Успехи!


Там трябва да се внимава със змиите само, за един ден - 2 броя.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Май 28, 2020 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
...
stefan_iliev38 написа:
Няма написана дата - кога е правен преходът. Question

Иначе поредните хубави места и готин пътепис.

Ако приложиш и джипиес тракове – още по-добре! Wink

... Само на едно място е възможно сериозно объркване.
Другите обекти ги има в GPS картата.

Мисълта ми беше, че някои хора по-трудно се ориентират само по описания и по-трудно биха сглобили маршрута върху картата.

А ако има приложен трак, просто сваляш трака, влачиш го до онлайн версията на БГМаунтийнс kade.si и готово - имаш чудесна визуализация на маршрута!

За някои хора това е голямо улеснение!


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Май 28, 2020 11:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov