ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинските водачи в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 22, 23, 24  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Планинските водачи в България
Автор Съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Необходимо уточнение: Няколко души, които много уважавам, ме посъветваха да не отговарям на определени индивиди в този форум. Смятам отново да се съобразя с техните съвети. Както и с народната мъдрост: Ако се опиташ да се бориш с прасе в калта, накрая и двамата ще бъдете кални, но на прасето ще му хареса.
......

Стефане, колкото да уважавам теб и сестра ти за познаването на пътеките, доброволния ви труд и любовта към планините, разваляте доброто впечатление за себе си с всеки свой пост. А си и противоречиш даже сам. За едно обаче си прав-това с прасетата и калта. Повярвай ми, мога да споря по същия начин като теб и как го мога само, но пораснах достатъчно да знам, че такова нещо е безсмислено, не води до нищо продуктивно и е чиста загуба на време, а мога да се занимавам и с по-приятни неща. Един спор за мен е интересен, когато от другата страна има чуваемост, иначе все едно да споря с транзистора, и може да се стигне до някъде, а не да се спори за спорта. Последните ви постове със сестра ти даже не заслужават да ги коментирам по същество. Говорят достатъчно сами по себе си.
Едно обаче ще те посъветвам, каквото посъветвах и Рей преди време, защото все някога някъде ще се засечем на живо и ще е хубаво да се гледаме в очите, мери си приказките и спазвай добрия тон, защото виждам не те смущава да наричаш някого лъжец, въпреки че сам доказваш обратното със съжденията си или просто ги изразяваш толкова странно, че хората те разбират грешно. (Да те изпреваря, моля те, не ми пиши, как не си казал такова нещо, а си казал че нещо си е лъжа, а не че някой е лъжец. Който е казал лъжа, значи е лъжец.)
По случая на Мандрата се каза достатъчно хората да си вадят изводите сами. Ако искате да разисквате принципни въпроси по отношение на културата на туристите, хижарите, поведението в планината и прочие, смятам за редно да се отвори отделна тема, която няма общо със случая.
Да приключим дотук, защото вие не сте лоши хора, аз също не съм лош човек, а спорът ще стане грозен и личен. От моя страна без лоши чувства и оттук насетне, както в друга тема написах, дигитална хигиена. Ще се радвам да научавам от теб и сестра ти полезни неща за маршрути, както и досега, защото форумът си остава доста по-информативен, както беше през годините, от клюкарниците във Фейсбук, където повечето са изпаднали в някакъв его трип. Също, ако ви трябват доброволци някъде, ще се радвам да се включа. Разногласия като това на мен лично не ми пречат без останала горчилка да свърша малко работа с вас или да изпием по бира. Относно възгледите ни за повечето неща обаче (визирам и други теми, които са се разисквали, къде съм се включвала, къде не) с цялото ми уважение си оставаме на двата полюса.
Нед Май 31, 2020 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rosen_talov



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 235

Мнение Отговорете с цитат
Кака и какиното да коментират темата за планинските водачи е толкова нелепо, колкото нелепо би било аз да коментирам тема за счетоводители във форум за икономисти.
Темата за драмата в х. Мандрата се изчерпа преди две форумни страници.

Извън темата за водачите: Не желая да се включвам в събития, организирани от тях. Доброволно и срещу заплащане съм маркирал пътеки и маршрути когато те още не са помирисвали планина. И още продължавам да го правя когато имам възможност. Дори от семейния бюджет заделям.

Продължавам да се чудя кога ще се научат да маркират и да не оставят след себе си свинщини вместо добре свършена работа.
Пон Юни 01, 2020 8:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Олекна ли ви на всички ... спрете се малко!!!

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Юни 01, 2020 9:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис, забележителен, но сякаш излишен коментар си написала. Както вече казах, ти би трябвало отдавна да си напълно ясна на всички. Отделен въпрос е, че някои хора сякаш са улави и не те схващат....

Стефане, прочее, наистина е крайно време не само да си „мериш приказките“, ами и изобщо да си ги спестяваш. А тия хора, които „много уважаваш“ май е по-добре да си прецизират съветите и едва след това да ги дават. Smile

Е, айде сега уважаеми rosen_talov... „наоколо е форум, ако не си забелязал" и всеки, дори и лъчко, може да си изкаже мнението, колкото и “нелепо“ да е то. Ами вие, уважаеми rosen_talov, знаете ли колко нелепи са се стрували мненията на един муск-етар, например, ама ей на, докато ние тука се дърляме за глупости той, нелепият, изпраща свои ракети в космуса.... Smile

Васко, ако някога си къркал бесспир над 14 часа щеше да ти е ясно колко олеква... а ако не си няма кво да ти се обеснявам, а и с тебе имаме по-интиресни теми за расговор, нали? Smile
Пон Юни 01, 2020 9:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
...
Стефане, колкото да уважавам теб и сестра ти за познаването на пътеките, доброволния ви труд и любовта към планините, разваляте доброто впечатление за себе си с всеки свой пост. А си и противоречиш даже сам. За едно обаче си прав-това с прасетата и калта. Повярвай ми, мога да споря по същия начин като теб и как го мога само, но пораснах достатъчно да знам, че такова нещо е безсмислено, не води до нищо продуктивно и е чиста загуба на време, а мога да се занимавам и с по-приятни неща. Един спор за мен е интересен, когато от другата страна има чуваемост, иначе все едно да споря с транзистора, и може да се стигне до някъде, а не да се спори за спорта. Последните ви постове със сестра ти даже не заслужават да ги коментирам по същество. Говорят достатъчно сами по себе си.
Едно обаче ще те посъветвам, каквото посъветвах и Рей преди време, защото все някога някъде ще се засечем на живо и ще е хубаво да се гледаме в очите, мери си приказките и спазвай добрия тон, защото виждам не те смущава да наричаш някого лъжец, въпреки че сам доказваш обратното със съжденията си или просто ги изразяваш толкова странно, че хората те разбират грешно. (Да те изпреваря, моля те, не ми пиши, как не си казал такова нещо, а си казал че нещо си е лъжа, а не че някой е лъжец. Който е казал лъжа, значи е лъжец.)
По случая на Мандрата се каза достатъчно хората да си вадят изводите сами. Ако искате да разисквате принципни въпроси по отношение на културата на туристите, хижарите, поведението в планината и прочие, смятам за редно да се отвори отделна тема, която няма общо със случая.
Да приключим дотук, защото вие не сте лоши хора, аз също не съм лош човек, а спорът ще стане грозен и личен. От моя страна без лоши чувства и оттук насетне, както в друга тема написах, дигитална хигиена. Ще се радвам да научавам от теб и сестра ти полезни неща за маршрути, както и досега, защото форумът си остава доста по-информативен, както беше през годините, от клюкарниците във Фейсбук, където повечето са изпаднали в някакъв его трип. Също, ако ви трябват доброволци някъде, ще се радвам да се включа. Разногласия като това на мен лично не ми пречат без останала горчилка да свърша малко работа с вас или да изпием по бира. Относно възгледите ни за повечето неща обаче (визирам и други теми, които са се разисквали, къде съм се включвала, къде не) с цялото ми уважение си оставаме на двата полюса.

Лахесис, извинявам се, ако съм те обидил с нещо!

Добре си дошла на форумните сбирки и инициативи! Само че не „на по бира“, а само „на бира“. Smile

При мен няма горчилка, няма обидчивост, християнството ме учи да прощавам. Smile

ray написа:
...
Стефане, прочее, наистина е крайно време не само да си „мериш приказките“, ами и изобщо да си ги спестяваш. ...

Ray, абсолютно си прав!

Попаднах в ситуацията като в оня виц - да се обяснявам, че нямам сестра! Smile

По случая в х.„Мандрата“ нито съм написал какво ми е мнението, нито съм водил спор, не съм изказвал теза за спор, нито съм нападал някоя от страните, нито съм защитавал някоя от страните (макар че по едно време имах намерение да се включа в защита на водачката Албена Кирова), нито съм изливал „пумия“, нито съм обиждал - и накрая се хванах в капана да обяснявам защо нямам брат! Very Happy

Ама човек се учи, докато е жив. Smile

rosen_talov написа:
...
Кака и какиното да коментират темата за планинските водачи е толкова нелепо, колкото нелепо би било аз да коментирам тема за счетоводители във форум за икономисти. ...

Rosen_talov, толкова ли големи познания имаш по счетоводство? Не знаех. Браво!

vedrin написа:
stefan_iliev38 написа:
Настоящата тема е „Планинските водачи в България“, тоест за всички водачи в България, а не само за платените. Така че не виждам защо ограничаваш съфорумците да пишат само тези от тях, които са плащали за платен планински водач.

@stefan_iliev38


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Юни 01, 2020 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
rosen_talov написа:
Кака и какиното да коментират темата за планинските водачи е толкова нелепо, колкото нелепо би било аз да коментирам тема за счетоводители във форум за икономисти.
Темата за драмата в х. Мандрата се изчерпа преди две форумни страници.
Уважеми господин Талов, коментирам темата, защото и аз съм стояла будна, когато компании са купонясвали, а на другия ден е трябвало да ставам рано и да вървя цял ден. Също така се е случвало и обратното - аз да искам да стоя и навярно съм пречела на някого да заспи. Също така на Тевно езеро група ме е притискала да стана от масата, защото имат резервирана вечеря, гледайки красноречиво скромната ми чиния със супа, която даже не бях започнала да ям.
Така че, докато не си намерите частна планина, в която да има само планински водачи и групи, ние простосмъртните туристи също имаме право на глас. И тук не става въпрос за темата за хижа Мандрата, за която наистина няма какво да се каже. Става въпрос за пазене на тишина в хижите след определен час, за това за колко време е нормално да се резервира една маса, преди да бъде преотстъпена на други и каква е отговорността на хижари, водачи и планинари.
Доколкото разбрах вие с Момчи сте просто обикновени водачи и нямате нито възможност, нито намерение да спомогнете да се въведат някакви правила, въпреки че лично Момчи смята, че след 22:30 не трябва да има партита. Разбирам ви. Не разбирам само какво ви пречи, че някой друг иска да направи нещо? Нелепо е да коментираме в тази тема, само защото сме обикновени планинари, нямаме тапии и не вземаме пари ли?
Да, може и нищо да не се случи след това обсъждане. А може и да има някое семенце, което ще попадне в плодородна почва и след време ще даде плод. Дали това ще стане с помощта или въпреки планинските водачи не знам, това зависи от вас!

Лахесис написа:

... разваляте доброто впечатление за себе си с всеки свой пост.

Драга ми Лахесис, когато някой ми каже "ама какво ще кажат хората", си помислям дали след една или пет години като се обърна назад, наистина ще има значение какво са казали хората. И най-често се оказва, че няма. Very Happy
Лахесис написа:

Ако искате да разисквате принципни въпроси по отношение на културата на туристите, хижарите, поведението в планината и прочие, смятам за редно да се отвори отделна тема, която няма общо със случая.

Понеже е Първи юни, ще си позволя да ти отговоря с нещо от моето детство Wink
Кой предложи - той заложи! Laughing
Лахесис написа:

Да приключим дотук, защото вие не сте лоши хора, аз също не съм лош човек, а спорът ще стане грозен и личен.

Не, няма да стане! Аз много внимавам да не използвам личните неща, които другите са споделяли тук за тях и семействата им, макар да помня като слон. Спокойна бъди!
Лахесис написа:

Също, ако ви трябват доброволци някъде, ще се радвам да се включа. Разногласия като това на мен лично не ми пречат без останала горчилка да свърша малко работа с вас или да изпием по бира.

От лятото на 2012 сме доброволци в различни начинания, включително и несвързани с планините. Вярвам че всеки, който е искал, е могъл да се включи, без това да е породено от желанието да докаже моралното си пръвъзходство и способността си да ни прощава. Ако искаш да помогнеш, можеш да го направиш по всяко време, дори тази седмица имаше маркировачи в Пирин. Вярно, прости планинари, аматьори, които не са помирисвали планина, когато планинските водачи са маркирали, и "оставят след себе си свинщини вместо добре свършена работа", но какво да се прави, толкова си могат. Отплеснах се, а всъщност исках да кажа, че няма нужда да чакаш мен, за да свършиш малко работа или да пиеш бира. Приятно! Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Юни 01, 2020 10:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rosen_talov



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 235

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Уважеми господин Талов, коментирам темата, защото и аз съм стояла будна, когато компании са купонясвали, а на другия ден е трябвало да ставам рано и да вървя цял ден. Също така се е случвало и обратното - аз да искам да стоя и навярно съм пречела на някого да заспи. Също така на Тевно езеро група ме е притискала да стана от масата, защото имат резервирана вечеря, гледайки красноречиво скромната ми чиния със супа, която даже не бях започнала да ям.
Така че, докато не си намерите частна планина, в която да има само планински водачи и групи, ние простосмъртните туристи също имаме право на глас. И тук не става въпрос за темата за хижа Мандрата, за която наистина няма какво да се каже. Става въпрос за пазене на тишина в хижите след определен час, за това за колко време е нормално да се резервира една маса, преди да бъде преотстъпена на други и каква е отговорността на хижари, водачи и планинари.


А това какво общо има с планинските водачи?!
Пон Юни 01, 2020 11:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
rosen_talov написа:
А това какво общо има с планинските водачи?!

След, според мен, напълно ненужните лични нападки, да си дойдем на думата.

Често пъти именно водачите определят размерите на групите, които водят, и в частност имат отношение към резервирането на маси, столове, манджи, питиета, легла и т.н за подопечните си в обекти, чието предназначение не би трябвало да бъде свеждано непременно до предпочитана работа с организирани групи. Все пак тук би трябвало да иде реч за планински водачи и хижи, а не за екскурзоводи и туроператори в курорти с хотел-ресторанти, барове, дискотеки, басейни и др. подобни заведения с денонощно работно време...

При невъзможност за формулиране и спазване на общоприети смислени правила, водачите, а и хижите, постепенно биха престанали да бъдат наистина планински, ако въобще някога са били...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Юни 01, 2020 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
rosen_talov написа:
Mariana1000 написа:
Става въпрос за пазене на тишина в хижите след определен час, за това за колко време е нормално да се резервира една маса, преди да бъде преотстъпена на други и каква е отговорността на хижари, водачи и планинари.


А това какво общо има с планинските водачи?!

Абсолютно нищо общо няма, объркала съм се. "Всяка коза за свой крак виси."

Според мен има и туристи, и хижари узрели за идеята, важно е някой да започне да лобира в тази посока. БТС няма вече ресурса да въведе правила, водачите смятат, че нямат нищо общо с това, разчитаме значи на новата организация БПС.
Хайде, действайте, иначе пак ще се заемат някакви профани като нас, които не са помирисвали планина и ще стане като с маркировката Laughing Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...

Последната промяна е направена от Mariana1000 на Вто Юни 02, 2020 9:29 am; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Юни 02, 2020 6:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rosen_talov



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 235

Мнение Отговорете с цитат
Ама вярно ли мислите, че водачите са в основата на неспазването на реда в хижите?!

Проблемът със случващото се в хижите в наши дни е с дълга история. Много фактотори допринесоха предназначението на хижите да се промени до такава степен, че да бъдат превърнати в места за оргии, избиване на комплекси, побоища и т.н. По темата мога да напиша ферман. Всички по веригата малко или много са виновни - държава, организации, стопани, посетители и пр. Но все още не водачите са хората, които определят правилата в хижите и другите места за настаняване. Те трябва да се съобразяват с тях. Не водачите са хората, които трябва да инициират промените на правилата там. Те могат да помогнат за подобряването им, но не са те водещата сила. И бас държа, че във всичките тези истории за резервирани маси, столчета, легла, пейки... има съвсем малък процент замесени комерсиални групи. Дълга тема е това.

Благодарение на АПХ в България има вече законови и подзаконови нормативни актове, които регламентират професията “Планински водач”. Преди групите се водеха от всякакви туристи, които нямаха необходимата правоспособност. Най-различни организации издаваха удостоверения/сертификати и всякакви други “документи”, които даваха правото на хора след двудневен излет в планината да водят туристи.

Ако се заработи в направление подобряване на условията в хижите и създаването на правила за пребиваването в тях, и бъде поискано мнение от АПХ, предполагам, че ще бъде дадено и то няма да е в ущърб на туристите.

За протокола: И аз съм ЗА вечерен час в хижите 22:00-22:30 часа.
Вто Юни 02, 2020 7:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
rosen_talov написа:
А това какво общо има с планинските водачи?!

След, според мен, напълно ненужните лични нападки, да си дойдем на думата.

Често пъти именно водачите определят размерите на групите, които водят, и в частност имат отношение към резервирането на маси, столове, манджи, питиета, легла и т.н за подопечните си в обекти, чието предназначение не би трябвало да бъде свеждано непременно до предпочитана работа с организирани групи. Все пак тук би трябвало да иде реч за планински водачи и хижи, а не за екскурзоводи и туроператори в курорти с хотел-ресторанти, барове, дискотеки, басейни и др. подобни заведения с денонощно работно време...

При невъзможност за формулиране и спазване на общоприети смислени правила, водачите, а и хижите, постепенно биха престанали да бъдат наистина планински, ако въобще някога са били...


Ведрине, изненадваш ме! Би трябвало да си ходил насам натам извън България и да знаеш как стои въпроса с хижите там? Нека да не говорим за частните хижи, съществуващи да носят приходи на собствениците си, нека говорим само за тези, които са на планински клубове и дружества. Много често парите за нощувки, всичките или по-голямата част отива за клуба, който е собственик и поддържа хижата. Екипът, който работи там се издържа от консумацията. И за да се стимулира тази консумация има ред правила, като едно от основните е ти да можеш да резервираш маса, стол и храна, така че да си сигурен да ги получиш, когато стигнеш навреме в хижата (в натоварения сезон може и да откажат да те нахранят, ако стигнеш след часа за вечеря). И дали това ще си само ти с жена ти, дали ще имате водач, или ще сте по-голяма група приятели без водач. Всъщност планинският водач просто се явява символ на организирания туризъм, бил той професионален или доброволен, защото някой от групата трябва да контактува с екипа на хижата. И понеже хижите се издържат повече или по-малко от организираните групи, хранещи се там - те имат предимство. Много често закуската е задължителна и върви с нощувката (не че някои български туроператори се изхитряват да направят резервация без закуска на тези хижи, за да изглежда пакета по-евтин...).

За носещи собствена храна има винаги обособено място, където те могат да се хранят и да си готвят. Да, то не е толкова голямо и приятно уредено, като основната столова на хижата, но съществува. И колкото и да е пълна хижата, ако някой е закъсал, ще се намери място за него - антре, коридор, столова, но никой няма да бъде изложен на риск във високата планина. Но ще изкакаш туристите с резервация да приключат спокойтно с вечерята

Много често в началото на пътеката водеща към хижата има табела с телефона ѝ, която те подканва да се обадиш и провериш има ли места горе. Това е част от планинската култура - не може да се натрисаш на препълнената хижа и да създаваш дискомфорт и на туристите, които са запазили места и на персонала. Отиди друг път... А ако си тръгнал от Дюрие към Космик през монблан и лошото време ти попречи да минеш през върха - няма да те изгонят от Гуте, все ще те сместят някъде (местата на хижа Гуте свършват ден-два след като бъде отворена резервацията, за цялото лято. Примерът наистина е екстремен, няма много такива хижи, но добре илюстрира как се случват нещата).

И това да има запазени маси, столове и манджи няма нищо общо с пиянските компании, толерирани от хижарите, които си правят купон цяла нощ и смущават почиващите туристи. Тази практика трябва да престане, но докато хижите и хижарите са поставени в режим на оцеляване, ще е трудно да бъдат накарани хижарите да връщат купонджийските компании (като им се обяви, че има вечерен час).

Понеже работя основно с групи чужденци, за които е странен нашия балкански манталитет, да се качиш в планината, за да се напиеш и да надуеш музиката на макс цяла нощ (умишлено не пиша"слушаш"), съм много благодарен на всички колеги хижари, които се стараят да внасят ред и не допускат текива неща да се случат, най-малкото когато има такава група. Дето се вика, а не се излагаме пред чужденците... От наша страна, като туроператор развиващ този туризъм, се стараем да направим програмата така, че да не сме петък или събота вечер в хижите, когато те по принцип се пълнят.

Между другото, когато в наша хижа има 2-3 чужди групи, понякога тя почва да прилича на "алпийска" - няма силна музика и крясъци, не се пуши в столовата, а местните често се въздържат да правят свинщини по масите, като виждат културата на чужденците, които обикновено си отсервират и изтупват покривките.

За съжаление организацията БТС (Централен съвет) е напълно загубила възможност да влияе на случващото се по хижите, тя има и съвсем други цели, основно да оцелее в този си уродлив вид. Нещата остават в ръцете на дружествата и клубовете стопанисващи хижите и на нас като клиенти да наложим някаква култура по хижите (в случаите, когато хижарите не виждат това като приоритет).

И стига с тази романтика - хижите са място за настаняване и изхранване по смисъла на закона на туризма, а не планиския дом от времето на Стефан Попов. Просто трябва да имат различни правила за ползване, имайки предвид средата, в която се намират и понятието "социален туризъм", което означава в случая да се осигури достъп до планината и на хора, които нямат високи доходи.
Вто Юни 02, 2020 8:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
А ако си тръгнал от Дюрие към Космик през монблан и лошото време ти попречи да минеш през върха - няма да те изгонят от Гуте, все ще те сместят някъде (местата на хижа Гуте свършват ден-два след като бъде отворена резервацията, за цялото лято. Примерът наистина е екстремен, няма много такива хижи, но добре илюстрира как се случват нещата).

Примерът си е съвсем добър, но нека споменем все пак, че във въпросния дял от планината е забранено един водач да има повече от двама клиенти едновременно. Това е правило въведено от тамошната организация на водачите.

И понеже след малко изхвърчам по работа в планината за цял ден, ще си позволя да изпреваря един от възможните отговори и ще допълня, че когато аз наемам планински водач, той води не повече от двама-трима души, независимо, че в нашия случай през повечето време става дума по-скоро за разходка в парка, отколкото за планинарстване.

Колкото до хижите в чужбина -- често има повече порядък в тях, но и там човек може да попадне на донейде неприятни изключения понякога. Последното, за което се сещам в момента, е хижата под вр. Смолика -- здраво залостена за нас и за млада двойка израелци, с които заедно бивакувахме край нея и имахме чудесна вечер, ала превърната в невиждан дори в България въртоп следващия следобед от стопаните ѝ и техни дружки, отишли да гуляят там. Добре, че минахме само да си приберем част от багажа... А от другата страна на долината -- друга планина, друга хижа, други стопани, образцов ред, същата държава. Впрочем, в България също има хижи и заслони на съвсем прилично ниво, но би било хубаво да бъдат повече тези като тях. Ролята на АПХ в това отношение, поне според мен, би било полезно да бъде по-активна от наблюдаваното досега. Харесва ми направеното край Кончето и не одобрявам случката в Мандрата.

И най-сетне, понеже споменаваш Стефан Попов, романтика и т.н., бих споделил и още нещо -- не ми стана никак приятно когато чух, че дарителя за преиздаването на една от книгите му се е разположил като бей на топло в един заслон и не се отмества дори за мокри от дъжда дечица. Това не е въпрос на романтика, идеализъм, бизнес интереси, наредби и правила, а на обикновена и за жалост понякога липсваща човещина...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юни 02, 2020 9:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Момчета и момичета, дискусията замина в интересна и полезна посока за хижите, дали някой модератор не може да премести мненията за хижите в нова тема за тези обекти и начина на тяхното ползване?

Немалко хижари четат тук, а в последните няколко мнения има полезни предложения.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Юни 02, 2020 9:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Момчета и момичета, дискусията замина в интересна и полезна посока за хижите, дали някой модератор не може да премести мненията за хижите в нова тема за тези обекти и начина на тяхното ползване?

Немалко хижари четат тук, а в последните няколко мнения има полезни предложения.

Според мен няма нужда да се местят мненията, а само да се копират!

Подходяща тема вече има, познай кой я е създал? Smile

Проблеми и бъдеще на хижите в България


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Юни 02, 2020 9:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Извинявам се за прибързаното искане, потърсих цитираната от теб тема ама набързо и не я намерих веднага.

Благодаря за корекцията!

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Юни 02, 2020 9:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 22, 23, 24  Следваща
Страница 13 от 24

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov