ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Палатки до х.Вихрен
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Палатки до х.Вихрен
Автор Съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Палатки до х.Вихрен Отговорете с цитат
В заповедта на НП Пирин пише,че може,а пред хижата има табела със забрана-кое е вярното??
Сря Юли 08, 2020 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
Къде пише, че може точно до хижа Вихрен да спиш на палатка?
Чет Юли 09, 2020 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Ето къде пише! Отговорете с цитат
В заповедта на директора на парка е вписана и хижа Вихрен:

https://camping.bg/официално-разрешено-е-разполагането-на-до-10-палатки-около-хижите-в-пирин-news436.html

Въпреки това миналата есен, като не видях къде могат да се разположат палатки край хижа "Вихрен", попитах хижаря, но той знаеше само за старата забрана. (Не знам защо линкът не се активира.)
Чет Юли 09, 2020 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Ето къде пише! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
В заповедта на директора на парка е вписана и хижа Вихрен:

Официално: Разрешено е разполагането на до 10 палатки около хижите в Пирин

Въпреки това миналата есен, като не видях къде могат да се разположат палатки край хижа "Вихрен", попитах хижаря, но той знаеше само за старата забрана. (Не знам защо линкът не се активира.)


Ето я и самата заповед, издадена от Министерството на околната среда и водите, Дирекция „Национален парк Пирин“:

http://www.pirin.bg/wp-content/uploads/2017/08/zap_pal.pdf

Има подобна и за национален парк „Рила“:

https://rilanationalpark.bg/assets/userfiles/%D0%97%D0%90%D0%9F%D0%9E%D0%92%D0%95%D0%94%D0%98/zap.rd-890001.pdf

В заповедта изрично е посочено, че:

III. На подходящо място на местата определени за опъване на палатки, описани в т. I. да се постави табела по образец неразделна част от настоящата заповед, със следния текст: „МЯСТО ЗА ОПЪВАНЕ НА ПАЛАТКИ“.“

Край много хижи съм виждал въпросната табела, обозначаваща мястото за разпъване на палатки.
При хижа „Вихрен“ мисля, че това място е близо до старата хижа „Вихрен“, но не съм напълно сигурен.
Сякаш и друг път се е обсъждало къде е това място, потърсих и мои снимки, но за съжаление не можах да намеря.

В Рила също съм попадал на случаи, в които хижарите се опитват да убедят туристите, че няма регламентирано място за разпъване на палатки, че хижарят решава дали ще позволи да се разпъне палатка, хижарят определя дали да се плаща за палатка и колко да се плаща за палатка. След разправии и сигнали, хижарите промениха позицията си и накрая признават, че в парк „Рила“ има регламентирани места за палатки, които са безплатни!

Не вярвам хижарят на хижа „Вихрен“ да не знае за заповедта на парк „Пирин“.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юли 09, 2020 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: Ето къде пише! Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:


Не вярвам хижарят на хижа „Вихрен“ да не знае за заповедта на парк „Пирин“.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!

Поне не е махнал табелата за забраната....
Пет Юли 10, 2020 8:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за линка, не я бях виждал тази заповед.
Пон Юли 13, 2020 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
А защо не си опънете палатката на големия плац на реката на 100 метра преди х. Бъндерица. Там е безплатно и за каравани , има стотици места. Защо държите да сте точно до х. Вихрен, като съвсем наблизо имате места колкото щете ?

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Юли 13, 2020 5:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Въпросът беше друг Отговорете с цитат
Ангеле, въпросът беше дали може да се опъва палатка край хижа "Вихрен". Оказа се, че според заповедта може, а на практика не може. Не сме обсъждали въпроса защо някой иска палатка точно на хижа "Вихрен".
Пон Юли 13, 2020 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Re: Въпросът беше друг Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Ангеле, въпросът беше дали може да се опъва палатка край хижа "Вихрен". Оказа се, че според заповедта може, а на практика не може. Не сме обсъждали въпроса защо някой иска палатка точно на хижа "Вихрен".

Да , Сотиров , ясно разбирам въпроса, но може би това е отговора. Има стотици места за палатки на специално изграден плац в близост. Точно около хижа Вихрен знаеш добре каква е ситуацията - едни каменни баирчета и клек , а всеки свободен метър равно място е наблъскан с коли. Горе над хижата в посока Вихрен е пак широк поток с камъни, вляво пък са ония табели като маси . Къде да им посочи място хижаря в тия клекове, камънаци и коли :

Освен да ги набута в клека и баирчетата зад реката, или под кенефите ? Ще се спъне някой пияница там вечерта в клека и хоп се пребил или удавил в реката / знаете там тя е издълбала каменен пролом, дълбок с десетина метра с отвесни скали /, кой ще е виновен - хижаря естествено ще изкарат.Чак над голямата скала отгоре по пътеката на 10 минути път , дето още избелява грозния кървавочервен надпис с блажна боя за виното в Мелник, има равно празно място, там пък има две овчарски колиби с много кучета.
Навираме се насила в абсурдни ситуации, щото така било писано някъде, че имаме това право
Вие си спомням от писаното от теб бяхте спали с децата на палатка някъде там около хижата, и доста бяхте търсили място, е хубаво ли ви беше в клека с рояците комари от реката?
Хижарите ги помня с това, че никога не са се опитвали да вземат такса паркинг в мътните времена на 90-те до 2010 год, когато навсякъде в България го правеха и събираха по 5-10 лева на кола, нелегално. А имаха добра възможност с асфалтовото площадче отпред. До 2002-3 година , там се събираха всички 20 коли на туристите, толкова бяхме. Сега е вакханалия, знаете хиляда коли сигурно се бутат да паркират на ден в това пътче и правилно кмета затваря за поне за август целия път. Виждайки тази грозна гледка, хваща ме срам и паркирам лятото на площада около последната лифтова станция , където е празно и широко. Ама хиляди коли, щото имат права , фучат, маневрират , изравят , хвърлят тонове буклуци и тровят Байкушевата мура и цялата местност между х. Бъндерица и Вихрен. Тъй като ги мързи да походят 1 час нагоре и всеки иска да покаже каква кола е взел и как може да дава газ между мурите - давам на Байкушева и гората около нея, още не много живот сред това постоянно автошествие.
Една фирма , казваше се Артстрой , която построи нелетално малкият хотел на Щилигарника през 1994 година и първият хотел в Банско - със същото име, беше опънала бариера на мястото на сегашния хотел Кемпински . Взела 2-3 безработни мутри от София и клечаха по цял ден на тази бариера, взимаха доста години такса от всяка кола , минаваща нагоре . Тогава някой сети ли се да протестира ? Трябваше да им показвам някаква карта и да им скърцам със зъби, за да мина.
Ако трябва да търсим кусури сега на мястото ,то това са самонастанилите се бусове и шатри на площадчето пред х.Вихрен, продаващи сандвичи, фафли бира, сокове и семки. Или са познати на хижарите, или са на %. И пълна забрана на коли нагоре от Шилигарника, за начало. А най-добре е още от Банско - има лифт, и пътека по реката догоре.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Юли 14, 2020 5:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Точно защото познавам терена около хижа "Вихрен", попитах хижаря къде е мястото за 10-те палатки, разрешени според заповедта. А началникът на парка не познава ли терена, та издава тая заповед? Точно оттук тръгна и разговорът. Спирането на автомобилите още в Банско би отворило щения не само за втори, ами и за трети лифт. Няма оправия!
Вто Юли 14, 2020 6:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Точно защото познавам терена около хижа "Вихрен", попитах хижаря къде е мястото за 10-те палатки, разрешени според заповедта. А началникът на парка не познава ли терена, та издава тая заповед? Точно оттук тръгна и разговорът. Спирането на автомобилите още в Банско би отворило щения не само за втори, ами и за трети лифт. Няма оправия!

Така е , знам , че го познаваш издъно, нали описахте книгата с децата там Smile . Сигурно ви е наврял в клековете под хижата. Просто около хижа Вихрен няма нормално място за палатки. За самите палаткаджии е некомфортно. На големия плац долу даже можеш да си спреш колата до палатката, там е приемливо от екологична гледна точка, защото е под района на вековната мурова гора.
Лифтът е с голям капацитет , преди Ковида го пускаха само по 1 -2 пъти на за час на ден, като се съберат хора. Това положение - едновременно да има лифт , а отдолу да бръмчат и ровят хиляди коли, ако беше в Словения и Хърватско даже , отдавна да са затворили пътя тотално още в Банско.
Неграмотни са в парка, и не им е ясно защо са на тази работа. Наскоро много се бяха учудили милите, че някой им казал, че от години имало чекало на бракониери до хижа Бъндерица , до входа на пещерата. А разходете се да видите август месец какви военни шатри се опъват отбанди от 20 човека, какви клади, цели трупи от клек се секат и горят всяка вечер, риба се лови със всякакви методи на Валявишкото езеро. От познати на паркаджиите хора са , други няма как го правят така нагло. А иначе отчитат дейност, хванат някой нещастен поляк или чех с палатка , или кротки мишоци от София - веднага акт. Ако си от Банско или околията, вземаш пушка , стреляш, убиваш , сечеш, палиш, газиш с бъгита и жипки - няма проблем.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Юли 14, 2020 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Нещо не се разбираме Отговорете с цитат
Ангеле, благодаря за топлите думи за моите книги и екскурзиите с децата! Те са описани подробно и най-напред във форума. Но има някакво недоразумение. Точно край хижа "Вихрен" никога не сме опъвали палатка. И няколкото пъти, когато сме спали там, съм благодарил на хижаря, че ни е настанявал в отделно бунгало. Последният път беше миналата година, но все протакам отчета. Въпросът ми за мястото за палатки беше чисто академичен - именно защото чета заповедта, а не виждам терен. Спали сме на палатка точно до хижа "Бъндерица", както и ти съветваш. Останалото, което пишеш, е потресаващо! Подозирал съм го, но не съм имал доказателства. За съучастничеството на директорите на парковете в екологичните престъпления съдя по косвени данни: НЕ МОЖЕ те да не знаят... за еди-какво си! А виж за някакъв голтак в езерото узнават и тогава се активират показно. А тука някои ги аплодират. На туй народът ме вика стрелба по врабци с топ. А стрелба по хиените няма.
Вто Юли 14, 2020 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Защо да не се разбираме, Владо Smile аз съм прост и те разбирам Smile Избягнало ми е от паметта точно къде бяхте спали с палатка в района на Вихрен, за което се извинявам. Не се хващай за това, че съм объркал малко точното място.
А безобразията около Валявишкото езеро мисля да ги заснема и пратя където може да има ефект. Тази година , влязох в конфликт с едни примати - рибари, които сечаха клека около Василашкото езеро и подготвяха огнище. Казвам им - в къщи в двора си така ли сечеш? Казах им че съм извикал парковата охрана/ то наистина беше така / и се ометоха веднага от района за постоянно.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Сря Юли 15, 2020 7:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение И после? Отговорете с цитат
Дойде ли парковата охрана? Учудвам се на смелостта ти, освен ако не си физически като Стивън Сегал и боец като Жан-Клод Ван Дам. Тия мутри са способни на всичко. Пази се!
Сря Юли 15, 2020 7:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
Защо да не се разбираме, Владо Smile аз съм прост и те разбирам Smile Избягнало ми е от паметта точно къде бяхте спали с палатка в района на Вихрен, за което се извинявам. Не се хващай за това, че съм объркал малко точното място.
А безобразията около Валявишкото езеро мисля да ги заснема и пратя където може да има ефект. Тази година , влязох в конфликт с едни примати - рибари, които сечаха клека около Василашкото езеро и подготвяха огнище. Казвам им - в къщи в двора си така ли сечеш? Казах им че съм извикал парковата охрана/ то наистина беше така / и се ометоха веднага от района за постоянно.


Въобще не им се обяснявай, минавай отстрани пускай сигнал до охраната или направи видео и така .. няма смисъл да си тровиш нервите, при положение че едва ли ще се променят тези.
Сря Юли 15, 2020 8:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov