ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Възстановяване на чешмата на прохода Арабаконак при Е3
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Възстановяване на чешмата на прохода Арабаконак при Е3
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:

Същинският въпрос, обаче, не е накъде гледаме и от чий точно опит се учим, нито с какви материални средства разполагаме. Съществена е височината на летвата, която избираме. Който иска и полага усилия -- би могъл и да постигне забележителни резултати. А на останалите все нещо няма да им достига или дори ще им пречи -- безпаричие, безвластие, безвремие, бездушие...

Не смятам, че летвата Ел Камино е ниска, това е маршрут, които привлича стотици хиляди туристи годишно, буквално от цял свят. От 2013-та това е моята летва, дано да има и по-високи и хора които да ги прескочат. Very Happy

Лахесис написа:
А в Испания това, което си описала за Камино, ми звучи като хаос, плюс нищо чудно и там да имат същите проблеми с маркировките каквито има тук и няма да се учудя, ако въпросният хаос и при тях се дължи на дразги, недомислици и проблеми като тук.

Не, по френското Ел Камино, което съм минавала, няма същите проблеми с маркировката като тук. Няма хаос и не съм видяла или усетила подобни дразги, недомислици и проблеми.
Има маркировка, по която абсолютно всеки може да върви без навигация или пътеводител и да се радва на природа и забележителности. Има и атмосфера, която привлича туристите, въпреки че испанците не са като германците или всъщност именно, защото не са като тях.


Лахесис написа:

И аз не мога да се начудя как търпят теб и Стефан, ама ето на.

За себе си и аз се чудя понякога, но за Стефан не си права, той е човек с много познания за планините и е винаги готов да помогне на останалите. Ти колко пътеписа си написала във форума? Колко описания на маршрути си дала? Колко снимки си пуснала? Колко форумни срещи си организирала, на колко си отишла? На колко хора си помогнала да минат през трудни места? Колко пъти си отишла да минеш някоя пътека с GPS-а, само за да може след това тя да бъде нанесена на картата и да се ползва и от другите?
Като си отговориш на тези въпроси, ще разбереш защо хората търпят, а може би и ценят Стефан. Не считай съфорумците за търпеливи уидиоти, те много добре претеглят кой колко струва.
За съжаление аз не съм на това ниво, все още се уча от съфорумците, благодарна съм, че не ме забравят, търпят ме и все още имам верни другари сред тях Very Happy

Tito написа:
Както казваше покойният ми дядо - "Работете повече, говорете по-малко"..

Бог да го прости, Тито, като гледам внука му, явно е бил добър и работлив човек.
Моят дядо пък като беряхме лозето или някакви плодове, казваше да говорим, та по-малко да ядем и повече да работим Wink Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Юли 02, 2020 6:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
... Акъл не давам на никого.

Лахесис написа:
... ... Спри да се филмираш ти казах 1000 пъти и да търсиш под вола теле и под всеки коментар заяждане и скрита агенда и ако говориш нормално, ще може да проведем далеч по-кратък и конструктивен диалог.

Лахесис, значи не даваш акъл, ама 1000 пъти си дала акъл да спре да се филмира и да търси под вола теле, и да говори нормално... Very Happy

Аз се отказвам. Няма смисъл. Няма как да ти се обясни!

Ако искаш - идвай на някоя форумна среща/сбирка/събиране! Там може и да успее някой да те вразуми. Smile

Ако още се чудиш „защо се паля толкова“ и защо положих толкова усилия, за да ти отговарям - ето го отговорът:

Събирам всякаква информация за туристическата маркировка. За мен е важно мнението на обикновения турист.
Затова се интересувам от всяко мнение, дори туристът да не е запознат със законите, дори да не разбира от маркировка.
Затова и толкова те разпитвах и си правех труда да ти отговарям. За мен твоето мнение бе полезно, помогна ми за моите цели.

Вчера бях написал подробен отговор на зададените от тебе въпроси, но реших да не го публикувам. Няма смисъл.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юли 02, 2020 7:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
... имат общи дела и документи. Както биха могли също и българският и македонският, да речем. Или дори всички балкански. ...

vedrin написа:
... Добре ми е известен все още доста младия Балкански планинарски съюз, както, за жалост, и оскъдицата на резултати от дейността му, които да са съпоставими качествено с тези например на ÖAV/DAV що се отнася до пътеки, маркировки, и въобще планинарска култура. Дано се учи бързо, трупа авторитет и развива успешно във всеобщ интерес. Един важен въпрос, който може би именно той би било подходящо да придвижи, са трансграничните маршрути през зелени граници. Впрочем, тази задача вече е решена доста успешно между някои от членовете му, но не и България...

Знам, че ти е известно съществуването на Балканския планинарски съюз. Вероятно не се изразих ясно, а мисълта ми беше, че сигурно предполагаш, че в Балканския планинарски съюз трябва да работят в посока именно на общи дела и документи - например относно трансграничните маршрути, както си посочил.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юли 02, 2020 7:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Не смятам, че летвата Ел Камино е ниска...

Кой твърди, че е ниска? Smile

Добре е летвата да бъде на преодолима височина, но и изискваща непрестанен всеотдаен труд и усъвършенстване. В този смисъл тя не би трябвало никога да бъде достатъчно висока.

Иначе, моите лични впечатления са предимно от по-високопланински маршрути във Франция и Испания.


Крайграничен високопланински заслон в Пиренеите.


Испанска туристическа информационна табела в Пиренеите.


Испанска лентова маркировка в Пиренеите. Плочката е била предварително изработена и е залепена със строително лепило към камъка.


Испанска горска пътека с мост и маркировъчно колче в Пиренеите. Плочката върху колчето има сходен дизайн и съдържание с гореспоменатата, но е с малко по-малки размери.


Испанска туристическа информационна табела в Пиренеите.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юли 02, 2020 9:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Идеи за нов дизайн на табелките! Smile

Източник: https://www.facebook.com/nikolaignatov/posts/3251804538173313








____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Юли 03, 2020 4:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Внимание! Снимките не се препоръчват за лица със силно развито чувство за българска естетика, немска дисциплина и австрийска подреденост. Също така това не е опит за убеждаване на когото и да било за каквото и да било, просто споделям информация. Благодаря! Smile
Снощи като видях, че Ведрин е пуснал снимки от Испания, реших и аз да си преровя снимките от Каминото и да видя какво съм снимала от маркировката. Само, че като почнах да разглеждам се отнесох в спомени и няколко часа по-късно бях стигнала до океана без да обърна внимание ни на марки, ни на табели.
Днес сутринта седнах и набързо извадих някои снимки. Разбира се, те са от 2013 година. От тогава може да има промени.
Първо няколко думи, защо именно Ел Камино ме мотивира за това, което правя. Аз маркирам и познавам основно Е-тата и особено Ком-Емине. Маркирала съм и в Рила, и Пирин, но като помощ на други хора т.е. никой не може да разбира от всичко и аз си знам гьола. Просто тези маршрути са по-специфични, защото минават през различни планини, различни общини и различни национални паркове. Така е и с Ел Камино. Тоест, не е само едно дружество, една община или един парк да носи отговорност за маркировката. Така е и с Ел Камино. И двата маршрута, всъщност са двата края на Е3. Някои хора в пристъп на национализъм казват, че не им трябват международни маршрути, те са български, които алчните европейци искат да прилапат, без да ни дадат и една стотинка за поддръжката им. Само че ако някой ден идеята за Е-тата се развие и стане популярна, ние само ще имаме интерес от това, защото три от тях минават през България и ще привличат туристи.
Най-вече ме впечатли по Каминото не видът на знаците или качеството, или естетичността, а достатъчността на маркирането. Където няма възможност за объркване гъстотатата на знаците е нормална. Където обаче има такава възможност са се презастраховали с повече знаци. В резултат, маршрутът може да се мине целия без компас, карта или пътеводител, само по маркировката. Ето това е моята летва и не знам колко е висока и дали изобщо е постижима - минаване само по маркировка, без да се вади навигация.
Ето и снимки от Каминото...

Стандартните табели са сини, с жълти букви, тази е някъде в началото...

...а тази в края, малко преди Сантяго де Компостела


Но има и просто дървени с жълти или черни букви


Също така тези бетонни стълбове ги има по целия маршрут, различават се малко, в зависимост от това в коя област се намират








Най-зле бяха в Галиция, точно преди края, където отброяват последните 100 и нещо километри. Под най-зле имам предвид най-стари и очукани, не че ги нямаше.




Струпването на камъни е забранено, но все пак се прави. Това е някаква мания по цял свят, и в Националния парк Йосемити съм виждала.


Информационни табла имаше на доста места, нямаше някакъв общ стандарт.






Марките са всеизвестната жълта стрелка. Някои бяха напечатани на табелки, други правени с боя, трети със спрей. Не бяха еднакъв размер. Не чух някой да се оплаква от естестиката, количеството или качеството. Напротив, в разговорите си други перегриноси съм чувала само суперлативи за маркировката, албергетата и отношението на испанците.
Ето няколко различни табели и марки на един стълб.


Три различни по формат марки на един стълб


Друг формат на познатата жълта стрелка


Четири малки жълти стрелки на всяко дърво, показващи че трябва да се пресече от другата страна на улицата


Ето тук стрелката е напечатана на лист хартия, сложена в найлон и закована на дървото. Толкова е могъл човекът, толкова е допринесъл.


Няколко знаци и стрелки на едно място, където има разклонение на пътеките.


Както и по Ком-Емине, по Каминото също има малки разклонения и подварианти. Един от дните нещо ми беше омръзнало да вървя и да срещам други хора и реших да мина по друг вариант, при който не се минава през населени места. Наистина не срещнах или застигнах никого през целия ден, до момента до който не се засякох отново с основния път. Имах притеснения, че ако се объркам, няма да има кого да попитам, но нито веднъж маркировката не ме подведе, дори там.
Мисля, че точно там някъде реших Ел Камино да ми бъде като пример и цел за Ком-Емине. Едно защото онзи преход много ми напомни като природа западната и източна Стара планина, друго защото установих, че е чудесно да вървиш без да гледаш телефон, карти, ами просто да махаш с щеките и да гледаш наоколо Very Happy

И едни от любимите ми марки, които не са приложими за нашите маршрути, но въпреки това ще ги покажа и тях, тези по тротоарите в градовете












И перегриносите допринасят с временни знаци


Ето и едни весели табелки


И едно циментено пожелание със стрелка


Тук има още снимки на маркировката, ако на някой му е станало интересно:
https://photos.app.goo.gl/qi3qgVxQz4Y7Ci8u9

И понеже това е по френското Камино, ето и мнението на един съфорумец - Ринсуинд - за маркировката и по другите маршрути. Те бяха комбинирали различните варианти, така че имат повече впечатления от мен:
http://camino-bg.weebly.com/1052107210881082108010881086107410821072.html

И понеже стана въпрос по-нагоре дали трябва да се махат старите знаци, когато се поставят нови, ето как съжителстват нов и стар знак по Каминото

Източник: https://indietravelpodcast.com

И две табели, които ми харесват като идея и разнообразяват пътя. Обикновено на такива табели хората си вадят фотоапаратите Wink

Автор: Marina Bombina


Източник:https://caminoways.com/

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Юли 03, 2020 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Вчера се отбих да нагледам - не течем. Пак ще даваме да дадем.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Сря Юли 15, 2020 9:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Мали-и, отбих са за малко в 'орума, неам нерви да чета. От чешма, през Димо, та до маркировката на испанското Ком-Емине. Bad Mood
Пет Юли 17, 2020 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
planinar написа:
Мали-и, отбих са за малко в 'орума, неам нерви да чета. От чешма, през Димо, та до маркировката на испанското Ком-Емине. Bad Mood


Еми така си е, тука сме страшна работа... Smile Но я кажи, ако смееш де, къде/какво другаде четеш, че и ние да сме там редовно и само да се отбиваме у форума... Smile
Пет Юли 17, 2020 1:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Страница 7 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov