ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Северни Родопи - водопадите около село Устина
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Северни Родопи - водопадите около село Устина
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Водопадът от дрон Отговорете с цитат
Дойде време пак да вдигна темата. В неделя ходихме в района над водопада с познат с дрон и успяхме да "полетим" над каньона. Намерихме пролука в скалите, до която има сравнително обширна площадка за да вдигне дрона. Май се пада втората пролука отгоре надолу. Следващите не изглеждаха удобни. Ето пилотна снимка от дрона:



Тук се вижда в червеното кръгче самия дрон на фона на част от отсрещната стена:



Човекът каза, че не може да свали дрона твърде ниско, защото трябва да има пряка видимост заради интерференциите на сигнала от скалите, може да го изтърве. Очаквам да ми прати видео мат'рял, че да го пусна и него скоро.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Май 22, 2019 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ехееееее, Митко! Браво бе! Аз съм пропуснал нещо твоята публикация.

Верно, че с годините ставаме по технологични и това е подходяща възможност за оглед на каньона!
Нед Юли 19, 2020 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Извинете за нахлуването, но... всъщност имате ли видеото от дрона?
Скоро драпах из региона при дочуването, че имало и друг, освен популярния водопад, хванахме едни стрелки със синя боя - сигурно са на някой от вас. Поздрави! Smile
Пон Мар 15, 2021 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Аууу голяма хубавиня е първата снимка, поздрави за начинанието!

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Мар 15, 2021 3:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Извинете за нахлуването, но... всъщност имате ли видеото от дрона?
Скоро драпах из региона при дочуването, че имало и друг, освен популярния водопад, хванахме едни стрелки със синя боя - сигурно са на някой от вас. Поздрави! Smile


Поне аз не съм маркирал нищо. За горния водопад не вярвам някой да си е играл да слага стрелки, защото няма пътека.

Иначе му се точа пак да го пробвам преди разлистването. Скоро се връщам в България и смятам да загрея с този маршрут.
Пон Мар 15, 2021 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Стрелките бяха по скалите покрай реката, ето на тази пътека, която на картата свършва бързо, но в действителност се продължава още.
https://map.bgmountains.org/#hk,osmap=17/2730128.83/5166522.67/0
А в действителност, коя крепост е Устина (Юстина)? Там, където е маркираното на OSM, или някъде пишат пък, че е била на Кулата?
Вто Мар 16, 2021 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Извинете за нахлуването, но... всъщност имате ли видеото от дрона?
Скоро драпах из региона при дочуването, че имало и друг, освен популярния водопад, хванахме едни стрелки със синя боя - сигурно са на някой от вас. Поздрави! Smile


Доколкото си спомням не ми даде видео, то нямаше и читаво на първо време. После дали е свалил, не знам.
Иначе аз съм маркирал с червен спрей на второто ходене, с ясното съзнание, че скоро нищо няма да остане от него. Маркирах както дойде, за себе си, ако бях ходил скоро тогава. Допускам, че е останала маркировка на един камък на края на пътеката, която върви от селото покрай реката. Сочи косо надясно и нагоре. Това е мястото от където започва гърча, за да не се пропусне. От там нататък всеки се оправя както може. Very Happy Може би някой ден ще организираме по-масов гърч по "маршрута".

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Мар 16, 2021 1:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Аз се прибрах днес в България и съм на разположение.

Ако някой иска да се погърчим към водопада да пише и да се уговорим!

Имаме вероятно още 2 седмици преди да се разлисти.
Пон Мар 29, 2021 8:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
kikoleppard написа:
Аз се прибрах днес в България и съм на разположение.

Ако някой иска да се погърчим към водопада да пише и да се уговорим!

Имаме вероятно още 2 седмици преди да се разлисти.



Речено - Сторено и то цели 3 пъти!
Very Happy Very Happy Very Happy



Добирайки се до подножието вече мога да дам приблизителни данни. Самият водопад е съставен от три стъпала:

- 30-35 м. - горен скок;
- 5 м. - междинно стъпало;
- 20-25 м. - долен скок.


Качих се на следните дати 22.04.2021, 29.04.2021 и 07.05.2021 и както се вижда от снимките всеки път в различна фаза на разлистване.
















mislesht ме попита дали не ми омръзна?
Laughing

Ами всеки път исках нещо да проверя и не на последно място да съобщя, че при второто и третото ми посещение имах друга цел.
Малко пооформих пътеката до подножието на Големия устински водопад - при второто изкачване изрязох доста клони и храсти, а при третото
маркирах с червен спрей.












Като началото на моята маркировка е тук на тази снимка(това е малко преди да свърши маркираната пътека от Устина,
която стига до единственото Източно дере, точно преди да се влезе в каньона. По-долу има GPS координати къде свършва тази пътека.







Сега с гордост мога да кажа, че първи от форума се добрах най-накрая до подножието на водопада и публикувам снимки.

Изобщо за последните 15 години за пръв път ми се отвори свободно време през най-подходящият период за водопади - ранна пролет,
което означава преди разлистване, по-дълъг ден и по-високи температури.

Този път имах време да изследвам по-добре дерето и да изпълня най-накрая целта си след цели 6 години!

Преди мислих, че не може без алпийски методи, но се уверих, че греша. Намерихме просека в люляците точно под скалите на Западния склон.
Само оттам не бях минавал. mislesht по същия маршрут почти се бе добрал, но само до Долния скок.

Аз затова избирах други трасета, както се вижда в предходните ми коментари, но винаги се задънвах. Все още ме човъркаше и в една скорошна моя публикация в групата "Водопадите на България" един познат - Borislav Borislavov, ми потвърди, че се минава.

Подчертавам! Не е препоръчително за деца и хора със слаби нерви! Другата ми препоръка е поради меридионалното разположение на дерето
за добри фотоси трябва да се ходи в облачен ден или съвсем рано сутринта! Вече след 11:00-11:30 слънцето започва да огрява водопада и
няма спасение без специални филтри и сенници.

Все пак ако някой иска да го зърне изходната точка е малко площадче с чешма в с. Устина, където може да се остави автомобила,
въпреки че са сложили знак за забранено паркирането. Преди го нямаше, тази година бе нещо ново за мен.
GPS: 42.038788, 24.522980

После се тръгва нагоре по реката, където се открива пътеката и впоследствие като се следват червените стрелки,
които са маркирани от някой друг.

Много зависи от периода, през който се минава. При пълноводие ми се наложи да катеря скали
отстрани на реката, тъй като пътеката бе наводнена. Иначе се върви по нея и на места се прескача.
Ако е отокът е малък по пътеката и коритото на реката се стига сравнително бързо 30-45 мин. до единственото източно дере тук:
GPS: 42.030781, 24.528727




Дерето





Маршрут






Оттам вариантите са два. Само при маловодие може да се продължи нагоре по коритото на реката. Навлиза се в каньона, но около реката откъм източния бряг са отвесни скали. Трябва да се гази на места, но най-много след около 200-300 м. на източния склон се открива гледка към водопада. Повече не може да се продължи поради първите прагове.

Другият, препоръчителен вариант е да се върнете около 50 м. назад и намерите камъка със стрелката наляво маркирани от мен. Трябва да се изкачи колкото се може нагоре почти под скалите на Западния склон. Следва се коритото на реката като постоянно трябва да се държи достатъчна височина над нея поради наличието на множество предходящи водопади.

Както вече написах има наченки на пътека и съм маркирал с червено. Орязах клони и храсти на доста места!
Поне западният склон е сух, тъй като дълго се огрява от слънцето. По този маршрут вече има няколко позиции за снимане,
но продължаването става по-опасно за обикновения турист. След около 30-45 минути се достига до водопада.

Най-горният скок на водопада се намира тук:
GPS: 42.026888, 24.528932


Последната промяна е направена от kikoleppard на Сря Май 12, 2021 9:13 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Сря Май 12, 2021 4:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Качването ми на 22.04.2021 бе с проучвателна цел като имах съмнение дали изобщо ще успея да се добера.
Затова не бях взел фотографска техника и не направих добри снимки.

Освен това тръгнах от чешмата на с. Устина около 9:00, а успях да се добера до подножието чак в 11:30.

Случи се слънчев ден и се виждат поразиите върху снимките от силната светлина.

Бях избрал ден възможно най-скоро след обилен дъжд, което също се отрази негативно на прехода и се погрижи за забавянето ми.

Първият праг над селото. Вижда се изобилието от вода.











Бе невъзможно да се мине по стандартната пътека, както и прегазването на реката. Наложи се "глиганинг" на няколко места.


Криво-ляво след два часа и половина издрапахме до площадката над долния скок. Навсякъде бе влажно и не ми се рискуваше
да се катеря или вървя по хлъзгави повърхности. Реших да оставя подробното оглеждане и снимане за по-сух период.







Слънцето вече се показваше и изгаряше снимката.





Площадката над Долния скок бе много хлъзгава. Без възможност да фокусирам, със силно протегната ръка можах да щракна
чрез смартфона скокът отгоре. Видеоклипът, който направих е определено по-зрелищен. Вижда се как огромното количество вода
се разбива надолу.












Последната промяна е направена от kikoleppard на Сря Май 12, 2021 9:17 pm; мнението е било променяно общо 4 пъти
Сря Май 12, 2021 5:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Качването ми на 29.04.2021 бе с цел да заведа други приятели и да се качим съвсем до подножието на Горния скок.

Освен това бяхме взели овощарска ножица, брадвичка и multitool Ледерман, за да разчистим малко наченките на пътека.

Само след седмица дебитът бе спаднал поне наполовина.















Ето го Горния скок в пълен блясък!












Сега на тези снимки може да се определи приблизително височината на Горния скок. Според мен 30-35 м.







Сря Май 12, 2021 5:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Качването ми на 07.05.2021 бе с цел да направя по-хубави снимки и да маркирам със спрей пътеката до подножието.

Дебитът на водата бе паднал значително спрямо първото ми ходене и спокойно можеше да си прескачаме реката.

Вижда се от снимките, че по скалите вече е сухо и можеше да се разкарвам, където си поискам и да си снимам на воля.


Ето отново блясъкът на Големия устински водопад!

















Вече бе сухо и можех да се прехвърля по източния бряг и да се покатеря по скалата.













И отново Долния скок







Сега можех да се прехвърля отсреща и да го щракна отгоре.







Каньонът надолу под водопада






Ами мисля, че темата я завършихме след толкова години! Laughing Laughing Laughing
Сря Май 12, 2021 6:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за цялото изследване!

С интерес разгледах и прочетох!
Чет Май 13, 2021 9:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
Поздравления за цялото изследване!

С интерес разгледах и прочетох!


Благодаря!

Темата ми е на сърцето! Laughing
Чет Май 13, 2021 9:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Браво!
За месец вече, толкова народ трябва да сте утъпкали пътека направо! Very Happy

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Май 13, 2021 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 6 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov