ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Гъби манатарки
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Гъби манатарки
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Гъби манатарки Отговорете с цитат
Здравейте колеги, аз не съм гъбар и никога не събирам гъби, обаче нашите ме помолиха за манатарки и реших да "набера 2-3".
Пускам един албум за да видите как изглеждат и дали имат някакъв проблем. Мисля че тези точно не би трябвало да са отровни. Понеже не можах да ги обработя веднага, стояха мокри, и мен яко ме валя дъжда също.

Това което направих като ги разрязах, е че почистих всичко зелено, почти до бяло, не знам кое и как е правилно. И ги сложат да съхнат.

На базата на снимките, бихте ли дали някакви съвети и въобще дали стават тези гъби за консумация, предвид състоянието им в началото.

https://drive.google.com/drive/folders/1W6i4sInMxY2dEpLFBh1-W809wM6KW3qo?usp=sharing[/url]
Нед Юли 19, 2020 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Доста от корифеите в тази област (с научни титли и богат практически опит) твърдят, че не ядат гъби изобщо, имайки пред вид твърде сложната им природа и изненадите, на които са се нагледали. Другото правило е - никога не давай съвет по снимка. Аз не съм чак толкова краен, редовно си бера и хапвам, но тези мнения не са формулирани ей така, имат си основание. Според мен гъбите на снимките са от ядливите манатарки. Но са доста стари. Наскоро (тази година) ми се случи да консумирам такива, правил съм го и преди, не съм имал проблеми. Но този път се събудих през нощта с ясни симптоми на хранително натравяне. Не стигнах до повръщане, но за около 15тина часа не се чувствах добре. Абсолютно съм сигурен, че такива гъби съм ял много пъти преди без последствия (бера ги от 40 години). Но този път се случи.
Та щом са за родителите ти, предлагам да не им ги даваш. Ще намериш по-хубави. Ако не си сигурен в тях, също се продават на пазарите от лицензирани гъбари.
Нед Юли 19, 2020 7:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Прав е Антон - гъбките са стари или ти си закъснял с няколко дни. Манатарки са, да, но това не означава, че са добри. Имай пред вид нещо важно: манатарките (по моята класификация) са три вида: първите посиняват при пипане отдолу. Не били отровни, но аз не ги уважавам. Вторите отдолу са като масловките - зеленикаво-жълтеникави с ламели като сюнгер. Точно такива си набрал. Не са трайни и не са висша класа. Истинската манатарка отдолу е бяла с твърдо месо като камък. На слука!
Пон Юли 20, 2020 1:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Владо, предполагам знаеш, че дяволската гъба (отровна) има свойството да посинява като я нараниш.
Двойник е на манатарката Rolling Eyes

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 20, 2020 1:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Като ги сушиш може да ги закрепваш една към друга като покривче да се получи, за да не полепват по вестника и да поемат мастило.
Изглеждат си читави иначе гъбите и сушени трябва да са ок.
Пон Юли 20, 2020 7:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички. То идеята беше да донеса 1-2 а не да ходя да купувам, това е най-лесното. Иначе да тези гъби първо че преседяха около 1 ден и половина, второ са и по - стари. В този район растат около края средата, края на юни. Аз ги почистих уж и сега ги суша.
Пише че може да се нанижат и на конец, като чушките, за да съхнат по-добре.

Сигурно ще ги изхвърля за всеки случай, но преди това ще пробвам да ги изсуша ..


Благодаря отново за инфомацията.
Пон Юли 20, 2020 9:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Що ша ги фърляш, фърляй ги в супата наесен .Това е огнена манатарка, расте в по-ниски гори. Хубава гъба е , Сотиров има предвид едни като сюнгер отдолу - това са гъби брезовки, не манатарки, една много нискокачествена гъба, в класацията даже под масловките. Почернява малко, но е ядлива, шопите ги нагъват здраво.
Верно са старички за ядене , стават за сушене, защото не са червясали. Аз като гледам в супермаркетите какво продават - направо проядени от червеи, уж за сушени гъби.
Когато здраво ме тресеше гъбарството, бях си направил 6 сита от мрежи за комари с дървена рамка - така се сушат най-добре. Ситата се редят едно над друго . Суши се на сянка, на проветриво място. Иначе ядеш и вестника , и мастилото Smile
Цитат:
Дидо -
Владо, предполагам знаеш, че дяволската гъба (отровна) има свойството да посинява като я нараниш.
Двойник е на манатарката

Някои не посиняват. Помаци казват , че ги дяволските се ядяли, преваряват 2-3 пъти и после ги ядат, но не ми се вярва. Ето една дяволска от последното ходене на Рила. Лъже 100 % че е манатарка. Не посинява, но месото й след 1 час стана лееко си измени цвета и започна малко да жълтее. После като я счупиш, че чупи по обобен начин. Манатарката започва да мирише, като е набрана, дяволското не мирише



Дяволската след 1 час - появяват се малки морави жилки, но ние посинява :



Манатарки , по презряли, испуснах ги, били са преди 10-15 дни. Нека си седят на спокойствие, много грозно е да се ритат гъби :



_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Юли 20, 2020 12:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Снимките не се виждат.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 20, 2020 3:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv, https://manatarka.org е добър сайт за справки.
Аз не бих ги ял тези, стари са ми.
Пон Юли 20, 2020 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Снимките не се виждат.

Сега виждат ли се ? Странно, албума се е върнал сам в "необществен"

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Пон Юли 20, 2020 4:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
Да, сега се виждат.
Пон Юли 20, 2020 5:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
А защо се сушат на сянка, аз мислех че трябва и на слънце ?

Ето още една снимка да се посмеете Smile

И още един последен въпрос, ако са малко стари, какъв може да е проблема ?

https://drive.google.com/file/d/1oE53IBHn0kWR4Y3hGrE0ratUnciWA6Sd/view?usp=sharing
Пон Юли 20, 2020 6:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Няма проблем ако са стари, но за прясно печене , както аз ги любя, не стават - на жарта ще станат на мумии :

Сушени старите гъби /стига да не са червясали / стават по - добре. Не се сушат на слънце, защото :
1. Мухите ще ги оплюят с червеи
2. Слънцето им изпива аромата , те реално изсъхват за 1 час ако са на пряка слънчева светлина. Процеса трябва да е по-бавен - най-добре няколко дни . Режат се на тънки резенчета по 2 мм, твоето е много едро, направо са парчета . Помещението трябва да е защитено от мухи, или както в Гърция съм гледал да сушат риба - в колибка от тензух , направо на масата , като няма друго място.
Абе и по твоят начин става.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Юли 21, 2020 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

И още един последен въпрос, ако са малко стари, какъв може да е проблема ?


В общия случай стомашно-чревно неразположение. Т.е. вид хранително отравяне може да се получи.
Вто Юли 21, 2020 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговорите, а снимките са много добри, не знам защо ми се допи Smile
Сря Юли 22, 2020 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov