ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
E-4: лято 2020
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Предишната тема
Следващата тема
E-4: лято 2020
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение E-4: лято 2020 Отговорете с цитат
E-4 вече почва да се изравнява по популярност с Ком-Емине, така че ако някой е решил да мине през петте планини тази година или пък има актуална информация за маршрута, може да го направи в тази тема Smile
Успех на всички ечетирейци, хубаво време и безпроблемно следене на маркировката! Smile



_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Яну 21, 2020 12:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Организираните групи тази година Отговорете с цитат
Българска федерация по туризъм
http://www.bftourism.net/calendar.html

Нац.младежка планинска щафета Е-4 “Витоша – Верила – Рила-Пирин- Славянка ІV кат.по НСК
20.08-05.09.20

БТС, ТД „Родни балкани”, Клуб „Нови хоризонти” и ТД „Урвич”
https://www.btsbg.org/nacionalen-kalendaren-plan-za-2020-g

Европейски международен маршрут Е 4 – Великолепната петорка: Витоша, Верила, Рила, Пирин, Славянка
5 -17 юли

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Яну 21, 2020 12:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Бях писал за предната година че ще го направя, но се контузих. Тази година съм намислил да го направя, сам или с един приятел. Променил съм “стандартните” дневни маршрути. Но като му дойде времето, че я пак станал някой сакатлък.
Вто Яну 21, 2020 9:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Тази година и аз съм мераклия. Мислим заедно със съпругата ми да го правим в края на юли и началото на август. Направил съм план, разбрали сме се с бабите и дядовците да гледат децата, само да не се случи нещо непредвидено.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Вто Яну 21, 2020 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Стандартните дневни маршрути са такива заради стандартните места за нощувка. Ако си носиш спален чувал и не си капризен за ядене и къпане, планът ти може да е съвсем различен от този на повечето хора. Wink
Надявам се като наближи времето да споделиш и плана, и разказ за преминаването после, живот и здраве Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Яну 21, 2020 9:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
Тази година и аз съм мераклия. Мислим заедно със съпругата ми да го правим в края на юли и началото на август. Направил съм план, разбрали сме се с бабите и дядовците да гледат децата, само да не се случи нещо непредвидено.

Хахха..май тая година Е4-ката ще е за двойки Laughing И аз с приятелката го гласим за Август някъде. Даже се е ентусиазирала и ни е щамповала тениски с Е4 Rolling Eyes
Хайде успех на всички по този и не само този маршрути тази година. Безаварийно и с наслада да се минават Cool
Вто Яну 21, 2020 10:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bwspy



Регистриран на: 29 Яну 2019
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
Привет група,
След миналогодишната си авантюра по Ком-Емине, 1/3 се наложи да го ходя сам. Колкото и да ми допадна и да нямах конфликти със себе си ми се струва по-разумно тази година да се присъединя към мини-група за 10-ина дни в планината.
Водещата ми идея е Е4, като по-удобно ми звучи вървенето в обратна посока, но и със старт от Драгалевци също бих се включил.
Все пак през главата ми минаха варианти като Е8, Елидже-Хвойна /пак наобратно/ или просто едноседмично обикаляне на Рила.
Желанието ми е да тръгна някой чертвътрък следобяд от стартовата точка и след 3-4 часов загряващ преход да приключа с нулевия ден. И от петък до следващата неделя да я подкарам до където стигна - падат се 9-10 дни ходене.
Не само заради епидемиологичната обстановка, но и заради пълните хижи петък и събота предпочитам да нося 2 кг. бивачно оборудване, с което спането на палатки/хижи да е 50 на 50. Пък и при хубаво стабилно време си заслужава не само човек да е независим от хижите и времето за нощувка, но и като усещане си заслужава.

Темпото си бих определил като средно към бързо, като определено не съм привърженик на скоростните преминавания и 15 часовите преходи. Правил съм ги, бих ги повтарял, но по скоро инцидентно повреме на маршрута. Така че мисля хижа Извора-Драгалевци /или обратното/ е трудно изпълнимо за поставените от мен 10 дни, но все пак не невъзможно. Дали ще си открадна ден-два евентуално да стигна до край, ще си го решавам на място.

Така че, ако някой планира да стартира по Е4... Е8... да върти ежедневно из Рила или пък да се пусне по Хвойно-Елидже за 10-ина дни някъде през ЮЛИ, нека драсне. Дори не държа да оформяме група. Както казах, нямам проблем да се наслаждавам на момента и сам. Би ми било по-добре, ако знам че по маршрута, на 30 минути пред мен или зад мен има съмишленици, с които ако не друго, то вечер бихме се събрали на масата и да ударим една бира Smile

П.С. Моля, нека всеки който обмисля да хваща някой от споменатите маршрути в периода около средата/края на ЮЛИ месец, сам или в компанията на 1-2ма приятели - нека ме намери и пише. За предпочитане във фейсбук - Stoyan Grozlekov Smile Дори и за единия лаф и обмен на информация.
Сря Май 27, 2020 4:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Малко за надъхване един добър пътепис с хубави снимки от миналото лято Smile
E-4 - Красив преход за истински ценители
https://77tnikov.blogspot.com/?m=1&fbclid=IwAR0oFE2YHtjPQvmcVOABRTXW7-WeLZ4PMEHp7BYtrSwiO3nwt_zf5_w11TI

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Юни 29, 2020 6:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Отговорете с цитат
https://www.dnevnik.bg/sport/2020/07/09/4089071_na_skorost_prez_e4_misiiata_na_vladimir_milushev_kum/#comments-wrapper
Чет Юли 09, 2020 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Некакво проследяване далЕ има? Фейскнига, а у?

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пет Юли 10, 2020 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Малко сметка без кръчмар си правя, защото жената няма одобрен отпуск, но все пак трябва да имаме план.

Идеята ми е на 1-ви или 15-ти август да тръгнем от Плевен със семейния кораб и в 9:00 часа да акостираме в Драгалевци. От тук насетне …

Ден 1 - хижа Алеко до засл. Смильо
Ден 2 – Засл. Смильо - Клисура
Ден 3 - Клисура до хижа Рилски езера/Ловна
Ден 4 - хижа Рилски езера/Ловна до хижа Мальовица
Ден 5 - хижа Мальовица до хижа Рибни езера
Ден 6 - хижа Рибни езера до хижа Македония
Ден 7 - хижа Македония до хижа Предел
Ден 8 - хижа Предел до хижа Яворов
Ден 9 - хижа Яворов до хижа Бъндерица/Вихрен
Ден 10 - хижа Бъндерица/Вихрен до Тевно езеро/мотел Горски Рай
Ден 11 - мотел Горски Рай до хижа Попови Ливади
Ден 12 - хижа Попови Ливади до хижа Славянка
Ден 13 - хижа Славянка до Гоцев Връх - х. Извора
Ден 14 - прибиране към Плевен

Нарочно искаме да тръгнем в събота, за да може по натоварените хижи да не се улучваме в петък или събота вечер. Със съпругата ми не сме бързаци, познаваме голяма част от трасето и сме го минавали. Но Пирин ни е пълна мъгла, като изключим южната му част.

Имам няколко въпроса. Ако може някой да съдейства.
1. Все още не сме решили, къде да оставим возилото си. Дали е проблем ако я оставим пред х. Алеко или да търсим вариант някъде в Драгалевци на случаен паркинг?
2. Срам не срам - не съм минавал през Кончето до сега. Съпругата ми я е страх от високо. Има ли смисъл да нося седалка и карабинер за осигуровка?
3. Трябва ли да се информира Гранична полиция за последния ден от прехода?
4. Някой с някаква идея за часове, в които пътуват маршрутките от Петрово за Сандански?
5. Дали има някакъв удобен транспорт от автогарата в София до кв. Драгалевци?

Предварително благодаря!

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Чет Юли 23, 2020 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Видни логистици Отговорете с цитат
1. Идвате с колата си до София, придружавам ви до Алеко, после ви взимам от Извора /зависи от датата, че може и да има море за моята нежна душа/ с вашата кола, която ми е била в ръчичките през времето на прехода ви.
2. Идвате до София с рейса, мятаме се на моята кола и отиваме до Алеко, откъдето започвате да пешеходствате. После си правим среща на Марина поляна и се пикапираме до София. И при този вариант втората част е опционална.
3. Началото като т.1, после си идвате до София и си взимате колата, която съм опазил успешно. Тук може да се намери друг ятак, който да го направи като в т.1

И ходете къде ходите, че за мъжката част от дуета съм намерил занимание в началото на май 2021.
Чет Юли 23, 2020 1:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Видни логистици Отговорете с цитат
tzezko написа:
... мятаме се на моята кола и отиваме до Алеко, откъдето започвате да пешеходствате. ...

Хайде да ги нямаме такива хитрувания и чийтване още от самото начало! Very Happy

Маршрут Е-4 започва от площада в кв. „Драгалевци“, така че до х.„Алеко“ трябва да се качат пеша!

Допустимо е придружаващият транспорт да им качи нагоре багажа, динята и тортата, това е позволено! Внимание!


Относно въпросите:

1. Голям проблем е да оставиш колата на хижа „Алеко“, защото така ще трябва после излишно да слезеш до Драгалевци, за да започнеш маршрут Е-4 от началото му. А и как ще си я вземеш после на връщане след приключване на прехода?
В Драгалевци случайни паркинги не знам, а на центъра ако паркираш - може някой да ти забърше колата. А и след края на прехода на връщане ще е по-неудобно да си я вземеш обратно от Драгалевци.

2. Страхуващият се от високото се поставя по средата на групата - важното е да не се бърза и да има винаги близо до него хора пред и зад него/нея. Моят съвет (а и не само моят) е да не минавате по подсичащите пътеки, а по самия ръб! Тоест минете през върховете Разлошки Суходол, Каменитица, Байови дупки, Бански Суходол, Кутело (всички коти) и Вихрен. Самото Конче не е трудно (особено ако преди това си минал през Байови дупки), но е дълго като метри. Въжето понякога пречи, така че моят съвет е да не се държите непременно за въжето, а да си карате по самия ръб. И не подсичайте Кутело, а се качете на него (по всеобщо мнение гледката от Кутело е по-хубава от гледката от Вихрен). Та това е „тайната“ за безпроблемно преминаване на Кончето - плътно един до друг, не се дръжте постоянно за въжето и без подсичане!

3. Дали трябва да се информира гранична полиция за последния ден от прехода - питаш от законова гледна точка или от морално-човешко-практична гледна точка? Аз не съм информирал никога гранична полиция, когато съм бил по границата в Славянка/Алиботуш.

4. Най-добре е да намериш телефона на кмета на Петрово и да му се обадиш, той сигурно ще знае кога има маршрутки за Сандански.

5. Удобен транспорт в София? Ти шегуваш ли се?! Shocked

П.П. Рожденият ден на ТД КПДМ се пада на 1-2 август тази година, така че може би ще съм на път тогава.

Успех!


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юли 23, 2020 6:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Това което аз се сещам е просто билните преходи, като кончето и от рибни езера към хижа македония, както и от рилски езера към страшно езеро, да внимавате с времето, гледайте да е хубаво и сухо. Според мен по кончето скалите от многото минаване са се изгладили малко, затова че по внимателно.

Според мен задължително, провери жена си как ще реагира на такова минаване предварително, а не тепърва на този планиран дълъг преход.

Като ходите от Страшно езеро към рибни езера, последния обхват на телефони е като се качите горе на Водни чал. След това до хижа Рибни езера, влючително и там няма обхват, чак докато не излезете на мермерите.

Друго нещо е да си вземете пиратки, и/или някакви електрошоци, за краен случай, ако срещнете повече яки и недобре настроени кучета, въпреки че според мен не би трябвало да имате проблем.
Чет Юли 23, 2020 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Re: Видни логистици Отговорете с цитат
За стефан:
касателно т.2: не съм съгласен че минаването по редицата върхове е по-лесно отколкото по подсичащата. Или друго казваш?


Последната промяна е направена от ray на Пет Юли 24, 2020 4:25 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Юли 23, 2020 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 1 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov