Исторически, BGMoutnains беше създадена да работи първо на Garmin-устройства.
Изобразяването на карти в Garmin-устройствата страда от много ограничения, за разлика от mapsforge/онлайн рендирането. Това е видно при сравнение на вариантите.
Orux беше първата, не знам дали не остана единствената безплатна андроидска програма, която директно може да показва картата в Garmin-формат. Показва също онлайн и mapsforge вариантите, т.е. можеш да сравниш трите варианта превключвайки слоевете в Orux.
_________________ Бутам след осмата бира
Сря Юли 29, 2020 12:34 pm
Terje
Регистриран на: 27 Юли 2015 Мнения: 7 Местожителство: Габрово
успях да намеря, най-после, време да инсталирам новия вариант на картата в mapsforge формат, всичко изглежда добре със следните две забележки:
- стойноста на надморската височина на някои изолинии е изобразена прекалено често, да не кажа дори непрекъснато върху линията. Има ли начин това да се разреди?
- горните стойности имат също background, което допълнително дразни и скрива различни артефакти - за разлика от онлайн вариантите на картата - там липсва background, а са само числата; имам screenshot, но няма къде да го споделя. при желание мога да го изпратя лично.
- при по-висок zoom, понякога не се изобразяват нито изолиниите, нито маркировката.
- има ли начин маркировката да се направи малко по-видима, особено в по-ниски нива на zoom?
Чет Авг 27, 2020 12:42 pm
philm
Регистриран на: 06 Сеп 2015 Мнения: 56 Местожителство: София / Стара Загора
и моите 2 стотинки по темата (следвах инструкциите от Ристо на стр.1):
1. Страхотна работа! (особено релефа е доста впечатляващ)
2. Джедайските пътека са обозначени като за простосмъртни
Сря Сеп 02, 2020 5:05 pm
juspar
Регистриран на: 28 Дек 2019 Мнения: 9
Езерата нямат имена.
Сря Сеп 09, 2020 10:37 pm
alexmitev
Регистриран на: 10 Май 2010 Мнения: 37 Местожителство: София
juspar написа:
Езерата нямат имена.
Не само езерата, а реки, язовори, цели върхове и местности... Като цяло забелязвам, че за съжаление bgmountains става все по-лоша и ненадеждна с всяка следваща версия (поне за Garmin), ето няколко примера:
- върхове Карааланица и Аладжа слап в Рила. Съжалявам, но познанията ми по турски малко куцат Чак се учудвам, че вр. Ботев примерно не е именуван Юмрукчал, но предполагам че след няколко версии и това ще е факт А "Овинати връх" кой ще се сети да го напише по тоя начин?!
- все повече пътеки, които реално не съществуват и по които лесно можеш да се затриеш - южната пътека х. Мазалат - Пеещите скали, някаква измислена пътека на юг от Черни връх и т.н. Последно миналата година се лутах по несъществуваща пътека няколко часа за скромното разстояние от 500 метра в едни 3-метрови клекове на слизане от Стъпалата към Яворова поляна. Долу хижарят ми каза, че такава пътека няма поне от 30 години... Излишно е да казвам, че при такива неточности в планина като Пирин лесно можеш да хвръкнеш от някой ръб...
- има един куп местности и дори върхове, които може да се видят на GPS-a при определен зуум (или евентуално през осмия ден от пълнолунието ), но няма начин да ги намериш през All POIs. Примери: Църномогилски чал, Джамджиев ръб, Парева поляна и т.н.
- един куп грешно поставени и/или дублирани върхове и местности: Котешки чал е една поляна под вр. Дуниното куче на 2200м, върхове като Каменитица и Разложки суходол са на доста нетрадиционни места, двойният Валявишки чукар, двойният Яловарник, връх "Дженгал (Момини двори)" и т.н.
- един куп точки, маркирани като "опасно слизане", които реално не представляват никаква трудност (напр. пътеката Албутин - Каменишки връх), но човек спокойно може да се откаже от маршрута само заради това
Аз лично ползам картата OFRM като 2-ри слой за търсене по точки, понеже там ги има повечето, отделно че като цяло до 1500м е доста по-точна и детайлна.
P.S. Говорил съм с екипа на bgmountains за липсващите имена, те казват че проблемът е в Garmin, от Garmin пък казват, че проблемът е в bgmountains, и така 10 години (имам GPS от 2008-ма)
Пет Яну 08, 2021 4:32 pm
aliosha77
Регистриран на: 31 Дек 2019 Мнения: 191
Заредил съм тази карта и в Orux Maps, и в Lokus Map. Визуализацията в Орукса е доста по-претрупана, бавно ми се зарежда (да кажем, че това зависи от процесора на телефона ми) и някои данни изчезват при промяна на мащаба. В Локус-а, обаче, същата тази карта изглежда много опростено, прегледно; има си ги имената на езерата, върховете, височините и всичко! Единствен недостатък - няма изолинии...
Съб Яну 09, 2021 11:15 am
alexmitev
Регистриран на: 10 Май 2010 Мнения: 37 Местожителство: София
А файловете на mapsforge са от 24-07-2019, има ли по-нови, или проектът е изоставен?
Също, поддържа ли се рутиране (то като гледам, и в oruxmaps-а няма рутиране )?
_________________ За да живееш мъдро, закони има много,
но само два от тях зачитай ти най-строго:
ти по-добре гладувай, но глупости не яж,
и по-добре самин, но не с глупак, ей богу.
(Омар Хайям)
А файловете на mapsforge са от 24-07-2019, има ли по-нови, или проектът е изоставен?
Също, поддържа ли се рутиране (то като гледам, и в oruxmaps-а няма рутиране )?
Колега виж някой от по-горните ми коментари по темата за тази версия на картата
Еми явно засега проекта на формат mapsforge e замразен. Макар че вече има надежда за офлайн рутиране на базата на BRouter както и от няколко дни насам Локусмап пуснаха нова версия 4 на приложението което ще поддържа офлайн рутиране. Кофтито е че новите версии 4 нагоре вече ще са на база годишен абонамент.
Вто Мар 30, 2021 11:04 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6375
Обнових картата в този формат до версия 20210608.
Файлът е именуван bgmountains_20210608.map. Нужно е да изтеглите цялото съдържание на папката theme, тъй като вътре е обновения стил и новите икони.
Оттук насетне следва да се вкара изображението на морските символи, както и да се изчистят разни дребни проблеми.
Смятам също да пусна автоматична генерация на картата - примерно на период от 2 или 4 седмици.
Файлът е именуван bgmountains_20210608.map. Нужно е да изтеглите цялото съдържание на папката theme, тъй като вътре е обновения стил и новите икони.
Оттук насетне следва да се вкара изображението на морските символи, както и да се изчистят разни дребни проблеми.
Смятам също да пусна автоматична генерация на картата - примерно на период от 2 или 4 седмици.
Чудесни новини Дидо. Може ли малко инфо относно с коя версия на mapsforge е компилирана картата. Искам да попитам има ли шанс в бъдеще да се портне и темата за вариант в Локусмап?
П.С.
Пробвах с две версии на флашгета да сваля нещо си но не работи линка от първа страница.
Сря Юли 14, 2021 3:07 pm
dido
Регистриран на: 03 Яну 2007 Мнения: 6375
Версията е mapsforge v3.
Имаше някои проблеми последните дни и машината беше недостъпна. Сега можеш да пробваш пак.
_________________ Бутам след осмата бира
Пон Юли 19, 2021 8:33 pm
pgg
Регистриран на: 29 Мар 2010 Мнения: 27
Re: Офлайн карта BgMountains за OruxMaps в стил kade.si
Ристо Туристо написа:
Връзка за сваляне на файловете.
Те лесно могат да се свалят накуп примерно с FlashGet. Има клипчета в YouTube как става това.
Алтернативна връзка за лесно сваляне /архив/, предоставена от JJJ_JSN--> ЦЪК ТУК <--
Алтернативната връзка включва ли най новите версии на файловете?
Ако може малко повече разяснения или линк към видео как може да се свалят всички файлове с FlashGet.
От друга страна, в старите карти и пътеводители тези езера са дадени като "Самодивски" или "Момини".
Наистина, Николай Даутов споменава (ПИРИН речник и пътеводител, София 2008, стр. 92): "В част от литературата езерата са посочени и като Кралевдворски".
Обаче от околните върхове най-близо е Джангал (Самодивски), следващият по близост е Момин двор, а Кралев двор е още по-далече...
Не си спомням как беше в старите версии на картата.
Кога е станала тази промяна и как се обяснява?
От друга страна, в старите карти и пътеводители тези езера са дадени като "Самодивски" или "Момини".
Наистина, Николай Даутов споменава (ПИРИН речник и пътеводител, София 2008, стр. 92): "В част от литературата езерата са посочени и като Кралевдворски".
Обаче от околните върхове най-близо е Джангал (Самодивски), следващият по близост е Момин двор, а Кралев двор е още по-далече...
Не си спомням как беше в старите версии на картата.
Кога е станала тази промяна и как се обяснява?
Близкият връх е Дженгал (по банскалийски), познат като Момини двори в селата по Места. Същите села наричат Джангал върхът над Джангалските гьолове и местността Джангалица.
Относно Кралевите езера, Николай е разнищил името достатъчно добре в статията за в. Кралев двор в "ПИРИН ГЕОГРАФСКИ И ЕТИМОЛОГИЧЕН РЕЧНИК", 2014, с. 186 - на обидимската фамилия Кралеви. Самодивски, Момини и прочее имена е редно да се приемат за отклонение.
Часовете са според зоната GMT + 3 Часа Иди на страница Предишна1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8Следваща
Страница 4 от 8
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети