ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урдин циркус
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Урдин циркус
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
И още нещо се сетих да питам - в Урдиния циркус откъде е добре да се налее вода за пиене? Гледам, че има чешма между Долната паница и Триъгълника (до овчарник), на Плиткачо дават изворче питейно и вече горе - след Зелени камък. Става ли на всички места водата?
Вто Юли 21, 2020 11:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Е, то в Урдиния циркус ако водата от потоците не е чиста за пиене, не знам къде другаде ще е чиста. Smile

Минавал съм по „директната“ пътека от Мальово поле към Урдините езера - продължителна е и уморителна. Заслужава си да се мине по нея, ако ще нощуваш в Урдиния циркус, както направихме ние. Иначе за еднодневен преход с много багаж - не бих я препоръчал. През първата половина на деня ще се уморите, докато стигнете до Урдините езера и точно когато най-после стигнете до тях - ще напече жегата и няма да ви се разглеждат всички езера, а нали точно това е целта - да разгледате всички езера.

Въпрос: Вие непременно ли държите да носите целия багаж със себе си при преходите?

Аз бих организирал преходите така:

Пристигане в хижата, където ще се нощува - оставяне на излишния багаж - продължаване към езерата и към върховете с малко багаж - прибиране в хижата за нощувка.

Мисълта ми е, че подробно разглеждане на езерата и изкачване на трудни върхове е по-добре да се прави с по-малко багаж, а не с тежки раници.

Например:

1-ви ден - ЦПШ „Мальовица“ - хижа „Мальовица“ - с малко багаж - Заешката пътека - Мальово поле - връх Ушите - Мальовишки езера - който иска - може да слезе по Овчарския улей и да се прибере по-рано в хижа „Мальовица“, който иска - може да продължи към Мальовишки превал, Орлето, североизточния ръб на Мальовица, Елени връх... докъдето има сили и желание. Нощувка в хижа „Мальовица“.

2-ри ден - хижа „Мальовица“ - с малко багаж - Втора тераса - заслон БАК - връх Орловец, връх Двуглав (който има кураж - връх Злия зъб) - Ловница - Купените - Попова капа - Страшното езеро - хижа „Мальовица“ (докъдето има сили и желание).

Може още същата вечер да се слезе до ЦПШ „Мальовица“ и да се отиде до хижа „Вада“, където да се нощува.

3-ти ден - хижа „Мальовица“ - ЦПШ „Мальовица“ - с коли до хижа „Вада“ - с малко багаж - Урдина река - Урдини езера - Зелени рид - хижа „Вада“, нощувка.

4-ти ден - кратка разходка до близкия връх Зекирица 1734 м, първенеца на Лакатишка Рила (около 7,5 км кръгов маршрут в двете посоки, около 300 метра положителна денивелация) - заминаване.

Ако много държите на връх Мечит и Лопушки връх - може да се направи с малко багаж чудесен кръгов маршрут Овнарско - Лопушки езера - Лопушки връх - Голям Мечит - Малък Мечит - хижа „Мечит“ - Овнарско. После нощувка на хижа „Вада“ - Урдиния циркус - хижа „Мальовица“. Но ще трябва да се „пожертва“ нещо в района на Мальовица, разбира се.

Не е добре, когато си ограничен с времето...

Успех!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юли 22, 2020 9:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Стефане, благодаря много за съветите и мнението, но на този етап маршрутът вече не подлежи на промяна в основните точки. За Мечит - Мальовица - аз лично държа да го минем. Може би обиколката на Урдиния циркус е най-удачно да се прави от Вада/Яворова поляна - кръгово (както го мислех преди 2 години), но не ми се изтърваше и възможността за Мальовишките езера (или вр. Мальовица за част от групата), а пък и за двете - няма толкова време, имаме само 2 пълни дни. Затова така ги съчетах. Да, с малко багаж е по-приятно, но ще гледаме и така да минимизираме товара. Пък и защо ходим по чукарите, ако не се измъчим малко Smile .
Четейки ви и гледайки отново картата, май ще заложа на варианта през върха. Понеделника го дават ясен целия ден и ако познаят - мисля, че ще си струва усилието. А и т.нар. "пряка пътека" през Мальово поле, може би като време няма да ни излезе по-кратка. Лично за мен най-интересният вариант е през Мальовишките езера и оттам по улея до превала между Мальовица и Орлето (ако не се бъркам) и след това по пътеката по СИ ръб - до върха (нататък е ясно). Обаче не смея, като не съм го минавал да водя и хора по него, а и я дават с опасни участъци пътечката по този ръб...
Сря Юли 22, 2020 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
... на този етап маршрутът вече не подлежи на промяна в основните точки. ...

А, на мен ми е ясно, че сигурно вече сте запазили нощувки в хижите, така че няма как да промените радикално маршрута.
Но може и други хора да прочетат темата, та за тях дадох идеята за маршрути с по-леки раници, може да са полезни на някого.

Yan4o написа:
До вр. Мальовица по-голямата част от групата сме ходили. Това беше и мотивът ми да търся алтернативен маршрут - през езерата. ...

Щом повечето са качвали Мальовица - качете се по Заешката пътека до Мальово поле и Мальовишките езера, заслужава си.
После може да продължите или направо към Урдините езера, а може да качите и връх Мальовица - не е задължително по ръба,
може от Мальовишки превал съвсем малко да слезете до зимната маркировка (ще загубите само около 50 м денивелация) и по нея.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юли 22, 2020 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
...
Но може и други хора да прочетат темата, та за тях дадох идеята за маршрути с по-леки раници, може да са полезни на някого.



stefan_iliev38 написа:
Щом повечето са качвали Мальовица - качете се по Заешката пътека до Мальово поле и Мальовишките езера, заслужава си.
После може да продължите или направо към Урдините езера, а може да качите и връх Мальовица - не е задължително по ръба,
може от Мальовишки превал съвсем малко да слезете до зимната маркировка (ще загубите само около 50 м денивелация) и по нея.

Минаваше ми и подобен вариант, но не бях сигурен колко височина ще изгубим от превала към зимната, но като гледам, до този кол: https://kade.si/#map=19/2601033.7/5186923.64/0 наистина са 50 м само.
А улеят от северната страна - тегав ли е или не е проблем за средна ръка туристи?
Сря Юли 22, 2020 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
...
А улеят от северната страна - тегав ли е или не е проблем за средна ръка туристи?

Улеят до Мальовишки превал прилича на улея от заслон БАК до премката между върховете Злия зъб и Орловец.
Няма да те лъжа - тегав е от гледна точка на това, че е много камъняк, за да го минеш, трябва да обичаш камъни. Smile
Улеят е доста продължителен, обаче според мен всякакъв турист може да го премине, особено в група, която си помага.
Преминава се в самото подножие на прочутата 129-метрова стена на връх Мальовица - символът на българския алпинизъм!
Има слабо видима пътечка, все пак много алпинисти минават от там, за да стигнат до подножието на стената, когато катерят.

Североизточният ръб е кратък и не е нещо особено - има 2 места от по 1-2 метра за откатерване, но винаги има 3 опорни точки.

Хубаво е да се мине улеят до Мальовишки превал и Мальовица, но да не стане така, че после да няма време за Урдините езера!
Все пак, ако после няма време, може да не се качвате на Зелени рид, а да слезете директно по Урдина река до Яворова поляна.

Ето малко снимки - но трябва да предупредя, че незнайно защо снимките изглеждат по-страшни, отколкото е в действителност! Smile



















Първо по-опасно място на североизточния ръб (с тенекиената кутия):







Второ по-опасно място на североизточния ръб (точно преди изкачването на връх Мальовица):



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юли 22, 2020 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички, дали съвети. Мисля, че е редно да направя кратък отчет на това, което свършихме, та белким е полезно и за следващи ентусиасти.
Общо взето изпълнихме програмата минимум, без възможните екстри, но като се има предвид, че прогнозите бяха за валежи и събота и неделя, а впоследствие дори и за понеделник, а ние си намокрихме обувките единствено от росата сутрин, мисля, че можем да сме доволни.
От Мечит през Лопушки връх и Страшното ез. до х.Мальовица - нищо нестандартно. През целия ден ту се затулваше от облаци/мъгла, ту се отваряше, но НЕ заваля, поне докато не стигнахме до хижата. Там преваля за кратко около 18:00, но ние вече си говорехме с бирите Wink .
Край вр. Мечит:

Лопушки от към Попова капа:

и на Страшното:



На следващия ден решихме да тръгнем по Заешката. Сутринта времето беше чудно, но с прогнози за превалявания след обяд.
От Заешката, малко преди излизането на Мальово поле:

Край Мальовишките езера щъкаха доста кози:

И въпреки, че премката и върха блазнещо ни "намигаха"

групата реши с вишегласие да си следваме първоначалния план - по долната пътека.
И ето го първия циркус:

Слизането надолу беше сравнително бързо и приятно, но отсреща - голям чвор излезе. Особено в последната част - изчезнаха и пирамидки и пътека и едно драпане беше по стръмен склон с елементи на сипей.

Като време на придвижване - 7:40 тръгнахме от хижата, 9:20 бяхме между Мальовица и Ушите, към 10:30 бяхме издрапали вече тоя междинен рид.
Следващия циркус е доста по-лек и приятен:

Излизането е отсреща покрай рекичката.
Гледката надолу, към долината:


А това (отсреща) е слизането в циркуса от първия (гадния) рид. Ние се качваме вече покрай рекичката. Леко е и без драми.


Тук би трябвало да се събира пътеката с тази, която идва от седловината преди Додов връх, а след отсрещното възвишение е слизането към Удавника:


Горната паница решихме да я пропуснем. Ето го и първото от Урдините за деня:


Целувката Wink :


Голямата паница:


Триъгълника:


Плиткачо (отдалече и в мъглата):


Рибното:


И Плиткачо - отблизо:


Някъде около 13:30 бяхме вече на последното езеро, където се любувахме (като даде времето) на Мальовица и долината на Урдина река и седнахме да похапнем.



Към 15 се понамръщи небето и решихме, че е време да поемаме към Зелени рид и Вада. Подсичащата пътека от Плиткачо тръгва доста ясно, но към средата се позагуби в треволяка и камъните, на места се появяваха пирамидки, но не съвпадаха много с показанията на картата и гпс-а. Както и да е - стигнахме благополучно до където трябва.
Въпреки прогнозите - не ни капна и капка дъжд. Изключително съм доволен - Урдините ми бяха голям мерак. Следващият път, обаче, ще слезем по долината на реката.
Пет Юли 31, 2020 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Чудесно, Янчо, благодарности за споделеното. А нещо да не забогатяхте покрай това ходене? Smile
Нед Авг 02, 2020 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
...А нещо да не забогатяхте покрай това ходене? Smile

???
Нед Авг 02, 2020 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За легендарните смарагди/изумруди открити в Урдиния цирукс навремето, за тях се пита.
Ама няма вече, само легенди.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Нед Авг 02, 2020 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Laughing
Ако знаехме- щяхме да се оглеждаме повече.
Пон Авг 03, 2020 12:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за снимките и пътеписа Smile
Вто Авг 04, 2020 7:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Една молба Отговорете с цитат
За пореден път горещо моля: поне във форума, където сме все заклети любители на планините, престанете да употребявате идиотското име "Удавника" за най-красивото езеро в Пирин! Проклет да е глупакът, който за пръв път го е употребил, но недоумявам защо така упорито се е лепнало това абсолютво абсурдно име. Всички негодуваме заради замърсяването на природата, а замърсяването на топонимията?

За изумрудите: не са легенда. Само че са край Зелени камък (сиреч по ръба на Урдиния циркус). Не си правете илюзии - върхът не е наречен така зарази зелените скъпоценности. Преди половин век повече обикалях района и бях приятел с овчарите там. Дори имам спомен, че скалите бяха обявени за защитен геоложки обект. Единият от овчарите ми беше споменал, че друг овчар от Говедарци държел в бюфета си красив зелен камък, но не стигнах до него да го видя. Дори с първичния си плам заяви желание да отиде с взрив и да търси скъпоценностите. Намекнах му, че чрез взрив ще потроши и самите изумруди. Слава богу, мина му меракът. Но е интересно да се питат геолозите за тоя камък точно там.
Чет Авг 06, 2020 9:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
С цялото ми уважение към г-н Сотиров - извинявам се, но явно поради незнание, съм употребил името, което срещнах във форума, а и на други места в нет-а за това езеро.
Ще си коригирам веднага поста (поне моя), стига да ми посочите правилното име или източник, където да го видя.
И - няма ли начин на картата на BgMountains да се изпише името на всяко от тези езера (както е на 7-те рилски), та да не изпадаме в ситуация да "популяризираме" грешни такива.

А за изумрудите - признах си, че не бях чувал/чел досега, но следващия път ще се завъртя малко повече към Зелени камък Laughing
Чет Авг 06, 2020 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Уважаеви господине и високомерни приятелю Сотиров,
"лепнало" се е именно защото е " абсолютво абсурдно" и "замърсява". Нещата в езика, топонимията и някои други работи си имат желязна логика, също като тая на математиката, макар и често твърде различна от тая на евклидовата.

А относно другото.... Прав си, разбира се. Ама тва двамата с Васко нямате грам деликация на изказа... После да не се чудите като се юрнат тълпи цървули да осират, мърсят и вършат глупости горе. Тва не остава място дето чоек да остане насаме със себе си и глупостити си и дето да не е направен поне опит за изнасилване на околното. Бива ли такива работи, и то опитни ора като вас....

Май най добре някой модератор да вземе да затрие коментарите ни, за да се ограничат евентуалните щети.
Чет Авг 06, 2020 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov