ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
По Лъкатишка Рила от село Говедарци

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
По Лъкатишка Рила от село Говедарци
Автор Съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение По Лъкатишка Рила от село Говедарци Отговорете с цитат
Село Говедарци е едно от малкото села с три църкви. Около него има и пет манастирчета - малки църквици, построени от местни хора. Преди няколко години край селото е построена нова църквица - свети Иван Рилски. Миналата година се опитах да я открия, но не го намерих. Тази година обаче успях. Лъкатишка Рила се оказа много красива, с великолепни гледки към Рила. Снимките по-долу са правени с телефон, просто за да илюстрират маршрута.

Тръгнах от центъра на село Говедарци. Предишните дни бе валяло и от чешмите течеше леко мътна вода. В центъра има много добро магазинче. Взех си няколко бутилки минерална вода и поех надолу към Лакатица. По поречието на реката върви асфалтиран път. Дупките са доста, но минаването с кола не е проблем. Гледките по пътя са прекрасни. Има и стада от овце и крави. Кучета не видях.



След около шест километра по шосето се завива вляво, минава се през едно мостче, преджапва се реката и се поема по стръмен път нагоре вляво. Край пътя нагоре имаше коне. Там се засякохме с местен пастир, 73 годишен дядо си търсеше конете. От него разбрах, че съм на правилния път и заедно стигнахме до черквицата.



След църквицата продължава ясно очертан билен път. Не е вного равен, но става за колело. Край пътя се разкриват невероятни гледки. Едно от кучетата на овчаря, когото срещнах, реши да тръгне с мене. Вървя с мен чак до Говедарци. Овчарят е от там, та дано после се е прибрало вкъщи. Побилото се стига до следващата църквица - свети Мина. Малко преди него пътя е доста издълбан от тежки машини, използвани при дърбодобива.



Църквица Свети Мина:



После продължих към следващата църквичка - Свети Илия. По пътя успях даже да се позаблудя малко, въпреки че познавам пътя. Полакомих се от една по-равна добре очертана пътека, по която ме насочи GPS-а. Да ама после пътеката по която ме водеше GPS-а стана незабележима и аз се върнах обратно. Може да е срамно, но е сигурно. За никъде не бързах, а не ми се вървеше из храсталаци. В този участък настигнах местен младеж тръгнал на разходка с колелото си. Бе седнал да си почине на пейка, изградена на хълмче с добра панорама. Поразговорихме и продължих към Свети Илия.


Параклисче Свети Илия. Тази година подът на параклисчето е послано с теракотни плочки. Каменния кръст в параклиса е довлечен неизвество откъде до църквата Света Троица в края на селото при едно наводнение през петдесетте години на миналия век.



Мостът на Черни Искър. Вдъното е Мальовица.


Две клипчета от едно и също безименно връхче, мястото е указано на трака с фотоапаратче.
http://www.lz1fw.com/rila/20200810/VID_20200810_135911.mp4
http://www.lz1fw.com/rila/20200810/VID_20200810_140008.mp4

Трак
http://www.lz1fw.com/track/2020-08-10.gpx
Май част от пътеките ги няма на картата. Първо ще проверя пак и после ще пусна билетчета.

И за пълнота данните от тракерите
http://www.lz1fw.com/track/2020-08-10_Trackers.gpx

Пуснати са две билетчета за нови пътечки.

Затресе ме едно съмнение - Лъкатишка Рила към Рила ли е? Зле съм с ориентирането и с географията...
Вто Авг 11, 2020 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov