ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
BGMountains - планинарската GPS карта за Android - OruxMaps
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 21, 22, 23  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
BGMountains - планинарската GPS карта за Android - OruxMaps
Автор Съобщение
JJJ_JSN



Регистриран на: 26 Сеп 2016
Мнения: 15

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Здравейте,
в началото на месеца ми се ъпдейтна телефона (самсунг А50) на Андроид 10. по същото време си качих и новата версия на БГМ.
Преди няколко дни ми се наложи да пусна да запиша един трак в града и го направих като всеки друг път. включих си позиционирането, отворих орукса и стартирах запис на трак. след това си минимизирах орукса, изгасих си екрана и си прибрах телефона. като свърших с обиколката си активирах пак орукса, за да запиша трака и да го спра и видях, че нещата не са се получили. Беше записана само началната точка (докато е бил активен орукса) и сега се записа още една точка и дръпна права черта между двете точки.

Здравейте!
Вижте следната настройка: Global settings - Sensors - GPS - маркирайте Fused Locations Provider.
Би трябвало да се оправи след като сте изключили програмата от от приложенията които заспиват.
Освен това пиратските версии на програмата също не записват трак.
Ако ползвате безплатната версия, инсталирайте само такава, изтеглена от официалния сайт.
На страницата за теглене е дадена тази информация за Huawei/Honor , но би трябвало да важи и за други телефони.
Пробвайте и пишете дали е помогнало.
Хубав ден!
Пет Апр 24, 2020 2:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 254
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
JJJ_JSN написа:
Цитат:
Здравейте,
в началото на месеца ми се ъпдейтна телефона (самсунг А50) на Андроид 10. по същото време си качих и новата версия на БГМ.
Преди няколко дни ми се наложи да пусна да запиша един трак в града и го направих като всеки друг път. включих си позиционирането, отворих орукса и стартирах запис на трак. след това си минимизирах орукса, изгасих си екрана и си прибрах телефона. като свърших с обиколката си активирах пак орукса, за да запиша трака и да го спра и видях, че нещата не са се получили. Беше записана само началната точка (докато е бил активен орукса) и сега се записа още една точка и дръпна права черта между двете точки.

Здравейте!
Вижте следната настройка: Global settings - Sensors - GPS - маркирайте Fused Locations Provider.
Би трябвало да се оправи след като сте изключили програмата от от приложенията които заспиват.
Освен това пиратските версии на програмата също не записват трак.
Ако ползвате безплатната версия, инсталирайте само такава, изтеглена от официалния сайт.
На страницата за теглене е дадена тази информация за Huawei/Honor , но би трябвало да важи и за други телефони.
Пробвайте и пишете дали е помогнало.
Хубав ден!


Здравей, това го видях и го пробвах - не става.
Опитах и да им пиша във форума, но снощи не се отваряше - даваше някакви грешки.

След дълго ровене и четене открих това за Андроид 10:
Цитат:
Аndrоid 10 прeдлaгa пoвeчe възмoжнocти зa нacтрoйки нa пoвeритeлнocттa. Прилoжeниятa мoгaт дa бъдaт oгрaничeни дa пoлучaвaт дocтъп дo мecтoпoлoжeниeтo caмo при oтвoрeн прoзoрeц. Тaкa прoгрaми зa пoръчкa нa хрaнa или тaкcи нямa дa мoгaт дa cлeдят пoтрeбитeлитe във фoнoв рeжим. Щe ce пoявявa и прeдупрeждeниe, чe някoe прилoжeниe пoлучaвa инфoрмaция зa мecтoпoлoжeниeтo.


От тук вече беше по-лесно да открия проблема

В настройките на приложението орукс има опция за достъп до местоположението където трябва да бъде чекната опцията "разрешаване във всички случаи", а при мен беше чекнато "разрешено само докато приложението се използва". Незнайно защо когато приложението не е на екран определяне на местоположението не работеше. След като промених настройката всичко вече работи.
До тази настройка се достига като се задържи натисната иконата на Oruxmaps, докато се появи контекстно меню, от което се избира "инфо приложение". Там се избира "разрешения", после "местоположение" и вътре трябва да се чекне "разрешаване във всички случаи".
Това е Smile


Пет Апр 24, 2020 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Едно добре направено видео "Как да инсталираме офлайн (offline) карта bgmountains на Android смартфон?"
https://youtu.be/ZhxF5HfOPkA

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Юни 01, 2020 8:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Ъпдейт на Орукс и картата Отговорете с цитат
Някой ще може ли, моля, на достъпен език да ме осветли какво се случи с Орукса и bg-mountains картата ми? Не бях отваряла Орукса няколко седмици и днес като го отворих пак ме кара да кликвам върху хиляда неща, че ги приемам и още толкова за кликване ок, че съм информирана, което и други пъти се е случвало. Като ги кликнах ми се появи картата, но изглежнаше като kade.si, а не както си изглеждаше преди. Не съм пипала нищо. Не се оплаквам, супер изглежда така. Питам само как без мое участие са се ъпдейтнали и най-вече картата как сама се е променила.
Другото, което ми направи впечатление е, че мащабът може да се уголеми до 20 м., както в онлайн версията, а на старата версия на тел. беше до 2 м. Това значи ли сега, че като си гледам картата ГПСът ще ми показва местоположението с до 20, а не с до 2 м. точност върху картата, т.е. някакъв плюс минус? Защото гледам и в момента на местоположение, че не ме хваща толкова точно, колкото преде, а съм в града и връзката със сателитите не би трябвало да е проблем.
Пет Юни 19, 2020 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Ъпдейт на Орукс и картата Отговорете с цитат
Лахесис написа:
Някой ще може ли, моля, на достъпен език да ме осветли какво се случи с Орукса и bg-mountains картата ми? Не бях отваряла Орукса няколко седмици и днес като го отворих пак ме кара да кликвам върху хиляда неща, че ги приемам и още толкова за кликване ок, че съм информирана, което и други пъти се е случвало. Като ги кликнах ми се появи картата, но изглежнаше като kade.si, а не както си изглеждаше преди. Не съм пипала нищо. Не се оплаквам, супер изглежда така. Питам само как без мое участие са се ъпдейтнали и най-вече картата как сама се е променила.
Другото, което ми направи впечатление е, че мащабът може да се уголеми до 20 м., както в онлайн версията, а на старата версия на тел. беше до 2 м. Това значи ли сега, че като си гледам картата ГПСът ще ми показва местоположението с до 20, а не с до 2 м. точност върху картата, т.е. някакъв плюс минус? Защото гледам и в момента на местоположение, че не ме хваща толкова точно, колкото преде, а съм в града и връзката със сателитите не би трябвало да е проблем.





Лахесис написа:
Питам само как без мое участие са се ъпдейтнали и най-вече картата как сама се е променила.

Лахесис написа:
... ме кара да кликвам върху хиляда неща, че ги приемам и още толкова за кликване ок, че съм информирана, което и други пъти се е случвало. Като ги кликнах...

Ами най-вероятно не е без твое участие - нали си кликвала и си се съгласявала с хиляди неща.

Лахесис написа:
... мащабът може да се уголеми до 20 м., както в онлайн версията, а на старата версия на тел. беше до 2 м. Това значи ли сега, че като си гледам картата ГПСът ще ми показва местоположението с до 20, а не с до 2 м. точност върху картата, т.е. някакъв плюс минус?

Мащабът на картата и точността на определяне на местоположението на джипиеса са 2 различни неща, въпреки че се измерват в една и съща мерна единица (метър). В конкретния случай - не, не означава, че джипиесът ще ти показва местоположението с точност до 20 метра, а не с точност до 2 метра.

Лахесис написа:
Някой ще може ли, моля, на достъпен език да ме осветли какво се случи с Орукса и bg-mountains картата ми?...

Според мен си се съгласила програмата Оруксмапс да се обнови и тя се е обновила до последната налична версия. При обновяването програмата е избрала (защото така е програмирана от разработчиците на програмата) да активира онлайн картата BGMountains, която е с облика на картата kade.si, защото е същата карта, това е онлайн версията на картата, изисква интернет връзка, без включен интернет не може да се ползва.

Картата се намира - като сменяш картата с бутона Switch map -> ONLINE -> LAYERS -> WORLD -> BG -> BGMountains.

Опитай се да заредиш отново офлайн-версията на картата БГМаунтийнс, която се намира някъде в паметта на телефона ти:

Switch map -> OFFLINE -> MULTIMAPS -> BGMountains.

Лахесис написа:
... Защото гледам и в момента на местоположение, че не ме хваща толкова точно, колкото преде, а съм в града и връзката със сателитите не би трябвало да е проблем. ...

Връзката със сателитите зависи от много фактори. Ако има високи сгради, в града също може да е проблем да се установи хубава връзка. Ако се намираш вътре в сграда - още по-голям проблем, даже може въобще да не е възможно да се установи връзка. В градовете може да има и други смущения на сигнала. Понякога самите сателити не са в изгодна позиция за България. Понякога самата GPS-система не работи добре. Да не забравяме, че и метеорологичните условия оказват влияние върху точността на джипиес устройствата.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Юни 19, 2020 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Re: Ъпдейт на Орукс и картата Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Според мен си се съгласила програмата Оруксмапс да се обнови и тя се е обновила до последната налична версия. При обновяването програмата е избрала (защото така е програмирана от разработчиците на програмата) да активира онлайн картата BGMountains, която е с облика на картата kade.si, защото е същата карта, това е онлайн версията на картата, изисква интернет връзка, без включен интернет не може да се ползва.

Картата се намира - като сменяш картата с бутона Switch map -> ONLINE -> LAYERS -> WORLD -> BG -> BGMountains.

Опитай се да заредиш отново офлайн-версията на картата БГМаунтийнс, която се намира някъде в паметта на телефона ти:

Switch map -> OFFLINE -> MULTIMAPS -> BGMountains.

Връзката със сателитите зависи от много фактори. Ако има високи сгради, в града също може да е проблем да се установи хубава връзка. Ако се намираш вътре в сграда - още по-голям проблем, даже може въобще да не е възможно да се установи връзка. В градовете може да има и други смущения на сигнала. Понякога самите сателити не са в изгодна позиция за България. Понякога самата GPS-система не работи добре. Да не забравяме, че и метеорологичните условия оказват влияние върху точността на джипиес устройствата.
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!

Да, мерси. Така се оказа, че е станало. Орукса си се ъпдейтва винаги сам, а на мен ми беше странно как ми е ъпдейтнал чак пък офлайн картата, а той просто си е включил онлайн версията сам.
Правилно ли съм разбрала от другата тема, че има нова офлайн версия на картата, която изглежда като онлайн версията? От същото място ли се сваля?
Пет Юни 19, 2020 10:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Ъпдейт на Орукс и картата Отговорете с цитат
Лахесис написа:
...
Правилно ли съм разбрала от другата тема, че има нова офлайн версия на картата, която изглежда като онлайн версията? От същото място ли се сваля?

Правилно си разбрала. На мен не ми е оставало време да я пробвам, а и аз обикновено не ползвам телефон за навигация в планината.

Някъде четох, че за да ползваш онлайн версията на БГМаунтийнс в планината, можеш да направиш следното: Предварително разглеждаш в подробности набелязания маршрут - преди да тръгнеш на планина в Оруксмапс на онлайн-картата БГМаунтийнс (kade.si), като разглеждаш маршрута на всички нива на увеличение на картата. След което на място в планината можеш да изключиш мобилните данни на телефона и да ползваш Оруксмапс с онлайн-картата БГМаунтийнс (kade.si) без интернет. Това е възможно, защото Оруксмапс запазва разгледаното съдържание на картата в паметта си (когато сме разглеждали предварително набелязания маршрут преди да тръгнем на планина) и после ползва това запазено съдържание дори и да няма интернет връзка. Колко голям обем данни Оруксмапс може да съхрани и колко време ги съхранява - това не знам.

В първата публикация от Ристо Туристо във въпросната тема - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=138207#138207 -
има връзка за сваляне на файловете и втора връзка - алтернативна връзка за сваляне на архив:

Ристо Туристо написа:
...
Общият размер на файловете е ок. 1.9Gb.
...
Връзка за сваляне на файловете.
Те лесно могат да се свалят накуп примерно с FlashGet. Има клипчета в YouTube как става това.

Алтернативна връзка за лесно сваляне /архив/, предоставена от JJJ_JSN --> ЦЪК ТУК <--

...

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Юни 19, 2020 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kriyan



Регистриран на: 04 Апр 2008
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,използвам Орукс с офлайн карта за директен ъплоуд,но имам следното питане. Може ли да се уголемят символите за хижи,защото малко ми се губят когато увеличавам или намалявам мащаба.А синичките символи за върхове изобщо не се виждат.Дано да съм си задал въпроса правилно,защото малко ме дразни фактът,че едвам намирам хижите и не мога да се ориентирам към кой връх ми е гледката . Smile
Чет Авг 13, 2020 3:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Здравей,

този формат на картата няма никаква възможност за корекция на изгледа.
При телефони с висока резолюция на дисплея картата изглежда както я описваш. Решението е да ползваш телефон с по-ниска резолюция (да речем по-стар модел).

Можеш също да пробваш mapsforge-варианта на картата - вж тук http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=13310

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Авг 13, 2020 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kriyan



Регистриран на: 04 Апр 2008
Мнения: 5

Мнение Отговорете с цитат
Мерси за отговора!Аз ползвам нещо подобно с Nokia windows phone.,но ми се искаше да си спестя носенето на два смартфона+powerbank.
Чет Авг 13, 2020 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, да попитам, че се зачудих онзи ден като се загледах (от чисто любопитство) - в картата на Бгмаунтийнс на знака за някой скали отдолу има числа. Какво значат те? Smile
Лек и хубав ден Smile
Сря Сеп 02, 2020 8:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Височина в метри.
Може да има и име.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Сеп 02, 2020 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 202

Мнение Отговорете с цитат
Някъде мога ли да намеря по-стари карти на bg mountains?
Съб Дек 12, 2020 6:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gouliashki



Регистриран на: 26 Авг 2020
Мнения: 1

Мнение Отговорете с цитат
По повод резолюцията - с бутона за звука може да се уголеми картата, без да се преминава в следващия мащаб
Съб Дек 12, 2020 6:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vandu написа:
Някъде мога ли да намеря по-стари карти на bg mountains?

http://web.uni-plovdiv.net/vedrin/bgm/

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Дек 12, 2020 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 21, 22, 23  Следваща
Страница 16 от 23

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov