ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Урановите мини в нашите планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 65, 66, 67 ... 72, 73, 74  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Урановите мини в нашите планини
Автор Съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Ако имаше такова нещо щяха да го засекат. Има достатъчно много станции, които филтрират въздуха и извършват спектрален анализ на събраното. Ядреният взрив ако имаше такъв на кота нула, щеше да освободи във въздуха освен продуктите от ядреното делене, също и голямо количество неутронно-активиран материал, което щеше да е неоспоримо доказателство за характера на събитието. Щеше да има немалко пострадали от радиоактивният отпадък непосредствено след взрива, сред пожарникари, спасители. Би било огромна конспирация да се покрие всичко това, конспирация с мащаб която само в-к "Строго Секретно" може да разкрие.
Вто Сеп 15, 2020 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
NuclearWinter написа:
...дали на БЕО Мусала са засекли наличие на техногенни радионуклиди...

Разбира се, бих споделил, ако достигне подобна информация до мен. Впрочем, в официално изявление на директора на ИЯИЯЕ-БАН от 21 април 2020 г. по друг повод имаше обещание за подобно споделяне, което, за жалост, до този момент не ми е известно да е било изпълнено:

«Дали са регистрирани и минимални количества от 137Cs ще оповестим след като измерим образците, от системата за ранно оповестяване на трансграничен пренос на радиоактивни вещества, работеща денонощно БЕО-Мусала.»

От друга страна, обаче, системи за наблюдение има в много други страни, така че все някой би съобщил ако е било забелязано нещо необичайно...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Сеп 15, 2020 8:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Одеве прегледах статията в английската Wikipedia за взрива в Бейрут и гледах споделения там видеоматериал с висока резолюция за секундите непосредствено преди и след събитието, включително и със забавен каданс:

4K footage of Lebanon explosion shows Beirut Port blast unfolding in slow motion

Вижте го и вие ако вече не сте -- доста е впечатляващо.

В статията цитират и специалисти от университета в Шефилд, според които това е една от най-големите конвенционални експлозии в историята с около 1/10 от мощността на взрива в Хирошима.

Пак там пише, че независима оценка на CTBTO, направена въз основа на инфразвукови измервания, е определила, че става дума за 0.5–1.1 kT TNT еквивалент. Малко повече подробности има тук:

https://www.seismologie.bgr.de/sdac/erdbeben/big_quakes/beirut_200804_eng.html

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Сеп 15, 2020 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Тази година реших да направя значително по-качествено хобистко "изследване" на радиоактивността по плажовете на Ситония, Халкидики, Гърция. Сега темата е донякъде подходяща, защото всичките плажове, откъдето са събирани пробите са всъщност планински, Ситония е планински полуостов и буквално зад всеки плаж откъдето съм вземал проби има планина....често до него се стига по черен път с приятна денивелация, така че това за мен си се брои за планина. Но пък не е от "нашите" планини, да. Както и да е, второто нещо което реших че е полезно (освен събирането на значително повече проби) беше да се образовам по въпросите на геологията, в която за съжаление съм съвсем бос, но пък оказва се, геологическите четива се оказаха доста интересни за мен.

Първо, Ситония е изградена почти изцяло от интрузивни магмени скали, подобно на примерно Пирин, Витоша или Родопите. Това не означава че скалите са резултат от вулканична активност, изригнали вулкани и прочее. Вместо това, гореща магма от мантията под налягане се е просмуквала и избивала нагоре в кората, намирайки ниши, разтапяйки скали, но никога не е стигнала до повърхността. Вместо това в един момент е стигнала донякъде, не е успяла да продължи повече нагоре и е започнала да изстива. Изстиването е отнело стотици хиляди години. Последвалите тектонични процеси, както и изветрянето на по-горните слоеве скала е извело до повърхността това което е днес...основно гранити и сходни скали. Типична гледка е това:



Скалата отдалеч напомня на седиментна, варовици, измити, оформени, но всъщност е масивен гранит. Гранитите както знаем, имат навика да дават интересни спектри Smile

Не цялата Ситония обаче е изградена от магмени скали. Западната част на полуострова има стабилно включване на метаморфни скали - мрамор, шисти. Шистите изглеждат скучно:



...но понякога човек попада случайно на твърде интересни образци, като например шисти с красиви жилки от мрамор:



или силикати с всякакви примеси, оцветяващи скалата във всякакви цветове на дъгата.


Та още съм в самото начало на моето "изследване", но вече имам изследвани 4 пробички, събрани съответно от следните места:



1 - неизвестна тъмна, гранитоподобна скала, със ситна зърнеста структура и значително по-изявено включване на слюди и тежки минерали (активност: 7.3 CPS). Събрана не от плаж, а от жилка в гранитните чукари, нагоре в планината:



2 - диорит, събран в близост до Сикия (активност: 4.1 CPS)



3 - гранит, силно обеднен откъм слюда или тежки минерали (пироксени и прочее), плаж в района на Каламици (активност: 2.8 CPS)



4 - метаморфни скали, събрани в близост до Лагомандра, на западното крайбрежие, плаж южно от Никити (активност: 1.7 CPS)




Всичките проби са между 70 и 80 грама, за съжаление няма как геометрията да е една и съща (това би изисквало да ги смеля на прах) и разминаването в геометрията и масата вероятно води и до известни неточности в спектрите, все пак доколкото беше възможно се старах да ги минимизирам.


Съответно и 4-те спектри (24-часови, след изваждане на фона - около 130 CPS):



И логаритмично по Y оста:




Изводи:

Първите две проби имат добре изразена ториева компонента (вероятно съдържат и уран, но в количество в което урановите пикове не са ясно изразени и се "губят" измежду ториевите). Метаморфните скали и "обеднения" гранит са с много ниска активност. Има изненадващо малко калий в пробите (пиковете на калия не са оформени много добре вероятно заради краткото - само 24 часа - време за вземане на пробата и заради температурното дрифтене при сцинтилатора).

Очевидно фелдшпата в гранитоподобните скали има много ниско съдържание на калий.


Следващите проби които мисля да анализирам са гранит от същото място, откъдето е събрана проба 1), пемза (учудващо доста пемза може да събере човек по плажовете), друга проба гранит от друго място и естествено няколко проби пясък от плажовете (включително "черен" пясък обогатен с тежки минерали). Това ще отнеме известно време обаче Smile
Сря Сеп 16, 2020 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pirx



Регистриран на: 12 Ное 2018
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
Това е пълна дивотия, да се спекулира, че това в Бейрут е имало ядрен взрив.

Няма характерният силен блясък на ядрен взрив, какъвто НЕ се наблюдава при химически взривове. Отделно си има цяла ораганизация към ООН Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization, в която работят едни от водещите експерти в света, имат цяла разгъната мрежа от станции, които измерват радионуклиди във въздуха и нищо не са хванали. Отделно сеизмичната картина НЕ отговаря на тази на ядрен взрив.

Има подобни случки с взрив на амониева селитра - Галвестън малко след войната.
Пет Сеп 18, 2020 6:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
И по-скорошни случаи има, бомбата в Оклахома 90-те където бяха паркирали един камион пълен с амонал пред някаква правителствена сграда. Сградата беше масивна, стоманобетонна конструкция, но беше изтърбушена тотално, даже доколкото имам спомени след това я събориха. Нямам идея какво количество е имало в камиона все пак, вероятно стотици килограми, но пораженията бяха наистина потресаващи.
Съб Сеп 19, 2020 3:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Северен Джендем (0.47 µSv/h 156 CPM) Отговорете с цитат

Източник: Safecast, 18.09.2020 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Сеп 19, 2020 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
pirx



Регистриран на: 12 Ное 2018
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
И по-скорошни случаи има, бомбата в Оклахома 90-те където бяха паркирали един камион пълен с амонал пред някаква правителствена сграда. Сградата беше масивна, стоманобетонна конструкция, но беше изтърбушена тотално, даже доколкото имам спомени след това я събориха. Нямам идея какво количество е имало в камиона все пак, вероятно стотици килограми, но пораженията бяха наистина потресаващи.


Амонал доколкото знам е промишлено ВВ, използва се от военни и миньори. Смес от селитра и малце тротил. Селитрата има свойството да самодетонира , коагто е в голямо количество (50 кг не стигат, мой приятел химик не успя и добре че не) и се запали.

Иначе поздравления за замерванията, в България са много малко системачитните измервания на радиационния фон в природни условия. На проеката на Миглена бях консултатнт, това е може би най-пълнотото изследване на Цезиий по планините.

Сегашният директор (и предишниуят) на ядрения нямат капацитета за такова сътрудничество,а и групарта която правеше подобни изследвания не знам кой остана там (имаха измервания по гъби, мъхове и билки - гъбите и мъховете са отличен индикатор).
Сря Сеп 23, 2020 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Малко ще се забавят останалите неща от Гърция, понеже по случайност намерих една нова забава. Нали се сещате за тези магазинчета за минерали, полускъпоценни камъни, мъниста и дрънкулки - има ги тук-там из моловете и по търговските улици. Та минавам аз покрай един такъв и гледам...апатит. Веднага ми стана интересно. Както и да е, оказа се че имат и в необработен вид, парченца апатит оцветени в красиво синьо и зелено. За доста скромна сума. Е от онлайн магазина им. Доколкото разбрах, идва от Бразилия. Та както и да е, предусещайки забава, поръчах няколко камъчета и днес пристигнаха:



Тези 5 парченца тежат сумарно около 43 грама. Сложих ги веднага в екранировката и тръгнах да им взема спектър....оказа се че няма нужда нито от екранировка, нито за кой знае колко време за събиране на спектър, тези малки камъчета имат прилична активност! Върху сцинтилатора, гама радиацията от тях беше около 50 CPS. Това е около 40% от фона вкъщи. Няма нужда от вадене на фон, измерване в екранировката, чудна работа. Спектърът съответно след няколко часа:



Силно присъствие на торий (и липса на уран). Апатитът по принцип не е радиоактивен. Но химията му е такава както се оказва, калцият твърде лесно се замества с други елементи. Ако наблизо има минерали богати на тории или уран и водата ги отмива, апатитът ги задържа и трупа. Той задържа и всякакви други елементи, поради което минералът се среща във всички възможни разцветки....тъмно-сините и зелените по принцип се асоцират с радиоактивни елементи.

Апропо, химическият състав на апатита е същият като на емайла на зъбите. Което ме хвърля в размисъл, дали зъбният емайл няма навика да инкорпорира тук-там нещо от храната...макар че човек живее доста кратко за да е значително явлението.

За съжаление, доколкото чета, в България май се срещат доста рядко фосфатните минерали...някой запознат с тези неща случайно да знае къде по родните планини може да се открие?


Апропо, полирано и оформено наистина изглежда доста красиво и неслучайно правят разни украшения от апатит:



...но може да се окажат радиоактивни явно Smile
Чет Сеп 24, 2020 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
First measurements of the radiation dose on the lunar surface

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Съб Сеп 26, 2020 2:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Айде....тази година пак има изненада от гръцките проби.....и тя по случайност, пак идва от пробите с пясък.

Миналата година събрах няколко проби от черен пясък, защото се твърдеше (и очаквах) да имат по-висока активност - заради тежките минерали отмити от скалите, раздробени и сортирани от морето върху пясъка на брега. Тогава нито една проба не се оказа с особено повишена активност (но една изненадващо се оказа с малко количество цезий-137, което излизаше при изваждане на фона - откъде е попаднало и защо върху плажен пясък - един господ знае).

Тази година, изненадата е от друго естество. Днес тръгнах да вземам спектър на проба от черен пясък, събрана от района на Сарти (на няколко километра от мястото където беше най-активната проба от предишния пост). Специално на това място (не особено посещаван плаж, до който се стига по прашен селски път) имаше доста от черния пясък. Има нещо забавно в цялата работа, явно ми е направило впечатление, защото съм правил снимки точно от това място:



Тааааа там имаше наистина много от черния пясък. Дори с характерен тъмно-зеленикав отенък. Изненадата беше голяма още в началото като тръгних да вземам спектъра, активността беше доста висока в сравнение с всички останали гръцки проби. Всъщност, по-висока и от на камъчетата апатит от предишния пост - 59.4 CPS (!!!)

Спектърът (тук само след около час измерване, но това е напълно достатъчно):



Без вадене на фон и прочее. Силно изразен ториев спектър (точно както и при апатита), никакъв калий-40 и уран на фона на това.


Тази проба има няколко (над четири) пъти по-висока гама активност от пробата пясък от залива Вромос, която vedrin ми подари преди време. На плажа на Вромос има табели предупреждаващи за повишен фон, докато на въпросният гръцки плаж нямаше. Причините за това все пак са ясни - първо петната от черен пясък са относително нищожна част от целия плаж, намират се непосредствено до морето, където хората по принцип избягват да разпъват кърпи, защото пясъка е влажен. Второ, плажчето си беше почти диво и хора почти никакви нямаше (забавно, но няколкото хора които срещнах все пак бяха всичките българи).

P.S плажът е тук ако някой се интересува:



Апропо, от тази проба имам повече, отколкото ми трябва и сигурно ще изхвърля повечето. Ако някой е заинтересован, да пише. Пазя още и на Ведрин пясъка от Вромос, от който също имам доста повече, отколкото ми трябва. Та ако някой му е интересно да прави сравнения на активности, спектри, да пише. Гръцката проба е почти достатъчно активна, за да върши работа и като калибрационен материал - е калибрация в екранировка по-скоро, за калибрация на стаен фон не е достатъчно добре, макар че пак ще си се открояват пиковете според мен без проблеми, просто ще трябва повече време.

PS2 коментарът в Theremino MCA-то е останал от доста отдавна и отпреди разни подобрения, фоновата активност в "щита" в момента е 15.2
Вто Сеп 29, 2020 8:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Unconventional oil and gas development and ambient particle radioactivity

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Окт 14, 2020 3:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Доста забавна история около първият ядрен тест... https://www.youtube.com/watch?v=7pSqk-XV2QM
Сря Окт 14, 2020 8:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Испытание чистой водородной бомбы мощностью 50 млн тонн

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Окт 18, 2020 1:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
i80386



Регистриран на: 24 Яну 2019
Мнения: 17

Мнение Отговорете с цитат
Показанията от Созопол в meter.ac са доста високи напоследък. Има плавно повишаване от началото на август досега. В момента е 74 CPM. Може би е някакъв проблем с уреда?
Нед Окт 18, 2020 9:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 65, 66, 67 ... 72, 73, 74  Следваща
Страница 66 от 74

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov