ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Боровец - Чакър Войвода - Мусала
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Боровец - Чакър Войвода - Мусала
Автор Съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Боровец - Чакър Войвода - Мусала Отговорете с цитат
Здравейте!
Възможен ли е ЕДНОДНЕВЕН преход по маршрута Боровец - х. Чакър войвода - х. Марица - вр. Мусала и обратно до Боровец?...

(При вече намаляващия есенен ден - очевидно не е добра идея, питам за дълъг юлски ден?...)
Пет Окт 02, 2020 12:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Зависи от темпото на ходене, по принцип е много натоварващо за едноднвен преход, и като километри, и като денивелация, но за бегачи или бързоходци е постижимо.
Пет Окт 02, 2020 1:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Възможно е, но си е бъхтане.
Правили сме го (отдавна вече) в началото на юли, пътеката из Маричиния циркус беше пообрасла, вода имаше доста на пътеката, сега е по-добре този участък.
Тръгване къде 08,30 (късно като за такъв преход) някъде направихме от Боровец, с хубава почивка и ранен обяд на Чакъра. между 4 и 5 бяхме на Мусала, по здрач долу на Царска Бистрица, като почивахме повече на един заслон под Велчево мостче, освен на върха. От Маричиния циркус издрапахме първо до Преслапа, а не по зелената пътека, та се чудихме и как да заобикаляме пряспата там.
Красоти май видяхме, но зор със сигурност.

Все още продължителността на деня е добра, сега е подходящо време за такива разходки, че ги няма слънцето и жегата, а и насекомите. Крака трябват най-вече.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Окт 02, 2020 1:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Възможно е, но си е бъхтане.


Благодаря!
Края на юни се качвах от Царска Бистрица по "Мусаленската пътека" - и тогава там беше много мочурливо, а долу в гората преди Велчовото мостче имаше и много комари.
Средата на септември пък се качвах откъм х. Трещеник - от Нехтеница, през х. Грънчар, до Мусала, и обратно.
И понеже тези пътечки вече съм ги минал - търся някакъв различен маршрут... Smile

А кой е по-добрият вариант - през Чакър войвода, или по другия път, коларския, направо към х. Марица?
Пет Окт 02, 2020 1:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
През Грънчар, седловина Заврачица и Манчо - това не си го правил Smile
Че твоето не се брои, аз от Трещеник съм го правил на 1-ви ноември, през Мусала до Боровец. Тъкмо бяха разорали Мусаленската пътека за писта, а горе ми се искаше да имам котки, ама нямах, че имаше снежна буря.
След повече от два часа в прясната кал над коленете по Мусаленска пътека, нямах сили да се кача в колата после.

Сега ти остава от Белмекен и Заврачица да качиш върха, както правят спортистите, когато тренират там.
Може и от Бели Искър и Соколец.

Тя темата не е за Мусала, а за извращения обаче Smile
Освен ако не си маратонец или скороходец, кефа ми се губи на мен при такива изпълнения.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Окт 02, 2020 1:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
През Грънчар, седловина Заврачица и Манчо - това не си го правил Smile


Very Happy Very Happy Very Happy
Да, леко извратено идват едни такива свръх дълги преходи, но на мен ми харесва - особено когато успея правилно да разчета времето.
Не, не съм маратонец, съвсем от средна величина турист съм... Wink
Пет Окт 02, 2020 1:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Коларският път до х.Марица е за превозни средства, не е добра опция за пешеходци, дълъг, скучен и досаден Laughing
Пет Окт 02, 2020 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
dobrifin написа:
Коларският път до х.Марица е за превозни средства, не е добра опция за пешеходци, дълъг, скучен и досаден Laughing


Благодаря! Smile
Пет Окт 02, 2020 2:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
Може би се шегуват с маршрута. Обичайно го правим с нормално ходещи приятели (не бегачи, бързо/скоро-ходци и пр., а хора 50+ и 60+ години) в обратния ред: Боровец, Мусаленска пътека, х.Мусала, вр.Мусала и слизане през Маришки циркус, респ. х.Марица и х.Чакър войвода до Боровец спокойно за 8 часа. Сиреч, дори да се замота човек и да тръгне чак в 8 от Боровец, все до 16-17ч ще е слязъл. Понастоящем денят е още достатъчно дълъг. В друга тема мернах нещо за сняг - несериозно е понастоящем (2 октомври 2020г.) това да е някакъв фактор Smile
Пет Окт 02, 2020 3:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
rumen radev написа:
Може би се шегуват с маршрута. Обичайно го правим с нормално ходещи приятели (не бегачи, бързо/скоро-ходци и пр., а хора 50+ и 60+ години) в обратния ред: Боровец, Мусаленска пътека, х.Мусала, вр.Мусала и слизане през Маришки циркус, респ. х.Марица и х.Чакър войвода до Боровец спокойно за 8 часа. Сиреч, дори да се замота човек и да тръгне чак в 8 от Боровец, все до 16-17ч ще е слязъл. Понастоящем денят е още достатъчно дълъг. В друга тема мернах нещо за сняг - несериозно е понастоящем (2 октомври 2020г.) това да е някакъв фактор Smile


Описаната посока е доста "по-лесна", ако може така да се каже при денивелация 1600+. Описаното ходене, без ползване на лифт и спокойно за 8 часа ... дали не сте бързоходци?
На млади години стигах от спирката пред хотел Самоков до Мусала за 3 часа, а сега от Царска Бистрица до върха ми отнема около 4 (+-15 минути). Не че не може да се завърти кръгчето за 8 часа, но това е над средното туристическо темпо.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Окт 02, 2020 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
... дали не сте бързоходци?

Не, поне в този състав - средната ни възраст е 61 години и групата е туристическа. А лифта не си струва докато ни държат краката Smile
Пет Окт 02, 2020 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sabbath



Регистриран на: 24 Юли 2019
Мнения: 25

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, това лято с приятели планираме да осъществим преход по Мусаленския венец и затова бих искал да задам тук някои въпроси, които да ни помогнат в подготовката. Планът (на чернова) е следният:
- ден 1: Пристигане от София в Боровец и преход до х. Чакър войвода, където да вечеряме и преспим;
- ден 2: Ранно ставане и закуска, отправяне към клека и достигане до вр. Шатър, продължаваме към Дено, Сфинкса, Иречек, Малка Мусала, Мусала и оттам вече не слизаме през Леденото езеро, а продължаваме към вр. Алеко и така до х. Ястребец. В случай, че лифтът работи дотогава може и да слезем в Боровец и да се прибираме с колите, а може да останем да нощуваме и на х. Ястребец.

Въпросите ми по ден 2 са следните:
Колко ориетировъчно трае преходът от х. Чакър войвода до х. Ястребец, в случай, че някой го е правил? Възможно ли е да се направи за ден?
Кои са най-опасните места? Чел съм, че около вр. Иречек и вр. Малка Мусала концентрацията трябва да е максимална, но ще се радвам да споделите опит. Доколкото съм чувал в тази посока маршрутът е по- безопасен, отколкото в обратната.

Благодаря и поздрави.
Пон Май 10, 2021 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LorDDemoniC



Регистриран на: 11 Авг 2015
Мнения: 134
Местожителство: Самоков

Мнение Отговорете с цитат
Sabbath написа:
Здравейте, това лято с приятели планираме да осъществим преход по Мусаленския венец и затова бих искал да задам тук някои въпроси, които да ни помогнат в подготовката. Планът (на чернова) е следният:
- ден 1: Пристигане от София в Боровец и преход до х. Чакър войвода, където да вечеряме и преспим;
- ден 2: Ранно ставане и закуска, отправяне към клека и достигане до вр. Шатър, продължаваме към Дено, Сфинкса, Иречек, Малка Мусала, Мусала и оттам вече не слизаме през Леденото езеро, а продължаваме към вр. Алеко и така до х. Ястребец. В случай, че лифтът работи дотогава може и да слезем в Боровец и да се прибираме с колите, а може да останем да нощуваме и на х. Ястребец.

Въпросите ми по ден 2 са следните:
Колко ориетировъчно трае преходът от х. Чакър войвода до х. Ястребец, в случай, че някой го е правил? Възможно ли е да се направи за ден?
Кои са най-опасните места? Чел съм, че около вр. Иречек и вр. Малка Мусала концентрацията трябва да е максимална, но ще се радвам да споделите опит. Доколкото съм чувал в тази посока маршрутът е по- безопасен, отколкото в обратната.

Благодаря и поздрави.

Определно със стегнато темпо и кратки почивки е постижимо , но си е гърч , имам познати прави ли го .. аз не бих се напънал. Не правете този преход при голяма влажност, дъжд или просто да е мокро,а и студно ... Хубаво е да имате опит из камъняка Wink

_________________
Самоковец ... това е едно същество средно аритметично от човек, дърво и животно ...
Пон Май 10, 2021 8:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Виж сега, първо си напиши опита и колко е голяма групата и тогава питай за тези неща. По принцип този преход е елементарен (ако имаш много опит ) и целия може да стане за един ден, за по-подготвени хора за половин ден. Това ти говоря от Боровец до боровец, без междинни нощувки. Обаче за други .. може да е сложен и опасен и това ако не броим метерологичните условия. ..

П.С - отделно на това повечето хора подсичат тези траверси и това е много по различно от това да се катери отгоре, та са все подробности които имат значение.


Последната промяна е направена от kaloyanv на Пон Май 10, 2021 9:36 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Май 10, 2021 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
LorDDemoniC написа:
Хубаво е да имате опит из камъняка Wink


Особено тоя около безименния връх е един крив. То не че тоя по Иречек и Малка Мусала е прав, ама все се намира и малко тревичка.
Отбиването до котата на Шатър ще ви вземе 20-на минути, след него ако тръгнете право по реброто насреща и нагоре също е криво ходене - продължете по пътеката и се качете по тревистото било от Гроба към Дено ... това щом лорда не ви е отказал Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Май 10, 2021 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov