ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
E4 12-18 Септември 2020

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Предишната тема
Следващата тема
E4 12-18 Септември 2020
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение E4 12-18 Септември 2020 Отговорете с цитат
От доста време се каня да мина по този маршрут, който е много красив. Две поредни години пропада, поради липса на време и най-вече
заради контузии, които объркаха доста от плановете. Поради тази причина бях решил твърдо 2020 да мина, като поканих и един приятел
който много напредна в планинското бягане. Та съставих предварително етапите и дните в които ще минаваме, съответно датата беше
5ти септември. Тъй като след това той не можеше и аз също, я преместихме с една седмица по късно.
Така или иначе той не успя с времето и аз тръгнах сам. Бях сравнително лек през цялото време не съм носил никакви излишни неща,
спането беше планирано изцяло на хижи.

Ден 1 - х. Алеко - с. Клисура 42,8 км , денивелация 1060 метра, отне ми 8 часа и 40 минути с почивките всичко. Обхват на теленор има навсякъде.
Един приятел ме закара на Алеко, мисля беше към 6 сутринта и оттам тръгнах. Гледките след като се излезе на открито преди Клисура бяха впечатляващи.
При елза снимах високия боб. Също както писах по-рано си бях забравил кабела за батерията и се наложи спешно съквариранта да дойде от София. То въпроса
е че беше взел и цяла бутилка от моята домашна ракия, която е 50 градуса. Там пийнахме доста добре, че не остана и бира пих и кола. Въобще много доволен
останах.
https://drive.google.com/drive/folders/1Jl5fGAAhTdbwhBE76LF2ya-bj6ufer2r?usp=sharing

Ден 2 - с. Клисура - х. Мальовица 34 км, денивелация 2170 м , 11 часа с повече почивки. След х. Ловна минах по зелената маркировка за да избягна потока от хора
които са тръгнали за езерата, това се случи в неделя. От село Клисура по натам минах през едни овчарници, където едно куче ме посрещна леко агресивно, но
понеже не се страхувам от кучета, като се завъртя малко покрай мен, нещата се оправиха. Отбих се в хижа ловна сутринта за кафе и ми го сипаха, излезе без пари,
а пък храната беше сандвич, който ми бяха направили предния ден. Хижа ловна изглежда сега много приятно място, но и има доста хора, дошли с джипки и тн..
Последва едно дълго изкачване до билото и после стандартно през Мальовица до хижа Мальовица. Човека от хижата, не собственика а другия, ме настани
в бунгало, където беше много приятно, там бях сам. Като пристигнах все още имаше много хора, познати туристи и катерачи, които се ориентираха към прибиране.
В самото бунгало няма обхват, няма и безжична връзка. Пийнах няколко ракийки и заспах рано рано.

Определено за отбелязване е че този ден го усетих доста, това слизане от Мальовица, което съм го правил 10ки пъти, сега ми се оказа най-тежкото. През ноща
усетих и леки възпаление по някои от сухожилията, които до сутринта бяха преминали.
https://drive.google.com/drive/folders/1b5W97WYJoYZpLtIDul2YS1QGIHMOd5NM?usp=sharing

Ден 3 - х. Мальовица - х. Македония. 34 км 2257 денивелация . 12 часа и 15 минути, но този път починах един час на рибни езера.

Това беше първия ден в който се отклоних от първоначалния план, трябваше да ми е лек ден и да остана на хижа Рибни езера, но продължих.

Маркировката до Рибни езера е прясно подменена и много добра, личи си че са хора от БТС. Много добре е направена. На рибни езера хапнах и починах добре
и тъй като времето беше добро нямаше проблем да продължа. От там до х. Македония е едно много красиво преминаване.
Хижа Македония също е много добра, ама бойлера се беше счупил. Хижаря ми разправи за бракониерите и нп рила и че е станало по-зле откакто е станало парк, което ме очуди.
Също така разказва за рибни езера и тн ...Другото което ме учуди е че дори има разни бракониери които слагат ток на рекичките да хванат пъстърва. Дойде също така един
чех, който живее в България и води групи, но пък беше без ръкавици и щеше да му е неприятно на другия ден в който той отиваше по моя маршрут.
Бяхма само двамата на хижата. Разказа ми също че хижата е била електрифицирана, но заради лавините които падат от малък мечи връх и това че трасето вече не се поддържа
няма ток от много време, а пък и подобно на хижа Грънчар, са окрадени стълбове и жици.

Обхвата вчера се появи след хижа мальовица на високото и после изчезна докато не стигнах Сухи чал и от там натам няма чааак докато не се качиш на Павлев връх.
После като слезеш на хижата има колкото да се обадиш. Това теленор

И на тази хижа пийнах 2 ракийки, обаче те както и на другата са добри, но слаби и само ми помогнаха, без да вредят.
https://drive.google.com/drive/folders/1TVlugH-hH0AMA57D8ljcW9tDFE_SVb8D?usp=sharing

Ден 4 - х. Македония - х. Яворов 41 км 1939 м денивелация 11 часа и 30 минути с почивките на предел.

Сутринта не бързах, хапнах пържени филийки, които дават доста сила и продължих. Много приятно ходене с много хубави гледки към полетата. След Капатник слизането е кофти и после в моя случай те хваща една много сериозна жега, която ти действа много "добре". Преди предел преминах през почивните бази, повечето запустели и въпреки това едно уникално място за почивка. Там се отбих на ресторант Предел, където ми сервираха пилешка супа, според мен развалена, която не я опитах. Оказа се че там вече няма и магазин, което сигурно е от доста време. Тръгнах може би след 14.00 часа в жегаво време и ходенето беше кофти, докато не се стигна Кулиното и не се навлезе в страхотната гора на резервата. Прохладата заличава следите от ходенето преди това. На хижа Яворов бях като вип гост - единствен. Много добре хапнах, пийнах, съответно хижаря ми разказа много интересни истории. Дълги са за описване. Там имаше всичко и топла вода, та даже сапун в банята. Събра се натоварване и хижарката ми даде аспирин течен, понеже аз не си носих. После вечерта направих около 20 минути гимнастика и разтягане което доста ми помодна за възтановяването.
https://drive.google.com/drive/folders/1edUwKV-d7W-SuHeQZ8LDSZeUY8CEGBhK?usp=sharing

Ден 5 - х. Яворов - заслон Тевно езеро 26 км. 2260 денивелация 12 часа и 13 минути.

Тук реших за билния преход да не бързам, понеже не ми се ходеше по мокро. Също така установих че ако не закусвам ми е по трудно, освен това сандвичите на обяд трудно компенсират, не са добра храна, нищо че съм свикнал на натоварване без храна. Хапнах и тръгнах към 7.30 - 8.00 от хижата. Много хубави снимки направих и стигнах уж бързо до връх Вихрен. Проблема е че бях сбъркал с разчета на деня още от планирането. Реших да мина през кабата и влахинския превал, муратовите езера,рибните и тогава да се включа към опрените.
Това ми изигра лоша шега, тъй като се оказа цялостно тежък преход при доста слънце и не можах да стигна до хижа Три реки, която така или иначе не работеше. Най-хубавото на това минаване е че можах да се снабдя с хубава вода, но не носех никаква храна, само една вафла, която така или иначе помогна. Пристигнах на здрачаване на заслон Тевно езеро. Хижаря е страшен образ в началото беше почти към тотално игнорантно отношение. Но това се промени доста бързо и по-късно. Имаше и чужденци, но мен ме сложи в отделна стая самостоятелно. Там си починах идеално и да си кажа на сутринта хапнах най-хубавите пържени филийки, чак не очаквах да са направени толкова добре. Като цяло хижаря много мрънкаше за чужденците, които спяха на палатки наоколо. Според мен също е по-добре когато има толквоа свободни места да пребивават в заслона.
https://drive.google.com/drive/folders/1JFb4vI7YLpkiRxW4eLxIXK_gBobhDaqi?usp=sharing

Ден 6 - х. Заслон тевно езеро - х. Попови ливади 33.6 км 918 м. Денивелация 10 часа и 50 минути

Тези дни вече се слиза от високата планина, но точно тук ми се случиха разни неща. След разклона за х.три реки и навлизането в гората, имаше едно по-дебело сухо стебло на пътеката и реших да го махна. Не беше съвсем тънко, и го счупих обаче така ме изтреля мощно, по баира надолу че паднах с голяма скорост и замалко да си разбия главата в единствения камък наоколо. После качих един баир и излязох на една леко открита полянка. Реших да си бутна очилата и в този момент се сетих че там където съм паднал, там са и останали. Та се връщах обратно да си ги взема. Това първа простития за деня, както бях сам и нямаше обхват, ако се бях дръннал можеше и там да си пооостана Smile После докато пресичах последните участъци от гората, преди да се излезе на открито към вр. Ореляк, има едно място обрасло където има едно паднало голямо дърво по протежение на пътеката. Точно там най-удобно е да се мине по дънера. Понеже съм голям гъзар и ходех в спортни къси гащи, без добри джобове и телефона ми беше там с кабел към раницата за зареждане. ПРи преминаването нещо закачи кабела, телефона се отскубна и падна някъде под дънера, без въобще да видя къде. А там яко обрасло и много листа. Търсих го търсих 10-15 мин без резултат. Ядосах се и започнах да разчиствам, като кършех сухите клони, които пак
ме изпратиха назад и отъркаляха и в крайна сметка целия се изподрах яко. Чистих чистих и накрая го намерих след поне половин час че дори и повече, на най-гадното възможно място.
Преди това вече обмислях варианти за без телефон. Дизенфекцирах си одраскванията и продължих. Отделно на това самата раница ми направи проблем, като ми ожули кръста и това си го карах по целия преход. Ама така е като беше нова и не обърнах внимание на регулацията. Тя и не е много за дълго ходене..
Та човек обикновено когато си мисли че всичко му е точно, някъде на приятно, а то .. Там обхвата също не е кой знае колко добър.
После на хижата хапнах взех един душ и бях в страничната постройка, тъй като щяха да имат малък семеен банкет. Сложих тапите и даже не ги и чух.
https://drive.google.com/drive/folders/1xQ3H0HjM8GV2x4cCPEu_Xi5A8QUUElZU?usp=sharing

Ден 7 - х. Папаз чаир - гоцев връх - х. Славянка 43 км 2128 м денивелация 11 часа и 50 минути

Станах рано рано и този път без закуска и без храна продължих, беше по тъкмо, някъде малко след 6 и тъкмо като стигнах вилите, изведнъж едно нещо със светещи очи ме приближи сбясна скорост. Оказа се много любвеовилно куче. То ме близа скача по мен. За моя голяма изненада тръгна с мен, по нагоре се опитах да го изгоня, без успех. Това куче се качи с мен до гоцев връх и се върна на хижа слявянка с мен. Тъй като нямах храна, му давах от моята вода, половината то я изпи. Понеже по незнайна причина реших да изкарам този ден без храна, към обяд видях че ще ми е малко по-трудно та минах на джанки, те бяха доста добре узрели вече покрай парилската седловина, имаше и едни хубави къпини с малко пепелак от камионите. Но като си гладен няма проблем Smile Тук също се случи интересно нещо, както и предния ден.
На връщане, 1.6 км преди парилската седловина имаше вятър в гората и както направих завоя, срещу мен беше мечка, аз продължих няколко крачки, тъй като бях толкова уморен , че дори не можах да се усетя. Спрях рязко и мечката докато ме гледаше кучето тръгна, мечката само си отклони погледа към него и избяга с пълна газ.
Нямах време дори да се уплаша. После като слязохме на хижата се оказа че кучето е някаква кръстоска и има ловна порода и преди е идвало. Напоихме го дадохме му хляб. След това му дадох едно кебапче и половината ми пържола.
Хижарите са нови, мисля тази година им е първа. Хич не са лоши хората, не са типични такива. Но чакаха туристи чак до 2.00 часа сутринта да дойдат !!! Това беше една голяма група, коятомай се оказа и купонджийска.
Преди Парилската седловина на поне 6 км пътя е леж заради сечищата. После от хижа славянка към Парил също пътя съвсем се е скапал и там има сечища.
https://drive.google.com/drive/folders/12O2jGWivaRq_7di9SYdbgamUuI7L8c1W?usp=sharing

Та общо взето много хубаво време и много хубави снимки. Опитах се да подбера горе долу някакви. Не го направих по първоначалния план, понеже трябваше да се прибирам по-бързо за гроздобера. Та на следващият ден пътувах и свърших и тази хубава работа.
Има още доста да се пише, обаче по-добре малко отколкото нищо, така или иначе от лятото чак сега смогнах да напиша нещо. Може би е и въпрос на приоритети. Не е лошо човек да си записва по нещо, ей така да остане. Защото иначе всичко се забравя, остават само отделни неща в главата.

П.С - забравих нещо важно - май тръгнах с около 350 - 400 лева, като ми стигнаха за всичко за тези 7 дни, въпреки разточителството ми и пиенето на поне 2 ракии вечер + бира. Накрая на Славянка, сутринта преди заминаването си дадох последните 3 лева за пържени филийки и кафе Smile и слязох с точно 0 лева Smile
Вто Ное 03, 2020 10:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Е-4 Витоша-Верила-Рила-Пирин-Алиботуш(Славянка) Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov