ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Близки до Пловдив скали и каньончета
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Близки до Пловдив скали и каньончета
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Близки до Пловдив скали и каньончета Отговорете с цитат
Преди няколко седмици, беше събота, след работа отскочих до едно доста популярно място, обзорните скали от страната на шосето за Дедево, от които се вижда Момина скала и каньонът на р. Градечка. И тогава заварих доста хора, защото е само на 100 м от шосето. Аз се качих по пътеката от Храбрино, да си направя разходката. Постоях доста горе, поснимах:



Тогава ми дойде идеята, да посетя и разгледам близки до Пловдив скали и каньончета, на които преди не съм обръщал особено внимание.
И така, този съботен следобед набелязах за посещение местност Димитранов камък, намиращ се по-нагоре и високо на Градечка река. От с. Извор се качих до жълтата маркировка за х.Здравец. Повървях кратко по нея и по склона в дясно видях(намерих) пътеката, която трябва да хвана. Пътеката първоначално върви почти успоредно на жълтата маркировка, но по-ниско от нея, провирайки се между дървета и храсти. По-натам, навлизайки в гората се разширява и започва да завива надясно, леко слиза към сухо деренце. Това дере, ако се проследи надолу(северозапад), се вдълбава и накрая шеметно се спуска към Градечка река, заедно с още едно подобно, но с по-ниско начало. Това е местност Шипков боаз.
Пътеката пресича деренцето и леко се изкачва отсреща, като извежда точно на ръба, местност Димитранов камък.



Разходих се нагоре и надолу по хребета, на всички точки, на които излязох на запад следват отвесни скали. Под скалите следва сравнително по-полегат горист склон и накрая към реката отново стръмно(ходил съм преди години долу). Реката се пада около 200 м по-ниско от Димитранов камък. Ето малко снимки от района:









В посока Дедево. Градечка река долу се провира в теснини:














Надолу по хребета слязох до неговия „нос“, от където се откри гледка към Момина скала и Храбрино в далечината:



Тук се направих на тарикат и за да не се връщам нагоре, хванах една пътечка с очакване да ме изведе на жълтата маркировка. Първоначално тръгна оптимистично, пресичайки двете споменати дерета, но после започна да слиза подозрително надолу. Изоставих я и захапах стръмния склон нагоре, до излизане на жълтата маркировка. Междувременно слънцето се беше скрило зад отсрещния хребет и горе подухваше студен вятър. Облякох якето и забързах към с. Извор.

Снимка на съществената част от маршрута с всичките ми „залитания“:



Трак на същото:

https://dox.abv.bg/download?id=942919b66c# - Линк за сваляне

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Ное 16, 2020 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Скалите над Ковачево дере Отговорете с цитат
За тази събота бях планирал нещо по-мързеливо, но не и безинтересно. Става дума за скалите източно над Ковачево дере(Бойковска река). От определено място на шосето Храбрино - Дедево се отделя черен път, който само след 200 м отвежда на ръба на скалите. Мястото изглежда е посещавано често, има огнище, дори срещнах човек.
Както и предната събота, първо тръгнах да обхождам хребета нагоре, където скалите се редуват една след друга с подобие помежду си, а долу на 100 м по-ниско шуми реката. Разцветките са подчертано есенни.



































А, ей го, на:





По някое време се връщам на изходна позиция, следвайки пътеката, където я има.
Вече след 16 ч. започва да става сумрачно, защото е и облачно. Тръгвам да обходя хребета и надолу.







Хребетът се снишава към шосето за Ситово/Лилково:





На връщане към пътя, поглед от най-широката площадка(с огнището), и този ден отива към края си:



Снимка на маршрута ми с всички „възли“ по скалите и шубраците:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.

Последната промяна е направена от mislesht на Пон Мар 15, 2021 1:13 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Ное 23, 2020 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Ще следя темата с интерес! Когато остане време и ще обходя маршрутите от нея, ако случайно се сетя за някое място и го документирам ще пиша. Хубаво е да има информация за бързи разходки около Пловдив, иначе заради сравнително централното място на града всеки се втурва по далечни и популярни дестинации, а близкото което се "знае" от местните не се коментира особено и остават много "скрити" китни местенца идеални за следобедна разходка.
Пон Ное 23, 2020 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Имам и други идеи, но нещо много къс взе да става деня. Факторът "авджии" също е сериозен за непроходени, забити места, защото нося маска, но не и каска! Very Happy

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Ное 24, 2020 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Да авджиите са сериозен проблем дори и на официални пътеки. Едно че са пияни и често кьопави, друго че са нагли и често с професии и социален статус даващ им чувство на безнаказаност и безсмъртие. С жена ми обичаме да обикаляме зимата като има сняг из околностите, че в града рядко се задържа и често попадаме на дружини стрелящи на 50 метра в страни от някой черен път, че ги мързи да ходят и са си спрели джипа на близо. Това особено в Брациговска община си е целогодишна практика. Имал съм и случай аз да им изкарам акъла появявайки се с военна вълнена блуза и да бягат като партизани, явно вземайки ме за горски или нещо подобно. Ние понеже сме бавни с изключение на преходите с палатка, на всички останали пропускаме изгрева и хващаме залеза, та късия ден не ни плаши.
Вто Ное 24, 2020 12:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Re:Близки до Пловдив скали и каньончета Отговорете с цитат
Разгледах с интерес, много полезно. Гледайки различните слоеве на картата си мисля, че е възможно да се обединят различните места в един кръгов маршрут ?
mislesht,
пак по картата, струва ми се с голяма доза вероятност пътеката, която си изоставил е слизала до параклиса Св. Никола ? и от там за връзка с жълтата в дясно от Калето.

клик в/у фотосите за голям размер
Сря Ное 25, 2020 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re:Близки до Пловдив скали и каньончета Отговорете с цитат
Петър написа:
Разгледах с интерес, много полезно. Гледайки различните слоеве на картата си мисля, че е възможно да се обединят различните места в един кръгов маршрут ?
mislesht,
пак по картата, струва ми се с голяма доза вероятност пътеката, която си изоставил е слизала до параклиса Св. Никола ? и от там за връзка с жълтата в дясно от Калето.

клик в/у фотосите за голям размер


Да, и аз заподозрях, че пътеката слиза натам. Вървял съм я от Момина скала до малко след този "параклис"(защото е някаква съборетина, по спомен), и започваше да се изкачва нагоре, до където я следвах. Значи правилно съм я изоставил, защото не ми се слизаше към Момина скала. Преди това се отклонявам към Извор и си съкращавам пътя значително.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Ное 26, 2020 2:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
snm



Регистриран на: 28 Окт 2015
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Re:Близки до Пловдив скали и каньончета Отговорете с цитат
mislesht написа:
Петър написа:
Разгледах с интерес, много полезно. Гледайки различните слоеве на картата си мисля, че е възможно да се обединят различните места в един кръгов маршрут ?
mislesht,
пак по картата, струва ми се с голяма доза вероятност пътеката, която си изоставил е слизала до параклиса Св. Никола ? и от там за връзка с жълтата в дясно от Калето.

клик в/у фотосите за голям размер


Да, и аз заподозрях, че пътеката слиза натам. Вървял съм я от Момина скала до малко след този "параклис"(защото е някаква съборетина, по спомен), и започваше да се изкачва нагоре, до където я следвах. Значи правилно съм я изоставил, защото не ми се слизаше към Момина скала. Преди това се отклонявам към Извор и си съкращавам пътя значително.


Пътеката тръгва от езерцето над параклисите Св. Богородица. Началото е покрай пресъхналата чешма над езерото и е гъсто обрасла с папур и капини. След десетина метра се изчиства и е ясно проследима. Стига до местността "Трите чучура". Пътеката е много приятна за ходене и с умерен наклон. Освен описаните от Mislesht скали и гледки, интересна е частта по кота 820, където пътеката минава под отвесни скали и покрай три пещери.

Кръгов маршрут до "Трите чучура" и връщане по пътеката от х. Здравец: https://drive.google.com/open?id=104_PumwSIaGG4hSPclcJh8NRThF5YGNh
Трак от кръговия маршрут от с. Извор по тази пътека: https://drive.google.com/open?id=1n2Rm9u93u7JBO0vplBZXqHrbfH2qAIg5
Снимки от последното ми ходене по кръговия маршрут: https://photos.app.goo.gl/V9QotdWTi1SxPTbj9
Пет Ное 27, 2020 3:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Re:Близки до Пловдив скали и каньончета Отговорете с цитат
snm,
Благодаря, добра информация. Снимките са с геолокация, което помага за разчитане на маршрута.
mislesht написа:
Да, и аз заподозрях, че пътеката слиза натам. Вървял съм я от Момина скала до малко след този "параклис"(защото е някаква съборетина, по спомен), и започваше да се изкачва нагоре, до където я следвах.

Това и трака на snm ми дават основание да мисля, че има две пътеки, условно "горна" и "долна", започващи източно от "Момина скала" до панорамните площадки.
"Живот и здраве" ще стане кръгов "от Храбрино до Храбрино" впредвид и на удобната връзка с обществен транспорт от/до Пловдив.
Пет Ное 27, 2020 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
snm



Регистриран на: 28 Окт 2015
Мнения: 18
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Петър,
Подкрепям. От Храбрино се получава добър маршрут. Положителната денивелация се увеличава с около 200 метра.
Трак от кръгов маршрут по тази пътека до "Трите чучура" с начало от Храбрино: https://drive.google.com/file/d/0B-UoOidodCKrblZRUWVXa0J4alE/view?usp=drivesdk
Снимки от маршрута: https://goo.gl/photos/mbchR1wXH1XQtssV8
Съб Ное 28, 2020 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ето какво съм писал през 2010 г за онази пътека, оскъдно е, но толкова, има и снимки:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=1783&start=0

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Ное 28, 2020 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
snm,
Снимките от албума
Цитат:
https://goo.gl/photos/mbchR1wXH1XQtssV8
дават добра информация освен за текущия терен, но и елементи от отсрещния баир, по конкретно частично трасето на римския път от Храбрино в посока Дедово/ при увеличение/. За по-лесно разчитане подредих снимките върху трака от мястото на заснемане/ програма го прави/, изглежда така във KMZ формат:
https://dox.abv.bg/download?id=1c225b4d5e
mislesht,
Палезна информация от 2010 г. към темата. Някой от линковете вече не работят, но като цяло е много добре. Разбирам, че пътеката покрай параклиса е проходна и м/у "горната" и "долна " има връзка с пътека на серпентини. Последните се виждат в някой слоеве в Google Earth, вече със сигурност.
P.S. Дано се пооправят нещата, имаме да обхождаме един обект, не съм забравил Exclamation
Нед Ное 29, 2020 7:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Този съботен следобед, според прогнозата обещаваха времето да е „туристическо“, т.е. нито духа, нито вали. Реших да отскоча до едно може би интересно място и хванах пътя.
След дежурното лутане в Брестовица и среща с местния бит и култура, успях да се измъкна и пътувах по шосето за Бряновщица. На места мъглата прииждаше на други се отдръпваше. В местност Лещенско спрях, метнах раницата и тръгнах да се ориентирам от къде да хвана пътеката. Наблизо овчар със стадо спря кучето. Не станахме на кълбета.
Хванах пътеката на запад с жълта маркировка, макар, че маркировка не видях. По някое време трябваше да се пъхна в гъстата мъгла. За радост гърмежите и кучетата на авджиите се чуваха някъде далече.



Засякох черния път, който слиза към Перущица, разкалян от джипове. Зашляпах надолу по него в калта. Скоро реших, че е време да се отклоня в шубрака, в посока Перущенска река. Изподрах си ръцете повече от очакваното. Разбира се ръкавиците си седяха в раницата. Успях да се измъкна на открито място, което преди бях забелязал на картата.
Склонът ставаше по-стръмен надолу и реката се чуваше, но нищо не се виждаше от мъгла.







Никакви гледки, не видях и скали. Може би има такива на север. Или пък няма изобщо.
Нямаше да науча в този ден. Вероятно мястото е интересно за ясен ден, ще се идва пак. Кучешки лай се чуваше някъде отсреща от към Орли камък, който също не видях. Там смятам да отида специално в някой пролетен ден. Повъртях се, изпих си чая и тръгнах обратно.



Лещенско и таратайката:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Дек 21, 2020 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
На кофти време си случил. Горе на бряновщица има скала с хубава гледка на юг. Но до нея не е никакъв туризъм да се отиде, подобни скали и гледки има на хижа Здравец и на Равнища.
Пон Дек 21, 2020 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Twoo написа:
На кофти време си случил. Горе на бряновщица има скала с хубава гледка на юг. Но до нея не е никакъв туризъм да се отиде, подобни скали и гледки има на хижа Здравец и на Равнища.

Ходил съм преди повече от 10 години. Не я броя.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Дек 22, 2020 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov