ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Край хижа Орфей и село Борино
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Край хижа Орфей и село Борино
Автор Съобщение
mihaela10



Регистриран на: 26 Ное 2009
Мнения: 168
Местожителство: Пловдив

Мнение Край хижа Орфей и село Борино Отговорете с цитат
За почивните дни около Гергьовден, с три приятелки се запътихме за х. Орфей. Идеята беше да се занесем до там с раниците, а в следващите дни да направим походи из района, с който те бяха запознати от преди. За хижата тръгнахме от с. Борино в късния след обяд и се изкачихме над селото:


Пътеката към хижата преваля един баир и се слива с асфалтов път, идващ от разклона Тешел, който върви по малка река и зад един - два завоя зърнахме хижата:


Хижа Орфей е разположена на голяма поляна, край тази рекичка. Хижарите са изключително гостоприемни и мили. Предлагат мляко, кафе и безплатен билков чай и поддържат мястото чисто и уютно.
Първото утро ни посрещна слънчево и окъпано в роса:

Този ден решихме да се разходим до Кемеровия мост. Пътеката е добре маркирана в началото, тъй като е част от международния маршрут Родопите - Рила, но след отклонение в гората, я загубихме. Полутахме се да я търсим и на края хванахме коларски път за Девин:

След известно слизане, стигнахме мост над пенлива река и видяхме табела за местността Кемера. Тръгнахме по реката и по посоката на табелата:

Ето красиви места по реката:

Пътя ни отведе до изоставен рибарник и като продължихме по кратка пътека в ляво, между листите се показа Кемеровия мост:



На връщане, хванахме правилната пътека за хижата, която в по - голямата част върви по поток през гората:

В късния след обяд се разходихме към просторните пасища североизточно от хижата:

Залезът беше драматичен:

На втория ден времето беше облачно и решихме да поемем към разклона Тешел. До там слиза асфалтов път, строен и използван преди години от военните, но явно - отдавна изоставен. На места по пътя са се свлекли огромни скални маси и дървета и някъде е трудно проходимо:

Иначе пътя върви над дълбоко ждрело, минава през резервата "Кастракли" и към края - от него се виждат красиви панорами към Тешел и към причудливите скали и пещери над ждрелото:



На бързо погледнахме от стената на язовир Тешел:

След проливния дъжд през нощта, последното утро на х. Орфей беше мокро, но по пътя ни към Борино слънцето просветна и мъглите полетяха между боровете към небето:

Невероятни бяха панорамите към с. Борино в свежата майска утрин:




Останалите снимки : http://picasaweb.google.bg/mihaela10ster/MayAtRhodopes#
Вто Май 18, 2010 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Голяма красота! ръкопляскания

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Май 18, 2010 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Чудесни снимки! Отговорете с цитат
Браво, Михаела! Снимките много ми харесаха. Някои са направо като от швейцарски туристически реклами! Преди години минах по същия маршрут, но от Тешел по разрушения ловджийски път до хижа "Орфей" и от нея до Девин. За съжаление тогава не сме знаели за Кемеровия мост. А ти, като си тръгнала от Борино, не мина ли покрай друг прочут мост:


Вто Май 18, 2010 11:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
metro



Регистриран на: 13 Яну 2009
Мнения: 109
Местожителство: с.Куртово

Мнение Отговорете с цитат
Супер е таз Родопа планина

_________________
На туриста раницата е тежка ,но главата е лека!!!
Вто Май 18, 2010 11:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mihaela10



Регистриран на: 26 Ное 2009
Мнения: 168
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Чудесни снимки! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Браво, Михаела! Снимките много ми харесаха. Някои са направо като от швейцарски туристически реклами! Преди години минах по същия маршрут, но от Тешел по разрушения ловджийски път до хижа "Орфей" и от нея до Девин. За съжаление тогава не сме знаели за Кемеровия мост. А ти, като си тръгнала от Борино, не мина ли покрай друг прочут мост:



Нищичко не знам за този мост и явно съм го пропуснала! Много е интересен с тези два свода! В Борино ли е? Напишете нещо повече за него!
Вто Май 18, 2010 11:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Понеже у нас всичко става много бавно и мъчително,та си
мисля дано най-накрая му дойде акъла на българина и да
осъзнае какво богатство са тия планини с които го е дарил
твореца и да положи мъничко усилия и добра воля за да бъдат съхранени.


Последната промяна е направена от jordy на Вто Авг 28, 2012 2:24 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Май 19, 2010 7:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много хубави снимки, добре сте се разходили!
Сря Май 19, 2010 8:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mihaela10



Регистриран на: 26 Ное 2009
Мнения: 168
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
jordy написа:

Понеже у нас всичко става много бавно и мъчително,та си
мисля дано най-накрая му дойде акъла на българина и да
осъзнае какво богатство са тия планини с които го е дарил
твореца и да положи мъничко усилия и добра воля за да бъдат съхранени.


Трябва да призная, че съм доста песимистично настроена по този въпрос! За съжаление, българина продължава да губи и да затрива ценностите си, вместо да ги осъзнава! Радвам се, обаче, че срещам много млади хора - истински туристи - по планините и тук в този форум!
Сря Май 19, 2010 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Мостовете край Борино Отговорете с цитат
Михаела, съжалявам, но нищо достатъчно точно не открих в нета и ме хванаха нервите! Cool Пусни търсене на изображения с думите "Борино, римски, мост" и ще излязат няколко снимки като показаната. Но къде точно се намира мостът, остава тайна. На едно от описанията е показан двусводестият мост, а пък се говори за едносводест - очевидно за Кемеровия. Явно докато не отида сам, няма да стигна до истината! Rolling Eyes Ако някой от тукашните приятели го е виждал, да каже къде е.

В района обаче има още една забележителност - т. нар. Дяволски мост, който е естествен. Огромен скален свод над реката. Намира се по екопътеката Буйновска река - Борино (по-точно по това, което е останало от пътеката). Между Тешел и Ягодинската пещера има малко мостче, откъдето тръгва пътеката. На много места тя е разрушена и едва се върви. Аз стигнах до един вир на реката, където се чуваше грохотът на водопада, но беше невъзможно да се продължи по-нататък по реката. Очевидно трябваше да се изкачат скалите и да се заобиколи, но вече нямах време. Заслужава си обаче да се мине по този маршрут: Буйновската река - Борино.
Сря Май 19, 2010 11:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mihaela10



Регистриран на: 26 Ное 2009
Мнения: 168
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Мостовете край Борино Отговорете с цитат
"В района обаче има още една забележителност - т. нар. Дяволски мост, който е естествен. Огромен скален свод над реката. Намира се по екопътеката Буйновска река - Борино (по-точно по това, което е останало от пътеката). Между Тешел и Ягодинската пещера има малко мостче, откъдето тръгва пътеката. На много места тя е разрушена и едва се върви. Аз стигнах до един вир на реката, където се чуваше грохотът на водопада, но беше невъзможно да се продължи по-нататък по реката. Очевидно трябваше да се изкачат скалите и да се заобиколи, но вече нямах време. Заслужава си обаче да се мине по този маршрут: Буйновската река - Борино."

Да, тази забележителност е доста известна! Има и указателни табели за нея в района на Тешел. Гледала съм снимки от екопътеката "Дяволски мост" в галерията на някой от приятелите от този форум, в Пикаса, но сега - не мога да ги намеря! Тъй като, ние бяхме отседнали в х. Орфей, обект на нашите походи бяха забележителностите на север от Борино.
Освен това, моите спътнички не бяха слконни да се натоварват с по - дълги преходи през тези два дни. Сигурна съм, че на юг от Борино, към с. Чала и Буйново, също е много красиво. Ходила съм нататък, но през зимата. Ще посетим тези места някой следващ път!
Чет Май 20, 2010 10:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ще си позволя да се присъединя към темата с няколко снимки:
По пътя за Кемеровия мост - малко след тази чешма има пътека, която се отклонява в дясно; по нея стигнахме до моста. Вероятно и по пътя може да се стигне, но ние избрахме краткия път, за да не караме Нова година някъде по поляните Very Happy.
,
Кемеровия мост, 31.12.2009 г.;
.
На връщане - луна и залез над Борино:
,
.
Следващите снимки са от миналата година, май месец, по пътя между Девин и х. Орфей:
,
,
.
И няколко водопадчета по един от притоците на Девинска река, от началото на този месец:
,
,
.
Оказва се, че в Родопите има мното такива прелестни кътчета и ако човек има желание да ги види и да ги почувства, то много лесно може да го постигне. И още нещо много важно - навсякъде, където сме ходили из Родопите, хората са любезни, добронамерени, винаги готови да помогнат.
Нед Май 23, 2010 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ontheroadwithtv



Регистриран на: 29 Окт 2009
Мнения: 15
Местожителство: гр.Пловдив

Мнение Величествена и неповторима Родопа Отговорете с цитат
"Родопа е майка и жена".
Николай Хайтов



Поздравления за приказната разходка! Razz

_________________
"Колкото повече,толкова повече."

http://ontheroadwithtv.shutterfly.com/
Сря Май 26, 2010 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Този мост е на стотина мерта от пътя (автомобилния) Борино - Доспат.

Чет Май 27, 2010 12:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mihaela10



Регистриран на: 26 Ное 2009
Мнения: 168
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
[quote="lubitel"]По пътя за Кемеровия мост - малко след тази чешма има пътека, която се отклонява в дясно; по нея стигнахме до моста. Вероятно и по пътя може да се стигне, но ние избрахме краткия път, за да не караме Нова година някъде по поляните Very Happy.


Да, и ние хванахме тази пътека в дясно от чешмата, но по нея, скоро маркировката се изгуби и след като не я открихме, решихме да излезем отново на пътя. Той доста ни отклони, но ние имахме време и така видяхме и други красоти!

Благодаря ви, че се включвате в темата със свои снимки и впечатления! Така научихме повече за това прекрасно кътче от Родопа и го видяхме в различни сезони!
Много е казано и написано за Родопа и за топлите души на родопчаните и думите никога не достигат! И аз мисля, че това е най - женствената българска планина. Над нея съм видяла най - красивото звездно небе (край Рожен - може би не е случайно, че там е обсерваторията)! В нея съм имала най - мистичното преживяване - усещането, че съм наблизо до някаква космическа сила, излъчваща безкрайна доброта! И... от нея съм получила заряд, за да нарисувам някои от най - хубавите си картини!
Чет Май 27, 2010 10:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
павликянин



Регистриран на: 17 Юли 2012
Мнения: 1

Мнение Хижа "Орфей" през Девин Отговорете с цитат
Внимание!!!
Не се доверявайте по никакъв начин на местните, ако сте тръгнали от Девин за "Орфей"!!! В петък бяхме в Девин, попитахме десет човека за пътя към хижата, десет човека ни пратиха към пътека, минаваща около завода за бутилиране на вода. Когато стигнахме току на пътеката, се оказа, че това е някаква модерна нова еко-пътека, която не води до хижа "Орфей". Вече бяхме загубили около 2 часа, така че започнахме да разпитваме има ли друг път, до който се стига с кола. Отговориха ни, че имало през село Борино, но това било много далече, на около 60 км!!! При все, че си спомнях, че селото е на десетина километра, а и няма логика да е толкова далече, при положение, че е на час пеша от хижата. На слизане този, който тръгна да вземе колата от паркинга, се запознал с Васко от Борино, който е горски. Васко му е обяснил, че са ни заблудили много и че пътеката започва някъде над сградата на EVN, но пътят е доста и може да замръкнем (бяхме с малки деца и нямаше как да бързаме). Както и да е, върнахме се обратно в Девин и се качихме на хижата през Борино. Самата хижа е стара, но поддържана, а хижарите са душа хора!
Вто Юли 17, 2012 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov