ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Първи стъпки с GPSMAP66s
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Първи стъпки с GPSMAP66s
Автор Съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Първи стъпки с GPSMAP66s Отговорете с цитат
Колеги, малко помощ от по-знаещите. На въпросния апарат качих ОFRM картата без проблем и тръгна, след това по препоръка на колега от Форума свалих BGMountains и следвайки стъпките я качих в апарата. Но не я виждам и не мога да превключа на нея, т.е. виждам само BGMountains картата, но не я виждам на апарата, и обратно на апарата виждам OFRM картата, а на апарата не се вижда. Имате ли идея какво не правя както трябва.
Пон Дек 14, 2020 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Когато на дисплея ти е картата (map) натискаш бутон "menu". После Map Setup (enter) Configure Maps (enter).

Тук трябва да ти се покажат всички инсталирани карти.

Избираш коя карта да се показва като я избираш със стрелките нагоре и надолу, а с enter я правиш ту активна, ту неактивна.
Пон Дек 14, 2020 11:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
След два часа реших проблема най-накрая, тръгнаха и двете карти, утре ще обясня какво направих, че се изморих... благодаря на Ведрин, без неговата помощ нямаше да се справя.
Вто Дек 15, 2020 12:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Да обясня за проблема с качването на BGMountains. Просто в апаратата търябва се качи само файла с разширение img, а не папката в която е файла. Така навигаторът не го разпознава и аз не го виждах в Gonfigure Maps.
Попрочетох за свалянето на трак-ове, в bgmountains.org има доста, свалих някои от тях, като за целта предварително инсталирах приложението BaseCamp. След това импортирах трак-логовете в него, и при визуализацията на някои се получава следното - например на единия трак се вижда началната и крайната точки с имената им, а на друг - само маршрута, без никакъв текст. Правя следното - след като разархивирам папката с дадения трак импортирам всички файлове в BaseCamp, на дaден трак е само един, на друг са два примерно първия съдържа самия маршрут, а втория - имената. Защо се получава така?
Вто Дек 15, 2020 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Първи стъпки с GPSMAP66s Отговорете с цитат
vency911 написа:
... т.е. виждам само BGMountains картата, но не я виждам на апарата, и обратно на апарата виждам OFRM картата, а на апарата не се вижда. Имате ли идея какво не правя както трябва.

Имам идея какво не правиш както трябва – не обясняваш добре. Smile

А сложил ли си допълнителна карта памет в джипиеса? Пробвал ли си да инсталираш карти на нея? Че и там има тънкости...


Относно картите:

Можеш да направиш активни едновременно две (няколко) карти, тоест 2 карти да са видими върху дисплея на джипиеса.
Има карти, които са от 2 файла – във втория файл са хоризонталите с надморските височини – трябва да се ативират и двата.
В този случай (с 2 активни карти) може една от картите да се изобразява на дисплея с предимство, а другата карта да не се вижда.
Обикновено OFRM-картата (която се чудя за какво ще я използваш) не позволява на картата БГМаунтийс да се изобразява върху дисплея.


Относно траковете:

Можеш да дадеш връзка към траковете, които си свалил и разглеждаш, за да видим дали има някакъв проблем.
Или можеш да направиш снимка на екрана (скрийншот) и да я качиш тук, за да видим има ли проблем или няма.

Джипиес тракът по принцип представлява съвкупност от точки с определени характеристики (координати, време...).
Траковете обикновено се записват като файлове с разширение .gpx . В 1 файл могат да бъдат записани повече от 1 трак.
Траковете лесно могат да бъдат обединявани, разделяни и редактирани (с помощта на компютър и компютърни програми).

С джипиес или с компютърна програма (като BaseCamp например) могат да бъдат създавани и записвани точки (viewpoints).

Точките имат задължителни характеристики – име, символ, координати, момент на създаване –
както и незадължителни – надморска височина, адрес, категория, коментар, описание и други...

Точките (viewpoints) също както траковете обикновено се записват като файлове с разширение .gpx .
И също както при джипиес траковете – в 1 файл с разширение .gpx може да има повече от 1 точка (viewpoint).
Може файлът да съдържа само джипиес трак(ове), само точка(и) (viewpoint(s) или едновременно трак(ове) + точка(и) (viewpoint(s).
Също така възможно е всички характеристики на точките да бъдат редактирани впоследствие (в джипиес устройство или на компютър).

Джипиес тракът задължително има име, което се изобразява в програма като BaseCamp или MapSource.
Символът, името и/или коментарът (описанието, забележката) на точка (viewpoint) също се показват в програмата.
Ако няма точки, или пък те нямат описания, или пък в настройките на програмата те са забранени – няма да се покажат.

Вероятно и твоят случай е такъв – в единия файл е записан само трака (затова няма имена и описания на точки), а във втория файл са точките (затова при него се показват имената и описанията на точките).

Повтарям – нищо не пречи в 1 файл да бъдат записани ЕДНОВРЕМЕННО траковете и точките (viewpoints).

Можеш да пробваш следното:

В BaseCamp отвори джипиес трак без точки.
След това отвори точките (или си създай точки чрез програмата).
След това маркирай едновременно джипиес трака и точките (с натиснат бутон Ctrl).
След това запамети маркираното (трака + точките) като 1 файл с разширение .gps – меню File –> Export –> Export Selection.
Отвори новия файл и виж резултата.
Можеш да отвориш отделни точки и тракове и да ги редактираш – пробвай да промениш името им, описанието, височината...
И виж как се изобразяват върху програмата и как на тебе най ти харесва да се изобразяват.

П. П. Аз лично предпочитам програмата MapSourse – по-лесно работя с нея, макар че има по-малко възможности от BaseCamp.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Дек 15, 2020 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Здравей Стефан, благодаря че пишеш по темата, полезно ми е много, имайки предвид, че това ми е първия ръчен навигатор, имам Garmin, но автомобилен и там нещата са различни. Ще се опитам подред да коментирам написаното:

Имам идея какво не правиш както трябва – не обясняваш добре. Smile - абсолютно си прав, може би се дължи на желанието ми по-бързо да разуча апарата, но не става толкова бързо Smile
Micro SD Карта ще си купя тази седмица, разбрах защо е по-добре картите да са на външен носител. Прехвърлянето в нея не е ли по същия начин?

Можеш да направиш активни едновременно две (няколко) карти, тоест 2 карти да са видими върху дисплея на джипиеса. - това и сега го виждам, като оставя активни OFRM-картата и БГ Маунтийнс картата
Има карти, които са от 2 файла – във втория файл са хоризонталите с надморските височини – трябва да се ативират и двата. - OFRM е такава, на два файла е, БГ МАунтийнс го виждам в устройството като един файл
В този случай (с 2 активни карти) може една от картите да се изобразява на дисплея с предимство, а другата карта да не се вижда. - това не знам още как става
Обикновено OFRM-картата (която се чудя за какво ще я използваш) не позволява на картата БГМаунтийс да се изобразява върху дисплея. - по принцип нещо не я харесах и аз, но така и така съм си я платил, чета, за урбанизирани райони е по-добра от БГ Маунтийнс

Можеш да дадеш връзка към траковете, които си свалил и разглеждаш, за да видим дали има някакъв проблем. - за пример давам този трак (Козя стена - Беклемето -https://www.bgmountains.org/bg/gps-tracks/cats/download/49-sredna-stara-planina/452-kozyastena-beklemeto ). Реално се виждат точките, но няма имена.
Или можеш да направиш снимка на екрана (скрийншот) и да я качиш тук, за да видим има ли проблем или няма. - мога, но с този Windows 10 нещо не знам как става - винаги съм казвал, че ниската компютърна грамотност е голям съвременен бич Smile

Джипиес тракът по принцип представлява съвкупност от точки с определени характеристики (координати, време...).
Траковете обикновено се записват като файлове с разширение .gpx . В 1 файл могат да бъдат записани повече от 1 трак.
Траковете лесно могат да бъдат обединявани, разделяни и редактирани (с помощта на компютър и компютърни програми).

С джипиес или с компютърна програма (като BaseCamp например) могат да бъдат създавани и записвани точки (viewpoints). Тук мисля, че го усвоих и нямам въпроси засега. Като кача готовите тракове в апарата ще видим дали ще се ориентирам.

Джипиес тракът задължително има име, което се изобразява в програма като BaseCamp или MapSource.
Символът, името и/или коментарът (описанието, забележката) на точка (viewpoint) също се показват в програмата.
Ако няма точки, или пък те нямат описания, или пък в настройките на програмата те са забранени – няма да се покажат.- Да, така е, виждам го.
Освен това доколкото разбирам, тук - https://kade.si/index.html#map=16/2811591.21/5272088.57/0 също мога да създавам, записвам и импортирам тракове.

В BaseCamp отвори джипиес трак без точки. - мога ли да създам такъв, един виж ще се изобразява като полилиния, а не съвкупност от точки?
След това отвори точките (или си създай точки чрез програмата).
След това маркирай едновременно джипиес трака и точките (с натиснат бутон Ctrl).
След това запамети маркираното (трака + точките) като 1 файл с разширение .gps – меню File –> Export –> Export Selection.
Отвори новия файл и виж резултата.
Можеш да отвориш отделни точки и тракове и да ги редактираш – пробвай да промениш името им, описанието, височината...
И виж как се изобразяват върху програмата и как на тебе най ти харесва да се изобразяват.
Това сега ще опитам как ще стане.

извинявам се за невежеството, което лъха от някои от коментарите ми, но сега се уча Smile
Вто Дек 15, 2020 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vency911 написа:
... желанието ми по-бързо да разуча апарата, но не става толкова бързо Smile

Няма страшно, ще се научиш. То няма какво толкова да се учи.

Моето мнение – няма нужда още от самото начало да качваш чужди тракове в джипиеса и да се мъчиш да се движиш по тях.
По-добре в началото използвай джипиеса просто като карта, докато свикнеш и го разучиш, а пък по-сложните функции – после.

Аз лично много рядко съм зареждал чужди тракове в своя джипиес.
Предпочитам предварително да разуча трака на компютър и после в джипиеса да се ръководя от картата и запомненото, а не от трака.

Има хора, които следват стриктно заредения в джипиеса чужд трак и не смеят да се отклонят от него.
Това според мен не е правилно. Нещо повече – понякога това може да се окаже и изключително опасно.
Това, че някой е минал отнякъде при едни условия, не означава, че и ти можеш да минеш при сегашните условия.
Човек трябва да умее да преценява и да решава. За съжаление джипиесите оказват отрицателно влияние в това отношение.

vency911 написа:
...
Micro SD Карта ще си купя тази седмица, разбрах защо е по-добре картите да са на външен носител. Прехвърлянето в нея не е ли по същия начин?

По същия начин е, само че (доколкото си спомням) трябва външната карта-памет да е форматирана като FAT32, а не като NTFS.
Също така трябва върху картата памет да се създаде папка с име Garmin и в тази папка Garmin да се копира .img файлът на картата.
Някъде прочетох, че е добре в папка Garmin да бъде копиран и файлът GarminDevice.xml, но дали е задължително – не знам, едва ли.

vency911 написа:
...
В този случай (с 2 активни карти) може една от картите да се изобразява на дисплея с предимство, а другата карта да не се вижда. - това не знам още как става

Става автоматично от начина, по който са направени самите карти, не мисля, че може да се настройва ръчно в джипиеса.
Поне в настройките на моя джипиес (GPSMAP 64s) не знам да има такава възможност – ръчно да настройваш прозрачността.
В програмата OruxMaps за операционната система Андроид (за телефон), е възможно да настройваш прозрачността на картите.

vency911 написа:
...
Обикновено OFRM-картата (която се чудя за какво ще я използваш) не позволява на картата БГМаунтийс да се изобразява върху дисплея. - по принцип нещо не я харесах и аз, но така и така съм си я платил, чета, за урбанизирани райони е по-добра от БГ Маунтийнс

За урбанизираните райони има Open Street Map или Гугъл Карти, които мисля, че са по-добри от OFRM картата.

vency911 написа:
... - за пример давам този трак (Козя стена - Беклемето -https://www.bgmountains.org/bg/gps-tracks/cats/download/49-sredna-stara-planina/452-kozyastena-beklemeto ). Реално се виждат точките, но няма имена.

Тракът си е съвсем нормален трак. Името на трака е „Track“ (да не се бърка с името на файла, което е „kozyastena-beklemeto.gpx“).
Името на трака се показва, като се постави показалецът на мишката върху него. Вижда се и в Properties на трака, там може да се промени.

Във файла няма записани точки (viewpoints), затова няма и имена на точките (viewpoints), които да се покажат.

Аз лично предпочитам по-подробните имена. Въпросния трак (ако беше мой) бих го озаглавил нещо от сорта на:

GPS trak- Stara planina- 18.08.2013g.- h.'Kozya stena'1562m-podsich.pateka-pr.Beklemeto1526m(otStefan

vency911 написа:
...
В BaseCamp отвори джипиес трак без точки. - мога ли да създам такъв, един виж ще се изобразява като полилиния, а не съвкупност от точки?

Имал съм предвид да отвориш джипиес трак без точки/viewpoints.
Джипиес трак без точки не мисля, че може да съществува, защото джипиес тракът на практика е САМО съвкупност от точки.
Начупената линия, която свързва точките, е само визуализация, не мисля, че е правилно да се каже, че тракът е съвкупност от линии.

И изобщо много голямо внимание отделяш на траковете още от самото начало, според мен е излишно.

Нещо друго, което е много по-важно:

Добре би било да си създадеш система за наименоване и съхранение на джипиес траковете (свои и чужди).
Например папка, в която да има система от други папки, в които траковете да се разпределят така, че после лесно да бъдат откривани и достъпвани.
Разбира се, трябва да се помисли и за резервни копия...

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Дек 15, 2020 7:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
...
По същия начин е, само че (доколкото си спомням) трябва външната карта-памет да е форматирана като FAT32, а не като NTFS.
Също така трябва върху картата памет да се създаде папка с име Garmin и в тази папка Garmin да се копира .img файлът на картата.
Някъде прочетох, че е добре в папка Garmin да бъде копиран и файлът GarminDevice.xml, но дали е задължително – не знам, едва ли.
...

По спомен на моя Garmin 60csx "инсталирането" на microsd картата беше сложничко. Не беше от типа слагаш и тръгва. Спомням си, че се ползваше гарминска програма, номер на картата ли на приемника ли се въвеждаше, оторизация някаква беше. Ма това преди точно 11 години.
Може с новите машинки да е песен, не знам.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Дек 15, 2020 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
При 16 GB вградена памет купуването на допълнителна SD карта памет е абсолютно излишно.
Вто Дек 15, 2020 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
При 16 GB вградена памет купуването на допълнителна SD карта памет е абсолютно излишно.

Някои от ползите от външна microSD карта памет са:
  • неколкократно по-висока скорост на записване през външно устройство;
  • възможност да бъде лесно подменена при нужда (NAND клетките имат ограничен живот);
  • предостатъчно място за съхраняване на растерни данни (например топографски карти, сателитни снимки и т.н.);
  • възможност за използване на един набор от карти и други данни в различни уреди.

Цената на една 16 или 32 GB-ова microSD карта памет е по-малко от 20 лв.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Дек 15, 2020 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Въпрос на вкус... Аз не бих сложил SD карта, щото предимствата току вуж станали недостатък "When using a card with a larger capacity, if there are too many files and/or large files on the card, the device may draw maps more slowly“.
Вто Дек 15, 2020 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
...
Някои от ползите от външна microSD карта памет са:
  • неколкократно по-висока скорост на записване през външно устройство;
  • възможност да бъде лесно подменена при нужда (NAND клетките имат ограничен живот);
  • предостатъчно място за съхраняване на растерни данни (например топографски карти, сателитни снимки и т.н.);
  • възможност за използване на един набор от карти и други данни в различни уреди.

Цената на една 16 или 32 GB-ова microSD карта памет е по-малко от 20 лв.

Би било отлично, ако в новите джипиеси имат функция за прехвърляне на данни от външната памет върху вътрешната памет и обратно.

Така би било възможно хората по-лесно да обменят в движение (докато са на планина) карти и тракове само с помощта на джипиесите си.

Това сега е възможно с помощта на посредничеството на смарт телефон и файлов мениджър например.

Още една полза от използването на външна карта памет в джипиеса:

  • Ако се инсталира карта, която има вероятност да създаде проблем и да блокира работата на джипиеса – добре е тя да бъде инсталирана върху външната карта памет и ако/когато картата създаде проблем – външната карта памет да се свали от джипиеса. С махането на картата вероятността да се оправи проблемът и джипиесът да заработи отново безпроблемно е много голяма.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Дек 16, 2020 12:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Добро утро, влизам във форума и виждам, че се е заформила дискусия, което само може да ме радва. Общо взето четейки различните мения аз клоня към това да си закупя SD карта, има ли смисъл да сложа максимално допустимата за апарата такава от 32 GB или да се спра на 16 GB. Разликата в цената е малка, а обема е двойно по-голям.
Би било добре някой съфорумец да обясни точно какви са стъпките при слагането на карта и как се прехвърлят качените карти от апарата в нея, бладодаря!
Сря Дек 16, 2020 9:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vency911 написа:
Би било добре някой съфорумец да обясни точно какви са стъпките при слагането на карта и как се прехвърлят качените карти от апарата в нея, бладодаря!

Ако имате четец за такива карти, форматирате я с FAT32, създавате папка Garmin в корена и записвате в тази папка *.img файловете с картите, които ползвате, като същевременно ги отстранявате от вградената памет на уреда. Би могло да пробвате цялата операция само с BGMountains.img. Ако нямате четец -- използвате уреда в тази роля като правите същото.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Дек 16, 2020 3:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
vency911 написа:
Би било добре някой съфорумец да обясни точно какви са стъпките при слагането на карта и как се прехвърлят качените карти от апарата в нея, бладодаря!

Ако имате четец за такива карти, форматирате я с FAT32, създавате папка Garmin в корена и записвате в тази папка *.img файловете с картите, които ползвате, като същевременно ги отстранявате от вградената памет на уреда. Би могло да пробвате цялата операция само с BGMountains.img. Ако нямате четец -- използвате уреда в тази роля като правите същото.

Благодаря Ведрин. Смятам, че с уреда ще ми е по-трудно, ще я форматирам на компютъра. Намерих това в мрежата:

1. Когато Windows File Explorer и управление на дискове работят
Имайте предвид: Управлението на диска ще работи, ако SD картата е 4 GB или по-малко, докато File Explorer е полезен, ако картата с памет е 32 GB или по-малко. След това можете да опитате тези методи.

Нека започнем с File Explorer: можете да го отворите през менюто „Старт“, като изберете подходящия ред. Под реда "Устройства и устройства" изберете желаната SD карта с десния бутон на мишката. Сега щракнете върху Format -> FAT32 -> Ok.

Форматирайте SD картата във FAT32 чрез File Explorer

Сега в Управление на дискове: също в менюто "Старт", едва сега намерете реда за управление на дискове и кликнете върху него. Всички последващи действия не са по-различни от тези в Explorer. Трябва само да изчакате края на Windows 10, форматирайки SD карта във FAT32.


Поздрави!
Сря Дек 16, 2020 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov