ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
малко снимки
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
малко снимки
Автор Съобщение
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Това сериозно застудяване, траещо вече трети ден, със снежни бури по планините, а в по-ниските места малко не достигна да прехвърчи, е в резултат на ето това. Атмосферната циркулация донесе доста вулканична пепел над Бг. А така като гледам климатичните модели пепелта, която отива нагоре след известно време ще се смъкне надолу по периферията на антициклона над Северна Европа и пак да ни засегне с някое застудяване. Ще видим.
На Витоша в понеделник снеговалежите се спуснаха до 1400м н.в., а на Черни връх беше много сурово време (все пак сме втората половина на май месец). На линка по-долу може да усетите атмосферата горе Laughing
http://www.youtube.com/watch?v=oAIdpJAek-Q
Сря Май 19, 2010 4:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Право дума Друм.Исландския пепелярник е виновен за тия аномалии.
А за почивните дни как го дават 22,23,24 май ?
Сря Май 19, 2010 7:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
E, не само пепелта е причината. Тя само благоприятства образуването на повече облаци и удължава облачното време, от което и температурите остават ниски по-дълго време. А основната причина за застудяването е дълбокия атлантически антициклон, който щедро ни доставя студен въздух от северните ширини по източната си периферия. А специално над България този антициклон образува гребен, който се врязва в циклоналното поле. Иначе казано сблъсъкът между двете въздушни маси (антициклонална и циклонална) създава неустойчивост на атмосферата. Това ще бъде особено изразено през почивните дни (22,23,24-ти), когато ще има валежи, вятър, температурите ще останат сравнително ниски - на 2500м минимални около -2, а максимални около +2-3*. А в понеделник се очаква да премине студен фронт от северозапад. И през трите дни има вероятност за гръмотевични бури. Накратко казано, през почивните дни времето в планината ще е лошо.
Дууу, к'ва прогноза му дръпнах. Но да знаеш, че тази прогноза може и да не се сбъдне.Laughing Така изглежда на база на днешните климатични модели. Нещата винаги могат да се променят. Smile
Сря Май 19, 2010 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Да ти кажа на тия им вярвам най-много,до сега не са ме подвеждали.

http://www.gismeteo.ru/
Сря Май 19, 2010 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Ами не знам, нямам наблюдения върху прогнозите от този сайт. Но повечето (да не кажа почти всички) такива машинни прогнози за времето интерпретират климатичните модели. А въпросните модели в почти всяко едно тяхно обновление се различават. Разбира се, поддържат някаква тенденция, но какво точно ще стане след няколко дни никой не може да каже със сигурност. Много пъти баричните карти, които се рисуват по тези модели дават валежи, пък накрая валежи няма или обратното. Така че, най-сигурно е да погледнеш прогнозите за почивните дни в петък (то и тогава пак не е 100% сигурно, ама айде Laughing ). Е, все пак показват с голяма надеждност дали времето ще се развали или не, т.е. тенденцията. Което мисля, че е достатъчно.
Сря Май 19, 2010 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Цецо, объркал си си професията Very Happy
Не си ли се замислял понякога да си пуснеш една молба за ВПН (високопланински нетео-наблюдател) ?
Чет Май 20, 2010 10:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
Ти остави майтапа, наистина съм се замислял. Да работя в планината, пък още повече на връх, ми е отколешна мечта. Но, не знам точно как стоят нещата в тази работна ниша. Едва ли има свободни места. Пък и заплащането е малко ниско, но, хайде да речем, че за мен парите не са основното водещо нещо.
Прочетох ти статията - хареса ми! Smile
Чет Май 20, 2010 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Всички хора, с които говорих, казаха, че има страхотно текучество. Даже Владо отиде по заместване на вр. Ботев - а е пенсионер !
Защо не опиташ ? Отиваш в НИМХ при БАН и питаш - нищо не губиш.

А за статията - супер ! Днес е премиерата на новия (първи) брой на ЕДНО. Веднага щом качат броя on-line, ще пусна линк, да видим другите съфорумци какво ще кажат. Very Happy
Чет Май 20, 2010 4:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Друм



Регистриран на: 24 Яну 2008
Мнения: 203

Мнение Отговорете с цитат
To хубаво има текучество, ама сега работя точно по това, което съм учил и не мога да кажа, че не ми харесва. Така че, метеорологията и климатологията ще са ми просто хоби. И все пак, човек никога не знае...
Иначе статията е много хубава, даже ми се ще да беше малко по-дълга. Smile

И хайде стига сме писали не по темата, че модераторите ще ни се скарат. Laughing
Чет Май 20, 2010 9:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Niksi



Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 562
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
Ша му турим на Цецо една добавка към ника - МетеоДрум...примерно. Smile

Веселке, какво писателствуваш, какви са тия статии, тия списания ?? Я осведоми нас, неведущите Wink

_________________
Планинското притегляне е обратно на земното - нагоре, а не надолу.
Пет Май 21, 2010 12:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov