ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Идеи за лек маршрут в Родопите

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Идеи за лек маршрут в Родопите
Автор Съобщение
hobbit



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 4

Мнение Идеи за лек маршрут в Родопите Отговорете с цитат
Здравейте, през юни или юли мисля да направя някаква много лека обиколка на Родопите. Дайте ми съвет, моля, виждам че тук има много разбирачи! Понеже тогава ще съм в 7 месец, ми трябва щадящ маршрут Wink Затова и се насочих към Родопите, като към по-ниска планина, с много автомобилни пътища. Искам ми се да направим някаква оптимална обиколка по най-интересните места, като за хора, които почти не са били в Родопите - напр. исторически и природни забележителности. Е, хубаво е да има и малко ходене, все пак Very Happy Ходила съм само в Девин и Триград, и най-популярните пещери наоколо, така че тях мога да ги пропусна. Предполагам, че интересни ще са ми тракийските светилища, но тъй като топографията на планината изобщо не ми е позната, не знам как да съставя маршрута. Имам някаква смътна идея да поразгледаме първо по-високия западен дял, и после да отидем до нашето или гръцкото море за ден-два. А, и последно, да има възможност за спане в някакви къщи, че палатките ще ме озорят......Ще се радвам на всякакви идеи! И се извинявам за сложната задача с безброй условия Very Happy
Сря Май 19, 2010 3:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Една идея Отговорете с цитат
Драга Hobbit, поздравявам Ви за ентусиазма и смелостта! Аз не съм голям познавач на Родопите, но мога да дам идея за един маршрут, по който съм минавал. Можете да стигнете до Студенец в Пампорово с автобуса София - Смолян. Оттам почти по равно до хижа "Перелик", където да спите. На следващия ден се отива до чудесното селце Мугла, където също се спи. От Мугла може да се стигне до Чаирите и по-нататък до Триград. Но ако Триград не Ви интересува, може пак от Мугла през великолепния район на изоставената махала Чамла да се слезе в началото на Триградското ждрело и да се продължи по шосето към Тешел. Там се спи. Разходка - по прочутото Буйновско ждрело до Ягодинската пещера. Или направо към хижа "Орфей" по занемарено, но все пак асфалтово пътче. След спане в хижата - слизане в Девин. Пътеката излиза на реката далеч от центъра на града, но близо до топлите минерални басейни, които са чудесен завършек на екскурзията. Преди да се изкъпете, продължете малко по пътчето покрай реката, за да разгледате ждрелото на Девинската река. Заслужава си! По този маршрут никъде няма особени стръмнини.

**********************************
За да не отварям нова тема, да питам тук: някой да е виждал една нова карта на Родопите? Мащабът й е странен - нещо от типа 1:80 000, отпечатана от двете страни на листа, с разрези на терена по някои направления и разни други екстри. Аз я мярнах случайно у едни младежи, които я раглеждаха в градината. Не знаеха къде да я намеря, защото им била изпратена от приятел. Видя ми се добра карта!
Чет Май 20, 2010 12:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Още една идея Отговорете с цитат
Почитаема Hobbit, за Вашето положение ще Ви предложа още една обиколка, която е съвсем лека и по-скоро е "селски туризъм". Имам пред вид Странджа. Понеже споменахте морето, най-напред можете да прекарате няколко дена по най-южното ни Черноморие, където има няколко резервата (Силистар, Велека, край Синеморец, та чак до Резово). Там е и мястото на стара крепост, което до ден днешен се нарича Кастрич. От другата страна на шосето започва Странджа. Можете да отидете първо до Кости, където има чудесен извор Крейнеро, вековни странджански дъбове, най-старият бук в планината и няколко очарователни изворчета - аязмо с изградени параклиси. По пътя Ви ще се окажат село Българи с нестинарите, Граматиково с интересен местен музей и оригинална църква, едно място на поклонници, наречено Индипасха, архитектурният резерват село Бръшлян и няколко природни резервата. Така ще стигнете до Малко Търново, където ще видите огромния некропол с тракийски гробници, а ако дадете заявка в музея, ще разгледате и прочутата тракийска куполна гробница в Мишкова нива (намира се в граничен район). Прекосявайке цяла Странджа, ще стигнете до района на Тополовград и Сакар, където също има гробници и светилища. Ако се интересувате, мога да Ви опиша подробно маршрута, по който съм минавал два пъти. Чудно пътешествие с много гледане и малко ходене! Very Happy
Съб Май 22, 2010 12:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov