ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Голям Кадемлия - от ВЕЦ Тъжа,

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Голям Кадемлия - от ВЕЦ Тъжа,
Автор Съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Голям Кадемлия - от ВЕЦ Тъжа, Отговорете с цитат
Честита Новата 2021г, много здраве, късмет и красиви преходи!

Открихме сезона за 2021г с едно красиво ходене по маршрут:

ВЕЦ Тъжа - местност Светишка поляна - вр. Пауна /подсичане от изток/- Падитът - вр. Пиргос /подсичане от ЮЗ/ - вр. Малък Кадемлия - вр. Голям Кадемлия - Южното ребро - Екопътеката /сев. участък/ - по пътя към х. Русалка - отново през Светишка поляна - ВЕЦ Тъжа.

Получи се около 10 часа ходене, сняг се появи над 1800м, много твърд, не носехме котки, нито пикел, нямаше нужда. Вятър излезе над 1900м, под Пиргос спряхме да се донавлечем и да сложим маските на лицето. Твърдият сняг позволяваше да се подсече Пиргос.
През Малък Кадемлия вече духаше кошмарно, може би около 100км/ч, едва си стояхме на краката, трудно се дишаше.
На премката между Кадемлиите вятърът намаля с една идея , около 20км/ч по-малко примерно.
На Голям Кадемлия заслонът беше позатрупан, не сме правили опит да влизаме вътре, сгушихме се на завет пред съседната сграда, хапнахме и пихме чай за около 15 мин и слязохме по южното ребро.
На около 40 мин пред нас премина друга група, мисля 4-5 човека. В съседство на Зли връх са били мои познати, които са ни видели, видели са и мечка, за която казаха, че ние сме я подплашили и тя тръгнала в тяхна посока.
Горе беше може би минус 5 градуса, но усещането беше за -10-12 със студения южен вятър.
Малко снимки:










И поглед към вр. Ботев:

.
Вто Яну 05, 2021 2:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Впечатляващи снежни форми!
Rolling Eyes
Чет Яну 07, 2021 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Невероятно е! Поздравления за кадрите!

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Чет Яну 07, 2021 2:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Няма по-добър скулптор от Майката Природа Smile

А този мечо що ще ами не спи?

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Чет Яну 07, 2021 3:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
От ВЕЦ до пътя над х.Русалка, в горната си част този участък е МНОГО ОБРАСЪЛ в последните години - бившите поляни са станали на жунгла от тръне. Предупреждавай ентусиастите да внимават. През юни миналата година си играх една вечер по тъмно там и като излязох около полунощ на пътя, спокойно можеше да ме вземат за роля на ендеянец-следотърсач от някой мирикански филм - и окъсан, и одран, и душевно прецакан с разходката...
Чет Яну 07, 2021 3:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
От ВЕЦ до пътя над х.Русалка, в горната си част този участък е МНОГО ОБРАСЪЛ в последните години - бившите поляни са станали на жунгла от тръне. Предупреждавай ентусиастите да внимават. През юни миналата година си играх една вечер по тъмно там и като излязох около полунощ на пътя, спокойно можеше да ме вземат за роля на ендеянец-следотърсач от някой мирикански филм - и окъсан, и одран, и душевно прецакан с разходката...


Последното изречение ме разсмя... да, има го и това нещо. относно темата, към автора - страхотни снимки. Рано ми е на мен за такива още Smile По на нисичкото засега.
Чет Яну 07, 2021 3:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
От ВЕЦ до пътя над х.Русалка, в горната си част този участък е МНОГО ОБРАСЪЛ в последните години - бившите поляни са станали на жунгла от тръне. Предупреждавай ентусиастите да внимават. През юни миналата година си играх една вечер по тъмно там и като излязох около полунощ на пътя, спокойно можеше да ме вземат за роля на ендеянец-следотърсач от някой мирикански филм - и окъсан, и одран, и душевно прецакан с разходката...


Вярно е джунгла. Но има пътека, която не отговаря съвсем точно на тази в бгмаунтийнс, но минават крави, коне и пастири по нея, пообрасла е.
Последният месец два пъти слизам по тъмно по нея и уж я зная но се замотвам в драките от време на време.

Точно преди 10 години тръгнах сериозно из планините, на 7 януари 2011г "изкачих" сам без много ясна представа откъде се минава заснеженото връхче Жълти бряг /Саръяр 1485м/ над селата Енина и Горно Изворово. Бях горд със себе си и реших че след ден няма проблем да изкача Голям Кадемлия, ГОЛЯМА ГРЕШКА И ИЗХВЪРЛЯНЕ. Тогава нямаше карта бгмаунтийнс, нямаше и едромащабни карти на района, бях само се качвал с приятел до Пауна месец преди това, даже не знаех през къде преминава пътеката от с. Тъжа до хижа Русалка, камо ли откъде да премина към върха. И се зачуках яко из масива Триглав, по едно време се озовах в дерето на Бабска река с два обледенени бряга, паднах там досами водата. Ако бях счупил крак едва ли щяха да ме намерят следващите месеци, никой не знаеше, че съм в планината. Някъде под върха почти изнемощял физически и психически чувам женски гласчета да викат "Ойларипи", съответно си бих два шамара, защото бях убеден, че съм изкукуригал от изтощение. Обаче...
Момите се появиха след малко, даже дойдоха при мен, запознахме се и ме предупредиха, че до върха има още около час и че горе е мъгливо и може да се залутам, казаха ми да следвам техните следи в снега. Времето напредваше неистово, не исках да замръкна в непознатата мъглива планина и си бях дал срок, че ако върха не се появи пред мен до16.00ч, ще обръщам надоле и "беж лиске да слизаме". В 15.50ч стана по-равно и след минута от мъглата изплуваха постройките на върха, бях много, много щастлив и още повече скапан от умора. Влязох в заслона и се опитах да сдъвча половин кренвирш с хляб, заседна ми на гърлото и се отказах, само смених мокрите чорапи и тръгнах бързо надолу. По онова време не знаех що е котки, обаче слязох на черния път към х. Русалка около 17,30ч, тъкмо се стъмни сериозно. С нож в едната ръка и с фенерче в другата вървях чинно по пътя чак до село Тъжа, където бях оставил колата. Имах късмет,че оживях тогава, явно лаиците имат по няколко кредита в началото.
Та си обичам Кадемлията.
Пет Яну 08, 2021 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Tito написа:
Няма по-добър скулптор от Майката Природа Smile

А този мечо що ще ами не спи?


Мечка с две мечета, заснели са ги, споделих видеото в фейсбук, тичат, изглеждат уплашени, в ниското е имало ловци , дали те са ги уплашили не знам.

Може би оттук може да се гледа видеото през фейсбук: https://www.facebook.com/kostas.kanidis.9/videos/3514101582030993
Пет Яну 08, 2021 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Имах късмет,че оживях тогава, явно лаиците имат по няколко кредита в началото."
++++++++++
Така е, и аз имам едно търкаляне под Мальовица през 1994. Оттогава внимавам с "кредитите".
Пет Яну 08, 2021 8:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Tito написа:
Няма по-добър скулптор от Майката Природа Smile

А този мечо що ще ами не спи?


Мечка с две мечета, заснели са ги, споделих видеото в фейсбук, тичат, изглеждат уплашени, в ниското е имало ловци , дали те са ги уплашили не знам.

Може би оттук може да се гледа видеото през фейсбук: https://www.facebook.com/kostas.kanidis.9/videos/3514101582030993

Безценни кадри наистина, благодаря!

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Съб Яну 09, 2021 12:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Точно преди 10 години тръгнах сериозно из планините.

И моята първа по-сериозна зимна проява - януари, с палатка и бивак на открито, преминаваше през Кадемлията, беше къде 1996г. Бяхме две деца и излъгахме къде отиваме, инак можеше и до бой да се стигне, ако ръководството научеше... Беше много тегаво заради раниците от по над 20 кила и дълбок сняг. Трасето - Узана, х.Мазалат - бивак в района на хижата, от там - през нощта към Росоватец, изгрев на Малък Кадемлия и слизане на х.Русалка. През нощта, на лунна светлина, на Пеещите скали за пръв и единствен път видех вуци в диво и неуловено състояние...
Съб Яну 09, 2021 12:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov