ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
относно някои неща
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 90, 91, 92 ... 102, 103, 104  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
относно някои неща
Автор Съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров,
според един учебник по фина оптика:
"Под увеличение на зрителната тръба се разбира отношението на тангенсите на зрителните ъгли, под които се вижда далечен предмет, със и без тръбата"
Сря Яну 13, 2021 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение За специалиста наполовина си прав... Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
..........Психолог. ..............

.....първата половина....
Сря Яну 13, 2021 1:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:

според един учебник по фина оптика:
"Под увеличение на зрителната тръба се разбира отношението на тангенсите на зрителните ъгли, под които се вижда далечен предмет, със и без тръбата"


Опитах и не можах да си представя как се мери този параметър. Примерно има камион на 1000 метра. Като се гледа към камиона от една и съща точка, ъгълът между двата му края и с тръба и без тръба ще е все един и същ. Само дето с просто око я видиш камиона, я не.
Сря Яну 13, 2021 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
При зрителната тръба през окуляра наблюдаваме междинен образ, формиран от обектива.
Този образ е умален, но го гледаме съвсем отблизо - 1-2 сантиметра пред окуляра, съответно под друг (по-голям) ъгъл.
Оттук иде друго определение за увеличението на една кеплерова зрителна тръба: това е отношението на фокусните разстояния на обектива и окуляра.
Впрочем, има още един лесен практически начин да се измери увеличението на кеплерова зрителна тръба: отношението на диаметрите на входната и изходната зеница.
Как се прави: гледаме тръбата/бинокъла наопаки, откъм обектива и мерим с линийка диаметъра на светлото петно (входната зеница).
После гледаме тръбата/бинокъла откъм окуляра и пак мерим диаметъра на светлото петно (изходната зеница). Отношението на двата диаметъра е увеличението на тръбата/бинокъла.
Не мога да го изведа, но съм го пробвал и общо взето работи. Даже сега с един руски монокуляр 8х30: входна зеница 24мм, изходна зеница 3мм.
Увеличение 8, точно както си пише.
Сря Яну 13, 2021 6:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Благодаря Отговорете с цитат
Ристо и Калояне, благодаря ви. Хубави съвети ала закъснели.
Кенте и пацко, много мило, но ако бяхте наясно за кви количества алкохол и цигари става на въпрос сякаш различно щяхте да запеете. Smile
Аегагрус, не смятах че са нещо сериозно. Супер си! Много благодаря!!
Благодаря много, twoo. Вероятно става както казваш ама сякаш невинаги.
Мастер цецко е безкомпромисен. Smile
Благодаря на всички!
Сря Яну 13, 2021 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Re: Благодаря Отговорете с цитат
ray написа:
ако бяхте наясно за кви количества алкохол и цигари става на въпрос


Колко лева даваш за цигари и алкохол средно за една седмица? А за храна? Остава ли ти нещо след като си купиш алкохол, цигари и храна?

На база на тези данни би могло да се набележи оптимално решение.
Сря Яну 13, 2021 8:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Лъчо, първо за цигарите, че е по-важно. Пиша ти като страстен пушач, който последните години пушеше по кутия и половина на ден (30 цигари). Макар да не е като някои с по три кутии дневно, но е доста. Пушех навсякъде и по всяко време: на спирката, докато чакам автобуса. После, като сляза. На пистата, докато чакам влека. Горе, като сляза от влека. Преди вечеря, по време на вечеря, преди лягане, преди ставане... Абе пушех, както си трябва. Причината да ги откажа бяха болки в стомаха като при гастрит. Първи ден, втори ден, паля аз цигара да ми минат, а те не минават, даге! Най-накрая си казах: "Стига! Дотук бях с цигарите!" Оттогава изминаха повече от 35 години, ще станат 40, без да съм запалил цигара. Вече мога да давам уроци. И никого няма да убеждавам колко са вредни цигарите! Напротив, ще му обяснявам, че пушенето е едно удоволствие, което много добре познавам, но НЕпушенето е още по-голямо удоволствие. Защото има безброй слаби душици, които нямат сила да се откажат, а АЗ съм успял! И съм удържал! Защото съм силен дух и прочие. Че в туризма да не е по-различно? Да не би тоя, дето драпа по скалите, да го чака плик с пари? Не, чака го изживяването, че е победител над слабата телесна физика, защото притежава духовна и психическа сила. Те така! Имах една малка уловка, макар и измамна: не смятах, че цял живот повече няма да запаля цигара, но ТАЗИ цигара я оставях за някое събитие, което да си заслужава. Нещо наистина изключително! Е, такова не настъпи, макар че преживях истински трагедии, но пък именно те ми даваха сила да устоя. В интерес на истината веднъж, може би след десет години, на един великолепен банкет, ама с всичкие му кулинарни и алкохолни салтанати, в изключително приятна компания, си рекох: "Дали пък не е моментът да си спомня какво е било?" И запалих от приятелите една от най-хубавите цигари, "Кент", спомням си. Уви, дръпнах два пъти и я загасих. Аз наистина бях изпушил своето! Вече не изпитах никакво удоволствие. Отварям скоба: така се случи и с кафето. След като всеки ден пиех по петнайсет еспресо, рязко го спрях. Сега не си и помислям да го пия - отвратително ми е. Та за отказването от цигарите има няколко технически трика, които са твърде успешни. Първо, никакви глупости от типа "свършвам тая кутия и от понеделника... или от първо число... или от Новата година..." Хвърляш кутията на момента и толкоз! Или още по-добре, дръж си я на бюрото до лаптопа, гледай я като победител и бъди горд (чети по-горе)! Ти, Лъчо, и без това си изпуснал Новата години. Второ, трябва да се устои първите ден-два. Убеден съм, че човек, който може да не пуши ЕДИН ден, ако е наистина заклет пушач, то той може да не пуши въобще. Не мога да разбера многобройните пушачи, които пушат на периоди. Откажат се за половин година, па отново пропушат. Че ти ако можеш да не пушиш толкова време, за какво ти е да пропушваш? Има обаче едно трето: с какво се замества никотинът. Защото, да си говорим истината, той е някакво вещество, с което организмът свиква и си го иска. Аз го замествах с ядене, и то ядене не защото съм гладен, а от нерви. Помня, че на ден изяждах по кутия вафли "Морени", а пропих и бира. В резултат за една година напълнях като добро прасе - наддавах по кило на месец. Е, като се усетих, спрях вафлите, но няколко килца останаха. Та и от това трябва да се пази човек.

Е, лекцията ми е това. С вяра в успеха - към нов живот!
Сря Яну 13, 2021 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Нека отговоря на lz1fw, че отворих шише и когато мога на Сотиров...
А бе различно е. Лошото е, че от бая време съм се изхитрил да си закупувам и тютюна и алкохола от частници. Излиза по-евтино, а сякаш и по-качесвено отколкото купешките. Но и те са големи хитреци. Затова има седмици когато се охарчвам яко но и други когато не давам нищо. А че ще направя някъде на евтино една-две ракии или водки - не е голям разход. Големите запивки навън не са редовни, а когато има случай. Иначе лятото естествено глеми количества бира. Накрая верно че не остава никак много. Колкото за останалите разходи. Някога и леко на минус, но някой от съквартирантите ми дава назаем... И излиза че хватката която вероятно имаш напредвид да бъда натикан натясно и да ги намаля заради липса на мангизи успявам да я избегна. Успех който не е за хвалба. Smile
Сря Яну 13, 2021 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Благодаря Отговорете с цитат
Eх, Сотиров! Изключителен човек си! След такъв великолепен коментар може да се каже само едно ОГРОМНО благодаря!
Сря Яну 13, 2021 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ех, Лъчко, Лъчко...
Сотиров право ти е писал - ти трябва да се решиш!
Дай Боже да не стигаш до "таванната терапия", както преди време се изрази една колежка страстна пушачка. Получи тя някакви сериозни усложнения от цигарите и в болницата като гледала по цял ден тавана и дошъл акъла със закъснение.
Аз този порок не можах да го усвоя, макар че правих опити като крехък юноша.
За пиенето има хубав стих от руска песен:
- пить умеренно не хлам Smile
Та може би ще е добро начало по дългия път, в края на който кат сущий Савонарола ще громиш алкашите.
Успех ти желая, искрено и от сърце!
Чет Яну 14, 2021 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
С вашата добронамереност направо ме задължавате да направя нещо... благодаря, алдо. Smile
Чет Яну 14, 2021 12:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Благодаря Отговорете с цитат
ray написа:
Ристо и Калояне, благодаря ви. Хубави съвети ала закъснели...

Не са.
Тази жена е отказала купчина познати и приятели от цигарите. И я познавам от 86-та година - https://www.youtube.com/watch?v=4GHmhq9MOA0

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Яну 14, 2021 12:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Христо, вярвам ти напълно. Ако, надявам се, някога се срещнем ще ти кажа някои неща за себе си. Благодаря!
Чет Яну 14, 2021 12:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чакайте сега, дайте да подредим пороците! Значи, пушенето изобщо го изключваме от ежеднението си! 50 000 години европейците не били пушили, изведнъж пропушили безвъзвратноо! Хайде , бе! Алкохолът е друта тема. Жените - трета- виж там, дай Боже всекуму! На никого няма да препоръчам да спре. Сега говорим за цигарите. Спрете ги, бе!
Чет Яну 14, 2021 1:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Христо, вярвам ти напълно. Ако, надявам се, някога се срещнем ще ти кажа някои неща за себе си. Благодаря!

Минавай на вайп, тогава.
На мене поне ич не ми пречи на оденьето. От 4 години.
И на баща ми взех от месец - свикна.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Яну 14, 2021 6:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 90, 91, 92 ... 102, 103, 104  Следваща
Страница 91 от 104

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov