ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
вр. Джано зимно - съвет

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
вр. Джано зимно - съвет
Автор Съобщение
Ozzi



Регистриран на: 28 Юли 2014
Мнения: 47

Мнение вр. Джано зимно - съвет Отговорете с цитат
Здравейте колеги!
Имам нужда от съвет относно зимното изкачване на вр. Джано. Безопасно ли е по класическият маршрут, който съм показал по-долу, колко време отнема отиване-връщане от х. Безбог (колкото и индивидуално и относително да е това)? Другата седмица времето изглежда ще е хубаво и проучвам варианта за ранно качване с лифт до х. Безбог, преход до вр. Джано и слизане обратно с лифта. Благодаря предварително!


Съб Фев 20, 2021 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Подсичането на хребета Безбог-Полежан по лятната пътека носи съществени рискове зимата.
Можеш да се възползваш за слизане от този ръб надолу до Рибните езера - https://kade.si/#map=17/2617723.9/5119482.8/0 (почва от кота 2602 m).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Фев 20, 2021 7:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Изчакай да се послегне още снега, то там през април, дори през май е "зимно", сиреч има много сняг и е красиво. Около Попово езеро се минава през едни камънаци и там е смотано. Ходихме веднъж края на април и се пресичат стръмни хлъзгави снежни езици, слагахме котки. Лавинната опастност за която говори Дидо е съвсем реална. Носи снегоходки, ние веднъж тръгнахме на 15 градуса от хижа Гоце Делчев, оставихме ги в колата и на края на Попово езеро затъвахме до кръста и се предадохме.

В албума са снимки от ходене около средата на май 2016г:

https://photos.app.goo.gl/hpxRNeXWykrwKCScA

Когато се разтопяват езерата е много красиво:
Кременски езера:

.
Връх Джано:


Това мисля е потока, който се влива в Попово езеро и трябва да се пресече по снежен мост например:


Когато се заобикаля Попово езеро от запад има доста камъни /морени/ с дупки между тях, ако не са набити с твърд сняг може да се пропадне, да се заклещи крак и т.н. Има един участък, в който лятната пътека се издига нагоре около малко хълмче /жълтата линия/, ние минахме отдясно /червената линия/, езерото се вижда долу вляво:


След Попово езеро "класическия" /летен/ маршрут не е за предпочитане, защото пътеката се навира в дерето на захранващия езерото поток /синята линия/. По-добре е веднага след езерото да се пресече потока /понякога той е изцяло под снега/. След това да се следва естественото ребро, източно от потока, там по принцип е дадена немаркирана пътека, но трябва да се избира било и малки наклони, заради лавинната опастност. След това се следва няляво /изток/ друго естествено ребро, което извежда чак горе на реброто между Сиврия и Джано и оттам нагоре /зелената линия/ до върха по реброто:

.
.


Последната промяна е направена от Plamen К на Пон Фев 22, 2021 5:08 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Фев 22, 2021 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ozzi



Регистриран на: 28 Юли 2014
Мнения: 47

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за коментарите. Отказах се от идеята за сега. Явно е твърде рисковано в момента , но ми допадна идеята за пролетна разходка, когато все още ще има достатъчно сняг!
Пон Фев 22, 2021 4:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Допълних коментара горе с две снимки.
Пон Фев 22, 2021 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Сега можеш да минеш напряко през езерото, внимавайки най-вече близко до брега за разтопени пасажи.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 22, 2021 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Сега можеш да минеш напряко през езерото, внимавайки най-вече близко до брега за разтопени пасажи.


И аз мисля,че леда е здрав.Като пресякох езерото април м.г. ,имаше следи от моторни шейни,а те сигурно са по над 200кг.
Чет Фев 25, 2021 11:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Gollum написа:
dido написа:
Сега можеш да минеш напряко през езерото, внимавайки най-вече близко до брега за разтопени пасажи.


И аз мисля,че леда е здрав.Като пресякох езерото април м.г. ,имаше следи от моторни шейни,а те сигурно са по над 200кг.


Натискът / теглото на единица контактна площ (кв. см) при моторните шейни е доста по-малко отколкото при човек.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Фев 25, 2021 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Gollum написа:
dido написа:
Сега можеш да минеш напряко през езерото, внимавайки най-вече близко до брега за разтопени пасажи.


И аз мисля,че леда е здрав.Като пресякох езерото април м.г. ,имаше следи от моторни шейни,а те сигурно са по над 200кг.


Натискът / теглото на единица контактна площ (кв. см) при моторните шейни е доста по-малко отколкото при човек.


Може би,ако човек е на един крак по обувка,но с две снегоходки и щеки,кой знае.

Така или иначе ще го пробваме пак въпросния лед на 12.03.,ако е живот и здраве.
Чет Фев 25, 2021 3:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov