ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дали да рискувам?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Дали да рискувам?
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
RandomUser написа:
...За зимни ще се организирам и екипирам евентуално следващата зима, тази вече почти мина...

Все още предстои половината от зимата във високите ни планини.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Мар 14, 2021 7:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
RandomUser написа:
Мислех, че най-накрая приключихме, ти упорито продължаваш същата песен. За теб не е възможен вариант, в които да се окаже, че не съм "ментичка", "шапкарче" или там другото и така ще бъде до самия край.

Щом си решил да замълчиш, защо трябва да ми го казваш, защо просто не замълчиш?

Ясно е, че с теб никога няма да се разберем. Хайде да се уговорим така: недей повече да пишеш в тази тема или друга, публикувана от мен.


Имаш 6 мнения и вече задаваш тон. По-лошото е че говориш за планина а казваш “този връх не ми е интересен” , такива като теб има много, които гледат на планината като постижения, лични и цел. А там нещата са други. Като го разбереш след време, тогава ще може да си говорим, но е по-вероятно ти да спреш да пишеш тук и мога да се хвана на бас. Обаче с някой друг, понеже ти няма да си тук да го видиш след време Smile
Нед Мар 14, 2021 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RandomUser



Регистриран на: 21 Окт 2020
Мнения: 0

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Имаш 6 мнения и вече задаваш тон.


Ти малоумен ли си или какво? На мен ми се струва, че имаш някакви психични отклонения. Обиди ме, после извърташ, че си се пошегувал. Не искаш да си признаеш грешката, отричаш като партизанин на разпит.

От три страници в темата ми, две са само за твоите глупости. Кой знае каква е мижава планинарската ти кариера, само устата ти знае много.

Защо трябваше така да ме обидиш и да ме злепоставиш пред останалите?
Нед Мар 14, 2021 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
RandomUser написа:
...За зимни ще се организирам и екипирам евентуално следващата зима, тази вече почти мина...

Все още предстои половината от зимата във високите ни планини.


Подкрепям. Днес на Витоша беше перфектно за ходене. От х. Алеко до Черни връх е перфектната загрявка за начинаещи. И все пак наблегни на екипировката. Хубаво е да пробваш няколко варианта докато му хванеш цаката и кога, как да се обличаш. Обувките също за важен момент.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Нед Мар 14, 2021 10:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
RandomUser написа:
kaloyanv написа:
Имаш 6 мнения и вече задаваш тон.


Ти малоумен ли си или какво? На мен ми се струва, че имаш някакви психични отклонения. Обиди ме, после извърташ, че си се пошегувал. Не искаш да си признаеш грешката, отричаш като партизанин на разпит.

От три страници в темата ми, две са само за твоите глупости. Кой знае каква е мижава планинарската ти кариера, само устата ти знае много.

Защо трябваше така да ме обидиш и да ме злепоставиш пред останалите?


Прости ми ти грешен юруде, такъв е денят днес, нека останем по-добри
Нед Мар 14, 2021 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Re: Дали да рискувам? Отговорете с цитат
RandomUser написа:
...имам сравнително ниско ниво на хемоглобин (въпреки, че е в норма) и поради това ще ми стане зле. Почти винаги, когато съм ходил в планината, съм получавал съвсем леко главоболие, което винаги туширам с едно хапче ...

Пробвай да се консултираш и с още някой друг лекар. Да ти разясни например що е то т.нар. "Кръвен допинг" и дали няма да е добре да си го направиш. Инак нурофенът не е никак добро нещо. Главоболът е затова, за да дава индикация, че нещо не ти е наред. Купи си по-добре пулсоксиметър и питай доктор какво да мериш и какви стойности да следиш. Боян Петров например задължително си носеше и мереше всяка сутрин сатурация - това ти дава аванс от поне 24 часа преди да си се тръшнал необратимо. Ако главоболието го тушираш с ибупрофен, нависоко може изведнъж да се простреш, ненадейно, и повече да не станеш. Поразпитай за една друга отрова, у нас не се внася и произвежда, Ацетазоламид, продаван като Диамокс, мисля че в Индия го правеха. С него уж ставало по-добре, ама не съвсем, щот в крайна сметка се обезводняваш и пак го загазваш... Аз съм пил от него, но на височина бях твърде кратко и не усетих някаква кой знае каква файда. Иначе за аклиматизация има едно единствено правило, медицински установено, което важи май почти за всеки/, но пък е абсолютно неприложимо, освен ако не живееш в барокамера. Можеш и на осемхилядник да се качиш от раз.... стига да качваш само 100 метра денивелация в рамките на 1 ден...Също така има и второ нещо в това отношение - прилична дори за осемхилядник аклиматизация се докарва за 23 дена, стоене над 4000метра.
Svetlix, екипировката е важна, но не е най-важното нещо. За мен поне, приоритетни са две неща - първо - постепенност/първо на 3000, после 4 и после 5 и т.н., като следиш всякога какво е ставало/, второ - правилото за резерв /може би затова никога не качих нещо "сериозно", защото ми се е струвало, че може да нямам сили да се върна/ - правилото за резерв е такова, че по всяко време трябва да имаш усещането, че си изхабил само 1/3 от силите си, не половината, не 2/3, а третина. Защо третина, не ми се обясняват експерименти, провеждани повече от 10 години, както и тактика на ходене - ако се задъхваш, намаляваш темпото, но никога не спираш, ако ще, да се пълзи, но да не се спира. Удачен експеримент за всеки който иска да се пробва докъде може да стигне, ако се пробва и нависоко, са иначе елементарните технически /ако знаеш къде да заобиколиш, от целия тур катериш само 2-3 метра/, маршрути Централен ръб и ПСС на Джендема - имат едновременно голяма денивелация и сериозна линейна дължина/. Задачата е екипиран с нормалния инвентар за една стена като Джендема, да тръгнеш сутринта от паркинга, да стигнеш до Ботев и да успееш да се добереш пак поне до х.Плевен. В миналото за мнозина това е било почти немислимо без преспиване на върха или заслон Ботев. Има и обратните примери. Един, ще го нарека условно "покорител на осемхилядник", доста отдавна, е успявал да прави по два тура един след друг...
Пон Мар 15, 2021 10:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Re: Дали да рискувам? Отговорете с цитат
vladofff написа:

Svetlix, екипировката е важна, но не е най-важното нещо.


Абсолютно! Всички знаем поне поне 1 пример, в който човек с екипировка за хиляди левове не знае какво да прави в даден момент.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пон Мар 15, 2021 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
RandomUser написа:
kaloyanv написа:
Не съм, даже мислех да ти пиша някои полезни неща ... Ама ти сега го удари през просото Smile Стига сега с тези тежки думи, че ще трябва да си правиш друг потребител, един път като тръгне кервана .. ходи го спирай. Пийни една ракия, времето е хубаво днес за тази работа, няма за къде да бързаш, в планините сега не е много приятно .. и така .



ВИДЯХ ВЕЧЕ КАКВО ЩЕШЕ ДА НАПИШЕШ, НЕ МИ ТРЯБВАТ ТВОИТЕ ЦЕННИ ПОЗНАНИЯ ЗАНЕСИ СИ ГИ НА ОНЯ СВЯТ

ПОВЕЧЕ НЯМА И ДА ПИША В ТОЗИ ФОРУМ КАТО ЗНАМ ЧЕ ТИ ЩЕ ДОЙДЕШ ДА СПАМИШ В ТЕМИТЕ МИ

ВЪРВИ ПО ДЯВОЛИТЕ


Обещавам повече да не пиша нищо под твоите теми, направих грешка, признах си, не веднага но си имах моите съображения. . Плюс това тук другите хора не са като мен, такава планинарска общност няма къде да намериш на друго място.
Вто Мар 16, 2021 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Случайни човече, не ходи на Арарат.
Ако и там се паникьосаш и изпаднеш в истерия няма да е добре за тебе самия.
Вто Мар 16, 2021 8:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Случайни човече, не ходи на Арарат.
Ако и там се паникьосаш и изпаднеш в истерия няма да е добре за тебе самия.

Като видях какви ги е натворил, дето сега се мъдрят в кошчето, започвам да си мисля, че височинната болест хваща и на ниското. И тъкмо си мислех да кажа едно нещо, и гледам, че си ме изпреварил, затова няма да те преповтарям. Съвсем си прав.
Вто Мар 16, 2021 8:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
От моя страна се извинявам за така причинената дискусия, ще гледам да съм по внимателен.
Вто Мар 16, 2021 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Страница 4 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov