ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Новите GPS сигнали за граждански нужди
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Новите GPS сигнали за граждански нужди
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Любомир Илиев написа:
dido написа:
Тези телефони не ползват ли стандартната GPS-система?

Съвсем безобиден и лек намек ...
Преди около 5 г американците намалиха силата на сигнала за нашите земи.
От 2010 г ползвам автомобилен GPS Mio, който се залепва за челното стъкло. Приемникът приема сигнал само от американската спътникова система GPS. В началото много бързо намираше сателити и съответно текущото местоположение. Преди 4-5 години (малко преди Тръмп да стане президент) усетих, че Mio-то намира двойно по-малко сателити и понякога чакам 5 мин да покаже къде съм. Същото беше с други автомобилни приемници като TomTom. Точно оттогава производителите на смартфони започнаха да добавят руската спътникова система ГЛОНАСС и усетих значително подобрение в позиционирането при смартфоните. Явно Путин взема по-малка такса от всеки произведен смартфон, отколкото взема Тръмп.
По-горе попитах за европейската спътникова система Galileo. Надеждата ми е в по-добро позициониране в планина благодарение на Galileo. Не бях обърнал внимание, че няколко флагмана имат dual-band на спътниковите сигнали, но @Кир Спитама точно навреме ми подсказа.


Доста конспиративно звучи това и е напълно възможно да е базирано на погрешни наблюдения.

Ползвам GPS от около 2000-та насам съвсем редовно и нямам наблюдения машинките ми (Garmin) да са имали някакви затруднения при намирането на позиция. Това разбира се извън добре известните случаи на краткотрайно пропадане на системата.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 01, 2021 3:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Американската армия използва специализирани уреди на Garmin и съвсем сериозно подозирам, че Garmin ползват спътникови сигнали, които масовите автомобилни навигации не познават. Като влязохме в НАТО, на нашите остарели изтребители МиГ-29 сложиха портативни гармински навигационни уреди.
Преди 5-10 години на десетина портативни автомобилни навигации с WinCE сложих софтуер iGO 8 и iGO Primo 2.4 с карта NAVTEQ, която от последното тримесецие на 2013 г бе преименувана на HERE. Тези навигации приемаха сигнали само от американската спътникова система GPS. Преди около 5 години моето тайландско устройство Mio започна много бавно да намира спътниците и много лесно да ги губи. Същото се случваше с други подобни устройства. Точно тогава закриха форума покетбългария и докато се организираме в новия форум (ipmart) се зачетох в най-големия форум за навигация (GPSunderground, който също бе закрит). С други думи казано - помощ от никъде. Помислих си, че американците са започнали да подменят сателитите и затова сложих устройството на покрива на блока и го оставих включено за около 30-35 часа, за да запише минаващите сателити над нас. Това доста подобри работата на устройството, но в кола по път с надвиснали клони на дървета отново слушах "Изгубен GPS сигнал". Толкова много се дразнех от тази фраза, че в sys.txt файла добавих
[sound.announcer]
gps_signal_lost=0
с цел повече да не чувам досадното "Изгубен GPS сигнал".
Не съм сменял челното стъкло на колата, за да се влоши приемането. Новите челни стъкла омекотяват парещото Слънце и за сметка на това влошават приемането на сигнала от сателитите.
Няколко пъти свалих навигацията от челното стъкло и я слагах върху страничното огледало, за да подобря приемането и ... пак същото.
След няколко месеца в новия форум разбрах, че почти всички със стари устройства се оплакват.
Интересното беше, че с фабричната навигация на Мерцедес нямах никакъв подобен проблем. Още щом изляза от подземния гараж и на екрана веднага виждам своето местоположение на улицата без значение, че последно съм ползвал навигацията преди доста време и съм я загасил на друго място. Значи който си плаща, има силен сигнал.
След година приемането на сигнала се подобри, но не е това, което беше 2010-2015 година.
Надявам се да съм разсеял конспиративните съмнения.
Пон Фев 01, 2021 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
GARMIN ползват GPS приемници на SiRF Tech, MTK и STMicro (Cartesio).
Първата тогава (SiRFstar) беше щатска, MTK са чайници (тайванци), картезиото е френско-италианско.

Силно подозирам, че проблемите с телефоните ти идат от вградените им антени. Те са значително по-лоши от антените на един гармински GPS без значение каква е системата. Антената пък влияе колко добре различим сигнал от околните шумове приемаш. По-добра антена, по-малко грешки, по-бързо приемане на потока данни от всеки сателит, краен резултат - по-малко време за установяване на позиция.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Фев 01, 2021 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Любомир Илиев написа:
NAVTEQ, която от последното тримесецие на 2013 г бе преименувана на HERE.


М да точно тогава работех за NAVTEQ. Преди да станем HERE пропускаш, че бяхме NOKIA. Общо взето тогава нещата тръгнаха надолу. От 8 постоянни в офиса и 4-5 временно наети сега са трима в офиса. Гърците ни взеха Албания и Македония. Ама хубави времена бяха. Факт че си направихме картата и Бойко се подпря с лентичките на новите магистрали, сега за ъпдейт не е нужно толкова голям ресурс, то и на кърпенето на дупки и чистене на скална маса няма какво да му се отрази в картата Wink

Та думата ми е, че NAVTEQ държаха на името си и покритието им да е максимално, основно с големи партньори - автомобилни заводски джипиеси. Ясно им е че тук няма кой да даде пари за оригинала карта и да имат печалба. БГ им беше според мен за престиж и допълване. Хубавото е, че се ползваше основно теренния метод, което допринася за най точна карта. Съответно качеството и на изготвянето и предлагането на услугата се променя, когато нейното предлагане се приоритизира към друг вид потребители (смартфони на частни лица, а не автомобилни гиганти).

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Фев 02, 2021 12:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Вчера направих тест с едновременно отваряне на Oruxmaps на два телефона.
Samsung Galaxy J3 на ГЛОНАСС
Xiaomi Redmi 9T на ГЛОНАСС и GALILEO
Над пътеката има много редки оголени клонове на ниски широколистни дървета.
Xiaomi-то малко по-бързо намери текущото местоположение. Предполагам, че това по-скоро се дължи на по-бързия процесор, отколкото на приемането на сигналите на европейската спътникова система GALILEO. Ориентировъчно Xiaomi-то показа текущото местоположение на 45-тата секунда, а Samsung-ът на 65-тата секунда. Може би единият телефон има по-добра антена от другия.
Нед Мар 28, 2021 7:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Николай_K



Регистриран на: 03 Фев 2021
Мнения: 129

Мнение Отговорете с цитат
Не е заради по-бързия процесор, а заради поддръжката и на GALILEO и BEIDOU (Китайската). Поне при Redmi 8A е така.
Пон Мар 29, 2021 11:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov