ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпроси за екскурзионно

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Въпроси за екскурзионно
Автор Съобщение
maratonec



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 74
Местожителство: Австралия

Мнение Въпроси за екскурзионно Отговорете с цитат
Здравейте,

Това лято съм планувал едноседмично ходене из Стара Планина и Рила със сина и дъщерята и имам няколко въпроса относно хижите където смятаме да преспим.

Маршрута ни в Стара Планина е: х. Плевен - з. Ботев - х.Рай (през в. Ботев) - Калофер:
1) Заслон Ботев предполагам може да се ползва като хижа (т.е. да се отиде с ясната цел да се спи, без да си закъсал)? Предлага ли се храна? Трябва ли резервация?
2) х. Рай предлага ли храна?
3) Колко дена предварително трябва да се обадим за да резервираме места на х. Плевен и х. Рай - 1 месец, 1 седмица?
4) Видях на картата че има няколко пътеки за качване до х. Плевен - едната тръгва от лифта (те са две - лятна и зимна), втората - от х. Видима и трета - от средата на асфалта между Видима и лифта. Последните 2 пътеки поддържани и маркирани ли са? За колко време се стига до хижата по тях (едночасов преход под лифта не ме привлича особенно...)?
5) До лифта за х. Плевен има ли някакъв обществен транспорт?
6) Чувал съм че има пътека от х. Рай която слиза на Калоферския манастир. От къде се хваща, колко е дълъг прехода, през Джандема ли минава?
7) Има ли някакъв транспорт от Паниците или Калоферски манастир до Калофер? Ако не - може ли да си викнем такси - някой да знае телефони?

За Рила не искам да отварям нова тема, за това ще пиша директно тук (извинявам се че не спазвам етикета...). Маршрута ни е: Боровец – з. Еверест – х. Заврачица (през в. Мусала) – Боровец.
1) Предполагам резервации на з. Еверест и х. Заврачица не трябват? Предлага ли се храна на тези две места?
2) Работи ли лифта на Боровец? Надявам се да можем да го ползваме на отиване за х. Мусала (петък) и на връщане като слизаме от Заврачица към Боровец (неделя).

Извинявам се за многото въпроси – предполагам че ако се обадя в хижите ще ми отговорят на повечето, но не съм в България в момента и реших първо да питам във вашия форум преди да звъня по телефоните...

Благодаря!
Вто Юни 08, 2010 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
За з. Еверест е почти задължително да си запазите места, мъничък е и почти винаги пълен, особено почивните дни. Храна мисля, че имаше там, но нека някой друг потвърди Rolling Eyes

х. Рай и тя е все пълна през почивните дни. з. Ботев си е съвсем като хижичка. Щом ще спите по хижите (и в Балкана, и в Рила), най-добре се обадете предварително, хем да "заплюете" места, хем хижарите да знаят маршрута ви.

Кога ще ходите? Аз в края на месеца ще съм към Рай и Ботев.
Вто Юни 08, 2010 11:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
за Стара Планина:

1) ДА- перфектни условия
2) ДА (и бира)
3) хубаво е да имаш за х.Рай, х.Плевен спокойно може да я пропуснеш, сигурен съм, че с 2 деца никъде няма да те върнат Shocked
4) "лифта" не е лифт, а въжена линия за изнасяне на провизии до хижата. тук може да дръпнеш най-добрата карта за Ст. Планина, мисля, че ще ти е от полза
5) НЕ
6) отклонява се от стандартната за слизане към Паниците, близо до една чешма и овчарник. най-добре разпитай на хижа Рай за да те опътят
7)има хора от Калофер, който извършват такива услуги, нямам актуални телефони за съжаление

Не знам колко са големи децата, но ако имат 1/7 от твоята подготовка Rolling Eyes Razz , маршрута ще го вземете за 2 дена с едно преспиване на х.Рай.

ден1 -тръгвате от паркинга под х.Плевен, докъдето има асвалтов път. Спане на заслон Ботев.
ден2 заслон Ботев- Ботев-Рай
ден3 Рай- Паниците(Калоферски манастир)

поздрави Croc BG Croc
Вто Юни 08, 2010 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
svetli_yo



Регистриран на: 28 Яну 2010
Мнения: 63

Мнение Отговорете с цитат
Отговарям на въпроси 2 и 7:

2. На хижа Рай има храна да - обикновено супи, боб и т.н, има лафка с вафли, шоколад и т.н, дори и биричка Very Happy
7. Транспорт от Паниците или Калоферския манастир няма. На Паниците има разлепени номера на таксита. Хижаря на х.Рай също може да Ви каже телефони.

Успех от мен!
Вто Юни 08, 2010 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
maratonec



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 74
Местожителство: Австралия

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за информацията!

Gamina, екскурзионното сме го планували за втората половина на юли.

kibik, благодаря за карата (имали други такива за останалите части на Средна Стара Планина?)! Та на нея има пътеки от кв. Видима (6.5км + 1ч) и от х. Видима (2.5ч). Въпроса ми беше дали някой знае състоянието на тези пътеки и дали въобще ги има. За х. Плевен съм чувал противоречиви мнения (аз лично винаги съм я минавал на транзит), но не ми се иска да бързаме и за това реших да спим там. А и гледките от там, и на следващия ден по лятната пътека към Джандема са впечатляващи.

Със здраве!
Чет Юни 10, 2010 6:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
_dmp_



Регистриран на: 28 Яну 2009
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Пътеката, която тръгва от кв.Видима (6.5км + 1ч), минава през Козарката. Маркирана е и излиза в дерето под овчарника на х. Плевен.
Чет Юни 10, 2010 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov