ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Рила: Ястребец-Маркуджици-Алеко-Безименен-Мусала 06.02.21г.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Рила: Ястребец-Маркуджици-Алеко-Безименен-Мусала 06.02.21г.
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Николай_K написа:
Стефане, дали влиза или не влиза ще кажат хората от Парка. Ще ги питам, когато се срещнем и ще ти пиша. Във всеки случай, всяко ходене по немаркирани пътеки буди подозрение. Мен са ме проверявали, въпреки официалното разрешение и съпровождащ ме техен човек.

Лоша идея е да се поставя такава осигуровка. Щом научат ще тръгне куцо, кьораво и сакато. Случая Скатов не ви ли стига.

Да попиташ хората от парка и да публикуваш тук техния отговор би било много полезно. Благодаря!

П.П. Дали пътеката влиза в границите на резервата не определят хората от парка, а нормативните актове.
П.П.П. Едва ли „куцо, кьораво и сакато“ ще тръгне по тази пътека. За пример – осигуровките на Vaskoo. А има и други хора от форума, които са поставяли осигуровки на подобни места, пък досега не съм чул за инциденти там. Smile
Сря Фев 17, 2021 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
...А има и други хора от форума, които са поставяли осигуровки на подобни места, пък досега не съм чул за инциденти там. Smile

Абе и аз имам обичай да осигурявам определени участъци... Въпреки това го намирам за нередно. Да кажем, за нас един метален парапет не е нарушение на правила, етика и т.н. Но за една мутра пък, да си сменя маслото на шейната на леда върху Влахини езера, също не е "нарушение". С логиката на Стефан, че всичко е произлязло от природата, явно беше голяма красота бившето сметище край х.Мальовица - що стъклени бутилки бяха нахвърляни там, също така дали е нормално да пиеш бира и да си хвърлиш бутилката от някой връх?
Въпросът ми към Стефан е кой определя до каква граница носенето и поставянето на всякакви "човешки следи" се счита за нормално и от къде нататък е изродщина? Оставяме настрана юридическите аспекти, тъй като те доказано не се спазват от никого, а стражата я хване, я не хване някого. Приемаме, че ги няма и изобщо не ни интересуват. Извън тях, от морална /и извънюридическа/ гледна точка докъде е редно да "пипаме" и откъде нататък - не? Ще сложим парапет, ОК. Но ще ревне някой, че в тъмното не го виждал, ще поиска мигаща червена лампа. Друг пък, бил кьорав, иска сирена, трети му треперят краката - иска ескаватор...Хипотетично...на кого да се угоди и кои да останат "неудовлетворени" според вас?
Чет Фев 18, 2021 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1218
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
От екологична гледна точка, желязната халка и верига са направени от желязо, а то – от желязна руда.
Желязната руда се среща в планината, така че разпадайки се, желязото от халката и веригата се връща пак в планината.
Като съм почиствал национални паркове с екологично сдружение „За Земята“, материали като керамика и стъкло например
можеше да ги оставяме в планината, защото се срещат в естествено състояние в планината – като глина, планински кристал...


Стефко, ти сериозно ли??? Тия заЗемляни са изхакани, теб те имах за по-Земен Човек. Защо оставяш стъклото? Не те ли дразни чисто визуално? Да, било се срещало в планината като кристал... бля бля, ама след обработката от човека, не е същото, важи за всички строителни материали и пластмаси, които с години ще се виждат, освен че цапат.

Или казваш, "можеше да оставим", а ти не си?

Откачам като гледам по хоризонталната пътека на Витоша 100 между Владая и Кладница дами и господа на достолепна възраст, да хапват лукчета и нон стоп да изпускат опаковките. А за корите от мандарини и обелки от банани... били са щели да се разградят. Начи целия плод можа да качиш горе, "опаковката" да свалиш - не! Ма като се разгражда, барем да е под някой камък, а не бъш на пътеката!!!
Аналогично за кенчета и стъклени бутилки от бира и безалкохолни. Щото нали и метала е от желязна руда...
Оххх а кърпичките сухи и мокри как ме влудяват, мечтая си за времето, когато ги нямаше Smile Те са най трудни за събиране, че като ги набие дъжда, ама им хванах цаката - купих си една дълга щипка метална с пружина, и мога да не се навеждам. По-лесно е като сме с дребния в раницата на корема.
В обобщение - ако ще чистим, да е всичко - само камъни и листа да остават дето се вика.
В заключение - виждал съм в Пирин едни табели, на които пишеше по спомен: "Не взимай от планината нищо освен снимки, не оставяй в нея нищо, освен стъпки".
Ей такива неща...

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Чет Фев 18, 2021 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
... С логиката на Стефан, че всичко е произлязло от природата, явно беше голяма красота бившето сметище край х.Мальовица - що стъклени бутилки бяха нахвърляни там, също така дали е нормално да пиеш бира и да си хвърлиш бутилката от някой връх?
Въпросът ми към Стефан е кой определя до каква граница носенето и поставянето на всякакви "човешки следи" се счита за нормално и от къде нататък е изродщина? Оставяме настрана юридическите аспекти, тъй като те доказано не се спазват от никого, а стражата я хване, я не хване някого. Приемаме, че ги няма и изобщо не ни интересуват. Извън тях, от морална /и извънюридическа/ гледна точка докъде е редно да "пипаме" и откъде нататък - не? Ще сложим парапет, ОК. Но ще ревне някой, че в тъмното не го виждал, ще поиска мигаща червена лампа. Друг пък, бил кьорав, иска сирена, трети му треперят краката - иска ескаватор...Хипотетично...на кого да се угоди и кои да останат "неудовлетворени" според вас?

Първо – „с логиката на Стефан“ – не е моя логика и от тази логика не произтича следващото твърдение, заблуждаваш хората.
Второ – ако оставим настрана юридическата гледна точка, а вземем предвид моралната и етичната гледна точка:

Всичко зависи от морала и етиката на хората. Smile

За когото природата е по-важна – ще предпочете да не се поставя осигуровка и може би да няма пътека през връх Алеко.
За когото хората са по-важни – ще предпочете да се подсигури човешкият живот на разумна цена (финансова и екологична).

Packo packov, не знам защо, но и аз като видя изхвърлена обвивка от лукче и откачам!
Другият боклук не ми прави такова впечатление, но обвивката от лукче сякаш ми бърка директно в мозъка!
Иначе много често хора са ми се смели, защото в планината съм си събирал костилките от маслини, за да ги изхвърля после в града...

Относно организация „За Земята“:

Животът е пъстър и непредвидим – среща те с най-различни хора и същества. Smile
Вярно е, че има много вегетарианци и вегани в „За Земята“. Smile Но идеите на организацията заслужават внимание. Smile

На чистенията в националните паркове със „За Земята“ храната се готвеше общо за всички в големи казани и съдове.
Храната беше предимно вегетарианска. Там за първи път ядох гречка, елда, киноа, чия и други подобни. Не бяха лоши, тоест ядяха се.
Няма да забравя как след чистенето при хижа „Скакавица“ вечерта напалихме огън и всички насядаха около него за приказки и песни.
Като стана жаравата, няколкото месоядци извадихме скарата и опекохме наденички пред изумените погледи на вегетарианци и вегани!
Малко нахално беше пред всички тях да си печем наденички, дори ме хвана срам, ама то не може само с боб и елда да се работи! Smile
Трябва да отбележа, че вегетарианци и вегани не ни укориха и не се опитаха да ни наложат техния начин на хранене.

Главната цел на тези почиствания, организирани от „За Земята“, не беше да се почистят всички боклуци (това бе невъзможно),
а да се възпита у хората „екологично мислене“, да пазят планетата и да ги е грижа за бъдещето на хора, животни, растения, планини...

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Фев 18, 2021 3:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1218
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Както аз обичам да казвам:
НЕ ТРЯБВА ЕДИНИЦИ ДА ЧИСТЯТ, А МАСАТА ДА НЕ ЦАПА!!!

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Чет Фев 18, 2021 4:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Стъклото пък какво общо има с планинския кристал?
Не се среща в естествено състояние в планината.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Фев 18, 2021 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Стъклото пък какво общо има с планинския кристал?
Не се среща в естествено състояние в планината.


Ти остави това, ами и реже лесно! Имам 45-годишен белег от вътрешната страна на китката, от обърнато гърло на счупена бутилка(от Стара планина). По някаква случайност нямах засегнат нерв, сухожилие или твърде голям кръвоносен съд. Само си спомням, че баба ми(лека и пръст) вдигна кръвното в миг, при гледката на стърчащо от ръката ми гърло.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Фев 18, 2021 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Packo packov, прав си, ама как да накараме днешното консуматорско общество да не купува и да не цапа? Think

Dido, общото между стъклото и планинския кристал – може би силициевият диоксид SiO2, от който са изградени и двете?
Не съм специалист по стъклото, навремето имаше една книжка „Тайните на стъклото“, в която си спомням, че пишеше, че има вулканично стъкло, което се образува при изригването на вулканите.

Mislesht, ако видиш стъклена бутилка да се търкаля на пътя или на пътеката – разбира се, че ще я прибереш, не ѝ е мястото там.
Ако разровиш старото сметище до хижа „Скакавица“ и намериш стъкла, възниква въпросът дали тези стъкла да се транспортират до сметището в града, или да се оставят в старото сметище до хижа „Скакавица“, където ще бъдат покрити под дебел слой пръст при рекултивацията на сметището.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Фев 18, 2021 7:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Dido, общото между стъклото и планинския кристал – може би силициевият диоксид SiO2, от който са изградени и двете?
Не съм специалист по стъклото, навремето имаше една книжка „Тайните на стъклото“, в която си спомням, че пишеше, че има вулканично стъкло, което се образува при изригването на вулканите.


Стъклото е SiO2 аморфна форма, не в кристална като планинския кристал.
Обсидиан има, но той не е чист SiO2 и никак не е често срещан в нашите високи планини.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Фев 18, 2021 8:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
Николай_K написа:
Стефане, дали влиза или не влиза ще кажат хората от Парка. Ще ги питам, когато се срещнем и ще ти пиша. Във всеки случай, всяко ходене по немаркирани пътеки буди подозрение. Мен са ме проверявали, въпреки официалното разрешение и съпровождащ ме техен човек.
...

В тази връзка, ако оставим настрана технически по-трудния маршрут през Алеко, то например до Дено и Иречек (през Сфинкса) също няма официална маркировка доколкото си спомням. Значи ли това, че не можем да ходим на тези върхове?
Вто Апр 13, 2021 10:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Значи ли това, че не можем да ходим на тези върхове?

Точно това значи. Виж режимите, установени в Закона за защитените територии и делегациите към съответните планове за управление. От тях подробно ще научиш кое може и кое не.
Затова от години казвам, радвайте се, че все още живеем в такава разпасана държава. В Татрите например, извън разрешеното, е почти немислимо да правиш каквото да е. В други планини пък е наказуемо още и пикането и срането извън зачисления ти бидон... Е, затова пък визираните планини може би още дълго ще изглеждат както преди столетия, а нашите не съвсем...
Вто Апр 13, 2021 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:

...
Затова от години казвам, радвайте се, че все още живеем в такава разпасана държава. ...


Радваме се, наслаждаваме се и се надявам да продължава все така, макар голяма част от хората де имат нездравословни уклони към западни, източни, северни и южни наму порядки Smile
То ако има ред, той ще засегне такива като нас, не масовия турист.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Апр 13, 2021 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 287

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
didkopitko написа:
Значи ли това, че не можем да ходим на тези върхове?

Точно това значи. Виж режимите, установени в Закона за защитените територии и делегациите към съответните планове за управление. От тях подробно ще научиш кое може и кое не.
Затова от години казвам, радвайте се, че все още живеем в такава разпасана държава. В Татрите например, извън разрешеното, е почти немислимо да правиш каквото да е. В други планини пък е наказуемо още и пикането и срането извън зачисления ти бидон... Е, затова пък визираните планини може би още дълго ще изглеждат както преди столетия, а нашите не съвсем...

Е, добре де, с какво ходенето на камънака на Иречек е по-вредно за биоразнообразието от ходенето на Мусала, например? И защо не се маркира пътеката, че да е "законно"?
Вто Апр 13, 2021 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Кога ще приемат нов план за управление на национален парк „Рила“? Think

Сфинкса, Дено и Иречек се намират в резерват „Централен Рилски резерват“, а не в зоната за ограничено човешко въздействие:

http://46.165.252.159/layers/geonode:ZONE_FunctionalZone_pgn

Какви са нормите в резервата може да се прочете в плана за управление на НП „Рила“:

https://rilanationalpark.bg/assets/userfiles/Rila%20NP-bg.pdf#%5B%7B%22num%22%3A839%2C%22gen%22%3A0%7D%2C%7B%22name%22%3A%22FitH%22%7D%2C648%5D

В плана за управление е записано още:

https://rilanationalpark.bg/assets/userfiles/Rila%20NP-bg.pdf#%5B%7B%22num%22%3A781%2C%22gen%22%3A0%7D%2C%7B%22name%22%3A%22FitH%22%7D%2C795%5D

3.2 Управление на туризма

Дългосрочна цел 3.2.1. Да се създават оптимални условия за туристите в парка, с акцент върху естетическата наслада, духовното и физическо обогатяване при досега с дивата природа

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Апр 13, 2021 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
vladofff написа:
didkopitko написа:
Значи ли това, че не можем да ходим на тези върхове?

Точно това значи. Виж режимите, установени в Закона за защитените територии и делегациите към съответните планове за управление. От тях подробно ще научиш кое може и кое не.
Затова от години казвам, радвайте се, че все още живеем в такава разпасана държава. В Татрите например, извън разрешеното, е почти немислимо да правиш каквото да е. В други планини пък е наказуемо още и пикането и срането извън зачисления ти бидон... Е, затова пък визираните планини може би още дълго ще изглеждат както преди столетия, а нашите не съвсем...

Е, добре де, с какво ходенето на камънака на Иречек е по-вредно за биоразнообразието от ходенето на Мусала, например? И защо не се маркира пътеката, че да е "законно"?


Това не е състезание по вредност ... всяко човешко присъствие притеснява животните - с шум, с миризми, с опикано и насрано, демек маркирано. Животните започват да избягват тези места или пък пътеките им накъсват територията, която обитават спокойно. Затова и пътеката през Студеното дере и Саръгьолските езера е запусната, както и тази от Шатър към езерата се затваря. Владоф го написа по-горе за наслаждаването.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Апр 13, 2021 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 3 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov