ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Еднодневно от х. Янтра до в. Росоватец и обратно

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Еднодневно от х. Янтра до в. Росоватец и обратно
Автор Съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Еднодневно от х. Янтра до в. Росоватец и обратно Отговорете с цитат
В съботния ден бе доста хубаво и слънчево, а се наложи да го прекарам в къщи. В неделята обаче не се стърпях и реших да реализирам последната си възможност за зимно изкачване на в. Росоватец. И така, около 8:30ч сутринта паркирах колата на паркинга пред х. Янтра и поех към х.Мазалат. Планът не бе на всяка цена да изкача върха, по-скоро смятах да стигна до в.Вълча глава. По пътеката обаче се радвах на добре фирнован сняг и това ме обнадежди за евентоално достигане в.Росоватец. Пъртината от предните минувачи бе прекарана по билото и гледки се откриваха често. На х. Мазалат спрях за кафе и кола, след което изкачих в.Вълча глава. Времето бе чудесно, както и белвюто във всички посоки. Въпреки, че минутите ми накъсяваха, часовникът на Вълча глава показваше 12:20, реших че мога да достигна и Росоватец. Така и стана. На Росоватец вече бе 14ч. и след кратки снимки се отправих към х.Мазалат. Въпреки умората се налагаше да побързвам и след една бира на хижата се отправих към началната точка. Преминавайки билото на връщане, с още гледки, успях да достигна още по светло до колата и така успешната ми разходка приключи, а снимките можете да видите тук.

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Пон Апр 12, 2021 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Уйтстар, машина си! Респект!
Пон Апр 12, 2021 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Уйтстар, машина си! Респект!


Благодаря за комплимента и въпреки, че не искам да развенчавам митове, според мен за хубаво преживяване трябва да се издебва метеорологията, ане да се полагат големи усилия.

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Вто Апр 13, 2021 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
бравос!

на кое казваш х.Янтра?

и в очите ми почваш да ставаш класик с тези дънки и ризката! ръкопляскания
Вто Апр 13, 2021 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Един февруари в далечната 1996 успях да направя зимно изкачване на този връх на път от Мазалат за Русалка. И до днес това е едно от най-тежките и измъчени зимни изкачвания, които помня. Бяхме двама и се сменяхме през кол, но достигането от кол до кол ставаше с поне три почивки. При неподходящи и тежки атмосферни условия, вр. Росоватец може да е последното място, с което да запомните този свят, преди да се разделите с него.
Вто Апр 13, 2021 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Един февруари в далечната 1996 успях да направя зимно изкачване на този връх на път от Мазалат за Русалка. И до днес това е едно от най-тежките и измъчени зимни изкачвания, които помня. Бяхме двама и се сменяхме през кол, но достигането от кол до кол ставаше с поне три почивки. При неподходящи и тежки атмосферни условия, вр. Росоватец може да е последното място, с което да запомните този свят, преди да се разделите с него.


Не беше толкова трудно, защото снегът беше твърд, а аз бях със снегоходки. Метеорологичните условия също бяха добри. Малко се притесних, за времето което ми остава, но то беше за кратко. Общо взето там изкачването е измично и се преодолява лесно, разбора се условията рязко се променят при по-дълбок сняг и ако духа студен вятър. Там по билото студът винаги е бил осезаем. В случая си беше просто a piece of cake.

А х. Янтра е бившата Партизанска песен. В днешно време е малко нелогично да продължаваме да и казваме така, въпреки че съм го срещал доста.

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Сря Апр 14, 2021 8:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Whitestar написа:

Не беше толкова трудно, защото снегът беше твърд, а аз бях със снегоходки...

При нас беше следното - палатка и съоръжения за зимен бивак/спахме зарити в снега до х. Мазалат/. След това - нефирнован сняг до коляно и отгоре - тънка заледена кора - аха стъпиш, и пропадаш гадно... В хубаво време наистина не е кой знае какво.
А ти нали си от Търново? На Росоватец, в лошото време, с лавината си отиде Д.Станков, знаеш кой беше и какъв опит имаше.
"Той беше специалист по лавините и загина от лавина":
http://old.segabg.com/article.php?id=216388
Сря Апр 14, 2021 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Whitestar написа:

Не беше толкова трудно, защото снегът беше твърд, а аз бях със снегоходки...

При нас беше следното - палатка и съоръжения за зимен бивак/спахме зарити в снега до х. Мазалат/. След това - нефирнован сняг до коляно и отгоре - тънка заледена кора - аха стъпиш, и пропадаш гадно... В хубаво време наистина не е кой знае какво.
А ти нали си от Търново? На Росоватец, в лошото време, с лавината си отиде Д.Станков, знаеш кой беше и какъв опит имаше.
"Той беше специалист по лавините и загина от лавина":
http://old.segabg.com/article.php?id=216388


Помня го случая. Много тежко приключение! Ето защо трябва добре да се преценява обстановката и силите. Както и друг път съм казвал, през зимата, в дълбок сняг, всяка крачка е от значение!

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Нед Апр 18, 2021 1:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov