ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на котки
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на котки
Автор Съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Какви дървени философи сме Smile

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Пет Мар 26, 2021 7:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:
Аз съм със Стубай Тирол. Имам ги отдавна и по онова време пластините срещу сняг тепърва навлизаха. Скоро си сложих такива и ще продължавам да ги използвам. Опитвам се да напиша, че не е необходимо да купиш най-скъпите котки, а такива, които ще ти вършат работа. За зимни преходи без алпинизъм си вземи някакъв класически модел според обувките, които имаш. Моето мнение е, че 12 зъба е по-добре от 10.

Напълно те подкрепям! И аз на всички препоръчвам котки с 12 зъба. Има смисъл да си купиш котки с 10 зъба заради по-ниското тегло, но тогава е по-добре да си купиш 2 чифта – едни с 10 зъба и едни с 12 зъба – и да избираш кой от тях да носиш според дължината и техническата трудност на маршрута.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Мар 27, 2021 12:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Относно темата за котки , да напиша и аз какво забелязвам. Покрай короната, а и по принцип все повече ставаме хората в планината. Това което ми прави впечатление е че масово се носи ето това...

https://www.extreme-bg.com/turisticheski-kotki-veriga-mount-track?fbclid=IwAR3XVqV47J-b_WrmIJEmX2vnjR2UgvEkoocdgExobU6CPZuWAtjS2TDwlw8

Не искам да правя реклама на сайта, но той ми излезе, явно хората се спират на тях като универсални такива за пешеходен туризъм. Честно казано аз не бих си купиш такива, но пък сигурно вършат работа.
Нед Мар 28, 2021 3:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
... едни с 10 зъба и едни с 12 зъба – и да избираш кой от тях да носиш според дължината и техническата трудност на маршрута.

Пропуснал си да изразиш вещо мнение по отношение на моделите с 9, 11 и 13 зъба. Или те се използват когато се получава нечетно число от средноаритметичното между дължината и техническата сложност? Кандидатствай за докторантура във НСА - едно време съм чувал, че някой бил написал нАучен труд под какъв ъгъл трябвало да се забиват предните зъби, като че ли там където ще се ползват стои друг с транспортир и мери.... Подиграваха го с години.
А пред да започнеш пак да се възмущаваш, че някой писал глупости в "сериозни теми", няма да е зле да се върнеш на тази тема и пак да прочетеш какво си писал. Същото важи и когато смяташ, че Калоян проявявал тенденциозно отношение по някое от творбите ти.
Пон Мар 29, 2021 8:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
stefan_iliev38 написа:
... едни с 10 зъба и едни с 12 зъба – и да избираш кой от тях да носиш според дължината и техническата трудност на маршрута.

Пропуснал си да изразиш вещо мнение по отношение на моделите с 9, 11 и 13 зъба. Или те се използват когато се получава нечетно число от средноаритметичното между дължината и техническата сложност? Кандидатствай за докторантура във НСА - едно време съм чувал, че някой бил написал нАучен труд под какъв ъгъл трябвало да се забиват предните зъби, като че ли там където ще се ползват стои друг с транспортир и мери.... Подиграваха го с години.
А пред да започнеш пак да се възмущаваш, че някой писал глупости в "сериозни теми", няма да е зле да се върнеш на тази тема и пак да прочетеш какво си писал. Същото важи и когато смяташ, че Калоян проявявал тенденциозно отношение по някое от творбите ти.

Няма нужда да се възмущавам, че някой е писал глупости в сериозни теми – те хората сами виждат кой пише глупости и си вадят заключения.

За котки с нечетен брой зъби можеш да питаш mom4i (Момчил Дамянов) и той да ти даде акъл.

Относно подигравките за научния труд за ъгъла, под който трябвало да се забиват предните зъби на котките:

Лесно е човек да се подиграва, като не разбира нещо и не влага мисъл. Аз пък се замислям:
Как производителите на котки решават под какъв ъгъл да произвеждат предните зъби на котките?
За тази цел производителите не ползват ли именно такива научни трудове като този, на който някои са се подигравали?
Не ползват ли производителите на котки транспортир (или някакъв друг уред за измерване на ъгли), като произвеждат котки?

Аз не бих се подигравал на науката и да си мисля, че мога да си „оправя всичко в гаража“ или при някой стругар...

П.П. Загубих 3 минути, за да преглеждам какво съм писал преди това в темата. Още недоумявам защо трябваше да го правя... Think


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Мар 29, 2021 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
... да си мисля, че мога да си „оправя всичко в гаража“ или при някой стругар...
Аз не бих се подигравал на науката и да си мисля, че мога да си „оправя всичко в гаража“ или при някой стругар...

Щом не мислиш, това си е твой проблем. Може би мисленето наистина ти куца в някои отношения.
Може би ще ти е интересно с какви клинове Саваджиев и Стоименов са били за сефте на Мальовица, кой е бил Рикардо Касин и с какво се е занимавал цял живот, що за стругар беше Христо Шипчанов, както и неукият Наско Ламбов, на който в чужбина се избиваха да му купуват ледените клинове.
За науката - също има голям проблем, и той се свежда в това че има наука и "псевдонаука". Оня със зъбите на котките затова е бил "възпяван", щото в "научният му труд" е нямало никаква наука. Такъв "труд" се прави от учен физик или специализиран в това инженер, а не от вифаджия… и докато възприемаш и едното и другото като една и съща "наука", и съветите ти за десетозъби и дванайстозъби котове ще имат вифаджийска научна стойност.
Пон Мар 29, 2021 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ооооооооо, бих бил поласкан, ако моите съвети за котки имаха вифаджийска научна стойност, но те са просто обикновени съвети на база личен опит и на база опита, който съм виждал у опитни планинари. Не твърдя, че са най-правилни, не твърдя, че останалите съфорумци трябва да ги следват, не карам никого да ги следва, ако не желае.

Vladofff, темата е за избор на котки. Можеш да направиш тема за клинове или тема за самоуки стругари и да видим какъв интерес ще предизвика. Тогава и ще видим на кой му куца мисленето в някои отношения.

Относно обсъждания научен труд в НСА под какъв ъгъл трябва да се забиват предните зъби на котките – можеш ли да намериш въпросния труд?
Би било интересно да се прочете, а може би и полезно, защото съм срещал туристи, които имат неправилно мнение как да се забиват предните зъби на котките. Да не се окаже, че въпросният труд си е точно научен, въпреки подигравките за него...

Твърдението, че физик или специализиран инженер трябвало да прави научен труд за начините на придвижване с котки през зимата – това ми звучи все едно биолог (а не готвач) да трябва да прави научен труд как да режем правилно марулята в салатата. Think

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Мар 29, 2021 7:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Твърдението, че физик или специализиран инженер трябвало да прави...

За твое сведение Рей Джардин е … авиоинженер, но това не е пречка всякакви вифаджии още да се чудят как е успял да изобрети това, дето е изобретил... А иначе, да, гаражните майстори още не са стигнали до телта и сезала като средства за ремонт на котки, но пък явно това се преподава във ВИФ, поне два семестъра, щот е сложна материя.
Стига толкова. Хайде със здраве.
Пон Мар 29, 2021 10:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
Аз пък намерих едни от старите котки.

Гледай сега какво може да направиш с тях:



Аз така си ги нося.


Сетих се за теб, и се чудя дали не си го консултирал този човек. Той много се оплаква в една група, че си ги е загубил, а другите го бъзикат че трябва да черпи, ако никой не ги намери а не обратното Smile


Сря Апр 14, 2021 9:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Тези които го "бъзикат" определено нищо не разбират от котки. А този е измислил много оригинален начин да спести още, махайки петата. Не знам доколко е удачно, защото петите понякога трябват. Всъщност така пък се намалява шансът от обръщане при падане ако нямаш пикел… Така че по скоро може да се каже, че в това решение има доста преимущества. В недалечно минало съм виждал при Боби Мазохиста нещо като "скиорски котки" - скара от 4 шипа, които при необходимост се закачат по много специфичен начин /явно на специфични обувки/ когато се налага да сваляш ските и да ходиш по заледен стръмен участък. Правеше впечатление че бяха много малки и леки - колкото две кибритени кутийки...И пак бяха предвидени само за предната част на обувката.
А с моите котки съм изкатерил няколко пъти водопад. Ако някой си позволи да се подиграва с изобретението ми го дай, ще идем на някой лед и ще преценим на място дали е редно да се майтапиш с нещо, от което явно нямаш особено много хабер....
И пак да кажа -/като изключим алуминиевите боклуци/намерете ми в днешно време модел от стомана, който да е толкова здрав, опростен и лек, колкото преработените дебелешки котки.
Сря Апр 14, 2021 10:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Тези които го "бъзикат" определено нищо не разбират от котки. А този е измислил много оригинален начин да спести още, махайки петата. Не знам доколко е удачно, защото петите понякога трябват. Всъщност така пък се намалява шансът от обръщане при падане ако нямаш пикел… Така че по скоро може да се каже, че в това решение има доста преимущества. В недалечно минало съм виждал при Боби Мазохиста нещо като "скиорски котки" - скара от 4 шипа, които при необходимост се закачат по много специфичен начин /явно на специфични обувки/ когато се налага да сваляш ските и да ходиш по заледен стръмен участък. Правеше впечатление че бяха много малки и леки - колкото две кибритени кутийки...И пак бяха предвидени само за предната част на обувката.
А с моите котки съм изкатерил няколко пъти водопад. Ако някой си позволи да се подиграва с изобретението ми го дай, ще идем на някой лед и ще преценим на място дали е редно да се майтапиш с нещо, от което явно нямаш особено много хабер....
И пак да кажа -/като изключим алуминиевите боклуци/намерете ми в днешно време модел от стомана, който да е толкова здрав, опростен и лек, колкото преработените дебелешки котки.


Абе единия конкретно .. обаче си е оставил само този коментар, не е писал защо смята така. . Те така са големите специалисти, не дават обяснения много много Smile

"Martin Marovski
Черпи себе си с бири, ако никой не ти ги намери.
"
Сря Апр 14, 2021 10:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
vladoff vs Marovski

epic!

Mr. Green
Сря Апр 14, 2021 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Абе единия конкретно .. "

Не му се връзвайте толкова, и той доста време е бил с всякакви котки. Важно е на чии крака са обути, а не какъв точно модел.
Ей тук бяхме за последен път заедно и с котки на краката. Не чух да е казвал нещо лошо за котките на Червена звезда, а този път нямаше и силен вятър, да кажа не съм го чул.
За сметка на това, Дамян, като видя този който правеше снимката с какви котки е /последен модел леден гривел/, направо се завайка за чий му е да ги троши точно там..
[/url]
Сря Апр 14, 2021 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Е да, на мен идеята на поста беше да покажа и този вариант, явно се ползват по различен начин. Аз не виждам също никакъв проблем с тези .. Аз сега ходя с едни ски и обувки до Черни връх, дето са 11 кг. Ама колко да ме интересува тази работа, нали си ходя и няма проблем, освен това си правя кефа. Има и такива дето са вкарали сигурно 20 пъти повече за оборудване и пак ги виждам на същите места. Smile
Сря Апр 14, 2021 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
..оборудване и пак ги виждам на същите места. Smile

Скъпото оборудване, за разлика от другото, е стока с "възможна двойна употреба" - 1. По предназначение, 2. За показване.
Когато надделява второто говорим за проява на комплексарщина.
Лечението е в някоя от камините и цепнатините на Джендема - там бързо разбираш колко струваш както ти самия, така и парцалките и шаренките железца по теб. Няма да повярваш с какво равнодушие човек се отнася към гледката котка за хиляди да перфорира нови лъскави въжета и да разпаря чисто нови обувки и горетекси за още повече хиляди...
Затова на последно описаното място ще видиш само трапери, а на хижата отсреща - голямо количество от лъскавите гъзета...
Сря Апр 14, 2021 1:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 5 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov