ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
КОМ-ЕМИНЕ Къде е ВОДАТА?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
КОМ-ЕМИНЕ Къде е ВОДАТА?
Автор Съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Изворът Бръзака изглежда така:







...сега вече изглежда доооста по-различно.

Започнато от един, довършено от мнозина

Светла му памет на Тодор..

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пон Апр 24, 2017 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Миналата година пропуснах водоизточниците около ГС Елешница и умрях от жаджа на път за Ришки проход.
Кой от двата водоизточника е за предпочитане? - 300 м на север от ГС Елешница или 300 м на запад от ГС Елешница? Как изглеждат (чешма, тръба) и лятото какъв дебит имат?
Нед Юни 18, 2017 1:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Така изглеждаше "западната" чешма на брега на реката преди 5 години -



Характерното за нея е, че се влияе от дъждовете. Няколко дни по-рано от моята снимка чешмата не е течала, а после преди ние да минем имаше един доста дъждовен ден. Другата надолу по макадама не съм я виждал.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Нед Юни 18, 2017 4:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Тази чешма се намира на западният бряг на Елешница, точно на мястото, където пътя пресича реката. Чешма на 300м. западно от горското не знам да има. Наистина не може да се разчита на 100% на тази чешма. Заварвал съм я и обилно течаща, но лятото в сушата обикновено пресъхва. Веднъж, чешмата не течеше но като се надигне плочката - капак на резервоара, от вътре можеше да се напълни. Там обаче, винаги съществува опцията, ако е пресъхнала да се отиде до другата, която на север е по пътя за Бяла река. Снимка имах, но сега не я намирам. Чешма с корито, вдясно, непосредствено до пътя на един ляв завой. Следващата е тази до Голямата нива. За нея съм писал 2-3 поста по-нагоре.
Пон Юни 19, 2017 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Любомир Илиев написа:
Миналата година пропуснах водоизточниците около ГС Елешница и умрях от жаджа на път за Ришки проход.
Кой от двата водоизточника е за предпочитане? - 300 м на север от ГС Елешница или 300 м на запад от ГС Елешница? Как изглеждат (чешма, тръба) и лятото какъв дебит имат?
Довършване на работата отпреди 3 години: Smile
stefan_iliev38 на 13 юли 2013 г. написа:
boris_borisov написа:
Яни, сигурно си спомняш, че през този ден ти се обадих по телефона, за да те питам дали на чешмата, находяща се точно на брега на р.Елешница, на мястото, където маркировката пресича реката, има вода. ...
Между другото, на въпросната чешма наистина нямаше водаSmile Правихме си чай на огъня с вода от реката, а за другия ден разчитахме на запасите си, защото ни мързеше да търсим оная, дето била на 500 м северно от горското...


За чешмата явно е станало объркване, което надявам се, че не те е подвело при избора ви за място за нощувка. Въпросната чешма при р. Елешница наистина не работеше, но тя много трудно се забелязва и не се запомня. Едва сега на снимките виждам, че я има:



А и ние мислехме, че ще дойдете по пътя от север към г. д. "Елешница" и ще минете покрай чешмата при притока р. Япъдере - пеша я стигнахме за 3 и половина - 4 минути, следва, че разстоянието до нея е не повече от 350-400 метра, въпреки че на табелата пише "Чешма 100 метра:















Чешмата я има описана в темата "Ком-Емине Къде е водата", но без снимков материал. Ако на някой му се занимава, може да приложи снимките там.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Юни 19, 2017 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Любомир Илиев



Регистриран на: 19 Окт 2015
Мнения: 126
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мерси за снимките.
На снимката за северната чешма се вижда, че чешмата е на северния бряг на притока на р. Елешница, а на картата е посочено, че чешмата е на южния бряг на притока на р. Елешница.
Пон Юни 19, 2017 7:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
преди години когато за пръв път се включвах в мероприятията по разучаване и поддръжка на пътеката с Мечо ходихме до ГС Елешница. До колкото си спомням въобще не търсехме чешма, просто зад сградата от др край на потока/реката имаше една тръба и си течеше като чучур и май от там пихме.. нз дали стои
Чет Юли 20, 2017 3:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NorthBridge



Регистриран на: 12 Авг 2017
Мнения: 67

Мнение Отговорете с цитат
От Върбишки до Ришки проход:
- чешмата на прохода не съм я пробвал, сигурно си тече (
- същото се отнася за следващата (миризливата вода)
- третата (N42° 57.111' E26° 40.314') (цък) с навеса над нея и двата чучура си работи, не знам защо не е отбелязана
- следващите чешми до ГС Елешница са пресъхнали. Това са чешмите тук (N42° 56.513' E26° 41.561') (цък) и тук (N42° 56.572' E26° 42.026') (цък)
- на ГС Елешница така и не потърсих вода
- на Голямата нива чешмата (N42° 56.670' E26° 47.769') (цък) в момента е с много малък дебит (към 6 литра в час), и в по-сухи времена ще пресъхва напълно. Имах късмет че работеше. За да се стигне до нея, от Голямата нива се тръгва малко на юг и веднага се завива на изток по асфалта, след 150 метра вдясно има една отбивка за която трябва да се следи. Чешмата е долу.
- след това под връх Байряка има отбелязана вода (N42° 56.521' E26° 51.395') (цък) която не успях да намеря след 10 минути обикаляне.
- следващата чешма (200м) (N42° 56.580' E26° 52.147') (цък) е пресъхнала. Вода се стича по ручея в коритото, но в нищожни количества, човек ще умре от жажда ако разчита на нея.
- има още една чешма на отклонение от 400м на север, която също е пресъхнала (N42° 56.955' E26° 52.908') (цък)
- чешмата на 400м надолу по стръмното не посмях да търся, не знам на какво дередже е (цък)
- чак на Ришкия проход намерих вода - чешмата на Бийконак. Отбелязана е близо до мантинелата, обаче всъщност се намира 30-40м на югозапад, там където започва дерето под черния път (N42° 56.296' E26° 56.296') (цък)

_________________
Well I came upon a man at the top of a hill
Called himself the savior of the human race
Said he come to save the world from destruction and pain
But I said how can you save the world from itself?
Вто Авг 28, 2018 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ogobogo



Регистриран на: 24 Окт 2012
Мнения: 116

Мнение вода м/у Козичино и Доброван Отговорете с цитат
В района м/у двете села, освен отбелязаните с табели и маркировка, има и една чешма, за която едни овчари ми бяха казали, но не я бях виждал с очите си. Е, вече е видяна. Координатите и са 42.8249 N / 27.519 E.
За тези, които не използват модерна техника, намирането и е лесно:
Когато вървите в посока изток, доста след Доброван, на една поляна, през която минава пътеката, има ограден каменен кръст (пада се вляво). Кръста е на самата пътека и няма как да не се види, освен ако не е тъъъмна нощ, мъгла или растителността не е много избуяла.
Последното ме съмнява, защото самата пътека, всъщност си е поддържан коларски път.

Та ако се върнете около 15 м назад и се огледате за пътечка, намираща се в храстите, която лятото може и да се вижда, защото се използва от овчарите, ще ви отведе в гората и пътеката ще стане видима. Пътечката се намира южно (т.е. когато вървите към Козичино, чешмата ви се пада вдясно)

По права линия от кръста водата се намира на не повече от 100 м.
Чешмата е голяма с корито.
Пон Окт 08, 2018 9:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
niki.netov



Регистриран на: 16 Апр 2021
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Това август мисля да тръгна в посока морето и се интересувам се от 3 чешми, за които не видях да са обсъждани тук в темата.

Дали някой има информация за тях - дали все още ги има, дали са пресъхващи лятото или с постоянен дебит, всъщност всяка една информация ще е полезна Smile

Чешма на северния склон на Косишки рид на пътеката към село Черни Вит
цък!
Тази може би не си струва отклонението от цели 500 метра, защото чешмата петте чучура е само на 2 часа след това, но все пак предпочитам да имам резервен план.

Козата вода (Козьото кладенче) до Околчаста поляна.
цък!
От изворите на Камчия та чак до Набожното дърво вода няма, а тази уж "чешма" е почти на средата между тях.
Отново отклонението е 400-500 метра, но в горещ августовски ден и ако съм сигурен, че има вода там, бих зарязал раницата на пътеката и бих се отбил до там и съответно да мъкна по-малко вода от изворите.

Чешмите до Голямата и Малката беседка на юг от "Ужасът на Риш"
цък!
Дали може да се разчита на тези чешми лятото? При пресъхнали чешми на Елешница и потенциално пресъхнала чешма на Ришкия проход дали няма да е добра идея от Голямата нива да се отклони човек на юг до тези беседки/чешми?
Дневния преход ще се удължи с 2 км., но поне няма да е жаден човек, а и ще се избегне споменатия "Ужасът на Риш" Smile
Пет Апр 16, 2021 1:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Чешмата на Голямата беседка е с много голям дебит, който не съм забелязал да се променя през годината. Мисля, че може да се разчита на нея. Чешмата до Голямата нива, след отпушване на чучура винаги е давала вода. Не разбрах коя е потенциално пресъхващата чешма на Ришки проход, тази с петте чучура, струята на които понякога прехвърля и коритото, ли? Smile
Пон Апр 19, 2021 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
niki.netov



Регистриран на: 16 Апр 2021
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
HHristov написа:
Чешмата на Голямата беседка е с много голям дебит, който не съм забелязал да се променя през годината. Мисля, че може да се разчита на нея. Чешмата до Голямата нива, след отпушване на чучура винаги е давала вода. Не разбрах коя е потенциално пресъхващата чешма на Ришки проход, тази с петте чучура, струята на които понякога прехвърля и коритото, ли? Smile


Благодаря за информацията. Иначе, да - точно чешмата с петте чучура пресъхна миналото лято след началото на август. Доста хора бяха неприятно изненадани от това.
https://www.facebook.com/photo?fbid=10221209479459683&set=g.164568756968674
Пон Апр 19, 2021 3:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Niki.netov, на Ришки проход няма нужда да слизаш чак до някоя от беседките, вода има в потока тук:

https://www.kade.si/index.html#map=19/2986017.76/5303243.73/0

Не знам дали не пресъхва в много сушаво лято, засега не съм чул и не съм чел потокът да е пресъхвал някога.
После можеш по Мечовата пътека да се върнеш на билото (на места е стръмна!) или по земния път със завоите.

Петоструйната чешма след Ришки проход не знаех, че е била пресъхнала миналата година.
Като знам какъв ѝ е дебитът, това ми се струваше невъзможно, допреди да видя публикацията по-горе.
Чудя се дали е било пресъхнало и Немой дере, което се пресича непосредствено веднага след Петоструйната чешма.

Томрукова чешма – https://www.kade.si/index.htm... – всъщност представлява каптаж, вътре в който има тръба с течаща вода.
С ръка не може да се достигне водата, трябва канче или бутилка да се завърже за пръчка, колче и така да се стигне до водата.
Чудя се как Momchil Momchilov не е успял да открие чешмата миналата година, като чешмата е само на 25-30 метра от Пътеката...

Относно Козята вода (Козьото кладенче до Околчастата поляна – https://www.kade.si/index.html#map=18...:

Като маркирахме на 10.07.2016 г. от Изворите на Камчия до Околчестата поляна (с Тошко от Карнобат, Мария и Христо от Етрополското дружество, Албена и Атанас), минахме покрай въпросното Козьо кладенче. Наистина е за кози, тоест беше обрасло.
150-200 метра преди Козьото кладенче се минава малко поточе, в което имаше малко вода, но дали не пресъхва през август – не знам:





На мястото на Козьото кладенче беше много обрасло и не видях кладенче или извор, но имаше поточе, което беше достатъчно пълноводно, за да се налее вода, но дали не пресъхва август месец – не знам:



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Апр 19, 2021 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Петоструйната чешма на Ришки проход към 29.04.2021г.


Пон Май 10, 2021 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
moloh



Регистриран на: 14 Мар 2015
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Чучура при третият стълб срещу х.Пробойница вече го няма/премахнат е/.Вода има на чешмата при хижата.
Вто Май 25, 2021 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Следваща
Страница 12 от 13

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov