ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Моторните шейни и новото поколение планинари
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Моторните шейни и новото поколение планинари
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Да Васко, прав си. Това е при нас и съм го казвал и преди. Много е хубаво да има закони и да се спазват от другите, а за мен да не важат. Smile


П.С - все повече се появяват такива , които си мислят че като са на ски, са най-праведните и планината е затях. Истината е че тя е за всички и правилата трябва или не дасе спазват, включително и от тях Smile много е просто.
Вто Апр 13, 2021 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Все пак да не се забравя основното нещо и то е че теЗи с шейните са последните , които имат място в планината и това трябва да е много строго наказуемо, освен ако не са със специално позволение. Скиорите са По - малкия проблем.
Вто Апр 13, 2021 10:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Надявам се да има дискусия, Калояне ... място в планината има за всички, или поне не сме ние хората, които да решават за мястото на другите. Защо всички повтарят едни думи дето не разбират - парк, резерват ... или ако не е парк, то може да се руши и замърсява, иначе сакън, малко много лицемерно идва от някой "загрижен" за природата. Всеки, на който някой и нещо му пречи и има претенции без покритие, и си мисли, че само той не пречи ... дори не заслужава коментар. Като искаш да не ти бръмчи никой, кУпи си планина или каквото там те влече и си бръмчи на воля. Това, че нечие присъствие (човешко или на техника) и дейност не ми е приятно, не значи че аз съм прав да искам премахването на дразнителя, по приписвания на другаря Джугашвили израз "нет человек, нет проблема" (извинявам се, ако цитирам грешно, не съм почитател на мустакатия грузинец).
Фокусът е изместен грешно върху хората с шейните - основния въпрос е къде е институцията, отговаряща за спазването на неспазените правила. А, институцията се вози на шейна, тренира сканиране с око през 2-3 метра сняг на зарити канали. Не че 5 човека не могат да завардят планината, щото заходите към нея на такава техника не са много. Ако шейните не са в парк и резерват не шумят и не замърсяват ли ...

Сред природата (и в частност планината) има място за пешеходци, колоездачи, коло-спускачи, мотористи, трактористи (АТВ-та), алпинисти, офроуд-ъри, шейнари, ПСС-ари, пантаджии, обикновени и екстремни скиори, всякакви бордисти, хора със снегоходки, с камери и фотки, с дронове и хвърчила, с крила, с такъми, с пушкала ... списъка е безкраен. Нищо не се получава със забрани, освен привличане на нездрав интерес. Хубаво до невъзможност би било да има дискусия и конкретни предложения за зони, сезони, правила. Всичко да е просто и ясно, лесно за изпълнение и контрол. Тоест малко по-добре от сегашното положение, което не е трудно, но липсва воля.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Апр 13, 2021 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Прав си , обаче то от години няма воля за регулиране и контрол и обикновено хората след това се плюят един друг. Все пак с шейните трябва да се внимава повече Smile но както казваш ти липсва воля и експертиза, затова едва ли ще има някакво развитие
Сря Апр 14, 2021 8:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pirx



Регистриран на: 12 Ное 2018
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
Имам само едно питане към Язовиро: доколкото знам в ресора на подопечното му м-во е дирекцията на НП Рила. Та там някъде по техните бумажки е написано за едни ограничения за навлизане на МПС (включая моторни шейни) на територията на парка. В качеството си на министър какъв пример дава самият той за (не)спазването на тези разпоредби. Отделно доколкото знам ХМС дава прогнози и мери снеговалежа в НП Рила, отделно има разработени методи за дистанционно измерване на снеговалежа + има кантони на басейновите дирекции.

Към колегите от форума по-горе - какви са рестрикциите за рилецкото било, че аз поне не се сещам. За долината на Бели Искър ясно.
Пет Апр 16, 2021 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Грешката за Рилецкото било е моя, късно съобразих, че е извън парка и няма режим за ходене само по маркираните пътеки. Но чуденката ми си остава, на много места се ходи / ходим в нарушение на съществуващите регламенти. Групите практикуващи различни активности е хубаво да имат малко допирни териториално точки в планината, освен изходните такива и местата за подслон и хапване.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Апр 16, 2021 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
pirx написа:
...
Към колегите от форума по-горе - какви са рестрикциите за рилецкото било, че аз поне не се сещам. За долината на Бели Искър ясно.

Vaskoo/Васко, грешка няма – по Рилецкото било може да се ходи само по туристическите маршрути.

Съгласно плана за управление на природен парк „Рилски манастир“ – https://www.moew.government.bg/static/media...:

Рилецкото било попада в природен парк „Рилски манастир“ в зоната му „Зона с висока консервационна значимост“.

Режими на зоната:

Всички дейности и действия са забранени с изключение на тези по точка 1.1.1 и посочените както следва:

1. Реинтродукция на дивата коза, балканската пъстърва и други видове;
2. Подпомагане на популациите на застрашени животни и растения;
3. Любителски риболов само на Смрадливото езеро и Рибните езера;
4. Противоерозионни дейности и рекултивация на нарушени терени съобразени с необходимостта за реинтеграция на културния ландшафт;
5. Паша на определени места (Приложение 29);
6. Регулиране на числеността на животински видове.
7. Сенокос, ръчно на определени места (Приложение 29);
8. Събиране на боровинки (Vaccinium sp.) за стопански цели в местността Тиха Рила, по течението на р. Рилска от р. Дяволска на изток до водослива на р. Маринковица с р. Рилска.
9. Събиране на горски плодове, гъби и билки за лични нужди на територията на цялата зона извън определени и обозначени места.


Точка 1.1.1:

В изпълнение на законовите разпоредби на цялата територия на ПП РМ се извършват следните дейности:

1. Охрана;
2. Потушаване на пожари, превантивни мерки и дейности по утвърден пожароустройствен проект;
3. Спасителни и полицейскиакции;
4. Маркиране и поддържане маркировката на границите на парка, резервата, поклонническия път и на туристическите маршрути;
5. Поддръжка и обезопасяване на туристическите маршрути;
6. Пешеходен туризъм по туристическите маршрути включително с образователна и поклонническа цел;
7. Събиране на семенен материал, диви растения и животни с научна цел или за възстановяването им на други места
8. Санитарни мероприятия в горите;
9. Поддържащи и възстановителни дейности в горските култури съгласно предвидените в ЛУП 2000 с изключение на културите в буферната зона на резервата и Зоната с висока консервационна значимост;
10. Научно-изследователска и образователна дейност, интерпретация и мониторинг;
11. Премахване на неместни (чужди) растителни и животински видове;
12. Преминаване на домашни животни по определени прокари (Приложение29);
13. Дейности по съхраняване естественото състояние на биологичното разнообразие, водите, речните брегове и крайречната растителност, както и на всички природни комплекси;
14. Рекултивация на нарушените рени и премахване по подходящ начин на нефункциониращи и нарушаващи ландшафта обекти от техническата и социалната инфраструктура (Приложение 3);
15. Движение и паркиране на служебни МПС по съществуващите пътища за служебни цели; (като служебни МПС се приемат и МПС на Рилския манастир);
16. Движението и паркирането на лични МПС съобразно системата за управление на достъпа на МПС в парка;
17. Реинтеграция на културния ландшафт съгласно Конвенцията за защита на културното и природно наследство и възоснова на специалните проекти за съхраняване и устройствено развитие;
18. Археологически разкопки по реда на Закона за паметниците на културата и музеите и съгласно изискванията на приложение към Протокол от 07.05.1992 г. на комисия назначена със заповед No РД-19-132 / 24.03.1992 г. на Министерството на културата. (Приложение 4).

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Апр 16, 2021 8:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Когато Стефан се намеси, всяка една дискусия става иЗлишна. Лошото е че той дори не се усеща Smile или по скоро е добре.
Съб Апр 17, 2021 8:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Понеже, обаче, начи ... пак ли ще се закачате? Благодаря на Стефан за извадките, аз нямам търпението да ровя пълните текстове, а и не съм си обяснил какво е туристически маршрут - различен от маркирания ли е, или е всеки маршрут, по който преминават туристи, дори от тия новите от заглавието на темата. Но да не се отклоняваме от важното ... а за вас двамата, с горните две мнения над моето - вече се чудя дали да не ида и да резна колеца от камерата на Мальовица, да си разнообразите поводите за комуникация Laughing ... ама няма де, да видите, че сте ми симпатични.

За шейните - има достатъчно места, които могат да бъдат определени за този вид зимно забавление. Но първо регистрация на снегоходите - шейни и АТВ-та, и плащане от скъпото. Шейните и последствията от тях са нищо в сравнение с мотористите и трактористите през останалите сезони, ама вой там липсва.

Дълги години имаше преходи с шейни от Лилково, Персенк и Орехово до Пампорово по билото на планината. Там има доста дивеч, хората разчистваха и пътя от паднали дървета. Едни одъртяха и умаляха, други обедняха, трети умряха, от доста години няма такива разходки. Горския на единия от районите организираше всичко, та проблем нямаше. На Пампорово и Боровец возенето с шейни се предлага като атракция, макар завършила трагично за един бивш министър над Боровец. А и шейните по горските пътища над Боровец (които са извън парка) ли тормозят повече животните, които по това време на годината са там долу в гората, или тези горе в алпийския пояс и вътре в парка, дето няма друг признак за живот освен епизодични преминавания на кози, и лисиците търсещи изхвърлена от туристите храна край пътеките?

Аз съм и скиор, даже и пантя ... но за да имам уменията да се пусна надолу по склона след изкачването със ските, трябва солиден брой часове и дни прекарани на пистата, а то изсичането на гора за писти и лифтове не вреди ли на природата ... та ако ще си мерим кой е по-вреден или неприятен, не бих бил сигурен в резултата.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича

Последната промяна е направена от vaskoo на Нед Апр 18, 2021 11:23 am; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Апр 17, 2021 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pirx



Регистриран на: 12 Ное 2018
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
Г-н Илиев, благодаря за информацията.

Тогаз остава въпроса, доколко скиор оказва влияние на крехкото екоравновесие във високата планина и доколко е съпоставимо с навлизането на дигаща джангър до небесата моторна шейна.

Имал съм безкрайното удволствие да работя по съвместни проекти със зоолози и ботаници от БАН (бившият директор на и-тута по ботаника на БАН, давал становище за управлението на парка проф. Д. Пеев) и от тях знам колко крехко е равновесито на екосистемата във високата планина.

Ясно е че трябва да има правила, които да са за всички (съответно в случая и скиорите са нарушители), но личното ми мнение е, че МПС имат работа горе само по изключение (отделно мен силно ме дразнят, като пешеходен турист и бивш скиор).

За това регулация на шейните, АТВ, мотори и т.н. - т.е, рестрикции и практикуване на този спорт само на определени места.
Нед Апр 18, 2021 9:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 813
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
То правила може и да има, но липсата на ефективен контрол обезсмисля всичко.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Нед Апр 18, 2021 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2235

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
То правила може и да има, но липсата на ефективен контрол обезсмисля всичко.


Голям проблем е това наистина. Даже не ми е ясно и как ще ги правим тези неща. Моторно шейни в планината, обаче като гледам как се изхвърля боклук по гори и ливади в цяла България, просто не знам. Там проблема е много по-сериозен и изглежда като да няма решение. Или воля да се реши това нещо с обучение и строг контрол.

Превантивната мярка е образование.. която дава резултат в годините напред. Някои западни нации благодарение на това нямат нужда от контролно служби, най-малкото има самоконтрол.
При нас след 30 години демокрация, тепърва ще трябва да изграждаме нещата.
Нед Апр 18, 2021 1:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Vl@d



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

При нас след 30 години демокрация, тепърва ще трябва да изграждаме нещата.


По скоро имаш предвид, че след 30 години слободия, тепърва ще трябва да изграждаме.
Защото демокрацията(комунизма също), ние българите си я устроивахме по нашенски.

Иначе съм съгласен с теб за образованието. Трябва да се работи с малките.
Ако се започне днес, то забележим ефект може да очакваме след около 20-25 години.
Ще дам пример за формиране на добродетел у малкия човек, на който се натъкнах преди години извън България:

В една детска градина, малките търчаха из двора с пръчици и нанизваха(събираха) падналата листна маса от дръвчетата в торбички. Някои от тях даже се съревноваваха с други, бяха го обърнали на игра.

Ето такива дребни неща биха сътворили чудеса. У малкия човек много леко може да се посее добродетел.
И понеже днес, възпитателния процес в семейството е с отслабваща роля, а личния пример от големите се мултиплицира в подрастващите, то ключов фактор към промяната е, само ако бъде държавна политика.
Такъв процес ще натрупа в един момент критична маса, която ще обърне посоката изключително бърже.
Пон Апр 19, 2021 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди години ме включиха в едно предаване по радиото. Водещата поде разговор за чистотата, като каза, че българинът е егоист и затова си хвърля боклука, където му падне. Аз обаче възразих: напротив, ако беше егоист, нямаше да цапа в гората, където се разхожда всяка сутрин. Българинът е прост, тъп и сбъркан сметкаджия. Гледам ги млади двойки - красиви, добре облечени, въргалят се по тревата в парка и се целуват, а около тях хартии с кетчуп и кенчета. Пък може така да им е уютно, знам ли?
Вто Апр 20, 2021 9:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 813
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Българинът е прост, тъп и сбъркан сметкаджия.


Имаме участник познал верния отговор. Липсва само типичното българско изречение "Аз за какво плащам данъци?"

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Вто Апр 20, 2021 9:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 4 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov