ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Рила: Ястребец-Маркуджици-Алеко-Безименен-Мусала 06.02.21г.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Рила: Ястребец-Маркуджици-Алеко-Безименен-Мусала 06.02.21г.
Автор Съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
На картата, на която е показано функционалното зониране на парка на парка, има показана съвсем ясна пътека по целия Мусаленски венец, включая Дено, така че не виждам каква драма има с това.

Драмата с обезопасителните съоръжения обаче е съществена. Владо не е прав, защото всеки зимен уикенд с нормални условия има многобройни свръзки, които преминават от Ястребец към Мусала или обратно през Алеко. Голяма част от тях са клиенти с водачи, но не само. Така че движение има, дори повече от колкото по времето, когато аз минавах по-често от там зимата (преди около 25-30 години). Прекрасен траверс, в див терен, без някакви особени трудности, но изискващ както определена екипировка, така и знания и умения. Не съм съгласен, че трудния пасаж е 2-3 метра. Много често съм имал трудности по-ниско, къдено се траверсират полегнали плочи, покрити понякога с нестабилен сняг. Да не говорим, че най-голямата трудност е газенето в сняг и клек до ръба на Алеко, като понякога и след него... Това не е място, от където може да се пусне тълпата, слагайки просто някакво въже или верига на посдледния пасаж, ПСС не харесва това... Laughing

Винаги, когато съм минавал от там с друг човек съм имал въже с мен. Естествено съм имал идея как да го ползвам (преди много по-малко, сега много повече). Като не знаеш какво да правиш с въжето, по-добре не го ползвай, оцелявай си така. Да не стане като на онова прочуто изкачване на Злия зъб (описано в този форум), където въжето само е пречело и е създавало предпоставки за инцидент... За мен е напълно нормално по-опитния в свръзката да качи последните 10-15 по-трудни метра и да осигури следващия (следващите) с едно подходящо за целта въже - теренът там е идеалин за целта! Е, ако ще си доказваме един на друг кой е по-добър, няма първи, няма въже, но това някак си ми е останало в тийнейджърските години , не може да е сериозен мотив в по-зряла възраст.

Носталгичен ми е този траверс, зимата 90-91 година сигурно 10 пъти съм го правил, основно сам. Тогава работех на кабинковия лифт и колегите (много по-стари от мен) все ми се подиграваха , че се качвам на лифта и в почивните ми дни. Те дори не подозираха, че именно за това съм се хванал на тази работа, за да бъда горе Very Happy
Пон Апр 19, 2021 4:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Те и джиповете и мотористите гледат, че на картата на национален парк „Рила“ има показани съвсем ясни пътища и си казват – не виждаме драма да си караме с джиповете и с моторите, какво ни интересува, че законите го забраняват...

Притежателите на моторни шейни също не виждат каква драма има в това да си карат моторните шейни в пределите на НП „Рила, какво като така нарушават законите и правилниците в България, драма няма...

То и бивакуването е забранено в НП „Рила“, освен на определените за това места, ама що пък да не бивакуваме където ни падне (особено ако изкараме някой лев от бивакуването), щото няма драма...

Vaskoo е прав – http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=150697#150697.

Според плана за управление на НП „Рила“ – https://rilanationalpark.bg/assets/userfiles/Rila...
в резерватната зона и в зоната за ограничаване на човешкото въздействие е позволено съответно:

„5.Транзитен пешеходен туризъм по определени маршрути включително с образователна цел:“
„14. Пешеходен туризъм без нощуване и без бивакуване, по определени и маркирани маршрути;“

Туристическите маршрути са посочени в Приложение 23 от плана за управление на НП „Рила“ и в тях НЕ фигурира пътеката по Мусаленския венец:

https://rilanationalpark.bg/assets/userfiles/Rila%20NP-bg.pdf#%5B%7B%22num%22%3A1347%2C%22gen%22%3...

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Апр 19, 2021 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Да не стане като на онова прочуто изкачване на Злия зъб (описано в този форум), където въжето само е пречело и е създавало предпоставки за инцидент... За мен е напълно нормално по-опитния в свръзката да качи последните 10-15 по-трудни метра и да осигури следващия (следващите) с едно подходящо за целта въже - теренът там е идеалин за целта! Е, ако ще си доказваме един на друг кой е по-добър, няма първи, няма въже, но това някак си ми е останало в тийнейджърските години , не може да е сериозен мотив в по-зряла възраст.
Very Happy

Ако има кой да качи едно клипче на Фейсбук групата "Луначични разходки" ще се насладиш как Злия зъб се качва и слиза като кварталната череша...
Пон Апр 19, 2021 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Excalibur, няма нужда - наслаждавал съм се на какво ли не там, всеки път като имам нещастието да съм там в почивен ден и хубаво време , какво ли не виждам да се случва Laughing

Всякакви драми, като най-любимата ми е как трима се качиха горе и ме питаха от къде е слизането от другата страна. После 30 минути откатерваха обратно, щото бяха без въже естествено... "Водачът" им се беше качил с едни обикновени щеки, които на слизане запокити надолу. Хич не ми беше комфортно...

Лошото е, че хората вече дори не знаят как се трупа планинарски опит и култура, а си мислят, че става с гледане на клипчета в You Tube и после на терен с налучкване проба-грешка, все едно че инсталираш нещо, ама не знаеш точно как...

А те Лунатичните разходки не е ли точно една група за социални контакти, дето трябва да блеснеш, за да впечатлиш някоя заблудена девойка? Laughing

Стефане, т.е. твърдиш, че връх Дено е забранен за изкачване? Както и Сфинкса? Че и Иречек?
Не съм чул да има ограничение на движението по Мусаленския венец от НП "Рила", ама ти четеш повече...
Вто Апр 20, 2021 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Имам молба от човек, на когото много държа, да не отговарям на mom4i и на празнословия във форума,
но понеже има зададени въпроси, отговорите на които биха били полезни на останалите съфорумци – ще отговоря накратко.

Аз не твърдя, че Дено, Сфинкса и Иречек са забранени за изкачване.
По-горе съм цитирал нормативни актове, а дали те важат – всеки сам преценява.
Според презумпцията в българското законодателство: Незнанието на закона не оневинява никого.

Лично аз смятам, че е лицемерно да излизаш с позиция против моторните шейни в националните паркове, а самият ти да нарушаваш плановете за управление на същите тези национални паркове. Но... всеки си преценява съгласно морала си...

Относно група „Лунатични разходки“:

Не, група „Лунатични разходки“ не е група за социални контакти, дето да блеснеш, за да впечатлиш някоя заблудена девойка.

Една от основните цели на групата е придобиването на планинарски опит и умения, така че да не ти се налага да си плащаш излишно за услугите на платен професионален планински водач.

А че в група „Лунатични разходки“ има девойки – има, при това какви девойки! – но девойките съвсем не са заблудени. Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Апр 20, 2021 1:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:

Стефане, т.е. твърдиш, че връх Дено е забранен за изкачване? Както и Сфинкса? Че и Иречек?
Не съм чул да има ограничение на движението по Мусаленския венец от НП "Рила", ама ти четеш повече...


В Пирин - Баюва дупка, Василашки чукар, Каймакчал, Полежан, Безбог, Ушиците с Голяма Стража - също попадат в забранена за преминаване територия (резерватна зона).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Апр 20, 2021 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
... Незнанието на закона не оневинява никого.
Лично аз смятам, че е лицемерно ...

Щом цитираш закони, значи отпада нарушението поради "небрежност", сиреч поради оправдание с незнание, и остава както му казваше на едно друго място, нарушение с "предумисъл".
Да се разходим ли из форума, за да видим колко закононарушения/зулуми/ си извършил лично ти, че и си се и похвалил на всеослушание за това?
Лично аз смятам, че поведението ти да цитираш разни правила и демонстративно да се хвалиш точно кога и къде си ги нарушил в един и същ форум, е връх на лицемерието.
Малко по-долу Дидо е изредил едни забранени места, за които съм сигурен, че след кратко търсене из темите, ще се намерят твои "репортажи" от такива събития, обилно подплатени и със снимков материал.
Цитирал бил "нормативни актове, а дали те важат – всеки сам преценява". Ти от коя си група преценители си?
Изплува ми едно определение за "дипломат в международните отношения" - уважава мнението на останалите и изобщо не го зачита...
Вто Апр 20, 2021 1:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Vladofff, сега трябва да ти обяснявам като на малко дете ли?

Няма да ти обяснявам. Както написах по-горе:

Имам молба от човек, на когото много държа, да не отговарям на празнословия във форума.


Кой се хвали демонстративно и кой пише полезна информация – съфорумците сами ще преценят. Кой е лицемерен – също.

Мисля, че се разбрахме да не се цапат темите във форума, като се пишат празни приказки.
Ако няма какво да кажеш по темата, моля, използвай темата: Изказвания на форумни потребители,обсебени от stefan_iliev38. Благодаря!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Апр 20, 2021 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Няма да ти обяснявам.

Че очаквал ли е някой обяснения точно пък от теб?
Когато делата сами говорят, не е нужно с думи да обясняваш обратното, така или иначе никой няма да ти повярва, при съдържащият се тук обширен снимков доказателствен материал за само едно от закононарушенията ти.
А писанието е предназначено конкретно за категорията дето "...сами преценявали...". Другите ти гледаме сеира.
И не си ти човекът, който определя кой къде да пише.
Вто Апр 20, 2021 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
stefan_iliev38 написа:

Няма да ти обяснявам.

Че очаквал ли е някой обяснения точно пък от теб?
...
И не си ти човекът, който определя кой къде да пише.

Vladofff, щом ми задаваш въпроси, значи очакваш от мен да отговоря. Ако пък не си очаквал...
Нали знаеш кой сам си задава въпроси и сам си отговаря? Wink

Относно дали не съм аз човекът, който определя кой къде да пише – сигурен ли си, че не съм? Wink

П.П. Ама много смешно ми стана, като прочетох, че „демонстративно“ съм се „хвалел“. Very Happy
Разбирам, да бях изкачил 8-хилядник, че да се хваля, ама да се хваля с обикновени върхове в България... Very Happy

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Апр 20, 2021 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
...се хваля с обикновени върхове в България...

Не е до върховете, а до мястото, където са разположени... За там има забрани установени някакви, дето Стефча ги цитира, но не спазва...
И като вкара в едно двете думи - забрана и осемхилянк, що не прочетеш какво се случва с всички, изкачили осемхилядник без надлежно разрешение на съответните власти. Знаеш ли как ще те тричат в Китай или Непал, ако идеш на място там, еквивалентно по статут на Средоноса? На Дневални страданията в колония № 2 ще са ти бел кахър.
Вто Апр 20, 2021 3:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Vladofff, така и така вече набра скорост, защо не вземеш да напишеш нещо и за:

Кризата с руските дипломати в Чехия и какво ще им се случи на руските шпиони?

Проблема с топенето на ледниците по високите върхове?

Глада в Сомалия?

И защо бият негрите в САЩ??? Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Апр 20, 2021 3:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
В Пирин - Баюва дупка, Василашки чукар, Каймакчал, Полежан, Безбог, Ушиците с Голяма Стража - също попадат в забранена за преминаване територия (резерватна зона).

Това е много интересно.... Само преди няколко години от Дирекцията обявиха, че ще маркират два нови маршрута, като единият минава през връх Полежан към х. Демяница и наистина от преди две-три години това е факт (поне в частта му до Мангъра (Полежан)). Излиза, че самото Управление на НП Пирин от незнание или умишлено нарушава собствените си забрани.
П.П. Струва ми се, че вторият маршрут беше към Каймакчал, ама ще помоля Стефан да порови, ако му се занимава разбира се, че аз нещо не се справям с търсачката......
Вто Апр 20, 2021 6:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Това е много интересен въпрос – кой може да създава нови маршрути (маркирани и немаркирани) в националните паркове?

(В новия проектоправилник за маркировката се предвижда туристическите маршрути в цялата страна да се одобряват и създават от 7-членна комисия, назначена от Министерството на туризма...).

Също интересен въпрос – ако има заповед за една пътека в резерват да бъде маркирана, но тя не е била маркирана, означава ли това, че туристите могат да минават по нея, въпреки че не е маркирана? Think

На 29.08.2019 г. не видях маркировка от хижа „Демяница“ към Газейския циркус, но сега гледам на БГМаунтийнс, че има червена маркировка от хижата до Долното Газейско езеро – https://www.kade.si/#map=19/2614460.52/5120903.75/0.
Маркировката е нанесена по данни от джипиес-трак на съфорумеца Христо/hsray2000 от 27.08.2020 г.

Открих новината за предстоящото маркиране на двете пътеки в МОСВ – https://www.moew.government.bg/bg/dva-novi-turisticheski-marshruta-podgotvi-dnp-pirin/, но не успях да открия самата „заповед № РД - 618/15.09.2017 г. на министъра на околната среда и водите“, съгласно която двете пътеки стават маркирани туристически пътеки:

„За предстоящия летен туристически сезон Дирекция „Национален парк „Пирин” ще маркира два нови туристически маршрута, преминаващи през резерват „Юлен”. Той е създаден със заповед №РД-223/26.08.1994 г. на министъра на околната среда и водите с цел наблюдение на развитието на характерните алпийски и високопланински екосистеми, неповлияни от човешки дейности и опазването на редки, застрашени и ендемични дървесни, растителни и животински видове.

Резерват „Юлен” попада изцяло в границите на Национален парк „Пирин”. Релефът на района има добре изразени глациални (ледникови) и периглациални форми – т.нар. „овчи гърбици”. Основната скала е гранит. В изобилие са тук обитанията на водните духове – реки, потоци, езера, реки, водопади. На територията на резервата се намират езерните групи на Василашки, Типицки, Стражишки, Полежански, Десилишки езера, както и няколко отделни езера, даващи началото на много малки реки.

Пътеката хижа „Безбог“ – връх Полежан – хижа „Демяница“ – местността Демянишка поляна е една от двете регламентирани със заповед № РД - 618/15.09.2017 г. на министъра на околната среда и водите пътеки, които преминават през резервата „Юлен”.

Отправната точка на маршрута е хижа „Безбог“, до която можете да достигнете пеша, следвайки зелената маркировка от Добринище, с кола, карайки първо по асфалтов, а след това и по черен път или с въжената линия от хижа „Гоце Делчев“. От хижа „Безбог“ поемаме в посока юг, покрай Безбожкото езеро. След 30 минути изкачване се отклоняваме в западна посока и започваме изкачването към превала между върховете Безбог и Полежан. Достигайки го поемаме на юг и след няколко минути пред нас се открива красива панорама към един от най-големите цуркуси в Пирин, този на Попово езеро. За върха продължаваме на запад. Полежан (2850,7 м) е четвъртият по височина в Пирин. Старото име на върха е Мангър тепе, което идва от характерните каменни плочи, които покриват голяма част от върха. При движение по тях те издават характерен звук, наподобяващ този на „мангърите” – стари турски медни монети. От върха се откриват впечатляващи гледка към околните върхове, циркуси и езера. Пътеката продължава в западна посока към връх Газей и Газейския циркус, през който продължаваме да се движим в посока север-северозапад. Тесният, но много красив газейски циркус е оформен между стръмните склонове на връх Полежан и трудно достъпните била на Стражите и Ушиците на изток и Малък Полежан и Газей – на запад. В циркуса са разположени 5 красиви езера, между които най-високото и красиво е Горното Газейско езеро (известно още с името Дамата с кока). То се намира на 2642 м н.в. и е второто по височина между пиринските езера. Водите на езерата образуват буйната и пенлива Газейска река, която следваме по пътя ни за хижа „Демяница“. Спускането е стръмно и изморително, но удовлетворението от заобикалящите ни природни красоти потиска насъбралата се умора. След хижа „Демяница“ пътеката продължава до местността Демянишка поляна, откъдето можете да тръгнете по туристическата пътека маркира със син цвят до Банско.

И ако първата пътека е известна сред опитните планинари и запалените туристи, то туристически маршрут хижа „Безбог“ – Десилишки циркус – хижа „Демяница“, ще ви разкрие малко познати дивни красоти на резерват „Юлен”.

Начална точка на маршрута отново е хижа „Безбог“. Поемайки на северозапад-запад достигаме р. Десилишка, чийто ромон ще ни съпровожда в горещите летни дни в първото изкачване от маршрута. Достигайки до границата на резервата поемаме на северозапад, следвайки малкото поточе, което изтича от Плешивото езеро. То може и да не впечатлява със своите размери, но ще бъде приятна междинна точка за почивка, преди поредното голямо изкачване към превала между върховете Каймакчал и Голяма Стража. След изкачването следва голямо спускане към хижа „Демяница“ – нашата крайна точка. Маршрутът предлага близки панорамни гледки към върховете Безбожка тумба, Безбог, Десилица, Голяма стража и Каймакчал. Ще можете да се насладите на гледка към Василашки циркус, връх Тодорка и стърчащите зад тях мраморни Пирински гиганти върховете Вихрен и Кутело.

И двата маршрута изискват добра подготовка, подходящо планинско оборудване и добро физическо състояние. Важно е да знаете, че при преминаването на тези маршрути е необходимо да спазвате някои основни правила, при движение в резерват.

Не се отклонявайте и не навлизайте в резервата
Не замърсявайте с битови и други отпадъци
Забранено е паленето на огън и бивакуването
Забранено е брането, събирането, отрязването, изкореняването или по друг начин на увреждането на екземпляри от растителни видове
Забранено е убиването, улавянето, преследването, обезпокояването или по друг начин на увреждането на екземпляри от животински видове.“

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Апр 20, 2021 9:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1509
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"В Пирин - Баюва дупка, Василашки чукар, Каймакчал, Полежан, Безбог, Ушиците с Голяма Стража - също попадат в забранена за преминаване територия (резерватна зона)."
============
Ебаси.....
На стари години научих, че съм туристически бракониер.
Rolling Eyes
Тихуууу!!!!
Вто Апр 20, 2021 10:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov