ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Искърско Дефиле. Маршрути
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Искърско Дефиле. Маршрути
Автор Съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
от Кътина до изоставеното гробище на Церецел и обратно през Здравчи Камък

това е разходка от ноември 2020, която описах само сега, не че нещо се е променило по тези места за 4 месеца...






Arrow Arrow Arrow http://pavelpronin.com/katina_tseretsel/
Сря Мар 10, 2021 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
миналия понеделник (12ти април) направих един маршрут, който много ми хареса. беше по-горещо, отколкото ми се искаше, но пък беше по-малко пролетно, отколкото, когато ходих през март... дори все още имаше сняг на 800 метра на някои места, на 12 април....

това са 30 км от Гара Лакатник, през източните махали на Губислав - село Дружево - село Миланово - Старо Село (Осиково) - пътека край река Сапачур - махала Свражен и после връщане до Гара Лакатник, като реката преминах по МВЕЦ Свражен, а после през махалите на Лакатник стигнах до гарата.

пътеписът е много дълъг, но ако някой ходи по тези места, може да е интересен. пиша ги най-вече защото след като се прибирам от тези разходки, рядко намирам интересна информация за тези места, а така, ако някой ден някой обикаля по тези села, може да прочете каквото написах


Arrow Arrow Arrow https://pavelpronin.com/gubislav_druzhevo_milanovo/




Пон Апр 19, 2021 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
един пътепис от тази пролет:

26 км, 1200+метра денивелация.

Гара Бов - махала Стръмол - махала Липовец - махала Добров Требеж - махала Кошущица - махала Ключо - Лакатник - Бов - Гара Бов,
една кръгова обиколка на махалите на Бов и посещение на Вазовата Къща, която вече е разрушена...

Arrow Arrow Arrow https://pavelpronin.com/bov_vazova_kashta/


Пет Май 14, 2021 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
миналата седмица нощувах на "Столо", ако на някой е интересно :https://pavelpronin.com/2021/08/10/skalen_fenomen_stolo/ Wink
Вто Авг 10, 2021 10:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 389
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Прекрасни снимки! Благодаря за споделеното.

На Столо съм ходил 4 пъти в в различно време на деня. Исках да го заснема но винаги имаше орли. Много орли.

(Орлите не харесват летателни апарати Wink )
Вто Авг 10, 2021 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kukumei



Регистриран на: 21 Сеп 2021
Мнения: 3
Местожителство: Берковица

Мнение Отговорете с цитат
Павеле, благодаря и аз за пътеписите ин информацията!
Понеже и аз съм с другарче куче, се боя да я водя из тези маршрути, четейки вашите постове. Около Лакатник, Бов и Тръстеная имате ли сведения дали е безопасно (това е относително понятие, но все пак...) за куче? То е ловна порода и не ми ходи по петите, а си тича около мен с променлив радиус.
От едно село в СЗ Стара Планина съм и много често ходим в районите на Копрен, Чипровци, Берковица- като цяло много е спокойно за походи с животни. Понякога даже и хора не срещаме. Но около Искър не съм ходила никога и го обмислям сега докато е най-красивата есен.
Пон Сеп 27, 2021 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте! Very Happy

Преди в пътеписите изрично писах дали има кучета или не, но с годините стана ясно, че това е нещо, което се променя. Така там, където преди имаше кучета - вече ги няма, а пък на други места са се появили (има доста нови пасища).

Аз може би се приетснявам за моето куче повече, отколкото е необходимо, но пък и тя не е такава, че да иска много да обикаля.

Както и по повечето села където и да е, така и тук в ниското където има живот - има кучета. Специлано при Бов по високите части в Бовско Луково и тази година срещнах доста свободно обикалящи едри кучета, при Тръстеная също - преди 2 години от ферма Чемерник към мен изкочи едно огромно черно куче, а бях до портата, нямаше къде да бягам, успях да хвърля гранули и то започна да яде, ама ако бях с моето куче... не знам какво щеше да се случи.

В планина Понор над Заселе - при Була, Сърбеница, Препасница - е спокойно. Но над Добравица южно от Столо - там има много кучета. Между Була и Каишов връх има фургон с куче пазач, но последно беше вързано.

В Ржана планина при Козница е спокойно, отсреща при Чукава в Голема планина също.

За ловния сезон сигурно няма нужда да коментирам, горите на Голема и Мала планина са популярни сред ловджиите в късната есен- началото на зимата. Над Своге стрелят когато искат, над Батулия също. дори по трасето на Ком-Емине между Тръстеная и Лесоква има не едно чакало....

Не мога да бъда полезен, при мен най-гадната ми среща с кучета беше в махала Камико над Церово, но след 4 години вече минах през нея с моето куче и нямаше проблем.

Опасни се отдалечените махали, в които живее по 1 човек, за тях е нормално да имат много кучета пазачи, те не очакват, че някой обикаля техните земи туристически и кучета обикалят спокойно и пазят, тази пролет два пъти се озовах на такива места - едното над Огоя. Там има един имот дълбоко и високо в гората, далече от махалите и селото, а аз, като вървях по пътеката, бях доволен "каква хубава пътека" си мислех. Така стигнах до една махала от 1 къща и кошара в гора с поне 10 кучета... как не ме усетиха... все още не знам. Ама обърнах и бързо бягах обратно, не знам какво щеше да се случи, ако бяха ме видяли Rolling Eyes Shocked може би и нищо.

Друго беше над Еленов Дол, пак вървях по тайна пътека и стигнах до пак отделечен имот с 1 човек и много кучета, но не бях много близо и те само лаеха.

Много кучешки истории Confused

Това е само моя гледна точка, може би някой друг с куче може да каже нещо позитивно Smile
Пон Сеп 27, 2021 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kukumei



Регистриран на: 21 Сеп 2021
Мнения: 3
Местожителство: Берковица

Мнение Отговорете с цитат
Благодря за изчерпателния отговор!
Аз също се притеснявам много за моята приятелка-куче, макар да е любвеобилна и игрива когато среща непознати кучета, смела и много оправна в природата.Самостоятелно си ловува без да се губи и няма умора (Аз не съм привърженик на лова, но то и е вродено и част от живота, преди да я взема в моя дом). Не се страхувам изобщо от кучета, но не съм имала и неприятни срещи, а и внимавам и не я водя през села и места, където има животни.
СЗ Стара Планина е доста рядко посещаван край като цяло, подходящо е за разходки с животни. На хижа Миджур имаше 2 кучета при Милчо, но те са изключително мили, дори женското в напреднала бременност се изкачи с нас до заслона. То се е заселило там на скоро и хижарят ни предложи подаръци кученца при следващото ни посещение Smile
Сря Сеп 29, 2021 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Adriana



Регистриран на: 22 Мар 2021
Мнения: 2
Местожителство: София

Мнение вр. Кална глава / с. Балша Отговорете с цитат
Здравейте,

Днес реших да разтъпча кучето и да се поогледам за гъби. Та ... новото е, че скоро вр. Кална глава няма да е толкова скучен връх. Вероятно ще има " панорамна площадка " с любезното съдействие на ДГС София и някаква си там фирма за изсичане на горите. От чешмата за водопой на стадата ври и кипи главоломна сеч. Същата е от пътя за върха и на ляво до пътя който води за с. Церецел. Голямата поляна м/у двете пътеки се е превърнала в сметище. Имайте го в предвид, ако решите да се разхождате в делничен ден.
Нед Ное 14, 2021 7:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
с много голямо закъснение описах три от разходките ми от миналата пролет (март - април).

1. до махалите на Искрец в Мала Планина

кръгова разходка през махалите на село Искрец в Мала Планина – село Искрец махала Джагаловци – пресичане на река Козла – махала Бекеровци – махала Бангьовци – махала Сврачковци – връх Равния Камък – връх Здравецо – местност Попова Орница – връх Дреновска Чука – махала Баломир – ловен заслон – другата част на махала Баломир – река Козла – махала Джагаловци

Разстояние: 23 км
Денивелация: около 900 метра


Това беше мноооого приятна разходка, защото открих много нови за мен Оброчни Кръстов, разгледах много махали:




пътепис:
https://pavelpronin.com/mahalite_na_iskrets/






2. от Оселна до връх Щадимо и назад

кръгова разходка в Ржана Планина – село Оселна – на юг по течението на река Ръжанска през селото – Пънобърдски дол – Лесков Преслоп – връх Щадимо – местност Фунията – местност Говедарника – местност Сребърното Торище – връх Нирски Камък – местност Гергов Преслоп – заслон при връх Чуклата (Могилата) – местност Равния Път – връх Дева Могила – село Оселна

Разстояние: 25 км
Денивелация: около 1500 метра

Това беше доста планинска разходка, тоест без стари махали, но пак интересна. Не съм бил в тази част на Ржана Планина до този ден.

пътепис: https://pavelpronin.com/oselna_shtadimo/




3. от Елисейна до Гара Бов през Злидол, Еленов Дол и Бовска Габровница



най-дългата ми разходка из земите на Искърския пролом – от Гара Елисейна – село Зли Дол – местност Цолов Пожар – връх Гърбасица – ловен заслон южно от връх Гърбасица – връх Градо – Лесков Преслоп – Осичена Поляна – махала Бакьова Нива – Еленов Дол централната махала – махала Медов Дол (Еленов Дол) – асфалтов път посока Осеновлак (Осеновлаг) – махала Бовска Габровница (Бов) – местност Чемеринк – махала Ключо (Бов) – изоставените общежития – махала Кръсто – село Бов – екопътека “Под Камико” – Гара Бов

Разстояние: 36 км
Денивелация: около 2000 метра

Това беше най-дългата ми разходка и се радвам, че успях да я направя Smile

пътепис: https://pavelpronin.com/eliseyna_bovska_gabrovnitsa_bov/


Нед Фев 06, 2022 5:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат


днес над Батулия открих този фото-капан, или поне мисля, че това е фото капан.

но нещо не разбирам какво точно правят.

камерата е насочена към изравнено място на което е сложена някаква стара крива метална бъчва, тя пък е вързана с верига към съседното дърво.

наколо има храна - зърна, добре, разбирам. но каква е тази бъчва? пък и табела "обектът е под видеонаблюдение".

срещали ли сте такива?
Сря Фев 23, 2022 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Сега ще ти обЯсня Отговорете с цитат
Този стар варел е пълен с ронена царевица като преди това е перфориран с множество отвори, малко по-големи от царевично зърно. Идва Бай Глиган, примамен от миризмата на храната и започва да бута варела. От нега зрънце по зрънце изпада царевичка. Бай Глиган сладко похапва и все по ожесточено търкаля варела по земята, открил тайната на хранителната поява. А за да не си го затъркаля в къщи, връзват така наречената хранилка с метално въже или верига за дърво. В близост монтират фотокамера, която изпраща снимки при поява на движение на определен номер. И така докато не се открадне камерата.
Чет Фев 24, 2022 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А няма ли стрелящо устройство с дистанционно управление? Просто така да хранят прасетата бадева? Странно...
Чет Фев 24, 2022 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Re: Сега ще ти обЯсня Отговорете с цитат
tzezko написа:
Този стар варел е пълен с ронена царевица като преди това е перфориран с множество отвори, малко по-големи от царевично зърно. Идва Бай Глиган, примамен от миризмата на храната и започва да бута варела. От нега зрънце по зрънце изпада царевичка. Бай Глиган сладко похапва и все по ожесточено търкаля варела по земята, открил тайната на хранителната поява. А за да не си го затъркаля в къщи, връзват така наречената хранилка с метално въже или верига за дърво. В близост монтират фотокамера, която изпраща снимки при поява на движение на определен номер. И така докато не се открадне камерата.


благодаря! не откраднах камерата,Very Happy но мястото не е много скрито, или аз пък обикалям там, където никой не стъпва.
иначе на мястото страшно силно миришеше на дизел/нафта, не знам дали е от варела или от какво, ще се учудя някой глиган да надуши царевицата през тази миризма.
интересно ще ми е да видя кадри от камерата и да знам какви животни обикалят из тези гори, но кой знае кой я е сложил...дали от Свогенското горско стопанство, или просто някой местен жител.


Последната промяна е направена от raskoll на Чет Фев 24, 2022 8:44 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Фев 24, 2022 8:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
raskoll



Регистриран на: 30 Юли 2008
Мнения: 474

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
А няма ли стрелящо устройство с дистанционно управление? Просто така да хранят прасетата бадева? Странно...


не съм видял да има! дано да няма!
Чет Фев 24, 2022 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
Страница 8 от 11

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov