ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Сигнал на гражданин разкри бракониерство в Рила планина

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Сигнал на гражданин разкри бракониерство в Рила планина
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Сигнал на гражданин разкри бракониерство в Рила планина Отговорете с цитат
«Служители на „ДГС Разлог” и ЮЗДП реагираха незабавно на първи сигнал за бракониерство, подаден от гражданин през мобилното приложение, въведено преди по-малко от месец. Това съобщиха за Радио "Фокус" - Пирин от Югозападно държавно предприятие. При проверката, извършена от горските служители на 17 май в частна борова гора над местността Предела, бяха установени незаконно поставени примитивно чакало и примки за улов на диви животни. На терен са открити и следи, които според проверяващите са от попадналото в капана животно. Видимо е, че примката е ползвана многократно, което се потвърждава от остатъците от царевица за подхранване на дивеча, обелените дървета и утъпкания терен.

Въпреки че нарушителят не е разкрит, незаконният капан е премахнат. Това се случва благодарение на иновациите, въведени от ЮЗДП, и активното гражданско съдействие за опазване на горите и дивеча. Сигналите, подадени чрез приложението за смартфони и таблети, се визуализират на публичната уеб-карта на горите в ЮЗДП на адрес http://gori.uzdp.bg чрез приложените снимки и координати на местоположението.

Указания за инсталирането и работата с мобилното приложение са налични в приложеното видео-обучение: https://youtu.be/9cbi4-llNu4»


Източник: Информационна Агенция "Фокус", 18 май 2021 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Вто Май 18, 2021 2:27 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Май 18, 2021 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Все си мисля, че думата "разкри" не се вписва грам в текста по-надолу. А над Предел лятото гърмят пушки на поразия, а покрай трасето на Е4 си има чакало с корито пълно с жито ... В Рила като цяло бракониерството си е нещо съвсем нормално.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Вто Май 18, 2021 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gollum



Регистриран на: 23 Фев 2011
Мнения: 273
Местожителство: Видин

Мнение Отговорете с цитат
Както казваше един приятел за България-"Хубава страна,за съжаление населена."
Вто Май 18, 2021 2:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
Все си мисля, че думата "разкри" не се вписва грам в текста по-надолу. А над Предел лятото гърмят пушки на поразия, а покрай трасето на Е4 си има чакало с корито пълно с жито ... В Рила като цяло бракониерството си е нещо съвсем нормално.

Мисля ,Че Ведрин акцентира на приложението.
Аз го разгледах хареса ми. С него можеш доста добре да локализираш проблема / пожар, лов , бракониери незаконна сеч/, щото иначе като видиш някой кво ще кажеш, ми тук някъде се сече на пътеката между това и онова Very Happy . Дори и координати да им пуснеш пък колко хора ще ги пуснат читаво. Друго си е RR-18-22 предполагам ще се ориентират по- бързо.
Вто Май 18, 2021 3:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1512
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Както казваше един приятел за България-"Хубава страна,за съжаление населена.""

Като руския лаф - добра машина, но в лоши ръце попаднала. Мислех, че само за нас може да става дума и се разочаровах, когато отидох в Италия. Там дал Господ красоти, гюрултия и мизерници.
Вто Май 18, 2021 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
... Мислех, че само за нас може да става дума и се разочаровах, когато отидох в Италия. Там дал Господ красоти, гюрултия и мизерници.

Е, нали единият от братята на Аспарух – Алцек – бил отишъл в Италия... Rolling Eyes

vedrin написа:
«Служители на „ДГС Разлог” и ЮЗДП реагираха незабавно на първи сигнал за бракониерство, подаден от гражданин през мобилното приложение, въведено преди по-малко от месец. ... При проверката, извършена от горските служители на 17 май в частна борова гора над местността Предела, бяха установени незаконно поставени примитивно чакало и примки за улов на диви животни. ...
Въпреки че нарушителят не е разкрит, незаконният капан е премахнат. Това се случва благодарение на иновациите, въведени от ЮЗДП, и активното гражданско съдействие за опазване на горите и дивеча.

Като прочетох това, не можах да се стърпя и се смях с глас. Laughing

Благодарение на ИНОВАЦИИТЕ на ЮЗДП е премахнат незаконният капан! Хвала на такива иновативни държавни предприятия! Laughing

Е, голяма работа, че нарушителят не бил разкрит! Важното е, че е бутнато примитивното чакало и са срязани няколко примки.
Някои биха казали, че примитивното чакало и примките е могъл да ги бутне и този, който е подал сигнала, но какво разбират тези някои от ИНОВАЦИИ и от „активно съдействие за опазване на горите и дивеча“?! Laughing

Всъщност реално бракониер не е имало, уловено незаконно животно не е имало, ама е имало следи! Хвала на следотърсачите от ЮЗДП! Smile

EXIIIT написа:
Мисля ,Че Ведрин акцентира на приложението.

Да, така е. За приложението става дума. Но нека видим първо картата на ЮЗДП.
Аз лично подробно съм разглеждал и съм разучавал въпросната карта на ЮЗДП – http://gori.uzdp.bg/.
Защо ли? Защото организацията „Български планинарски съюз“ (БПС) сключи споразумение с Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП).

(БПС тогава се похвалиха навсякъде в социалните мрежи и разтръбиха, че заедно с ЮЗДП щели да се борят да няма сечи и туристическите маршрути в България да се запазват по време на сеч, тоест горските щели да оставят неотсечени по 5-10 метра буфер около туристическите маршрути. То бяха драгости, то бяха хвалби, то бяха възхвали... Оттогава се сещам за няколко случая на изрязани и унищожени туристически маршрути, последният беше съвсем скорошен в Родопите. Шефът на БПС питаше във Фейсбук какво можело да се направи по въпроса, освен че имали споразумение. Ами аз се сещам, че може да размаха въпросното споразумение пред горските и да им каже нещо от сорта: „Как смеете да сечете дървета с маркировка, нали имаме споразумение, сега ще видите вие какво ще ви се случи, щом нарушавате споразумението!!!“ И горските най-вероятно ще се засрамят, ще подвият опашки и ще си посипят главите с пепел, пардон – с пръст. Ох, отплеснах се, а не биваше... Съжалявам.)

На въпросната карта на ЮЗДП имаше нанесени местата със законни сечи, като сечите бяха описани подробно – дата на започване, дата на приключване, дати за извозване на дървесината, фирми и разрешителни – изобщо много подробна информация. Бяха качени сечите за период от няколко месеца. Хората трябваше да могат да проверят на картата дали дадена сеч е законна и ако не е обозначена на картата – да подадат сигнал до ЮЗДП. Имаше и възможност да направиш проверка в интернет по номерата на товарните камиони – ако видиш товарен камион, превозващ дървесина, можеше по номера му да разбереш дали той законно превозва дървесината. Не знам дали все още може да се прави такава справка.

Година по-късно пак прегледах картата и с удивление установих, че през новата година не бяха нанесени никакви нови сечища, освен вече съществуващите за миналите няколко месеца.

Сега виждам, че на картата са махнати всякакви сечища! Може пък аз да не ги намирам.

Защо са махнати сечищата от картата? Дали ЮЗДП е искало хората да не знаят къде и колко гори се сечат?

И ето, че ЮЗДП излиза с ново „иновативно приложение“, с което се твърди, че щели да се борят с бракониерите!

Следващата година нека пак погледнем картата и да видим резултатите от този „иновация“ за „опазване горите и дивеча“. Smile

Само да не се окаже, че няма нанесени сигнали на картата и че мобилното приложение не действа.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Май 20, 2021 7:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Стефане, не така, де! Ти още малко ще поискаш служителите да заложат капани за бракониерите и да ги причакват в чакалото. А защо пък не? И от такава иновация могат да се изкарат пари! Хем и вълкът сит, и бракониерите цели...
Чет Май 20, 2021 8:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov