ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
За редактиране на GPX файл

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
За редактиране на GPX файл
Автор Съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение За редактиране на GPX файл Отговорете с цитат
Здравейте!
Как мога да "изрежа" трак, който съм записал в GPX-формат?
Конкретният проблем: Записал съм си пешеходния трак при един планински преход, но съм забравил да изключа приложението и то е записало и последващото пътуване с колата до вкъщи. То ми е излишно - искам просто да отрежа ненужното и полезния пешеходен трак да го сейвна като нов файл. Коя програма ги върши тези магии?...
Съб Май 29, 2021 10:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Става с обикновен текстов редактор, примерно NOTEPAD. Трака обикновено е съставен от подредени по време точки. Всяка точка има следната структура:
Код:

      <trkpt lat="геогр. ширина" lon="геогр. дължина">
        <ele>височина</ele>
        <time>2021-05-29T10:35:02Z</time>
      </trkpt>

за да орежеш ненужното трябва да изрежат всички точки след момента на качването в колата. Важно е да режеш чисто и да не оставяш парчета (<trkpt> или </trkpt>) иначе после трака няма да се чете.

За програми не съм много в час. Аз ползвам старовремската Garmin Mapsource. При нея в TOOLS има TRACK DEVIDE.
Съб Май 29, 2021 3:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Става с обикновен текстов редактор


Супер! С текстов редактор ще стане!
Единствената ми трудност сега е да идентифицирам коя е точката, след която да трия... Но принципно се получават нещата! Smile

(Аз така ще мога и "да си съчинявам" неизвървени тракове - като си дописвам точките Very Happy Very Happy Very Happy - това в рамките на шегата...)

А Garmin Mapsource не мога да я инсталирам нещо... Опъва ми се...
Съб Май 29, 2021 3:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Забравих да кажа, че в трака времената са по Гринуич, т.е. са отместени спрямо локалното българско време с -3 часа.

Като триеш, все пак накрая тряба да останат финалните редове
Код:

    </trkseg>
  </trk>
</gpx>

подозирам, че поне първия път след като намериш последната точка ще изтриеш всичко след нея и после ще се чудиш, защо трака е с невалиден формат.
Тези три реда са трите класически последни редове във почти всеки трак, ама за всеки случай огледай с текстовия редактор края на конкретния трак. Краят тряба да се пази.

А за манипулациите си прав - тракове лесно се модифицират. Малко по сложно, но напълно технически възможно е да си седиш в къщи на дивана и да симулираш работа на GPS/GPRS тракер, който да показва че си я край Мусала, я на Еверест. Very Happy
Съб Май 29, 2021 4:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: За редактиране на GPX файл Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
Здравейте!
Как мога да "изрежа" трак, който съм записал в GPX-формат?
Конкретният проблем: Записал съм си пешеходния трак при един планински преход, но съм забравил да изключа приложението и то е записало и последващото пътуване с колата до вкъщи. То ми е излишно - искам просто да отрежа ненужното и полезния пешеходен трак да го сейвна като нов файл. Коя програма ги върши тези магии?...

Най-лесните и бързи за работа програми са BaseCamp (безплатна е) и MapSource (безплатна е, след като си инсталирал BaseCamp).

След като ги инсталираш, трябва да инсталираш карти, които да се показват на програмата - например БГМаунтийнс.

След това отваряш трака си с двете програми и разучаваш командите и възможностите на програмите. Виждаш коя от двете програми ти харесва повече и в бъдеще работиш с нея. По принцип BaseCamp има малко повече възможности, но лично на мен MapSource ми харесва повече като външин облик и затова ползвам предимно нея.

Разбира се, джипиес трак може да се редактира и с текстови редактор, но с програма като горните две това става много по-бързо, много по-лесно и много по-безпроблемно.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Май 29, 2021 6:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Забравих да кажа, че в трака времената са по Гринуич, т.е. са отместени спрямо локалното българско време с -3 часа.

Като триеш, все пак накрая тряба да останат финалните редове


Оо, да - установих, че са по Гринуич. А за началните и финалните редове се ориентирах бързо - няма проблем за това. Те са "протоколни", трия само междинните точки, които се разпознават.
Абе вчера задобрях доста! Very Happy
Все пак ми се струва, че ще ми е по-лесно да направя едно преходче из Пирин и да си запиша трака, отколкото да седя пред NotPad и да си съчинявам Very Happy
Нед Май 30, 2021 10:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Re: За редактиране на GPX файл Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Най-лесните и бързи за работа програми са BaseCamp (безплатна е) и MapSource (безплатна е, след като си инсталирал BaseCamp)


Благодаря ти! Сега ще ги пробвам и тях.
Нед Май 30, 2021 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Re: За редактиране на GPX файл Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
След като ги инсталираш, трябва да инсталираш карти, които да се показват на програмата - например БГМаунтийнс.


А как се импортва картата на БГМаунтийнс, че не успях?... Sad
Нед Май 30, 2021 1:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Re: За редактиране на GPX файл Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
А как се импортва картата на БГМаунтийнс, че не успях?... Sad


Затваряш Garmin Mapsource и BaseCamp. Инсталацията се прави при неактивна програма.

Теглиш последната версия на картата от https://bgmountains.org/bg/maps/garmin-maps/category/9-bgmountains
Това е .EXE файл. Стартираш го, отговаряш каквото те пита, изчакваш и когато свърши картата е инталирана.
Отваряш Mapsource и картата вече е там.

Това е накратко.
Подробности по картата и инсталацията има на http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=840&start=0
Нед Май 30, 2021 2:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Re: За редактиране на GPX файл Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Затваряш Garmin Mapsource и BaseCamp. Инсталацията се прави при неактивна програма.


Супер! Получи се Smile
Благодаря!
Нед Май 30, 2021 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov