ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Условия/Обстановка горе.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 25, 26, 27, 28, 29  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Условия/Обстановка горе.
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Много добре и точно са ти го написали. За да разбере човек че това е глупост. Самия ти въпрос , издава че си неопитен, затова че чети и не го приемай лично. А че има 100 човека , дето ще се качат без котки, не го прави по-малко глупаво.
Вто Мар 02, 2021 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Зимната пътека по левия бряг на Мусаленска Бистрица е упъпкана от машина и чудесна за разходки до хижа Мусала.
Снегът твърд и леко заледен, за човек като мен (94 кг) недостатъчно твърд, без ските и снегоходките си потъвах доволно извън пътеката.

2-3 човека пуснаха склона на Иречек от отделянето на Студения чал от него, браво за изкачването.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Мар 03, 2021 11:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
МиткосваМ



Регистриран на: 01 Дек 2020
Мнения: 95

Мнение Отговорете с цитат
След известен размисъл и обсъждане, а и предвид получената информация за актуалното състояние на маршрута, изкачването до Мусала отпадна. Приятелят, който не разполагаше с нужната екипировка, прецени, че е по-подходящо да се откаже - и за да не разваляме групичката, решихме да променим плана. Оставихме наличните котки, снегоходки и прочее да почиват, и се насочихме към лека, но много обзорна разходка по билото на Маркуджиците – от горната станция на кабинковия лифт при Ястребец, до последното равно преди връх Алеко (после обратно).

Пешеходците бяха всичко на всичко шест – заедно с нас. Скиори и бордисти – много пъти по шест, разбираемо. Smile След края на пистите имаше и хубава пъртина, така че можеше да се върви дори без гети. Отстрани снегът е уплътнен, но все пак по-тежък човек би потъвал до известна степен. Клекът се подава тук-там, но в общи линии е затрупан. Времето на Трети март (когато посетихме района) беше отлично – слънчево, топло, с добра видимост и съвсем слаб ветрец. При подходящи условия, каквито бяха в този ден, преходът в този му вид става дори и за не съвсем екипирани ентусиасти – така че всички останахме доволни.

Благодаря още веднъж за полезните и съобразени с първоначалния ми въпрос отговори на t.hristov и vaskoo! Бих посъветвал и втория любител на клавиатурните нападки, прибързани изводи и поставяне на етикети, който се е включил после (а гледам, че и в други теми не си въздържа тона и езика), да вземе пример от такива хора… И да си припомни лафа „Като не те натискат – недей да звъниш!“ – подходящ за случая, впрочем. Wink

Хубав ден от мен – и няколко снимки. Smile

Поглед към Амбарица, Купена, Жълтец и Ботев - в Стара планина:


Скакавци, заедно със Сакън дупка:


Поглед към Пирин - Полежан, Ушиците, Десилица и Каймакчал:


Алеко (вдясно), Безименен, Мусала, Трионите и Малка Мусала:


_________________
С ЩЕКИ ПО ПЪТЕКИ
Вто Мар 09, 2021 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
А бе сигурно мен имаш внапредвид... Сигурно смъ бил бая накъркан над обичайното. Ама явно щом смъ си изтрил коментара е ясно че съм се осетил че е грешен. Странно, смятах че не смъ коментирал в темата - исках да запитам сериозно ли има и маратонки зимно ама сякаш все пак не запитах. Сиреч, не зная кво съм бил коментирал но квото и да е - ей на извинявам се пред всички. Ако мога некак да те конпенсирам ще го направя. Браво за расходката и за снимките. Всичко хубаво! Smile
Вто Мар 09, 2021 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Аз ходих на 6ти март едно бързо изкачване от Боровец до Мусала и обратно. Долу пътеката е обледена изцяло и се пързаля яко, понеже се е топило и замръзвало. Горе е бетон, много хубаво идеално е. Гледам нещо снега по прогноза го няма, ще е интересно дали утре ще вали.
Иначе пък днес ходих със ските до Черни връх, там е още по - голям бетон.
На 3-ти март бяхме по стражите, там даже е лесно заради фирна. На голяма стража нямаше пасаж, просто е затрупан, толкова много сняг е надухало там.
Вто Мар 09, 2021 6:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
МиткосваМ



Регистриран на: 01 Дек 2020
Мнения: 95

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
А бе сигурно мен имаш внапредвид...

Съвсем не. Very Happy Но- както и да е.
Разходката наистина добра се очерта - и доста лека в същото време. За маратонките - пускат си се хората така, наистина - колкото и да е странно. Smile На Витоша към Черни връх редовно се срещат - и не говоря за практикуващите планинско бягане, които си тренират, да речем, и е нормално да не тичат със зимните планинарски чепици.

kaloyanv написа:
до Черни връх, там е още по - голям бетон.

В началото и в края на февруари бях натам и ми направи впечатление, че и двата пъти по Платото снегът беше много малко (като за този месец), прозира трева навсякъде, но с приближаването към Черни връх количествата доста се увеличават - както си трябва. Но е твърда покривката, да - и като цяло много повече ми напомня на това, което съм виждал в други години чак с месец и нещо по-късно...

_________________
С ЩЕКИ ПО ПЪТЕКИ
Вто Мар 09, 2021 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По 3-ти март и ние бяхме по мусаленско.
Снежната покривка на Витоша е функция на вятъра най-вече, снеговалежът на тази планина не е кой знае колко. Преобладаващия умерен и силен западен вятър на Витоша, от няколко години не е така силен и преобладаващо западен - такива са ми наблюденията последните няколко години, през които пребивавахме редовно горе. Броят на тихите и безоблачни дни е нараснал осезаемо според мен.

Наблюдението ми по мусаленско и преди това из белмекенско, и източоно-витошко, снегът отгоре е твърд, но около клековете и смриките има големи въздушни джобове, образувани от твърде променливите условия в началото и средата на зимата, та там се пропада добре. Нямаше (тази зима) такива снегове, както и ветрове да нафукат клека хубаво.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Мар 09, 2021 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Аз лично не съм виждал толкова сняг последните години, но говоря за над 2000 метра. навсякъде има поне 3 метра, сигурно е комбинация , както казва васко
Вто Мар 09, 2021 10:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Има доста сняг, така е. Задържа се снежната линия на около 1800-1900 м н.в, 2000 за Родопа, въпреки и по време на топлите периоди. Нямаше много ветрове, не валя и дъжд по най-високото. Ако си/сте забелязали, снегът рязко се променя като дебелина от една височина нагоре, според планината и изложението. Под споменатите височини, земята остана топла и суха, като за зима. Това последното остави и лоша спойка и джобове, дори в Родопа.
Да се фирнова вече всичко и да настане пролетния снежен кеф Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Мар 09, 2021 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Въпроса Васко е че сега тепърва ще вали, шантава работа. После другата седмица цялата е вероятно много да вали . Интересна година
И един нов сняг, ще направи нещата доста сложни, но ще удължи сезона до май месецSmile
Вто Мар 09, 2021 10:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение х. Пионерска - х. Рилски езера Отговорете с цитат
Вчера на х. Пионерска добре, че Калоян насипа сгурия. Които паркирахме на долния паркинг, имаше вероятност да не излезем обратно..





А горе страхотно за ски естествено и се възползвах, а после дъщеря ми ме заведе на водопад Горица..




Нед Мар 21, 2021 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Условията на Мусала и Трионите в момента Отговорете с цитат
Здравейте!
Някой дали има преки наблюдения как са условията в момента горе между Малка Мусала и Мусала? По Трионите дали още има сняг (гледам видеокамерата от Ястребец, ама от нея не мога да добия точна представа за пътеката, която всъщност е на южния склон)?...
Питам, защото планирам едно изкачване следващия петък, на 2-ри юли, и не знам дали ще е "лятно" или все още леко зимно Smile
Сря Юни 23, 2021 6:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Почти на 100 процента съм сигурен, че сняг няма да има дотогава. Все пак ще пиша тази седмица с актуална информация.. дано не забравя само.
Сря Юни 23, 2021 10:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Условията са много добри, по ръбовете няма сняг. Но тази година има доста сняг, ледено езеро още не се е размръзнало. Това което трябва да се има предвид са скалите със северно изложение, малко да има в всянка и с валежите, се пързалят. Но пътеката на трионите върви повече от южната страна и е суха. На спускане от мусала по лятната на две места има преспи и е хубаво да се движи покрай въжето , където е сухо. Плочата на Алеко , както вали през деня по-малко , трябва да се внимава, ако се слиза от там, аз бих я пропуснал.
Пон Юни 28, 2021 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Условията са много добри, по ръбовете няма сняг. Но тази година има доста сняг, ледено езеро още не се е размръзнало. Това което трябва да се има предвид са скалите със северно изложение, малко да има в всянка и с валежите, се пързалят. Но пътеката на трионите върви повече от южната страна и е суха. На спускане от мусала по лятната на две места има преспи и е хубаво да се движи покрай въжето , където е сухо. Плочата на Алеко , както вали през деня по-малко , трябва да се внимава, ако се слиза от там, аз бих я пропуснал.


А то има ли друг вариант да се слезе през Алеко (да се пропусне плочата имам предвид) - подсичаща пътека нещо?... Или изцяло да се избягва слизане през Алеко, все още?
Пон Юни 28, 2021 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 25, 26, 27, 28, 29  Следваща
Страница 26 от 29

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov