ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 159, 160, 161 ... 217, 218, 219  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
g.lubenov написа:
Човече това е заслон който трябва да е отворен 24/7 365 дена в годината, ...


И децата в детската градина знаят, че засл. Ботев и засл. Тевно езеро са си живи хижи. Нямам идея защо още се водят заслони. Но ако се замислим логично, от това печелим всички ние - туристите. Иван и Вальо в гореспоменатите заслони са направили чудеса за да съществуват в сегашния си вид. По Е-тата като имаме няколко места, където се налага да спим по поляните и/или в класическите представи за заслон - не ни е гот. В дъждовен ден най-силно го оценяваме, особено ако 5-6 часа преди това те е валял проливен дъжд. А в засл. Тевно езеро, както и на засл. Ботев имаш храна, вода, чисти чаршафи - всичко.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Юли 28, 2021 9:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Данданията ще да е била сериозна, доколкото се чува от това видео в статията тук: https://dnes.dir.bg/obshtestvo/boy-pod-zaslona-problemite-v-tevno-ezero-sa-ot-nad-15-godini .

Не е невъзможно хижаря да са го заплашвали или да са му скачали. Вадя тоя извод от един твърде нахакан и агресивен глас, който го предизвиква около сцената с ножа и пушката.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юли 28, 2021 3:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
g.lubenov



Регистриран на: 02 Яну 2013
Мнения: 105

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
g.lubenov написа:
Човече това е заслон който трябва да е отворен 24/7 365 дена в годината, ...


И децата в детската градина знаят, че засл. Ботев и засл. Тевно езеро са си живи хижи. Нямам идея защо още се водят заслони. Но ако се замислим логично, от това печелим всички ние - туристите. Иван и Вальо в гореспоменатите заслони са направили чудеса за да съществуват в сегашния си вид. По Е-тата като имаме няколко места, където се налага да спим по поляните и/или в класическите представи за заслон - не ни е гот. В дъждовен ден най-силно го оценяваме, особено ако 5-6 часа преди това те е валял проливен дъжд. А в засл. Тевно езеро, както и на засл. Ботев имаш храна, вода, чисти чаршафи - всичко.


Аз лично храна и вода си нося винаги, чисти чаршафи също, ама предпочитам да съм без чаршафи на тихо и спокойно от колкото с чаршафи и 20 души компания надули сръбско и качили се горе щото има пиене и ядене.
То е въпрос на мироглед де и на приоритети. Хората които се качват горе заради природата, спокойствието и тишината според мен са истинските туристи, тия хора избягват всяка бг хижа и обикновено или са с палатки или ходят извън сезоня когато тия с бирите и мезетата ги няма.
Драмата както написах не е в хижите и хижарите а в възпитанието и културата на бае ганя, на един такъв индивид в немско му обяснявах три пъти че след 10 в кооперацията не се вдига никакъв шум, гледа ме като теле и си я караше ганьовската на 4 вечер хазяина заедно с полицията го пратиха да спи на гарата.
На друг такъв пишман хижар една януарска вечер го питам за настаняване и той така само ме погледна и каза, е сега след малко, и продължи да си пие с компанията до печката, а аз пристигах след 10 часа ходене, почаках го прав в столовата 10 минути щото места за сядане нямаше от курортисти и като ми писна да чакам се приближих и му казах да си такова майката и си тръгнах, тоя замръзна и като се опомни ме гони 10 минути вънка да ми се извинява.
Сря Юли 28, 2021 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Алкохолният туризъм и чалгата нямат място в хижите. Съгласен съм и никога не съм ги харесвал. Но за съжаление са почти навсякъде. Аз обикновено като не харесвам някоя хижа - просто подминавам. Имам си черен списък и хижите от него ги подминавам с 200 ...

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Юли 28, 2021 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pirx



Регистриран на: 12 Ное 2018
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
На Дрънков му е къс фитила, не го оправдавам, но имам въпрос защо младежите не са по леглата още в 22:00 ? Многократно съм патил по хижите от шумни компании, ходя по планините да се наслаждавам на природата и тишината, песните и танците на народите по родните хижи са ми непрятни, нека се веселят хората, но хижите не са за това. Затова напоследък гледам да ходя извън сезона, а преди дългои време бях на палатка. И накрая, като го знаят каккъв, хеле пък подпийнал защо са го провокирали. Преди доста години беше изхвърлил касетофона на една доста шумна компания ученици. В заслоните си има правила и те са тишина след определен час.

Нека опитат да го направят по Австрия, Германия или Швецарско. По Франция също, там бившият ми шеф, който хърхаше зловещо е разправял, че даже има отделно помещение за такива като него - да си хъркат силно един на друг и да не смущават другите туристи.
Сря Юли 28, 2021 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Повтаряш туристически аксиоми! Алкохол в хижите - не! Строг режим - в 22.00 край с песните! Как да се спазва този режим? С пушката на хижаря? Не става. Със съзнанието на пияниците, които са дошли на заслона именно за да се напият, нашумят и надпеят? Пак не става. Изходът? Моят изход е : далеч от всякакви хижи и заслони. На палатка, ако ще да умрем от студ! И нека някой законояд отново дръзне да ми цитира правилниците на резерватите! Повтарям, да ми ги цитира по време на пиянските оргии в някоя хижа! А на сутринта ще ги прочетем с внуците в палатката и ще му се присмеем.
Сря Юли 28, 2021 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
online



Регистриран на: 14 Яну 2012
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Спомням си 2008г как при един такъв инцидент на Тевно, една подобна противна сбирщина от селски пръчки съсипаха почивката на десетки други дошли да търсят тишина и спокойствие. Гледаме повторение - рев по медиите и драматични заглавия подкрепение с купища лъжи. Тогава имаше по-сериозен отпор от останалите туристи, които се обявиха в защита на хижаря. Случката тогава приключи само с викове и съборени маси и само мога да съжалявам, че отрепките бяха търпяни прекалено дълго.
Напълно си заслужаваха бой до сутринта и да бъдат изпратени с ритници по целия им обратен път до х. Вихрен.
Чет Юли 29, 2021 12:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
В швейцария няма как да стане, тъй като от малки са възпитани в планинарството и културата, затова там дори няма нужда от казване. Когато има повече хора се обявява час за вечеря за всяка една група и после идва другата и това е, всичко приключва до 9. Който иска да пие си стои долу по баровете.
Чет Юли 29, 2021 6:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Каролев остава в критично състояние
Близо 3 месеца след инцидента в Пирин

Цитат:
Влaдимир Кaрoлeв щe пocрeщнe рoждeния cи дeн в рeaнимaциятa. Нa 31 юли икoнoмиcтът щe cтaнe нa 60 гoдини, нo зa cъжaлeниe вce oщe e в тeжкo cъcтoяниe.

Близo 3 мeceцa cлeд инцидeнтa в Пирин, икoнoмиcтът Влaдимир Кaрoлeв ocтaвa в рeaнимaциятa. Трaвмитe му, пoлучeни при пaдaнeтo в плaнинaтa, ca прeoдoлeни oт лeкaритe и тoй ce възcтaнoвявa, нo вce oщe имa нуждa oт рeaнимaциoннo лeчeниe и e нa aпaрaтнa вeнтилaция.

Зa пocлeднo икoнoмиcтът публикувa в coциaлнитe мрeжи видeo oт връх Тoдoркa нa 9 мaй, къдeтo пo-къcнo прeз дeня cлeдитe му ce губят. Cигнaл зa липcaтa му пoдaвaт нeгoви приятeли, a aкциятa пo издирвaнeтo му прoдължи oкoлo 12 чaca.

Cпeшнитe eкипи oткaрaхa Кaрoлeв в бoлницaтa в Рaзлoг, нo пoрaди тeжecттa нa трaвмитe, кoитo бe пoлучили - тeжкa чрeпнo-мoзъчнa, гръднa и трaвмa нa глeзeнa, пo cпeшнocт бe oткaрaн в "Пирoгoв", къдeтo зa живoтa му лeкaритe тaм ce бoрят вeчe близo 3 мeceцa, пишe "Гaлeрия".


Източник

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Чет Юли 29, 2021 9:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bul_dog



Регистриран на: 05 Юли 2011
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
Направиха си хижите лесно достъпни- с лифтове, с джипове, и те отдавна се превърнаха в места за празнуване. В таверни, в локали, в чалга бардаци.
И като се юрна онова итн, и.т.н и прочее сган неразбрана и нечленоразделна.
Да си ХИЖАР в днешно време трябва да си повече от герой....трябва да си поне Ема от Амбарица или Вальо от з.Ботев.
Но един ден и те ще се откажат, и тогава добре дошли простаци- мятайте гюбеци.
Чет Юли 29, 2021 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Ема от Амбарица дето не ще да си плаща наема на хижата и пуща компроматки срещу наемодателя си?
Айде няма нужда...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юли 29, 2021 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
bul_dog написа:

Да си ХИЖАР в днешно време трябва да си повече от герой....трябва да си поне Ема от Амбарица или Вальо от з.Ботев.
Но един ден и те ще се откажат, и тогава добре дошли простаци- мятайте гюбеци.


Носи се слух, че след края на лятото един от тях ще се оттегли. Дано да е само слух, но едва ли.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Чет Юли 29, 2021 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
По стечение на обстоятелствата знам, че във Франция повечето стопани на хижи и заслони са и планински водачи. Нещо повече, в хода на многогодишното им обучение те чиракуват в продължение на много месеци като са заети в осигуряването на продоволствието, в кухнята и други спомагателни стопански дейности, в очакване на щастливия ден когато, ако имат късмет, нейде би се отворило място за титулярен стопанин. У нас, за жалост, хижарите-планинари все повече оредяват, доколкото изобщо някога ги е имало...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юли 29, 2021 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bul_dog



Регистриран на: 05 Юли 2011
Мнения: 28

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Ема от Амбарица дето не ще да си плаща наема на хижата и пуща компроматки срещу наемодателя си?
Айде няма нужда...


Е не й знам отношенията с наемодателя. Ти адвокат ли си му?

Схвана ли идеята обаче- ХОРА които обичат планината и хората, и които облагородиха и надстроиха, това което са заварили.
Чет Юли 29, 2021 7:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
bul_dog написа:
dido написа:
Ема от Амбарица дето не ще да си плаща наема на хижата и пуща компроматки срещу наемодателя си?
Айде няма нужда...


Е не й знам отношенията с наемодателя. Ти адвокат ли си му?

Схвана ли идеята обаче- ХОРА които обичат планината и хората, и които облагородиха и надстроиха, това което са заварили.


Верно?? Ама по твоята логика, те всички хижари така направиха. Само дето всички с добрите намерения и пийенето и другото е по-важно и да има свеж приход. Какви са тея хора и какво са направили? Защото има места на които няма хора, щот там не става за ядене и пийене.
Чет Юли 29, 2021 8:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 159, 160, 161 ... 217, 218, 219  Следваща
Страница 160 от 219

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov