ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
въпрос за маршрут до Скалишки ( Реджепски езера)
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
въпрос за маршрут до Скалишки ( Реджепски езера)
Автор Съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Тракът е качен.
Пет Ное 13, 2020 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
След като в две теми давах "акъл" за достигане до Реджепските езера (местните казват "Реджепишки", не знам кое е правилното), беше време да проверя как е пътеката Laughing . Каменните пирамидки се отклоняват точно от острия завой на пътя вдясно преди кантон Карааланица. Малко след това пътеката се оформя и няма къде човек да се обърка, като се знае, че следва много стръмно изкачване и се следват пирамидките. Завиждам на колегите, които са минали без проблем през клека - за пореден път се убедих, че няма да станем приятели с клека - сериозно се измъчих; може би за по-млади, по-ниски и по-гъвкави няма да е проблем, но за мен беше сериозно изпитание. И все пак съм доволен, че можах отново (след 11 години) да посетя това дивно място.
За разлика от предишните ни ходения, този път на езерото имаше доста рибари и все от Якоруда - нали техните езера са вододайна зона. И те и няколко души на Семково споменават за пътеката от кантон Вапа към Реджепските езера с уточнението, че пътеката е много обрасла и не са ходили от години.
Нед Юли 18, 2021 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
lubitel, по цялото протежение на пътеката през клека ли е зле или само на места? Ние в петък ще се пробваме, 10 души сме, надявам се да не ни забави/изтормози много този участък.
Пон Юли 19, 2021 4:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
На места е необходимо леко да се прояви маневреност.

По-голямата част от клековият участък се преминава без проблем.

Едва ли ще се забавите заради клековете. По-скоро ще се забавите заради гледките, които се откриват Smile
Пон Юли 19, 2021 4:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o, действително, по-голямата част от пътеката през клека е безпроблемна, но на две места пълзях на колене и ръце; имаше и още няколко места, които сериозно ме забавиха на качване; на връщане минах през клека някак по-леко, но пак повтарям - за млади и гъвкави няма да е проблем. Ако можете да стигнете до кантона с някакъв превоз, ходенето ще ви се стори песен. Ние тръгнахме от к.к. Семково и целият преход излезе около 15 км. с 900 м. положителна денивелация (използвам Оruxmap качен на таблет). Ако и други ще тръгват от там, имайте предвид, че мостът над река Вапата е частично повреден; ние минахме през реката по камъните. Другият мост - на р. Реджепица е добър. Пряката връзка от к.к. Семково към пътя за кантон Карааланица е дадена на бгмаунтинс; интересно е, че тук- там има нови табелки, показан е и мостът, но в момента според мен не е препоръчително да се минава по него.
https://kade.si/#map=16/2617856.54/5168338.51/0
redex, като се завряхме в клека, никакви гледки не сме видяли, освен накрая, когато цялата грамада на връх Реджепица се изпъчи пред нас. По интересни гледки имаше на качване по стръмния склон - вляво, между дърветата, се виждаха чудни върхове, но не можах да ги позная от тази страна, мисля си за Ангелов връх и Аладжа слап.
Пон Юли 19, 2021 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Lubitel, аз бях там миналата година.

Едва ли се е променило толкова.

Ти сигурен ли си че си вървял по пътеката? Аз съм 175 висок и никъде не съм се провирал, нито пълзял.

Друг вариант е моето разбиране за провиране да е различно. Да, на няколко места може да се наложи маневреност.

Почти до кантона може да се стигне и с лека кола

Ето няколко снимки на част от пътеката.

https://photos.app.goo.gl/zHm92iMt4PZcM6Sw9

На последната снимка има и гледка Wink
Пон Юли 19, 2021 6:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
redex, всичко е индивидуално - аз съм висок 188 см. и когато наведа глава да се промуша през клека, раницата се запъва; отделно имам ставни проблеми, които никак не спомагат за гъвкавост и маневреност, прибави и това, че минах 60-те.....
А снимката с гледката е правена на връщане преди да превалиш рида...
Пон Юли 19, 2021 7:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ок, ще сме настроени и за малко клекинг, за всеки случай.
Иначе ние ще заходим откъм х. Македония, ще потрамбоваме по пътя до кантона 2 часа, но така сме го решили (аз по-скоро). Поне в тая част няма положителна денивелация. Дано и времето е с нас...
Пон Юли 19, 2021 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По каскадния път между кантона и подстъпите за х. Македония разстоянието е около 8 км. в посока. Спомените ми са за безкрайно ходене, жесток пек (няма никаква сянка) и жажда. При по-скорошно ходене видях чешма около р. Малка Узуница. Успех!
Пон Юли 19, 2021 11:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Относно клека по пътеката, споделям мнението на lubitel - доста е тeгаво минаването, особено за по-високи хора, аз също съм над 1.80. Поизмъчи ни и нас, въпреки че е просечена пътеката, клекът те избутва, на места даже и на 4 крака се налагаше да пълзим. Но не съжалявам де, минахме го този около километър участък, струваше си усилието. Определено в гората, въпреки големия наклон, се чуствах по-комфортно.
А по каскадния път - леко се ходеше, единствено проблем имахме с кучетата, пазещи стадата - на 2 места. На първото бяха 3 и доста зли, но слава Богу имаше пастири (в една каравана) и ги озаптиха. Малко след това имаше още едно стадо с 2 кучета, за които бяхме предупредени от предните, че няма пастир, но благодарение че бяхме голяма група (10 души), минахме като изтърпяхме само лай - не посмяха да посягат.
Чет Юли 29, 2021 3:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Явно клекът много е полегнал през зимата, защото миналата година минах след redex и реално нямаше проблеми. Аз съм 185см и 125кг, т.е. доста съм широк. Гъвкав може да съм бил преди някое деситилетие. Smile
Чет Юли 29, 2021 5:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Antoon написа:
...т.е. доста съм широк...

След последното минаване по иначе чудесната пътека със зелена марка между Иконостаса и Маркуджика, където на места се наложи да лазя на четири крака, ми хрумна понятието "клоноизместимост". Е, моята е една от най-големите... Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юли 29, 2021 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov