ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Сините водопади по река Пиздица - въпрос за маршрут
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Сините водопади по река Пиздица - въпрос за маршрут
Автор Съобщение
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравей Красен,

голямо съвпадение!

Изпревари ме с няколко часа. Още се туткам да обработя снимките. Вчера бях на двата горни водопада.

Потвърждавам всичко написано от теб. Малко по-късно ще напиша нов коментар със снимков материал.
Нед Апр 11, 2021 11:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Krasen



Регистриран на: 30 Авг 2012
Мнения: 79
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
kikoleppard написа:
Здравей Красен,

голямо съвпадение!

Изпревари ме с няколко часа. Още се туткам да обработя снимките. Вчера бях на двата горни водопада.

Потвърждавам всичко написано от теб. Малко по-късно ще напиша нов коментар със снимков материал.


Супер, за малко е можело да се засечем и да се запознаем там на място, щеше да ми бъде приятно!
Very Happy
Ще очаквам и твоя коментар със снимките! Аз направих няколко снимки също, но трябва да си припомня как се качваха в този форум, че отдавна не бях качвал. Laughing
Пон Апр 12, 2021 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Krasen написа:
kikoleppard написа:
Здравей Красен,

голямо съвпадение!

Изпревари ме с няколко часа. Още се туткам да обработя снимките. Вчера бях на двата горни водопада.

Потвърждавам всичко написано от теб. Малко по-късно ще напиша нов коментар със снимков материал.


Супер, за малко е можело да се засечем и да се запознаем там на място, щеше да ми бъде приятно!
Very Happy
Ще очаквам и твоя коментар със снимките! Аз направих няколко снимки също, но трябва да си припомня как се качваха в този форум, че отдавна не бях качвал. Laughing


И на мен щеше да ми е приятно. Аз така случайно се бях засекал с Мартин Петров - martin55 по водопадите на Загражденска река. Бяхме се срещнали и бъбрихме на една беседка под дъжда. Вече тук от форума се усетих, че е той след като публикува тема със снимки.

Относно качването на снимките е сложно в този форум. Трябва някъде да ги качиш на външен сайт и именно затова се туткам. Иначе вече ги пуснах във Фейса, а сега ги пускам и във Фейсбук групата на "Водопадите на България"

Ще пиша иначе дълъг коментар и доста снимки ще слагам, затова ми трябва повече време и настроение.

Very Happy Very Happy Very Happy
Пон Апр 12, 2021 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
След толкова много години и поради факта, че от 4 години работех извън България чак сега намерих време да довърша замисленото.

Ще опиша прехода си в няколко коментара, за да е по-подредено и лесно разбираемо.

Целта ми бе да проуча колкото се може повече неща, които ме вълнуваха от дълго време.

Затова избрах маршрута от гр. Пещера -> Циганската махала -> Езерата -> Киево кале -> р. Пиздица.


Използвам скрийншоти на картата на BGMountains, за да покажа с червени точки откъде съм минал:





И вече в района около водопадите:



Сря Апр 21, 2021 11:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
гр. Пещера

Тръгвайки през Циганската махала се натъкнах на "Мила родна картинка!"
















Според мен повечето постройки са незаконни и на метри от града бях напълно отрезвен и се сетих защо толкова съм възмутен като цяло от хората, които живеят у нас.










Някои може да се дистанцират от такива случай, но продължавам да твърдя, че има начин, но няма желание в местните органи да въдворят ред. Това че всеки се спасява поединично е довело до подобни картини из цялата ни страна. Оставят напълно безнаказано група хора да съсипват. При добро желание от властите може да стегнат всичко. Срещу държавата няма как да се пребориш, но явно толерирането е умишлено.


Вече излезнал от махалата и разхождайки се по пътя нагоре ми направи впечатление, че явно е бил важно трасе преди много години. Все още се забелязва Макадамова настилка и това не може да е правено случайно. Като проследих по картите откъде минава предполагам, че навремето това е бил пътя гр. Пещера - Батак минаващ и през с. Нова махала. Вероятно още не е имало технология и машини да се справят с дерето на Стара река, където се намира сегашният асфалтов път.


Един изглед към гр. Пещера от малко по-високо:



Сря Апр 21, 2021 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Езерата и Гората под Киево кале

Вече нагоре по пътя срещнахме 2ма циганина, които с мулета свличаха според мен незаконно събрани дърва. Изобщо по целия път отстрани се виждаха отрязани дървета по типично цигански начин - без ред и последователност, където и както му е удобно.

Навсякъде, също и в гората имаше изхвърлени пластмасови бутилки. Дори и да имат разрешение дървосекачите са с толкова ниска култура, че хич не им пука за боклуците, които оставят. И това може да се реши, но пак опираме до желанието на съответните органи. Иначе съм възмутен, как почти никъде не срещнах нещо НЕЗАМЪРСЕНО. Уж див и непопулярен район, но пластмасите са навсякъде!

Така полека по-нагоре достигнах до първото езеро. Постройката е необитаема, но имаше предупреждение, че се охранява и камери записват. Предполагам е на Водното гр. Пещера. Навремето явно са правили някакви водохващания из района за нуждите на града.

Аз така или иначе исках да разбера някак си дали езерата са естествени или изкуствени. Първите две ги обиколих и се уверих, че са изкуствени. Впоследствие като огледах горните предпологам, че вероятно е имало някакви плитки езера или локви, на които изкуствено са повишили дълбочината, защото си личи забентването на първите две макар и да е било направено поне преди 60-70 г.

Отново боклуци навсякъде и имаше следи от рибари на първите 3 големи езера. Може някой път да се пробваме и на риболов!

Ето снимките по последователност отдолу нагоре:



Езеро 1















Стар водопровод между долното и средно езеро








Езеро 2












Тук си личи стара отводнителна шахта при бента на езерото.








Езеро 3









Езеро 4 , което е напълно естествено

















Езеро 5 , което си е всъщност локва









И вече нагоре по пътеката през гората започнахме с лутането. Над езерата имаше участък, където е сечено. Впоследствие малко преди стръмното изкачване, за да намерим отново Макадамовия път тотално изгубихме пътеката и тръгнахме на класически "глиганинг", който не ни остави повече. Всичко е изоставено и пътеките се губят постоянно.



Ето няколко кадъра от гората:
















Сря Апр 21, 2021 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Киево кале и река Пиздица


Намерихме отново пътя и стигнахме до отбивката за Киево кале, където е указано, че има пътека. Не можахме да я открием и тръгнахме направо нагоре по стръмния склон. Впоследствие я намерихме като навръщане се опитахме да слезнем по нея, но просто се губи из шубраците в подлеса. Трябва да се разчисти и маркира, иначе по склона като се открие криво-ляво се проследява до самото Киево кале.

Записах GPS координатите на седловината по билото под Киево кале. В тази част река Пиздица е най-близо, а после започва да се спуска стръмно надолу и се отдалечава от билото.


41.997001 24.307402 билото до Киево кале


На това място ми направи следното впечатление:

Долината на река Пиздица се оказа доста тясна и силно заснежена. Както се вижда от снимките преди това навсякъде бе ярко слънце, а снегът разтопен. Предстоеше ни да разберем какво следва, но първо предпочетохме да се качим до Киево кале.









Бих казал, че не е нищо особено. Имаше следи от стари иманярски набези и пластмасови шишета навсякъде.



















Иначе гледката към Пещера си заслужава!









След паузата и съзерцаване на околностите над гр. Пещера се спуснахме най-накрая в дерето.

Реално самата река ме разочарова. Почти никакъв дебит! Обяснявах си нещата с вероятни водохващания за нуждите на Водното гр. Пещера. Знам, че водосборния район на реката не е малък и би трябвало да е по-пълноводна, но не би!

Сега след последните коментари на Krasen се потвърдиха моите предположения, че още в горното течение част от водата се отклонява.



















Колкото по-надолу слизахме толкова по-студено ставаше. Оказа се, че в сенките все още всичко е замръзнало - абсолютен контраст на предходната част на маршрута.









Накрая стигнахме до големите теснотии. Малко се уплашихме, защото започнаха да се появяват прагове, а нагоре бяха заснежени и заледени отвеси.
На снимката съм показал, къде се намира първия праг, но реално не можеше да се прецени колко е висок и се наложи да правим все по-рискови заобикаляния(катерене и спускане)









Все пак се добрахме в нещо като скален казан и се оказах между двата горни водопада като втория все още не можех да видя, а само чувах.





Сря Апр 21, 2021 1:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Сините водопади


реално видяхме горната част, но паради прекалено големия риск от подхлъзване и контузия се отказахме да вървим повече надолу по коритото на реката.

На първия водопад не си заслужаваше риска да се спусна до подножието и го щракнах отгоре. Според мен височината му не е повече от 5 м.

GPS координатите му са: 41.996429,24.310642














С по-голяма доза риск реших да се добера поне до втория водопад и не съжалявам. Вече за него си заслужаваше! Хвана ме яд, че точно в момента светлината не бе никак подходяща, но пълно щастие няма!


GPS координатите му са: 41.996495,24.311198



















Височината му според мен е 7-8 м.


Решихме поради трудната обстановка да не се спускаме и търсим долния водопад на картата на BGmountains.

Това, което открихме бе достатъчно, така че все пак след 6 години мисията е изпълнена! Very Happy Laughing
Сря Апр 21, 2021 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Благодарим за пътеписа!

Не бях чувал за мястото. Зимата когато задържи няколко дни под -10 градуса ще е интересно.

Колкото до боклуците - цяла България е зарината от тях. Просто сме си мизерно племе.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Апр 21, 2021 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
Благодарим за пътеписа!

Не бях чувал за мястото. Зимата когато задържи няколко дни под -10 градуса ще е интересно.

Колкото до боклуците - цяла България е зарината от тях. Просто сме си мизерно племе.


Моля, моля! Аз бях отворил темата и бе крайно време да си я завърша! Very Happy


Ами мястото е изоставено поне от 30-40 години. В зората на Комунистическия период за България явно са го посещавали,

но не и сега, въпреки че е съвсем близо до града.



Относно броденето из коритото на реката през зимата ми се струва прекалено опасно. Вече ако си безстрашен съм съгласен. Прекалено тясно и стръмно е.

Ако " Не дай си, Боже!" стане нещо няма изкарване от тези казани!
Сря Апр 21, 2021 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Krasen



Регистриран на: 30 Авг 2012
Мнения: 79
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за подробното описание! Мен малко след това ме хвана Ковида и малко се откъснах от планините за около 2 седмици (изкарах го леко, без проблеми, но с много досада от карантината), а след това се "зарових" из Източните Родопи.
Но тези дни бях в Равногор и се сетих отново за водопадите на Пиздица.
Доколкото сега разбирам, вие сте се спуснали от Киево кале на юг, тоест, навлезли сте към водопадите отгоре.
А аз тръгнах на север и слязох първо до долния водопад, и оттам тръгнах нагоре, стигнах до доста над втория водопад, но не можах да продължа повече. Явно съм можел Но понеже с мен имаше и едно кученце, което го беше страх нагоре и скимтеше, заради него се върнах пак надолу.
Сега обаче наистина тези водопади са "завършени"! Smile
Пет Авг 06, 2021 9:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kikoleppard



Регистриран на: 03 Фев 2015
Мнения: 115
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Krasen написа:
Благодаря за подробното описание! Мен малко след това ме хвана Ковида и малко се откъснах от планините за около 2 седмици (изкарах го леко, без проблеми, но с много досада от карантината), а след това се "зарових" из Източните Родопи.
Но тези дни бях в Равногор и се сетих отново за водопадите на Пиздица.
Доколкото сега разбирам, вие сте се спуснали от Киево кале на юг, тоест, навлезли сте към водопадите отгоре.
А аз тръгнах на север и слязох първо до долния водопад, и оттам тръгнах нагоре, стигнах до доста над втория водопад, но не можах да продължа повече. Явно съм можел Но понеже с мен имаше и едно кученце, което го беше страх нагоре и скимтеше, заради него се върнах пак надолу.
Сега обаче наистина тези водопади са "завършени"! Smile


Няма защо да благодариш!

Относно Източни Родопи съм пуснал тема с други водопади, но съм много зает и не съм попълнил всичко. Ще го направя до две седмици вероятно.

Може вече да си я прочел, както и две теми в Стара планина пак за водопади.

Wink
Пет Авг 06, 2021 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Страница 4 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov