ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Снежна пролет в Пирин - 7-ми до 9-ти юни 2010

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Снежна пролет в Пирин - 7-ми до 9-ти юни 2010
Автор Съобщение
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение Снежна пролет в Пирин - 7-ми до 9-ти юни 2010 Отговорете с цитат
След множеството дъждовни дни в края на май и началото на юни, в края на първата седмица на юни се явиха прогнози за добро време на Пирин след 7-ми. От всички поканени само Теодоси изрази желание да се присъедини, така че в понеделник към обяд двамата вече бяхме на хижа Вихрен. За начало на похода направихме качване на първенеца на Пирин, аз – през Кабата, Теди – по Джамджиевия ръб. На върха, освен нас, бе и Павел от Благоевград. Снимки, снимки …





На втория ден потеглихме към Тевно езеро. Жабешкото езеро бе почти без лед:



Оттам до билото бе само сняг. След заледеното Дълго езеро сложихме котките и траверсирахме в посока Бъндеришки чуки. На метри от билото се подхлъзнах и полетях 30-40 м надолу по склона. При опитите за спиране и двете щеки се счупиха като кибритени клечки, но с помощта на котките успях да спра над средата на склона. На втората снимка се виждат дирите от пързалянето.
Андреналин и късмет, че всичко мина без навяхвания, счупвания и т.н.!





На билото направихме опит за ремонт на щеките и Теди отпраши към Бъндеришки чукар.
По чуките и клека продължих към Башлийска порта, оттам поех по стандартния път. Времето и гледките бяха фантастични, та понаправих доста снимки по маршрута.



Преди и след Опрено се откриват гледки към Тевно (Синьо) Василашко, отначало с фон Ушиците, а от другата страна на върха – с фон Тодорка и Вихрен.



По билото имаше доста участъци със сняг, но като цяло се вървеше без проблеми. Единственото технически по-трудно място бе “малкото Конче”, но преодоляването му не бе много сложно.



След Типиците погледът се спира на Джангала, Момин и Кралев двор, Валявишки чукар и Каменица, както и на Валявишките езера в циркуса. Прекрасна гледка, класика в жанра:



На следващата снимка е фиксиран интересен облак над Ушиците и Полежаните:



Преди катеренето на Превалския чукар ме настигна Теди. Той се бе справил много добре със задачата да се качи на Бъндеришки чукар. Без съмнение това бе добър атестат за моментната му спортна форма. На Превала решихме да се отделим от прекия, но опасен под Мозговишки чукар път. Слязохме към горното Превалско езеро и оттам се изкачихме до Мозговишката порта. Това бе правилно решение, макар че удължаваше ходенето ни.



От другата страна на портата гледката към Каменица заслужава да бъде споделена:



В заслона други туристи нямаше, май ние бяхме сефтето за тази година. На другия ден се явиха и други планинари. Наличието на избор в питиетата и яденето ни позволи да понатрупаме точки за двубоя. На другия ден програмата бе да се разходим до Джано – не бях снимал няколко години Кременските езера. По Белемето си имаше бая сняг, но не затъвахме.



На дясната порта имаше голяма козирка, стръмно спускаща се към улея на портата, та минахме през премката до Малка Каменица. Премката е по-ниска от портата, а и наклона към Митрево езеро е по-поносим. Следва подсичане към Аргирово езеро и по “зелената” пътека – изкачване на Демир капия.



Към Джано тръгнахме по ръба – каменни пасажи, заснежени участъци с дълбока бяла фуния под тях! Всичко, обаче, мина без инциденти. От върха се открива фамозна гледка към езерата:



Както предполагах, горното бе заледено, второто се разсъбличаше, а долното бе в познатия ни летен вид. Интересно, разликата в надморската им височина не е толкова голяма! От Джано има хубав изглед към Момини двори, Джангала, Папаз гьол, Полежаните, вижда се и Вихрен!



На върха отново се разделихме, аз поех по пътеката към Попово езеро и след това с подсичане излязох малко над Демир капия, а Теди реши да изкачи и Ченгелчал. Събрахме се до Аргирово езеро. Следващите снимки илюстрират състоянието на Аргирово и Митрево езера:





От подсичането към Дясна Краледворска порта е предпоследната снимка, показваща, че премката до Малка Каменица е наистина по-ниска и по-удобна за качване/слизане от портата през зимата.



Над Белемето бяха надвиснали тъмни облаци, но до валежи и влошаване на времето не се стигна.



През следващите 3 дни посетихме х. Беговица (отлични условия и бар) и Синаница, десертът бе качването на Муратов връх. В събота над х. Вихрен бе панаир! Народ, народ ... В любимото ми културно учреждение на Бъндеришкия къмпинг приключихме експедицията успешно.
Ако темата предизвика интерес, ще пусна (като Батето) и втора част. Снимките от Синаница са хубави! Наснимах и доста материал за панорами, тепърва ще бъдат направени и те. Общо за 6-те дни направих над 1200 снимки. Добро ходене, много снимане, задоволителни резултати в двубоя!

Пирин си е Пирин!

През всеки сезон е прекрасен за ходене и кефене !

Сря Юни 16, 2010 12:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Прекрасно е, прекрасно! Изтекоха ми очите да гледам! ръкопляскания
Сря Юни 16, 2010 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
elena



Регистриран на: 11 Юни 2009
Мнения: 134
Местожителство: Г.ДЕЛЧЕВ

Мнение Отговорете с цитат
Браво, за хубавата и успешна експедиция!!!Снимките са чудесни-в този сезон можем да видим Пирин само от смели туристи като вас.На пададенето по снежния склон си имал късмет да останеш здрав, а и това не те е уплашило..........Възхищавам ви се , бъдете здрави и силни!

_________________
В ПЛАНИНАТА Е КРАСОТАТА НА ЖИВОТА.
Сря Юни 16, 2010 1:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес MSN Messenger
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
И аз се присъединявам към поздравленията.Чудесен преход сте направили,почти целия Пирин сте обиколили.Доста сняг си има още горе,не е шега работа.
ръкопляскания
Сря Юни 16, 2010 1:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Velio



Регистриран на: 20 Май 2010
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Наистина много хубав преход и много добри снимки Smile
Чакаме втората част Rolling Eyes
Сря Юни 16, 2010 3:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
miriana86



Регистриран на: 06 Апр 2009
Мнения: 6
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Прекрасно е! Very Happy

_________________
{^_^}- - - >-
Чет Юни 17, 2010 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
bitterman



Регистриран на: 29 Юли 2009
Мнения: 280
Местожителство: ГРАД ДОБРИНИЩЕ

Мнение Отговорете с цитат
Съжалявам че нямах възможност да дойда..И ме много яд но нали има и 2ри път...Браво за снимките страхотниса...ПИРИН СИ Е ПИРИН..ЧАКАМЕ 2-ЧАСТ..

_________________
Пирин планина номер 1
Чет Юни 17, 2010 1:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Много е красиво в момента, да - петнисто едно такова. Shocked
Ама не можете да ме убедите, че е приятно и безопасно ходенето над 2300м.н.в. в Рила и Пирин в момента. Rolling Eyes
Да не заблудите някой неопитен да се юрне нагоре.
Търпение - още седмица-две.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Юни 17, 2010 1:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Абе да ти кажа определено е приятно ходенето, и не бих могъл да го нарека опасно. Лично за мен езиците бетониран сняг са голям фън и адски много облекчават придвижването по морените. Човек само не требе да се шашка ами да е отпууусне по големата преспа Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юни 17, 2010 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
matix



Регистриран на: 11 Дек 2009
Мнения: 110
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ето и малко нагледен материал по въпроса с отпускането: http://www.flickr.com/photos/mmartinov/4708104013/in/set-72157624293552996/ - доста приятен начин за придвижване Laughing

_________________
Мартин
mmartinov.com
Чет Юни 17, 2010 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
matix написа:
Ето и малко нагледен материал по въпроса с отпускането: http://www.flickr.com/photos/mmartinov/4708104013/in/set-72157624293552996/ - доста приятен начин за придвижване Laughing

А, тва го гледах и две неща ми направиха вчепетление:
- носталгията на Дидо по ските и
- зловещото бръмчене на мухата, дето се опитва да отвлече на снимащия фотоапарата.
Very Happy

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Юни 17, 2010 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
ООхо, колко малко сняг има на по Вихрен и Карстовото било - в сравнение със 2 май, когато ние бяхме горе





_________________
Пет Юни 18, 2010 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
In Earnest



Регистриран на: 15 Юни 2010
Мнения: 151
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Страхотни снимки, Бате Борко! Дано да отговоря с подобни, че другата седмица се каним да ходим към Непобедимият! Smile
Пет Юни 18, 2010 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Чудесни гледки и снимки бате Борко, браво на вас! Ние палаткувахме с Митко и Дочка около 1-ви Май в тоя район - около Тодорка и Василак, и гледам за 10 дни разликата в снежната покривка е брутална просто. След време ще пусна и аз малко снимки да видиш какво беше ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юни 18, 2010 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
In Earnest написа:
Страхотни снимки, Бате Борко! Дано да отговоря с подобни, че другата седмица се каним да ходим към Непобедимият! Smile


Koй е Непобедимия?

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Юни 20, 2010 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov