ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Астрономически обекти и явления. Астрофотографии
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15, 16, 17  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Астрономически обекти и явления. Астрофотографии
Автор Съобщение
hristo.atanasov



Регистриран на: 24 Мар 2018
Мнения: 74

Мнение Отговорете с цитат
Уау, много интересен анализ! Браво за ентусиазма! Smile

_________________
http://www.hristoadventures.com
Съб Авг 07, 2021 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Луната е на юг от Юпитер.
Пон Авг 23, 2021 1:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Луната е на юг от Юпитер.

А вдясно на Юпитер е Сатурн! Smile

Рила – 22.08.2021 г., неделя – място за пикник на Илийна река (https://www.kade.si/index.html#map=19/2595863.81/5177921.57/0):

Снимката е заснета в 23:13:10 часа с фотоапарат Sony a6000, размер на матрицата 24 мпкс (6000х4000), бленда f/3,5, скорост 1/4 s,
светлочувствителност ISO 6400, фокусно разстояние 16 мм (приравнено към 35-милиметровия стандарт: 24 мм), размер на файла 3,4 МБ:



Снимката е заснета в 23:25:14 часа с фотоапарат Sony a6000, размер на матрицата 24 мпкс (6000х4000), бленда f/4,5, скорост 10 s,
светлочувствителност ISO 100, фокусно разстояние 16 мм (приравнено към 35-милиметровия стандарт: 24 мм), размер на файла 2,2 МБ:



Снимката е заснета в 23:31:23 часа с фотоапарат Sony a6000, размер на матрицата 24 мпкс (6000х4000), бленда f/5,6, скорост 1/250 s,
светлочувствителност ISO 100, фокусно разстояние 50 мм (приравнено към 35-милиметровия стандарт: 75 мм), размер на файла 761,2 КБ:


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Авг 24, 2021 11:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Браво за снимките! Вижда се Сатурн. Той е бил в противостояние в началото на месеца. Но не велико.
Съб Авг 28, 2021 6:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Е па те такава луна не бех виждал! Отговорете с цитат

Пон Окт 04, 2021 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Entusiast



Регистриран на: 16 Юни 2020
Мнения: 91

Мнение Re: Е па те такава луна не бех виждал! Отговорете с цитат
Сотиров написа:


Прилича на усмивката на чеширския котарак от Алиса в страната на чудесата. Smile
Ако се сещаш - той се появяваше и изчезваше когато си иска, но като започне да изчезва последна изчезваше усмивката му.

_________________
И най-лошият ден в планината е по-хубав от най-хубавия ден на работа.
Пон Окт 04, 2021 1:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Alice In Wonderland -- The Cheshire Cat

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Окт 04, 2021 1:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Снощи излязох да поснимам от едно място. Понеже хич не разбирам, какво съм снимал, проверих и надписах някои по-ярки обекти, които успях да идентифицирам. Това е преди да се стъмни съвсем, посоката е някъде югозапад:



После се стъмни, промених малко ъгъла и се получи това:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Окт 05, 2021 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не знам дали светлинката вляво не е от телевизионната кула. Подобен ракурс имах от моя прозорец, който е над паметника на патр. Евтимий. Снощи към 21:30 ми звънна един обезпокоен приятел и ме попита дали яркото жълто светило вдясно от телевизионната кула не е на извънземни. Успокоих го, че няма да го отнесат. Сега, като гледам снимката, май е бил Юпитер. Мако по-късно той залезе между Витоша и Люлин. Да видим довечера!
Вто Окт 05, 2021 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ентусиасте, много ум може да даде на всеки Чеширският котарак, вкючително на туристите като нас. Ето един знаменит диалог:

"- Кой път да поема от тук? - попита Алиса.
- Зависи къде искаш да стигнеш - отговори Усмихващият се котарак.
- Няма значение - отвърна Алиса.
- Тогава няма значение и кой път ще поемеш - усмихна се загадъчно Котаракът.
- ...стига да стигна някъде - допълни Алиса.
- О, това със сигурност ще се случи, каза Котаракът, стига да вървиш достатъчно дълго."

А че не се ли движим и ние по този алгоритъм? Very Happy
Вто Окт 05, 2021 6:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мислещ, допълвам постинга от снощи. Обезпокоеният приятел ми се е обадил около 20 ч. И днес точно в 20 ч. снимах в същата посока: същата огромна жъта точка вдясно от телевизионната кула.



За съжаление сега небето е по-мътно от вчерашното и не се виждат други звезди. Но допускам, че това е Юпитер. Вероятно има програми, които да кажат коя точно планета е. Имаш ли идея?
Вто Окт 05, 2021 8:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Мислещ, допълвам постинга от снощи. Обезпокоеният приятел ми се е обадил около 20 ч. И днес точно в 20 ч. снимах в същата посока: същата огромна жъта точка вдясно от телевизионната кула.



За съжаление сега небето е по-мътно от вчерашното и не се виждат други звезди. Но допускам, че това е Юпитер. Вероятно има програми, които да кажат коя точно планета е. Имаш ли идея?

Ако си снимал от центъра на София, най-вероятно освен Копитото си уловил Венера:


Източник: Stellarium

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Окт 05, 2021 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами нищо чудно, ба ли га? Аз се поведох по снимката на Мислещия, на която най-ярка и най-близо до кулата е Юпитер. Ама все пак май най-ярката звезда е Юпитер. Впрочем, вече в 22 никаква звезда се не види.
Вто Окт 05, 2021 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Не знам дали светлинката вляво не е от телевизионната кула. Подобен ракурс имах от моя прозорец, който е над паметника на патр. Евтимий. Снощи към 21:30 ми звънна един обезпокоен приятел и ме попита дали яркото жълто светило вдясно от телевизионната кула не е на извънземни. Успокоих го, че няма да го отнесат. Сега, като гледам снимката, май е бил Юпитер. Мако по-късно той залезе между Витоша и Люлин. Да видим довечера!


Да, червената светлинка е на ретранслатора на Копривките. Извънземни не видях, няма и комари. Wink Да, Венера беше ниско, към 20:30. Поне нея разпознавам без Стелариум. Иначе съм пълен аматьор в разпознаването на небесните обекти, за първи път пробвам.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Окт 06, 2021 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
... Аз се поведох по снимката на Мислещия, на която най-ярка и най-близо до кулата е Юпитер. Ама все пак май най-ярката звезда е Юпитер. Впрочем, вече в 22 никаква звезда се не види.
Според мен две различни кули сте снимали ти и Мислещ. Wink

Много важно при астрономическите наблюдения е да се посочи освен точния час на наблюдението също така и точното място, от което то е извършено. Smile

mislesht написа:
... Иначе съм пълен аматьор в разпознаването на небесните обекти, за първи път пробвам.
Ех, завиждам ти... Спомних си как като дете излизах вечер, наблюдавах небето и с помощта на хартиена звездна карта откривах съзвездие след съзвездие... Докато накрая ги видях всичките...

За всички, които искат да се потопят в наблюдение на звездното небе, бих препоръчал книгата "Митове и легенди за съзвездията":

https://chitanka.info/text/21614-mitove-i-legendi-za-syzvezdijata

Книгата има и второ издание - със синя корица - но не знам дали има съществени разлики между първото и второто издание.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Окт 06, 2021 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15, 16, 17  Следваща
Страница 5 от 17

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov